Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 90255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #100 : 26 Temmuz 2020, 10:38:08 »
Uçak gemisi kesinlikle şarttır arkadaşlar. Uçak gemisi dediğimizde ABD deki gibi üzerinde 70 tane F-18 olan devasa gemiler demiyoruz. 8-16 civarı uçak taşıyabilen küçük gemiler. TCG Anadolu boş hali 600 milyon dolar. Gayet maliyet etkin ve Türkiye de üretim paranın ciddi kısmı Türkiye de kalacak. Uçak işini ne yazık ki anlamıyoruz. Bakın arkadaşlar üzerinde Cruise füzesi olan Amraam gibi bir füzesi olan bir jet gemi için çok ciddi tehdittir. Örneğin ülkemizden binlerce km ötede somali acıklarında 2 donanma karşılaştı birinde 10 uçak taşıyan mini bir uçak gemisi var öbürüne yok isterse destroyer olsun uçağı olan kazanır. Havalanır üzerinde Som yüklü gemilere havadan ve uzam mesafelerden satüre eder gemiye döner tekrar kalkar baş edemezsiniz. Denizde gemiye füze atarsınız ama havada ki uçağa hiç herşey yapamazsınız. Uçak destroyerden dahi daha önemli bir konudur. TCG Anadolu 600 milyon dolar idi F-35B bile alsak 2-3 milyar dolara uçak gemisi oluyordu. Çok maliyet etkin artık bu işler.

Hocam doğru söylüyorsunuz ama benim demek istediğim şey üstüne ne koyacağız F-35 hayal gibi duruyor. İha koysak ne kadar etkili olacak orası ayrı. İlerde MMU yapıldığında deniz versiyonu yapılırsa anca öyle. Hem onu koruyacak gemilerde var.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 26 Temmuz 2020, 11:48:52 »
Önceden yahu savaş gemilerin olmadan uçak gemisine sahip olunmaz derdim.Uçak gemisi yapalım diyenlerle dalga geçerdim.Çünkü mantık bunu gerektiriyor. Basitten ve küçükten ; karmaşığa-büyüğe  doğru savaş gemisi yapılır.

Ama biz Türklerde kafanın ters çalıştığını anlayınca fikrim tamamen değişti.

Çünkü bizimkileri salacaksın , önce uçak gemisi yapsınlar.
Yapınca da diyecekler ki " Yahu biz bu koca uçak gemisini yaptık ama bunu korumak için fırkateyn, hava savunma destroyer de lazım" .
Ancak bu şaşkınlıktan sonra su üstü harp gemisi yapımını hızlandırır bizimkiler.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #102 : 26 Temmuz 2020, 12:30:33 »
Önceden yahu savaş gemilerin olmadan uçak gemisine sahip olunmaz derdim.Uçak gemisi yapalım diyenlerle dalga geçerdim.Çünkü mantık bunu gerektiriyor. Basitten ve küçükten ; karmaşığa-büyüğe  doğru savaş gemisi yapılır.

Ama biz Türklerde kafanın ters çalıştığını anlayınca fikrim tamamen değişti.

Çünkü bizimkileri salacaksın , önce uçak gemisi yapsınlar.
Yapınca da diyecekler ki " Yahu biz bu koca uçak gemisini yaptık ama bunu korumak için fırkateyn, hava savunma destroyer de lazım" .
Ancak bu şaşkınlıktan sonra su üstü harp gemisi yapımını hızlandırır bizimkiler.

+1 Doğru hocam daha i sınıfı yok TF-2000 hazır değil. Lhd koruyacak gemiler var birde uçak gemisi gelirse vay halimize.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #103 : 26 Temmuz 2020, 13:38:58 »
Cihat Yaycı habertürkte programa çıktı izleseydiniz keşke. Kendisi kesinlikle olması gerektiğini söylüyor. Yanında Fırkateyn olacaktır illa Destroyer yok diye proje geri planda tutulamaz. TCG Anadolu 4 yıl önce yapımına başlandı. Koskoca kuvvet bilmiyor biz mi biliyoruz anlamadım.  Demekki Frkatey ile görev filosu yeterli görülüyor şimdilik.
Hava savunma şemsiyesi şöyle bir değerlendirelim
Sm-1
ESSM
Ram
Phalanx
4 katman hava savunma var aslında.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 26 Temmuz 2020, 14:15:14 »
Cihat Yaycı habertürkte programa çıktı izleseydiniz keşke. Kendisi kesinlikle olması gerektiğini söylüyor. Yanında Fırkateyn olacaktır illa Destroyer yok diye proje geri planda tutulamaz. TCG Anadolu 4 yıl önce yapımına başlandı. Koskoca kuvvet bilmiyor biz mi biliyoruz anlamadım.  Demekki Frkatey ile görev filosu yeterli görülüyor şimdilik.
Sm-1
ESSM
Ram
Phalanx

