Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 90311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #50 : 04 Ağustos 2019, 10:17:23 »

Yunanistan avustralya donanmasındaki satılması düşünülen 2 adet adelaide sınıfı perry fırkateynini almak istiyor ve ciddi anlamda yolda kat ettiler gibi düşünüyorum. Bu arada avusturalya önümüzdeki dönemde 1 adet aynı sınıf gemiyi daha emekli edebilir ve onuda yunanlılar alabilir. Bu belharradan vs. daha gerçekci bir imkan yunanlılar için.

Muhtemelen vadesi dolan 2 elli sınıfının yerine alıcaklar. Görünüşte essm destekli perryler karşı taraf için bir güç çarpanıdır. Ancak burada farklı bir durum var bu gemiler mk-13 atıcılarından atmak üzere sm-2 blok3A füzelerini taşıyorlar. Avustralya bu füzeleri yunanistana verir mi bilmem ama Amerika mevcut konjonktürde verir. Şimdi tabi bu durum bizde alarmları çaldırması gereken bir durum.

Neden ?

+ Yunanistan nitelik olarak bizim sahip olmadığımız bir nitelik kazanacak
+ Biz donanmamızı daha çok böldüğümüzden (kıyı denizlerimiz sebebiyle) güç farkını azaltacak.
+ Doğu akdenizde bizim perry-meko lara karşı bir müşterek adelaide- meko ve hatta type-214 devriyesi her türlü üstünlüğü karşı tarafa verilecektir.
+ Mevcut şartlarda biz bu durumda 7+ senede çok şey kaybederiz. (İlk Tf-2000'e kadar)

Ne yapabiliriz ?

+ Bu gemilere yunanistana aldırmamak için siyasi hamleler.

+ Bu gemileri stop gap olarak Yunanlılardan önce almak.

+ Halihazırdaki barbarosları modernizasyonla hava savunma fırkateynine çevirmek (Çafrad çfr radarı s band versiyonu + ön sea zenith iptali yerine 8x vls ile totalde 32x essm ve 16x Sm-2/Aster-30/9m96e2 entegrasyonu + atmaca)

+ Eş değer başka bir stop gap gemi bulmak.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 04 Ağustos 2019, 11:20:58 »

Ne yapabiliriz ?

+ Bu gemilere yunanistana aldırmamak için siyasi hamleler.
"Her ne kadar ile Avustralya ile olumsuz bir iliskimiz olmasa da Avustralya hukumetini etkileyebilecek siyasi etkinligimiz su an icin mevcut oldugunu sanmiyorum, Avustralya kabinesinde yunan orijinli parlementerler mevcut oldugu gibi , Kibrisli Rum ve Yunan orijinli Avustralya vatandasi sayisi oldukca kabarik "

+ Bu gemileri stop gap olarak Yunanlılardan önce almak.
" Sayet Avustralya hukumeti ve Yunanistan uzlasmaya varmisler ise yol kapanmistir, hali hazirda uzlasmaya varilmamis ise en iyi ihtimal ile birden fazla platformda kardes payi"

+ Halihazırdaki barbarosları modernizasyonla hava savunma fırkateynine çevirmek (Çafrad çfr radarı s band versiyonu + ön sea zenith iptali yerine 8x vls ile totalde 32x essm ve 16x Sm-2/Aster-30/9m96e2 entegrasyonu + atmaca)
" Meko larda modifikasyona gidilmesi sanirim Yunaninlarin bu olasi hamlaesi haricinde yapilmasi elzem bir hamle ,ancak su durumda modifikasyon aciliyet teskil etmekte"

+ Eş değer başka bir stop gap gemi bulmak.
"Kanimca her ne kadar ABD ile sorunlar yasamakta olsak da ellerinde alabilecegimiz ikinci el platform mevcut ise denenmesinde yara vardir ,en fazla satmazlar. Paralelde ise Ispanya ,Italya ,Fransa ve Almanya da ki ikinci el platformlarin izlenmesinde yarar oldugu kanisindayim bu ulkeler kendi filolarini modernize ettikce  daha yasli paltformlari hizmet disina cikarmaktalar. Bizler de oncelikli olarak deniz kuvvetlerimizin bunyesinde bulunan tanidik platformlar uzerine odaklanip gerekirse alinacak ikinci el platformlarin modifikasyonun suratli sekilde yapilabilmesinin onunu acmaliyiz. (Tabii  en guzeli kendi gemilerimizi kendimizin uretmemiz keske gecen zamani iyi degerlendirmis olmus olsaydik ve gecici cozum senaryolarina ihtiyac olmasaydi"

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #52 : 04 Ağustos 2019, 12:22:54 »
Tam tersi bence Yunanistan alsin.

