Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 90272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cetin

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #130 : 27 Temmuz 2020, 17:15:30 »
Tcg Anadolu'daki ski jump kaldırılıp , Hürjet'i A-4 Skyhawk tipi bir uçak gibi saldırı uçağı olarak kullanabilir miyiz?
Tamam paralel açılı pistli bir uçak gemisi gibi iniş kalkış verimliliği olmaz ama 8-10 uçak için yeterli olabilir mi?

Bir fikir ama. Hürjet hafif bir uçak karşısına su29 veya rafale gibi bir uçak çıkarsa hiç şansı olmaz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #131 : 27 Temmuz 2020, 17:55:49 »
Tcg Anadolu'daki ski jump kaldırılıp , Hürjet'i A-4 Skyhawk tipi bir uçak gibi saldırı uçağı olarak kullanabilir miyiz?
Tamam paralel açılı pistli bir uçak gemisi gibi iniş kalkış verimliliği olmaz ama 8-10 uçak için yeterli olabilir mi?

Bir fikir ama. Hürjet hafif bir uçak karşısına su29 veya rafale gibi bir uçak çıkarsa hiç şansı olmaz.

Mig-29 demek istediniz herhalde.

Kanat alanları aynı gibi. Acaba Hürjet'in iniş ve kalkış mesafeleri vs ne kadardır. Bunları bilebilirsek belki biraz fikir edinebiliriz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #132 : 27 Temmuz 2020, 19:03:00 »
HÜRJET de olmuyorsa HÜRKUŞ C olabilir mi ?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #133 : 27 Temmuz 2020, 20:25:42 »
Olmaz. Akdenizde pervaneli Hürkuş'la , Rafale'yi it dalaşında düşünemiyorum😄😄😄

Hürjet,  kompakt yapısı ve güçlü motoruyla A4 Skyhawk gibi kullanılabilir. Hele de görüş ötesi bir füze entegre edersek Harrier gibi kullanılır.

Tabi kalkış-iniş sistemleri iyice hesaplanmalı...

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 27 Temmuz 2020, 20:47:27 »
Gül gibi F-35 vardı elimizin tersi ile ittik.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #135 : 27 Temmuz 2020, 21:00:27 »
Gül gibi F-35 vardı elimizin tersi ile ittik.

:o :o
İttik derken. İstedik de vermediler ki!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #136 : 27 Temmuz 2020, 21:51:35 »
SIHAlara karsi degilim ama bir savas ucaginin yerini tutabilecegine kesinlikle inanmiyorum, ozellikle duzgun HSSi olup kullanmasini da bilen rakiplere karsi.

Bir sekilde duzgun bir ucagin olmasi lazim ustunde..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #137 : 27 Temmuz 2020, 23:22:50 »
TCG Anadolu 202 metrelik uçuş pistine sahip.
Bu mesafede Hürjet  nasıl kalkış yapabilir teknolojik olarak?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #138 : 28 Temmuz 2020, 02:56:30 »
@serkan1976,
INS Vikramaditya’yı incelerseniz üzerine , ağırlığı ve ebatları Hürjet benzeri Hal-Tejas uçağı inip kalkıyor. Kanca yardımıyla iniş mesafesi 87 m. Motorlarını çalıştırıp tam devire ulaşıncaya kadar restrainer ile tutulup ani bırakmayla ski lift yardımıyla 125 m den de kalkıyor. Tamam kanatları delta olduğundan kaldırma gücü fazla. Ama Hal Tejas motoru 17700lbf lik GE F404 motoru. Bizim Hürjet ej200 kullanacaksa bu motor 20200lbf lik motor. Delta kanadın avantajını karşılar. Yetmezse aşağıda resmî olan ej200+TVC motor kullanılabilir. Bu motor 23100lbf lik itki gücü ile hürjeti TCG Anadolu dan rahat kaldırır.

İstenirse olur. Yeterki istensin. 8-12 uçaklık bir filonun münavebeli olarak iniş kalkış tek pist kullanımı rahatsızlık vermeyecektir.
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2020, 03:18:01 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #139 : 28 Temmuz 2020, 13:43:54 »
@serkan1976,
INS Vikramaditya’yı incelerseniz üzerine , ağırlığı ve ebatları Hürjet benzeri Hal-Tejas uçağı inip kalkıyor. Kanca yardımıyla iniş mesafesi 87 m. Motorlarını çalıştırıp tam devire ulaşıncaya kadar restrainer ile tutulup ani bırakmayla ski lift yardımıyla 125 m den de kalkıyor. Tamam kanatları delta olduğundan kaldırma gücü fazla. Ama Hal Tejas motoru 17700lbf lik GE F404 motoru. Bizim Hürjet ej200 kullanacaksa bu motor 20200lbf lik motor. Delta kanadın avantajını karşılar. Yetmezse aşağıda resmî olan ej200+TVC motor kullanılabilir. Bu motor 23100lbf lik itki gücü ile hürjeti TCG Anadolu dan rahat kaldırır.

İstenirse olur. Yeterki istensin. 8-12 uçaklık bir filonun münavebeli olarak iniş kalkış tek pist kullanımı rahatsızlık vermeyecektir.

Yaşar hocam ben kompakt yapısıyla Hürjet'in mutlaka TCG Anadolu üzerinde değerlendirileceğini düşünüyorum.
Konuyu değiştirmek istemem ama Hürjet motoru seçiminde şahsen  ej200'ün daha iyi olacağını ama seçimin F404 olacağını düşünüyorum.