Gönderen Konu: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız  (Okunma sayısı 173903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız
« Yanıtla #440 : 16 Şubat 2018, 12:37:12 »
İzmir'de askeri eğitim uçağı düştü

Uğur ERGAN / ANKARA16.02.2018 - 11:36 | Son Güncelleme: 16.02.2018 - 12:04
İZMİR’deki Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan askeri eğitim uçağının düştüğü belirtildi, uçaktaki iki pilot şehit oldu. TSK'dan yapılan açıklamada, "Çiğli/İzmir 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığından 16 Şubat 2018 tarihinde tecrübe uçuşu maksadıyla kalkış yapan bir eğitim uçağımız düşmüştür. İki kahraman personelimiz şehit olmuştur" denildi. TSK'nın açıklamasındaki kritik vurguyu askeri havacılık konusunda uzman isim Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, ''Tecrübe uçuşu en tehlikeli uçuşlardan birisidir. Uçağa en zor hareketleri yaptırırlar'' dedi.

Son dakika... İzmirde askeri eğitim uçağı düştüTürk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
''16 Şubat 2018 tarihinde saat 10.26’da konuşlu bulunduğu Çiğli/İzmir 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığından tecrübe uçuşu maksadıyla içinde iki pilot ile kalkış yapan bir SF-260D eğitim uçağımız ile saat 10.49 civarında radar irtibatı kesilmiştir.

Müteakiben başlatılan arama kurtarma faaliyeti neticesinde havaalanının 3 km kuzeyinde uçağımızın enkazına ve iki kahraman personelimizin naaşlarına ulaşılmıştır.

Kaza Kırım İlk Değerlendirme Heyeti tarafından bölgeye intikal edilerek olay inceleme faaliyetlerine başlanmıştır.

Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet değerli aile fertlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz.''

KALKIŞTAN 5 DAKİKA SONRA DÜŞMÜŞ

Askeri eğitim uçağının üsten kalkıştan yaklaşık 5 dakika sonra Menemen ilçesi Tuzçullu Mahallesi yakınlarındaki boş araziye düştüğü öğrenildi.

TSK'NIN AÇIKLAMASINDAKİ KRİTİK VURGUYU HÜRRİYET'E YORUMLADI: 'TECRÜBE UÇUŞU EN TEHLİKELİ UÇUŞTUR'

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin Çiğli’de iki pilotun şehit olduğu kaza ile ilgili yaptığı açıklamada, eğitim uçağının “tecrübe uçuşu” maksadıyla kalkış yaptığı vurgulandı. Askeri havacılık konusunda uzman isim olan ve kendisi de görevi sırasında tecrübe uçuşu pilotluğu yapmış olan Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, “Tecrübe uçuşu”nun ne anlama geldiğini Hürriyet’e şöyle anlattı:
“Tecrübe uçuşu en tehlikeli uçuşlardan birisidir. Bir uçak bakıma girdikten sonra, ki bu bakımın şekli uçağın modeline, üretim tarihine ve daha birçok şeye göre değişir, onunla uçuş yapacak pilotlara teslim edilmeden önce yapılan uçuşlara ‘tecrübe uçuşu’ denir. Tecrübe uçuşu yapan pilotlar, uçağın bakımı artık hangi parçasında veya neresinde yapıldıysa onu test etmek için uçarlar. Uçağa en zor hareketleri yaptırırlar. Son derece nitelikli, çok tecrübeli pilotlardır. Kolay iş değildir. Uçak bu tecrübe uçuşunu geçtikten sonra daha sonra bununla uçuş yapacak olan pilotlara teslim edilir.”

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-izmirde-askeri-egitim-ucagi-dustu-40743845
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #441 : 22 Mart 2018, 22:15:49 »
Arkadaşlar bu aksam Merzifon 5. Ana jet ussunden kalkan bir F16 dusmustur bir askerin sehit olduğu ile ilgili bir acıklama yapıldı. Şehidimize bu mubarek gecede allahtan rahmet dileriz

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #442 : 23 Mart 2018, 01:11:35 »
Nevşehir'de askeri uçak düştü

Olcay DÜZGÜN-Metin YILDIRIM/GÜLŞEHİR (Nevşehir), (DHA)
22.03.2018 - 21:13 | Son Güncelleme: 22.03.2018 - 22:55
Nevşehir'in Gülşehir ilçesi Ovaören köyü yakınlarındaki dağlık alana F-16 tipi savaş uçağı düştü. Şiddetli bir patlamanın ardından alevlerin yükseldiği olay yerine giden arama-kurtarma ve sağlık ekibi bir pilotun naaşına ulaştı.

Son dakika haberi! Türk Hava Kuvvetleri’ne ait eğitim amaçlı saat 18.30 havalanan F-16 savaş uçağı, Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Ovaören köyü yakınlarında dağlık bir alanda kaza kırıma uğradı. Havada ikmal görevi için kalktığı sanılan F-16’nın düşmesi sırasında şiddetli bir patlama oldu ve ardından bölgeden alevler yükseldi. Çevrede bulunan köylüler patlama sesi ve ardından alev topu gördüklerini belirterek, jandarma ve polise ihbarda bulundu. Bunun üzerine bölgeye arama ve kurtarma ile sağlık ekipleri sevk edildi.

