Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 6443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +83/-36
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #40 : 12 Haziran 2019, 09:48:05 »

Şu F-35 şartlarında ben Trakya'nın hemen ihale edileceğini düşünmüyorum.

Sn BATTLESTAR Takyanin ihalesi gecikme olasiligindan bahsettiniz, benim sormak istedigim LHD Anadolu .

Saniyorum LHD Anadolu icin  Ucak olarak F35B dusunulmekte idi. Su anki ABD ile sorunlari goz onune aldigimiz ve hatta F35 alinip alinmamasini tartistigimiz donemde LHD Anadoluya F35B haricinde ne konuslandirabiliriz ucak olarak?

Bilindigi uzere  Harier uretimi sonlandi, ancak sagdan soldan halen ikinci el iyi durumda Harier alinabilir ,or Italya ve RAF den neticede her iki ulke kendi LHD lerini ve Ucak gemilerindek Harierleri F35B ile yenileme karari verdiler.

Sahsi dusuncem F35 konusundaki sikinti ambargo asamasina donusecek olursa, Dnz kuvvetlerimizin Dogu Akdenizdeki varligini guclendirmek acisindan ve Hava kuvetlerimize destek babinda Anadolu LHD mizi en erken zamanda ucaklar ile alternatif ucaklar ile donatmak iyi olmazmi? "evet ise o zaman alternatif icin arayisa gectikmi yoksa yine beklermiyiz her zaman oldugu gibi bir duruma bakalim sonra deyip" :)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +172/-25
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 12 Haziran 2019, 10:40:34 »

Şu F-35 şartlarında ben Trakya'nın hemen ihale edileceğini düşünmüyorum.

Sn BATTLESTAR Takyanin ihalesi gecikme olasiligindan bahsettiniz, benim sormak istedigim LHD Anadolu .

Saniyorum LHD Anadolu icin  Ucak olarak F35B dusunulmekte idi. Su anki ABD ile sorunlari goz onune aldigimiz ve hatta F35 alinip alinmamasini tartistigimiz donemde LHD Anadoluya F35B haricinde ne konuslandirabiliriz ucak olarak?

Bilindigi uzere  Harier uretimi sonlandi, ancak sagdan soldan halen ikinci el iyi durumda Harier alinabilir ,or Italya ve RAF den neticede her iki ulke kendi LHD lerini ve Ucak gemilerindek Harierleri F35B ile yenileme karari verdiler.

Sahsi dusuncem F35 konusundaki sikinti ambargo asamasina donusecek olursa, Dnz kuvvetlerimizin Dogu Akdenizdeki varligini guclendirmek acisindan ve Hava kuvetlerimize destek babinda Anadolu LHD mizi en erken zamanda ucaklar ile alternatif ucaklar ile donatmak iyi olmazmi? "evet ise o zaman alternatif icin arayisa gectikmi yoksa yine beklermiyiz her zaman oldugu gibi bir duruma bakalim sonra deyip" :)

Harrier bu saatten sonra zor hocam. Almaya alırsın belki ama fiziksel performans ve radar performansı olarak bize birşey katacak bir uçak değil. Elimizdeki mühimmatı etkin kullanabilecek bir uçak değil. Bir tf-2000 üstündeki hava savunma ve seyir füzeleriyle ondan alacağımız performansın bir çoğunu bize verebilir.  Eğer F-35 olmazsa açıkcası şu an juan carlosta döner kanattan başka bir hava aracı konuşlandırmamız zor duruyor. Belki insansız hava araçları olabilir ama onlarında maksimum görev yüküyle minimum kalkış mesafesini bilmiyorum açıkcası fayda/maliye oranlarını hesaplama açısından.Açıkcası harrierlara ayrılacak parayı deniz şartlarına dayanıklı, kanatları katlanabilen, stealth gövde, aesa radar ve maksimum ağırlıkla kısıtlı pistlerden kalkabilecek itki/ ağırlık oranını verecek motorlara sahip bir siha 'ya ayırmak daha mantıklı olur bence.

Tabi başka bir çözüm yoluda var. Anadoluyu döner kanatlarla kullanıp trakyanın bütçesi ve rafta evrimleşmeyi bekleyen lhd projesinin muhtemel bütçesini birleştirip 40 uçaklı sotbar bir uçak gemisi ve 2 adet yerli tasarım maliyeti düşük (Şirketlerimizin güzel tasarımları var.) lpd ile işi çözmek. Böyle bir uçak gemisinden çift motorlu tfx, su-27 vs. hepsi kalkar. Tabi onlarında kalkabileceği görev yükü problemleride malum ama. Tabi er çözümün negatif yanları var.

Çevrimdışı serkan1976

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +24/-17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 12 Haziran 2019, 19:41:07 »
"
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2019, 19:50:09 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Cetin

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +9/-0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 14 Haziran 2019, 20:29:28 »
Basit bir katapult sistemi ile en azından yıl sonu envantere girmesi planlanan aksungur gibi male tarzı bir ihanın inişi ve kalkışı sağlanamaz mı. F35 bu saatten sonra güvenilmez bir proje oldu. Alternatifler araştrılmalı ve bence F 35 i ABD Bizi çıkartmadan biz rafa kaldırmalıyız.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2019, 08:52:57 Gönderen: Cetin »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +31/-3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 14 Haziran 2019, 23:38:51 »
Basit bir katapult sistemi ile en azındak yıl sonu envantere girmesi planlanan aksungur gibi male tarzı bir ihanın inişi ve kalkışı sağlanamaz mı. Sonuçta F-35 gibi bir uçaktan daha fazla

Şu uçak gemisi takıntımızı bıraksak artık :) hele ki önümüzü göremiyorken.

Ama yok illa olsun diyorsanız pratik değişik ve yine FUTURİST bir çözümle geliyorum. Deniz uçağı :D
Evet katapultla fırlatır ama inişi denize yaparız; geminin havuz kapısından da uçağı içeri alırız denizden. hatta dalgadan az etkilensin diye uçak geminin dümen suyunu pist gibi kullanır :P

Geçmişte denenmiş bir örnek

elbette böyle basit bişey olmaz tabi
Bu da uçağın sitesi
https://www.thevintagenews.com/2016/03/15/wwii-saunders-roe-seaplane-jet-fighter-fastest-jet-seaplane-world/