Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 90226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Milli denizaltı yönetim sistemi projesi MÜREN'e yönelik siber casusluk.
« Yanıtla #280 : 20 Ağustos 2022, 21:31:31 »
Alıntı
Türkiye'nin milli projesi denizaltı yönetim sistemi MÜREN'e yönelik siber casusluk operasyonu tespit edilmiş.

Çinli NSFocus'a göre, menşei belirsiz yeni bir APT grubu, 2022 Ağustos ayı başında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) ve TÜBİTAK'ı hedef almış.

http://blog.nsfocus.net/murenshark/

Rapora göre, MurenShark adı verilen ve sadece Türkiye'yi hedef alan bu yeni APT grubu TÜBİTAK'tan sızdırdığı iki doküman üzerinden phishing saldırıları yapmış.

Saldırıda kullanılan ve zararlı yazılım içeren belgelerin biri TÜBİTAK'tan, diğeri ise DKK'dan gelmiş gibi görünüyor.

Siber operasyonun süreci ise oldukça ilginç.

MurenShark, operasyonlarını yürütebilmek için Kıbrıs'taki Yakın Doğu Üniversitesi'ni öncelikli hedef seçmiş. Ve üniversitenin websitesini ihlal edip tam 1 yıldır burayı komuta kontrol ve veri transfer sunucusu olarak kullanıyorlarmış.

Rapora göre, MurenShark adlı tehdit aktörü oldukça gelişmiş yeteneklere sahip. Kullandıkları araçlar çeşitli ve spesifik yönetimleri var. Operasyon süreçlerinde ifşa olmamak için izlerini kaybettirmeye çabalamışlar. Dolayısıyla kimlikleri ve lokasyonları tespit edilmedi. Analiz sonucuna göre MurenShark'ın tek hedefi var, o da Türkiye.

https://mobile.twitter.com/ersincmt/status/1560952111222984705?cxt=HHwWgsC8zZjrzqkrAAAA

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Alıntı
Türkiye'nin milli projesi denizaltı yönetim sistemi MÜREN'e yönelik siber casusluk operasyonu tespit edilmiş.

Çinli NSFocus'a göre, menşei belirsiz yeni bir APT grubu, 2022 Ağustos ayı başında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) ve TÜBİTAK'ı hedef almış.

http://blog.nsfocus.net/murenshark/

Rapora göre, MurenShark adı verilen ve sadece Türkiye'yi hedef alan bu yeni APT grubu TÜBİTAK'tan sızdırdığı iki doküman üzerinden phishing saldırıları yapmış.

Saldırıda kullanılan ve zararlı yazılım içeren belgelerin biri TÜBİTAK'tan, diğeri ise DKK'dan gelmiş gibi görünüyor.

Siber operasyonun süreci ise oldukça ilginç.

MurenShark, operasyonlarını yürütebilmek için Kıbrıs'taki Yakın Doğu Üniversitesi'ni öncelikli hedef seçmiş. Ve üniversitenin websitesini ihlal edip tam 1 yıldır burayı komuta kontrol ve veri transfer sunucusu olarak kullanıyorlarmış.

Rapora göre, MurenShark adlı tehdit aktörü oldukça gelişmiş yeteneklere sahip. Kullandıkları araçlar çeşitli ve spesifik yönetimleri var. Operasyon süreçlerinde ifşa olmamak için izlerini kaybettirmeye çabalamışlar. Dolayısıyla kimlikleri ve lokasyonları tespit edilmedi. Analiz sonucuna göre MurenShark'ın tek hedefi var, o da Türkiye.

https://mobile.twitter.com/ersincmt/status/1560952111222984705?cxt=HHwWgsC8zZjrzqkrAAAA

Benim aklıma direkt Yunanistan, Rusya, İsrail ve ABD geliyor.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #283 : 24 Ağustos 2022, 16:29:25 »
Battlestar hocam tekrar hoşgeldiniz aramıza...
👏👏👏

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #284 : 24 Ağustos 2022, 22:38:00 »
Hocam nerelerdeydin bugüne kadar?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #285 : 25 Ağustos 2022, 09:11:35 »
Ben hep buradayım arkadaşlar. Ama artık sadece okuyorum. Okumak güzeldir. :)

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #286 : 25 Ağustos 2022, 11:29:06 »
Ben hep buradayım arkadaşlar. Ama artık sadece okuyorum. Okumak güzeldir. :)

Protesto ediyorum sizi.  :) Arada fikir beyan ediniz yahu, olur mu öyle? Sizinle tankları tartışmayı özledim mesela.  :)

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #287 : 25 Ağustos 2022, 12:52:03 »
Sn Merzifonlu ‘nun dediği gibi en azından “arada bir” fikir beyanında bulunmanız şart. O kadar engin bilgi birikiminden forum da faydalanmalı.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #288 : 25 Ağustos 2022, 14:32:51 »
Emekli olunca icabınca yazarız. Saygılar  :)

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #289 : 25 Ağustos 2022, 19:02:45 »