Kısa sürede uçağın enkazının bulunduğu bölgeyi ulaşan ekipler bir pilotun şehit olduğunu belirledi. 500 metre karelik bir alana yayılan uçağın enkazının bulunduğu bölge jandarma tarafından güvenlik çemberine alındı. Şehit pilotun naaşı ise hastaneye kaldırıldı. Bu arada uçağın enkazında inceleme yapacak olan kaza-kırım ekibinin Eskişehir’den Nevşehir’e doğru hareket ettiği belirtildi.

’UÇAK DÜŞTÜKTEN SONRA ŞİDDETLİ BİR PATLAMA OLDU’

Gülşehir ilçesi Ovaören köyü sakinlerinden Serkan Korkusuz, uçağın saat 20.05 sıralarında düştüğünü ve şiddetli bir patlamanın ardından yangın çıktığını söyledi. Korkusuz, uçağın parçalarının geniş bir alana yayıldığını da söyledi.

GAZ SIZINTISI UYARISI

Bu arada kaza yerine ulaşan DHA ekibinin çekim yapmasına uçaktan gaz sızıntısı olduğunu gerekçesiyle enkaza yaklaşmalarına izin verilmedi. Alanda görevli jandarmaların da yüzlerinde maske takılı olduğu görüldü.

Genelkurmay Başkanlığı uçak kazasını ilk olarak Twitter adresinden yaptığı paylaşımla duyurdu. Yapılan açıklamada, "Eğitim maksadıyla bölgede bulunan bir F-16 uçağı, Nevşehir civarında kaza kırıma uğramıştır" denildi. Ardından ise Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada uçağın enkazına ulaşıldığı ve bir pilotun şehit olduğu belirtilerek şöyle denildi:

"22 Mart 2018 tarihinde eğitim maksadıyla saat 18.30 sularında kalkış yapan bir F-16 tipi savaş uçağımız Gülşehir/Nevşehir civarında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Olayın ardından derhal arama kurtarma faaliyetlerine başlanmış ve kısa sürede uçağımızın enkazına ve kahraman personelimizin naaşına ulaşılmıştır.

Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman silah arkadaşımıza Allahtan rahmet, değerli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-nevsehirde-askeri-ucak-dustu-40781350
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #443 : 23 Mart 2018, 09:27:19 »
Başımız sağolsun :(

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #444 : 31 Mayıs 2019, 14:50:21 »

Malatya'da bir F-4 uçağının kırılma uğradığı söyleniyor.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #445 : 31 Mayıs 2019, 15:25:11 »
Uçağın iniş takımları arızalanmış. Allah'tan kaybımız yok pilotlar atlayarak kurtulmuşlar çok şükür.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #446 : 09 Temmuz 2020, 11:18:28 »
08.07.2020 de Bingöl'de askerlerimizi taşıyan helikopter, arıza nedeniyle zorunlu iniş yaptı olayda can kayibimizin olmamasi teselli verici.

https://www.milliyet.com.tr/gundem/bingolde-askerleri-tasiyan-helikopter-ariza-nedeniyle-zorunlu-inis-yapti-6255068

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #447 : 06 Aralık 2022, 14:30:44 »
Konya'da askeri eğitim uçağı düştü! Pilot atlayarak kurtuldu

Konya'da cezaevi yakınlarında Türk Yıldızları'na ait F-5 eğitim uçağı düştü. Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) kazaya ilişkin yapılan açıklamada pilotun uçaktan atlayarak sağ olarak kurtulduğu bildirildi.
Konya Merkez Karatay ilçesi cezaevi yakınlarında Türk Yıldızları'na ait F-5 Eğitim Uçağı düştü. Pilotun fırlatma koltuğunu kullanıp atlayarak kurtulduğu belirtildi.

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada, "Türk Yıldızları'na ait F-5 tipi bir uçağımız kuş çarpması sonucu motorlarının durması nedeniyle Konya’da kaza kırıma uğramıştır. Pilotumuz uçaktan atlayarak sağ olarak kurtulmuş, gerekli kontrol ve tedavisinin yapılması için hastaneye sevk edilmiştir. Pilotumuzun sağlık durumu iyidir." denildi.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/dolandiricilarin-luks-hayati-bitti-devre-mulk-vurgununda-26-supheli-adliyede-42183078

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #448 : 25 Ocak 2024, 18:52:56 »
http://x.com/muratherdemm/status/1750454106261483781?s=20

İniş videosu ...  Muhtemelen 90 yaşında felan iyi olmuş şehit vermeden PERT oldu
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2024, 18:58:58 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #449 : 25 Ocak 2024, 22:47:49 »
üstündeki ne elektronik harp uçağı bu galiba