Adamlar envanterlerini eski pusku seylerle doldurmaya devam etsinler, bizim deniz kuvetleri bir on sene icinde gicir gicer olacak

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 19 Eylül 2019, 20:57:56 »
Dostlar birşey söyleyeceğim sizlere ;

Şimdi bildiğimiz gibi 4 adet ilk aşamada i sınıfı yapacağız Allah bilir kaç seneye olacak. Tf-2000'lere hele hiç girmiyorum. İ sınıfını çok yıpranan yavuzların yerine yapacağız diyoruz. Gabya yerine yapılacak Tf-2000'ler ve ilki 2027'de gelecek diyoruz ve gabyalarımızın her biri şu an 40 yaşında. Ya donanma zafiyet yaşayacak yada dünyanın yüzdürülen en eski fırkateynlerine felan sahip olacağız ikiside sakıncalı.

Ancak elimizin altında mükkemmel bir fırsat var. Bu işi aslında yunanlıların yapması lazım ama onlar çoktan belharra rüyalarına dalmış gidiyorlar.
Şimdi efendim bu fransızların 18 ile 23 yaşları arasında 6 la fayette fırkateynleri var. Bu gemileri aslında çok büyük tasarlamışlar ancak düşük donanımlamışlar ve gemi en az bizim milgem kadar stealthtir. Aynı platformdan hatta daha kısa versiyonundan hava savunma gemisi felan yapmış singapurlular ha o kadar deyim. Şimdi bu Fransızlar bu daha yarı ömründeki gemileri elden çıkartıp ransadaki tershanelerdeki çarkları döndermek için belharraları envantere katmak istiyorlar.

Şimdi ben diyorumki ister 4 ister 5'ini bu gemileri kelle başı 200-250 milyon euro ya alsak. Genesis + smart-s mk2/ Smart-L ve akr-d block 2 veya Çafrad'ın çfr ve ayr li hafif versiyonu + atmaca + aster serisi veya g/40-Siper + Ram ile donatsak ve kafadan 25 sene kullansak. Çünkü gemi çok büyük ana topunun arkasında 32 vlslik (illa gömülü olmak zorunda değil.) ve arkadaki mica atıcının (ram veya yerli sapan ram ile değişebilir.) arkasınada yine 16x vls alabilir çok rahat. Zaten geminin 100 mm lik ana topu hakkında burak sınıfından eğitimli ve altyapılıyız.

Ortaya İ sınıfı civarında bir maliyet çıkar ve  çıkacak 64x Aster-15/g-40 32x Aster-30/ Siper 'li bir gemiyi biz yarı maliyetine ancak sıfır geminin yarı ömürde ki 25 sene gider ve iyidir kullanmış olacağız ve elimizi çok fazla güçlendirecek. Bulunmaz fırsat. Aster ortaklığı smart-l vs belki fransızlar bu konuda yüreklenebilir.Bu platformdan şöyle bir canavar çıktı.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : 19 Eylül 2019, 21:14:13 »
Dostlar birşey söyleyeceğim sizlere ;

Şimdi bildiğimiz gibi 4 adet ilk aşamada i sınıfı yapacağız Allah bilir kaç seneye olacak. Tf-2000'lere hele hiç girmiyorum. İ sınıfını çok yıpranan yavuzların yerine yapacağız diyoruz. Gabya yerine yapılacak Tf-2000'ler ve ilki 2027'de gelecek diyoruz ve gabyalarımızın her biri şu an 40 yaşında. Ya donanma zafiyet yaşayacak yada dünyanın yüzdürülen en eski fırkateynlerine felan sahip olacağız ikiside sakıncalı.

