Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 90300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #140 : 14 Ağustos 2020, 21:19:35 »
Bu iletiyi neden barbaros sınıfının altına atmadım çünkü genel bir planlamadanda bahsedeceğim o yüzden.

Ama tabi ana konu barbaros yarı ömür modernizasyonu, biliyorsunuz modernize de ertelendi. Ben hep acil ihtiyaç olarak barbaros mlu'ların hafif hava savunma fırkateynine dönüştürülmesi ve zaten böyle olma ihtimalinin olabileceğinden de bahsediyorum. Tabi benim bu planlamam da barbarosların arka vlslerinin son 2 geminin de 16'lıya tamamlanması ve barbaros yarı ömür modernizesine ek ön taraftaki gökdenizin yerine 8x vls koyup quadpack özelliği ile 32x essm/g-40 koyup arkadaki 16'lı lançere de siper koymayı teklif ediyordum.

Tabi şöyle de bir soru var, öndeki ciws'i kaldırırsak zafiyet olmaz mı ? Olmaz. Bir gemi dönebilir arka ciws angaje olabilir, iki baş topunun angajman özelliği var ve ön tarafa konulacak 32x essm nokta savunma füzesi olduğundan çok daha etkin bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Keza size bugün ön ciwssiz mekolarıda göstereceğim ;

Üstte gördüğünüz Vasco de gama sınıfı fırkateynler bunları portekiz donanması hava savunma fırkateyni gibi kullanıyor. Ön tarafta 8x vls için çok yeterli bir alan olduğu görülüyor (İsterseniz kanıtlarım- portekiz fırkateyninde orda vls yok ama alanı belirtilmiş) Diğer yandan alttaki gemide anzac sınıfı onda da önde ciws yok ve bu gemiden genel maksat rolünde 8 adet üretilmiş. Çok yüksek sayıdadır.

Bu görüntüde zaten arkada 16'lı lançer mevcut . Öndeki gökdeniz yerinede quadpackli essm/g-40 kullanılmak için vls eklenebilir. Ayrıca bu geminin üstündeki radarları kesinlikle küçümsemeyin.

En dıştaki çember smart-s mk2'nin arama menzili , bir içteki çember birden fazla uçağı tam isabetle takip edeceğin x band mar-d radarı + muhtemel siper füzesinin menzili + siper füzesini yarı yola kadar aktif ondan sonra da yardımcı olarak güdecek atış kontrol radarı akr-d block 2'nin menzili , en içteki ufak çemberde g-40/essm menzilidir. Bence gayet yeterli. Özellikle bu seviye için.

------------

Şimdi planlama olarak da bana göre maliyet, zaman ve acil ihtiyacın karşılanması için en mantıklı planlama şudur ;

Şimdi bizim orjinal kağıt üstündeki planlamamız şuydu ;

7 Tf-2000 (İdef 2019 da gördüğümüz sayı)
4+2 Tf-100
8+2 İ sınıfı Fırkateyn (bu sayıyı bir savunma ve havacılık sayısında röportajda görmüştük asıl i sınıfında istediğimiz sayı bu denmiştir.)
4+3 Milgem (+3 milgem yapılacağı bilinmiyor ama ek milgem yapılacağı söyleniyor. +3'ü genel yapılanmaya göre ben söyledim. )

Toplamda 28 savaş gemisi hedefleniyor +2 lhd = 30 gemi. Durum böyleydi. İ sınıfının +2 opsiyonu ile Tf-100'ün +2'si aynı gemi birinden birinin yapılacağına karar verilecekti. Yani plan ;

2 Lhd (toplamda 32 F-35- Amfibik mod)
7 Hava savunma Fırkateyni
14 Genel Maksat Fırkateyni , 4 adeti ağır ve uzun menzilli Tf-100
7 Uzun Menzilli Denizaltı Savunma Korveti

6 Type-214 Orta Menzilli Aip
8 Type 209 (Daha sonra 8 Uzun menzilli Aip TD-X ile değişecekti.)

Planlama buydu. Yine bu ama her şey artık daha zor.

--------------------------------------------------------

Şimdi ben diyorum ki bu planlamayı şöyle değiştirelim biraz ;

1- Barbaros Mlu'yu üstte bahsettiğim gibi hafif hava savunma fırkateynine çevirelim.  Bunla kalmayalım şu an 30 yaşındaki yavuz sınıfının son 2 gemisinide tıpkı barbaros mlu'ya yaptığımız gibi yapalım. 6 Hafif hava savunma fırkateynine sahip olalım. Yavuz sınıfı biraz farklı olsa da aynı değişiklikler ona da uygulanabilir. Yavuz sınıfının ilk iki gemisi ise özellikle gövde olarak kötü durumda olan tcg yavuz ve diğer gemiyi yedek parça olarak yedeğe çekelim.

