Gönderen Konu: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız  (Okunma sayısı 173569 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
Ynt: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız
« Yanıtla #40 : 11 Ocak 2011, 16:55:28 »
Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Ailelerinede sabır diliyorum.

Milletimizin başı sağolsun...

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #41 : 11 Ocak 2011, 17:50:28 »
Allah şehitlerimize rahmet eylesin

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #42 : 11 Ocak 2011, 18:38:07 »
UH-1 ler taa 1956 yapımı 54 yıl olmuş ya.Çok fazla bir modernizasyon yoktu.

Şehitlerimiz için Allah'tan rahmet etsin.Ailelerinede sabir diliyorum.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #43 : 11 Ocak 2011, 19:45:58 »
UH-1 ler taa 1956 yapımı 54 yıl olmuş ya.Çok fazla bir modernizasyon yoktu.

Şehitlerimiz için Allah'tan rahmet etsin.Ailelerinede sabir diliyorum.

AMIN
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #44 : 12 Ocak 2011, 19:59:02 »
Genelkurmay resmi açıklamsında bir kesit:

Kaza geçiren helikopter ile temas saat 10 Ocak 2011'de saat 18.30'da kesilmiştir. Bunun üzerine Kara Havacılık Okul Komutanlığından bir S-70 helikopteri ile saat 19.00'da arama faaliyetine başlanmıştır. Saat 19.25'de ikinci S-70 helikopteri bölgeye gönderilmiştir. Saat 20.00'den itibaren aynı komutanlık tarafından bölgeye iki arama kurtarma helikopteri daha gönderilmiş, saat 21.15'den itibaren Özel Kuvvetler Komutanlığına ait iki arama kurtarma helikopterinin de bölgeye ulaşması ile toplam altı helikopterle arama kurtarma faaliyetine devam edilmiştir.

Havadan bu faaliyet devam ederken, karadan da arama kurtarma faaliyetine başlanmıştır. Bu faaliyetler devam ederken, Dodurga Köyü Jandarma Karakol Komutanlığına bağlı unsurlar, saat 23.05'de Gölbaşı'nın takriben 15 kilometre kadar batısında bulunan Tuluntaş köyü/İncek yakınında helikopterin enkazına ulaşmıştır.

-------
4,5 saatte enkaza ulaşılmış.Kazadan kurtulan olsaydı bile soğuktan donardı...

Sar ve Csar birlikleri ne işe yarar?Enkazı jandarma buluyor...Köylüler bulmuş jandarmayla beraber...

Eğitim uçuşu için kalkan helikopter bilindik bir parkurda üsse yakın noktada düşüyor enkazı 4,5 saatte köylüler sayesinde buluyorsun.

Yazık günah 5 evladımıza,onların ailelerine...

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #45 : 12 Ocak 2011, 20:52:17 »
Bu helikopterler başarılı tasarımlar ama metalin de bir ömrü var, çalışırken yakından gördünüz mü bilmiyorum ama gerçekten pat pat acayip ses çıkarıyorlar. Bence değiştirlimeli şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #46 : 12 Ocak 2011, 22:10:32 »
Bu helikopterler başarılı tasarımlar ama metalin de bir ömrü var, çalışırken yakından gördünüz mü bilmiyorum ama gerçekten pat pat acayip ses çıkarıyorlar. Bence değiştirlimeli şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.
Normaldede pat pat ses çıkarıyorlar zaten pata patcimi ne öyle bir şeyler diyormuşlar bunlara uçaklardan kalkmadan önce bunları kullanıyorlarmış kuşları kaçırması için.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #47 : 12 Ocak 2011, 22:16:39 »
Yani sessiz geçen helikopterleri bilmesek helikopterleri aşırı gürültücü sancaz :).

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #48 : 12 Ocak 2011, 22:44:38 »
İki pallli olduğu için öyle ses çıkarır derler. "PATPAT" olarak lakabı vardır. Eskilikle alakalı değil yani sesi.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #49 : 12 Ocak 2011, 22:54:43 »
Aman Yiğit Efendi de uzman olduğu bir konuda hesap sorarmış yine. Pehh peehhh.
Bari bu olaydan pay çıkarmaya çalışma be adam.  >:(

"Açıklama yeterli değil"
Yiğit Bulut, TSK'nın helikopter kazasıyla ilgili açıklamasını yorumladı
12 Ocak 2011 Çarşamba, 18:15:33
"Açıklama yeterli değil"

HABERTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut, 5 pilotun şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı yorumladı. Açıklamanın yetersiz olduğunu belirten Yiğit Bulut, "Bu işin peşini bırakmayacağız. Sorumlu kimse hesap vermeli" dedi.

İşte Yiğit Bulut'un sözleri:

"TSK'dan gelen açıklamayı dinledik. Eleştirilere karşı açıklama yaptı ama açıklamanın da sorgulanması gerekir. Her açıklama yapıldığı  zaman 'dosya kapandı' anlamına gelmez. Bu helikopter ortalama 50 yaşında. Bu helikopterler Vietnam savaşı için Amerika'da dizayn edilen, Vietnam savaşında kullanılan, Vietnam savaşından sonra 25 sene Amerika'da kullanılan ve daha sonra Türkiye gibi ülkelere hibe edilen helikopterler veya satın aldığımız helikopterler.

50 yaşında bir helikopterden bahsediyoruz ve biraz önceki açıklamada 1985 ve 1996'da bakımlarının yapıldığı söyleniyor. Dolayısıyla açıklamada teknik anlamda belki laf kalabalığı var, cümleler süslü ama baktığınız zaman 50 yaşında bir helikopterle 1 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahip olacağı iddia edilen bir ülkenin 5 genç üsteğmininin, 4 aylık eğitimle uçuşa gönderildiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu açıklama yeterli değildir. TSK personelinin içinde bu uçuş iznini verenler, bu helikopterleri hala envanterinde tutanlar mutlaka hesabını Türk kamuoyuna vermeli. Bu işin peşini bırakmayacağız. TSK'nın büyük Tükiye'nin, 1 trilyon dolarlık Türkiye'nin her türlü malzemeyi alabildiği, alması gerektiği, zamanında haftada bir milyar dolara yakın faiz ödediği, bugün 700 milyon dolarlık faiz gideri olan bir ülkenin personeline her türlü en iyi malzemeyi sağlayabileceği bir yapı içinde olması gerekir. Dolayısıyla açıklama yetersizdir. Bu işi sorgulamaya devam edeceğiz."

http://www.haberturk.com/polemik/haber/590906-aciklama-yeterli-degil
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2011, 22:58:10 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com