Ancak elimizin altında mükkemmel bir fırsat var. Bu işi aslında yunanlıların yapması lazım ama onlar çoktan belharra rüyalarına dalmış gidiyorlar.
Şimdi efendim bu fransızların 18 ile 23 yaşları arasında 6 la fayette fırkateynleri var. Bu gemileri aslında çok büyük tasarlamışlar ancak düşük donanımlamışlar ve gemi en az bizim milgem kadar stealthtir. Aynı platformdan hatta daha kısa versiyonundan hava savunma gemisi felan yapmış singapurlular ha o kadar deyim. Şimdi bu Fransızlar bu daha yarı ömründeki gemileri elden çıkartıp ransadaki tershanelerdeki çarkları döndermek için belharraları envantere katmak istiyorlar.

Şimdi ben diyorumki ister 4 ister 5'ini bu gemileri kelle başı 200-250 milyon euro ya alsak. Genesis + smart-s mk2/ Smart-L ve akr-d block 2 veya Çafrad'ın çfr ve ayr li hafif versiyonu + atmaca + aster serisi veya g/40-Siper + Ram ile donatsak ve kafadan 25 sene kullansak. Çünkü gemi çok büyük ana topunun arkasında 32 vlslik (illa gömülü olmak zorunda değil.) ve arkadaki mica atıcının (ram veya yerli sapan ram ile değişebilir.) arkasınada yine 16x vls alabilir çok rahat. Zaten geminin 100 mm lik ana topu hakkında burak sınıfından eğitimli ve altyapılıyız.

Ortaya İ sınıfı civarında bir maliyet çıkar ve  çıkacak 64x Aster-15/g-40 32x Aster-30/ Siper 'li bir gemiyi biz yarı maliyetine ancak sıfır geminin yarı ömürde ki 25 sene gider ve iyidir kullanmış olacağız ve elimizi çok fazla güçlendirecek. Bulunmaz fırsat. Aster ortaklığı smart-l vs belki fransızlar bu konuda yüreklenebilir.Bu platformdan şöyle bir canavar çıktı.

Hocam daha geçenlerde aynısını buraya yazdım. Dışardan gemi gövdesi alalım veya yaptıralım içini biz dolduralım dedim. Yalnız yemediğim laf kalmadı. Rusların Hindistana satmaya çalıştıgı 2 adet fırkateyn gövdesi var sınıfı suan aklımda değil. Kendimiz yapmaya kalkarsak -ki yapamıyoruz görüen o ki yıllar sürecek.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 21 Eylül 2019, 00:24:26 »
La Fayette alalım donatalım..! Peki hangi amaca binaen?

Bu düşünceye hiç katılamayacağım.

Bu tür alım yapacaksanız gerçek anlamda aciliyetinin olması lazım. ''Doğu Akdeniz ısınıyor'' falan... Tamam iyide, diğer hasım devletlerin deniz gücü nedir?

Yunanistan, Mısır, Rum Kesimi, İsrail...

Rakiplerimiz lehine fark yaratacak, ciddi anlamda üstülük sağlayacak bir aksiyon göremiyorum. Üstüne Fransızlara 1,5-2 Milyar doları verip de 20-25 yıl boyunca adamın teknik desteğine niye muhtaç kalayım ki? Birazcık dişimizi sıkarız, problemlerimizi daha akılcı yöntemlerle çözmeye gayret ederiz; mesela nedir? Suriye' yle  ortak hareket, Doğu Akdenizde ki pek sorunu kökten çözecektir. Suriye' yle anlaşalım, Libya ile MEB işine bir hal çare düşünelim; evvela kendi MEB sahamızı ilan etmemiz lazım... henüz onu bile etmedik. Efendim mevcut gemileri daha modern sistemlerle donatabiliriz; savaş yönetim sistemleri gibi (Genesis Advent)... Konunun uzamanı değilim ama birazcık yazılım, birazcık donanım; birazcık da uygun dış politika ve ittifaklar sistemiyle zaman kazanılabilir. Ve bizim asıl itibariyle zamana ihtiyacımız var. Bütün projelerimizi zamana oynuyor... Az maliyetle çok iş yapacak alternatif sistemlere yönelip kendimize zaman kazandırmamız gerekiyor. Mesela hasma rahatsızlık vermek anlamında  SİHA' lar alternatif olabilir.

2-3 Milyar dolarımı niye Fransız' a vereyim?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 21 Eylül 2019, 01:07:47 »
Sayın Partikül 100% katılıyorum.
+1

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 21 Eylül 2019, 11:05:41 »
La Fayette alalım donatalım..! Peki hangi amaca binaen?