2-Milgemlerimizin ram yerine 16x'lı yada ram'ın arksına veya helikopter pistinin yanlarına 4x2 veya baş topunun arkasına 8 vls'yi gömülü olmayan şekilde yerleştirip milgemleri stop gap olarak genel maksat fırkateyni olarak kullanabiliriz. Zaten menzil ve alt sistemleri buna yeterli. Akdeniz için biçilmiş kaftan. Buna 8 adet tümü genesisli 4 adeti essmli g sınıfınıda ekleyerek bunuda genel maksat fırkateyni olarak bir süre daha kullanabiliriz. Toplamda 12 Genel Maksat Fırkateyni eder.

3- Bir süre yapısal ve atmaca modernizeli burakları kullanabiliriz. Ama çok hızlı bir şekilde Türkmenistana yaptığımız gibi veya yonca onuk'un fiberglass olmayan saar tipi korveti gibi veya ttb'nin büyük versiyonu gibi 80 metre civarı ve en önemlisi 5-7 bin km menzilli 150-200 milyon euro civarı bir denizaltı savunma harbi opv/korvetini 2'şer adet olarak Dearsan, Ares, Yonca Onuk gibi bunu yapabilecek 3 firmaya dağıtıp ürettirmek . Braunschweig veya italyan Commandantinin Asuw versiyonu olabilir. Ha diyebilirsiniz ki bu 6 korvetin parası nereden gelecek 1 tf-2000'in maliyetinin 1-1.2 milyar dolara mal olacağı düşünülüyor bence bu amaç için tf-2000 sayısı 7 den 6 ya düşürülebilir. Şimdi neden tais yok derseniz oraya geleceğim.

4- İ sınıfı fırkateynin seri üretim projesinei tais'e verip tais ortaklığına üye 3 tersaneye 3 gemiyi aynı anda vermeliyiz. Ve insansız savaş uçağı taşıyıcılara konsantre olmalıyız.

------

Yani 2023-24'de civarlarında (İ sınıfı dışında) ;

6 Barbaros-Yavuz Mlu Hafif Hava Savunma Fırkateyni
12 GMH Fırkateyni : 8 Gabya Genel Maksat Fırkateyni - 4 Milgem+ Genel Maksat Fırkateyni
6 Denizaltı Savunma Harbi Opv/Korvet

2030-2032 civarı :

6 Hava Savunma Fırkateyni: 4 Barbaros Mlu Hafif Hava Savunma Fırkateyni - 2 Tf-2000 (Yavuz tabanlı mlu'lar envanter dışı)
12 GMH Fırkateyni : 8 İ sınıfı Fırkateyn  - 4 Milgem+ Genel Maksat Fırkateyni

2040 Civarı :
4 İnsansız Hava Aracı Taşıyıcı
6 Tf-2000
8 İ sınıfı + 4 Tf-100 (Milgemler satış)

6 Reis Sınıfı Aip- Kovandan Nbc başlıklı Seyir Füzesi Kabiliyeti
6 Milden Sınıfı Uzun Menzilli Aip, Sınırlı vls Balistik ve Vls tabanlı Nbc başlıklı Seyir Füzesi Kabiliyeti
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #141 : 14 Ağustos 2020, 21:45:12 »
Hocam bu TF-100'ün ne ara üretileceğine (planlamada İ sınıfı ,ardından Tf-2000 görülüyor gibi) , donanmada hangi boşluğu dolduracağına dair bir görüşünüz var mı?
Ben TF-100 için bir haber,duyum,bilgi göremiyorum çok zamandır .

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #142 : 14 Ağustos 2020, 22:16:05 »
Hocam bu TF-100'ün ne ara üretileceğine (planlamada İ sınıfı ,ardından Tf-2000 görülüyor gibi) , donanmada hangi boşluğu dolduracağına dair bir görüşünüz var mı?
4 İ sınıfı Yavuz ların yerine,8 TF2000 8 Gabya yerine alındı.Geriye Barbaros kalıyor.Barbaroslar en genç gemiler TF100 de en son yapılacak gemiler sanırım.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #143 : 14 Ağustos 2020, 22:39:27 »
4 İ sınıfı Yavuz ların yerine,8 TF2000 8 Gabya yerine alındı.Geriye Barbaros kalıyor.Barbaroslar en genç gemiler TF100 de en son yapılacak gemiler sanırım.