Sayın hocam 1 LHD korumak için kaç gemi(fırkateyn,destroyer vb) ve denizaltı gerekir?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 26 Temmuz 2020, 15:08:26 »
Sm-1
ESSM
Ram
Phalanx

Sayın hocam 1 LHD korumak için kaç gemi(fırkateyn,destroyer vb) ve denizaltı gerekir?
Normal şartlarda 3 Gabya 1 denizaltı verirler bunun yanına duruma göre değişir. Bizim Frkateynler akdenizde zaten. Biz bu gemileri Afrika ülkeleri için kullanacağız. Karşımızda ciddi bir ülke çıkmaz. Yeri gelir gemiyi ana karana yakın yürütürsün Yunanistan , Mısır için üzerinde ki uçağıda kullanırsın. F-16'lara ek savaş uçağı. Harrier deyip geçmeyin. 120C7 amraam kullanıyor. Awacs, Tanker uçağı desteğinde 1 filo 24 F-16 Orta Akdenize gelir hava üstünlüğü sağlanır. Gemiden de 12 Harrier havalandırırsın ciddi bir müdahale imkânın olur. Her türlü kullanılır o gemiye füze atacak baba yiğit Akdenizde doğmadı. O gemiyle gir Fransaya karşı kullan demiyor kimse. Muhtemel kullanılacak ülkeler belli imkânları belli.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 26 Temmuz 2020, 15:55:12 »
Yine tarihte bütün kaybedenlerin hatasına düşüyorsunuz. Düşmanı hafife alıyorsunuz.

Bu dediğiniz adamlar sizin mantıkla düşünmezler.
"Benim Lhd'mi batırırlarsa , 4 gemisini , 20 uçağını ,2 hava üssünü vuracağım için cesaret edemezler" gibi bir mantık  Akdeniz'debu piyon güçler üzerinde  işe yaramaz , biz de batan gemilerimiz, şehit yüzlerce askerle uyanıveririz bir sabah.

TF-2000 devreye girmeden uçak gemisi macerasına karşıyım ben.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 26 Temmuz 2020, 16:11:43 »
Cesaret edemezler derken savunma şemsiyesi olmadan gönderelim anlamı çıkmaz. Söyledim işte yanında en az 3 Gabya ve 1 denizaltı bulunacak. Tehdit'e göre sayı artar. Bakın TF-2000 olsa bu geminin yanına 2 Gabya 1 Tf-2000 verilirdi. Yani 32 Siper veya Sm-2 olması çok mu güç katıyor ? Örneğin Fransa kaldırmış 100 rafale uçağını hedefi uçak gemisi Siper ile mı durduracak ? Yani o gemi TF-2000 olsun olmasın vurulabilir. TF-2000 var diye o gemi vurulamaz olmuyor. Satüre saldırılar ile her türlü savunmalar aşılıyor. Bu şu değil gemi savunmasız olsun manasına gelmez yanında zaten en az 3 fırkateyn olacak. Geminin kendi öz savunma kabiliyetleri olacak. Tabi sizin düşünceniz öyleyse birşey diyemem ama kuvvetin düşüncesi belli. TCG Anadolu teslim edilecek. CB 1 yada 2 gemi ile ilgileniyoruz dedi. Cihat yaycı uçak gemisi kesinlikle gerekli diyor. Belli ki kuvvet bu gemileri çok önemsiyor. Sonuçta kullanıcı onlar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #108 : 26 Temmuz 2020, 17:03:36 »
Suriye'de askerlerimizi vurdular. Kimi Ruslar dedi, kimi Suriye...
Libya'da Hava savunma sistemlerimizi vurdurlar. Bir sürü olasılık saydılar. Ama kimse net bir şey diyemedi.
LHD'mizi vursa biri kimin vurduğunu bilebilecek miyiz? Bilsek de söyleyebilecek miyiz? Söyleyebilsek bile karşılık verebilecek miyiz?

Herşeye rağmen caydırıcılığımızı artıracağı kesin.
Ama caydırıcılık sadece askeri güçle olmuyor. Neden halen Navtex yayınladığımız bölgde faaliyete geçemedik?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #109 : 26 Temmuz 2020, 17:14:08 »
Suriye'de askerlerimizi vurdular. Kimi Ruslar dedi, kimi Suriye...
Libya'da Hava savunma sistemlerimizi vurdurlar. Bir sürü olasılık saydılar. Ama kimse net bir şey diyemedi.
LHD'mizi vursa biri kimin vurduğunu bilebilecek miyiz? Bilsek de söyleyebilecek miyiz? Söyleyebilsek bile karşılık verebilecek miyiz?

Herşeye rağmen caydırıcılığımızı artıracağı kesin.
Ama caydırıcılık sadece askeri güçle olmuyor. Neden halen Navtex yayınladığımız bölgde faaliyete geçemedik?

+1 Her kelimesi dogru.