Bu düşünceye hiç katılamayacağım.

Bu tür alım yapacaksanız gerçek anlamda aciliyetinin olması lazım. ''Doğu Akdeniz ısınıyor'' falan... Tamam iyide, diğer hasım devletlerin deniz gücü nedir?

Yunanistan, Mısır, Rum Kesimi, İsrail...

Rakiplerimiz lehine fark yaratacak, ciddi anlamda üstülük sağlayacak bir aksiyon göremiyorum. Üstüne Fransızlara 1,5-2 Milyar doları verip de 20-25 yıl boyunca adamın teknik desteğine niye muhtaç kalayım ki? Birazcık dişimizi sıkarız, problemlerimizi daha akılcı yöntemlerle çözmeye gayret ederiz; mesela nedir? Suriye' yle  ortak hareket, Doğu Akdeniz'de ki pek sorunu kökten çözecektir. Suriye' yle anlaşalım, Libya ile MEB işine bir hal çare düşünelim; evvela kendi MEB sahamızı ilan etmemiz lazım... henüz onu bile etmedik. Efendim mevcut gemileri daha modern sistemlerle donatabiliriz; savaş yönetim sistemleri gibi (Genesis Advent)... Konunun uzamanı değilim ama birazcık yazılım, birazcık donanım; birazcık da uygun dış politika ve ittifaklar sistemiyle zaman kazanılabilir. Ve bizim asıl itibariyle zamana ihtiyacımız var. Bütün projelerimizi zamana oynuyor... Az maliyetle çok iş yapacak alternatif sistemlere yönelip kendimize zaman kazandırmamız gerekiyor. Mesela hasma rahatsızlık vermek anlamında  SİHA' lar alternatif olabilir.

2-3 Milyar dolarımı niye Fransız' a vereyim?

Siz niye sadece hasım ülkelere bakıyorsunuz ? Senin donanmanda bir aaw/asw/asuw ayrımı var mı ? Yok. Aaw gemin yok 50 km'lik essm'e muhtaçsın. Asw gemin varmı ? var. Ama ihtiyaca binaen Asuw olarak kullanıyorsun. Asw olarakta eksiksin. Asuw gemilerinin yarısı 40 senelik yok onlar ocean going olduğundan ve biz sığ sularda kullandık diye dayanırlar vs. biraz fakir adamın avuntuları. Geri kalan asuw filonun yarısı da fazla kullanımdan harap değişmesi lazım. Geriye iş görür 4 barbaros'un ki oda dizayn olarak geri kalmış artık. 4'de milgem var.

Sen bu durumda daha ilk i sınıfı ne zaman envantere girecek geri kalanı nasıl üretilecek bilmiyorsun. İlk tf-2000'in taa 2027'de envantere girecek. Kapı başında deniz savaşına dönebilecek büyük bir kriz var. Karşında toplam gemi sayısı senden üstün bir 3 lü ittifak var ve hala deli gibi gemi almaya çalışıyorlar. Sen daha sebat edelim bekleyelim. Nereyi bekliyorsun hacı baba d.akdeniz krizi olmasa bile senin şu an ki dış siyaset politikanızın karşılığı bu tehdit çevresinde aaw/asw/asuw rolleri biçilmiş modern bir donanman olması lazımdı zaten.

Bende gidelim göbekten fransızlara bağlı kalalım demiyorum. Gemiler etüde edilir. Parça olarak zaten gerekeni yerli olarak üretebilmeyeceğimiz bir durum varsa bu iş olmaz ama bu iş öyle 3 milyarlık işler değil. Gemileri 1 milyar liraya alsak geri kalan iş yükü modernizasyon için bizim firmalara kalacak zaten .

Ha zaten bu dediğimiz formülde yunanistan 2 belharra ile bu la fayetteleri alırlarsa asıl terörü siz o zaman görün doğu akdenizde 3 sene sonra petrol ve doğalgaz platformlarını dikerlerse sizde tf-2000 beklersiniz.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 12 Ekim 2019, 18:18:00 »
Arkadaşlar bugün biraz düşündüm ve buraya Türk donanmasının gelecekte planladığı savaş gemisi filosu için beklentilerimi yazacağım.

Dikkat : Bu ilerde illaki olacak bir şey değil sadece benim kendi beklentilerime göre bazı çıkarımlardır.

