Gönderen Konu: Project 22800 Karakurt Güdümlü Füze Korveti  (Okunma sayısı 6719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Project 22800 Karakurt Güdümlü Füze Korveti
« : 11 Ekim 2016, 12:54:53 »
Project 22800 Karakurt Güdümlü Füze Korveti

Proje 22800 Karakurt sınıfı güdümlü füze korveti, Almaz Tasarım Bürosu tarafından geliştirilmiştir. Gemi 60 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde. Rus yapımı dizel-elektrik güç sistemine sahip. 30 knot maksimum hıza ulaşabilen gemi, 2500 nm seyir menziline ve 15 günlük bir dayanıma sahip. Silah sistemleri 100 mm veya 76 mm yönlü otomatik top ve Pantsir-M veya Palma hava savunma füze/silah sistemini içerecek. Ayrıca gövde üzerinde Kalibr-NK sistemin füzeleri yerleştirmek için bir 8 hücreli bir dikey fırlatma sistemi olacak.

Geminin radar sisteminin 100 km mesafedeki hava hedeflerini tespit edip izleyebileceği belirtiliyor. Gemi bu mesafede, sahip olduğu dost-düşman tanıma sistemi ile hedefleri sınıflandırabiliyor.

Rus Donanmasının şu an beş adetlik bir siparişi bulunuyor. Ancak toplamda 18 Karakurt alması bekleniyor. Gemiler Tataristan'daki Zelenodolsk Tersanesi'nde, Leningrad Bölgesi'İndeki Pella Tersanesi'nde ve Kırım Feodosiya'daki  Morye Tersanesi'nde inşa edilecekler. Project 22800 sınıfı ilk iki korvet Uragan ve Typhoon'un inşasına St.Petersburg'daki Pella Tersanesi'nde başlandı. Mayıs ayında Morye Tersanesi'nde üçüncü geminin ilk kaynağı atıldı. Gemilerin teslimatının 2017 yılında başlaması bekleniyor.

Defenceturk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Project 22800 Karakurt Güdümlü Füze Korveti
« Yanıtla #1 : 07 Temmuz 2018, 08:53:15 »

Bu sınıfın ilki olan Uragan'ın 29 Temmuz'da donanmaya katılması bekleniyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2018, 15:07:32 »
Elalem bir iki yilda cayir cayir gemi yapıyor bizimkiler en aşağı 4-5 yıl sürüyor. Bir tuhaflık var gibi...
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 07 Temmuz 2018, 17:09:07 »
Elalem bir iki yilda cayir cayir gemi yapıyor bizimkiler en aşağı 4-5 yıl sürüyor. Bir tuhaflık var gibi...

Kapasite ve o kapasitenin verimli sürdürülebilirliği başkada bir şey değil. O üretim hızı demekki  bizim sanayinin her manada optimum çapı değilki bizim normalimiz bu...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2019, 23:19:55 »

Küçük ve etkili...

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 15 Ocak 2019, 09:56:46 »
Helikopteri yok bizim milgemle mukayese ederken onuda dikkate alın. Bir helikopter büyük güç çarpanıdır oda bir silah denizaltı bulur vurur atmaca atar hafif torpido atar umtas atar lojistik yapar taramalısı var radarı olabilir fliri olabilir gemi radarını flirini km lerce yukarı çıkartmak gibi.
Böyle hiç helikopteri olmayan gemiler biraz bari şartları zorlayıp şunu bari uçurabilseler çok işlerine yarar. Resimde iki CIWS in yanına uğraşsan bu helikopter iner.

Kaptan kusto (captain cousteau) nun böyle bir helikopteri vardı ne çok işe yarardı belgesellerde izledik cocukken

« Son Düzenleme: 15 Ocak 2019, 10:03:11 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 15 Ocak 2019, 10:43:25 »
İnsansız bir dikey kalkış/iniş yapabilen araç daha mantıklı. Arkadaki botun olduğu yere böyle bir araç için yerleşim alanı sağlanabilir.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 15 Ocak 2019, 11:55:08 »
Karakurt 800 tonluk, MILGEM`den 3 kat ufak ve 3 kat ucuz gemi.

MILGEM`den artı yönleri VLS`de daha gelişmiş süpersonik P-800 gemisavarı ve  2000-2500km menzilli Kalibr füzelerini taşıyor, karadaki hedefleri de vurabilir.
3.gemiden itibaren Pantsir-M monte edilecek, hava savunması daha üstün.
MILGEM`in Smart-S ile aynı kapasitede olan Mineral-M radarı var, ufak olduğu için düşman gemileri tarafından tespit edilmesi daha zor.

MILGEM`den eksi yönleri ise, denizaltı harbi zayıf, torpido ve helikopter taşımıyor ama sonar mevcut.

Rus ekolünde bu tip gemiler korvet değil, korvetlerin görevini üstlenmek için tasarlanmadı ve kıyaslamak yanlış. 20380/20385/20386 sınıfı korvetlerin tonajı 2200-3600 ton arası, MILGEM onlarla kıyaslanır.

Karadeniz ve Baltik denizinde karasulara yakın bölgede görev yapması için tasarlandı. Sevastopol deniz üssündeyken bile Akdenizdeki veya Süriyedeki kara hedefleri vurabilir veya Karadenizdeki herhangi denizüstü hedefleri kolaylıkla vurur.
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2019, 11:56:36 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 15 Ocak 2019, 12:41:49 »
Milgem i 2. dünya savaşında tasarlasaydık 500 tane VLS koyadık gemiye
Bir savaş çıksın görecem ben o VLS siz idare eden bu kadar yeter diyen komutanları
Gemi zaten silahı için yapılır her şeyi yapıp iş silaha gelince kitipiyozluğa ne gerek var lazım olan en birinci şeydemi bula bula tasarruf edeceğin tuttu
Bırak VLS olsunu 100 tane olmalı en az
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2019, 12:44:50 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #9 : 15 Ocak 2019, 12:55:57 »
Milgem i 2. dünya savaşında tasarlasaydık 500 tane VLS koyadık gemiye
Bir savaş çıksın görecem ben o VLS siz idare eden bu kadar yeter diyen komutanları
Gemi zaten silahı için yapılır her şeyi yapıp iş silaha gelince kitipiyozluğa ne gerek var lazım olan en birinci şeydemi bula bula tasarruf edeceğin tuttu
Bırak VLS olsunu 100 tane olmalı en az

+1

Bu kadarı yeter. Neye yeter? Mesela balık tutmaya gidilebilir.  ;D ;D
Geminin görev tanımına yeter!
Ne diyorlardı? O bir deniz karakol gemisi. VLS' gibi sistemlere ihtiyacı yok!
Yokmuy muş?
Üzerinde VLS olursa, kendini savunma kapasitesi daha fazla olursa, mini bir fırkateyn gibi donanıma sahip olursa, deniz karakol görevini yapamayacak mı?