Aynen öyle, Tf-100'ün amacı yok ama beklentimiz açık deniz görev kuvvetlerinde tf-2000'lere eşlik edecek yüksek tonajlı genel maksat harbi gemisi ihtiyacını karşılamak.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #144 : 14 Ağustos 2020, 22:41:54 »
Forumdaslar,

Bu gemileri yapacak tershane, isini bilen uzman sikintisi mi var?

Uzmani degilim ama gemi yapim ve donanim suresi cok uzun gibi geliyor bana...

Leblebi cekirdek gibi gemi insa ediyor olmamiz lazim...

Bir tane gemiyi yapip envantere alana kadar millet filo yapiyor neredeyse..

Paraysa baska yerden kessinler, bu dogu akdeniz meselesi hayati..

Bizim gibi memleketin GSMH'inin her sene % 5 ile % 7 sini savunmaya harcamasi lazim..%2yi bile zor buluyoruzdur herhalde..
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2020, 22:44:16 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #145 : 14 Ağustos 2020, 23:10:00 »
Burak sınıfı korvetlerin yerine gemi gerekli midir sizce yoksa Ada sınıfı ve Tuzla sınıfı ile zaten bunların yerleri dolduruldu mu ?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #146 : 14 Ağustos 2020, 23:24:56 »
İ sınıfı ; light genel maksat fırkateyni
Tf-100 ; ağır-orta tonaj genel maksat fırkateyni
gibi anladım ben...

İ sınıfı ; 3000 ton
TF-2000 ; 7000 ton
TF-100 ; 4000-5000 ton

gibi mi?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #147 : 14 Ağustos 2020, 23:25:21 »
Burak sınıfı korvetlerin yerine gemi gerekli midir sizce yoksa Ada sınıfı ve Tuzla sınıfı ile zaten bunların yerleri dolduruldu mu ?

Normal planlamada dolmuştu. Ancak şu anki planlamada yeni platforma ihtiyaç had safhada olduğu için ve ada sınıfı 8x vls eklentisi ile genel maksat fırkateyni olarak kullanmaya oldukça uygun olduğundan ada sınıfına ekleme yapıp onun yerine de istanbul donanma tersanelerini doldurmadan daha ufak özel tersanelere 70-80 metre 5 bin km menzil sınıfı 150-200m euro maliyetli denizaltı savunma harbi opv/korveti yapmak daha mantıklı görülüyor.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Alıntı

@Tcsavunma ile @aselsan arasinda DzKK.liginin kullanimi icin Intikal Ettirilebilir Muhabere Merkezi (IEMM) sozlesmesi imzalandi.

IEMM, mevcut muhabere/haber merkezlerine alternatif olarak olaganüstü durumlarda (savas, dogal afet vb) harekat ihtiyaclarina cevap verecek.
https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1300809378069708801
https://www.defenceturk.net/intikal-ettirilebilir-muhabere-merkezi-iemm-sozlesmesi
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2020, 13:08:52 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #149 : 04 Eylül 2020, 15:36:50 »
Sayın forumdaşlar aklımda Deniz Kuvvetleri'nin öz savunmasını güçlendirmek adına bir fikir var sizlere kısaca arz etmek isterim.

Bildiğiniz üzere Kinzhal,Bharmos gibi sesin 3+ üstünde hedeflerine yaklaşan füzeler özellikle gemi mürettebatı için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Tehtidin en önemli nedeni söz konusu füzelerin terminal aşamada çok ciddi hızlara ulaşması ve gemi mürettebatına önleme yapmak için çok az zaman bırakmasıdır.

Bilindiği üzere önleme yapmak için evvela hedefi teşhis ve takip etmek gereklidir. Süper sea skimming yeteneğine sahip füzeler günümüz modern savaş gemilerinde 30~ km civarlarında görülebilmektedir. Bununla birlikte geminin radar kulesi ne kadar yüksekte ise hedefi teşhis etme mesafesi o kadar fazladır.

Sorunun bence çözümü RADAR İHA'dır. AESA radar teknolojisine sahip orta ağırlık (150-200 kg) sınıfında bir İHA anten yüzleri sadece deniz yüzeyine bakacak şekilde tasarlanır ve fiber optik kablo ile gemiden 150-200 metre yukarıda çalıştırılır ve fiber optik kablo ile radar ekosunu geminin GENESİS sistemine gönderir ise en az 100+ km menzilde teşhis ve takip yapılabilir ve Kinzhal, Bharmos vb. füzelere karşı ciddi ölçüde koruma sağlayabilir diye düşünmekteyim. Tüm forumdaşlara saygılar.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2020, 15:39:03 Gönderen: fırtına getiren »