İlk olarak bu resim çok önemli . Çünkü bu fotoğraf 4 Tf-2000'in radar olarak Türkiye deniz sahasını çepe çevre sarabildiğini bize gösteriyor. Daha ayrıntılı bir görsel vermek gerekirse ;

Görsel deki deniz konuşlu büyük daireler Tf-2000'lerin S band radarlarının menzillerini , deniz konuşlu ufak daireler 150 km menzilli muhtemel Tf-2000 HSH füze menzili (Atış Kontrol radarı ve çfr menziline istinaden) kara konuşlu füze ise s-400 lerin 250 km menzilli hava savunma füzelerini temsil ediyor. (Biliyorum 400 km menzillilerde geldi ama yinede bunu kullandım.) Kısaca bize 4 batarya s-400  gelecek ancak biz toplamda gelecek olan 36 atıcı aracı nato düzeni gibi 4 'er atıcılı bataryalar halinde kullanırsak 9 bataryamız olur . 5-6 adediyle görseldeki gibi sınırları kapatır ve 3 bataryayıda balistik savunma için 3 ana şehrimize konumlandırabiliriz.

Muhtemel Filo Genişliğimiz ;

7 Tf-2000
4 Tf-100
10 İ sınıfı (4 Blok 1, 4 blok 2, 2 bok 3)
4 Milgem

Toplam = 25 gemi.

Neden ?

İlk olarak ben yukardaki görsele istinaden 4 kıyı filosu ve 2 açık deniz filosu (Anadolu ve Trakya'nın bayraktarlığında ) istenildiğini düşünüyorum.

Dünyada genelde envanter yapılanması 1 hava savunma gemisi + 2 Genel maksat gemisi + 1 anti-denizaltı harbi gemisi olarak şekilleniyor. Tabi genelde.

6 Tf-2000 4 kıyı + 2 açık deniz filosu için düşünülüyor olabilir. 7. Tf-2000 ise yedek gemi amaçlımı yoksa başka bir plan mı var bilmiyorum. Belki Uçak gemisi projesine evrilmesini beklediğimiz Lhd projesini koruması içindir. ( Anadolu ve Trakya aslında Lpd projesinin evrimleridir. )

10 İ sınıfı ben bir askeri dergide bir ara bir röportajda 10 i sınıfı üretilmek istendiğini duymuştum ve şok olmuştum. Ama şimdi bazı şeyler oturuyor. 8 gibi 2 şer li 4 kıyı filosu için , 2 i sınıfı'da 1 er'li olarak anti denizaltı konfigürasyonunda açık deniz filoları için olabilir. Çünkü milgemlerin dayanım ve menzili açık deniz filolarında anti denizaltı görevi yapmak için uygun değil.

4 Milgem ise kıyı filolarında hız ve kıvraklıklarıyla  anti denizaltı görevi için düşünülüyor gibi. Peki neden 6 burak yerine 4 milgem yapıldı ? Çünkü yukarıda belirttiğim nedenden dolayı 6 burak sınıfı yerine 4 milgem +2 İ sınıfı düşünülüyor olabilir.

4 adet Tf-100 sınıfı'da son aşama Barbarosların yerine açık denizde genel maksat asuw ve kara saldırı görevlerini yerine getirmek için Tf-2000 boyutlarında ağır seyir füzesi yükü olan gemiler olabileceğini düşünüyorum. 

Yani ;

2x Açık Deniz Filosu ;

1x LHD
1x AAW TF-2000
2x ASUW/LA Tf-100
1X ASW İSTİF

4x KIYI SAVUNMA FİLOSU;

1x AAW TF-2000
2x ASUW İSTİF
1X ASW ADA

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 14 Ekim 2019, 23:58:44 »
Alıntı
Atmaca gudumlu mermi atisi Kasim ayi basinda icra edilecekmis... Deniz Sistemleri Semineri...

Phalanx ambargosu devam ettiginden TCG ISTANBUL da GOKDENIZ CIWS kullanimi ihtimali artmistir, keza BARBAROS MLU/YOM  Projesinde de Phalanx yerine GOKDENIZ CIWS kullanimi ihtimali artmistir...

BARBAROS MLU da o yuzden MAR-D ve AKREP AKR olacak AWS-06 ve TMX radarlarinin yerine.
https://mobile.twitter.com/KubilaiH/status/1183713533705494528