Gönderen Konu: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız  (Okunma sayısı 183117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız
« Yanıtla #140 : 23 Haziran 2012, 00:27:44 »
"Suriye düşürdü"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki güvenlik toplantısının ardından kayıp Türk jetiyle ilgili şok açıklama

22 Haziran 2012 Cuma, 17:54:53
Ankara'da sürpriz zirve, BAŞBAKAN ERDOĞAN GÜVENLİK ZİRVESİNİ TOPLUYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, ''Uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır'' denildi.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleştirilen güvenlik toplantısının ardından yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, 22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için Malatya Erhaç Meydanı'ndan kalkış yapan uçakla, radar ve telsiz temasının kesilmesinin akabinde yaşanan gelişmelerin, yapılan toplantıda ele alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''İlgili kurumlarımızın sağladığı verilerin değerlendirilmesi ve Suriye ile yürütülen ortak arama kurtarma faaliyetleri çerçevesinde elde edilen bilgiler neticesinde uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır.

Pilotlarımız dahil arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir.

Türkiye olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından, nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır.''

http://www.haberturk.com/gundem/haber/753054-suriye-dusurdu
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #141 : 23 Haziran 2012, 04:07:15 »
   Direk yakalım,yıkalım diyecem... Diğer taraftan'da aklıma acaba bu bir tezgahmı?Birileri tarafından bize oyun mu oynanıyor? diye düşünüyorum.
Gün ola devran döne... Bakalım ne olacak.

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #142 : 23 Haziran 2012, 04:33:43 »
Rus televizyon kanallari bas bas bagiriyordu Suriye Turk ucagini vurdu diye,bizimkiler 5-6 saat sonra soylediler kesin olarak Suriyenin vurdugunu.vuruldugunu ilk once Ruslar soyledi,bu kadar kesin konusuyorsa bir seyler var demek,Suriye`nin hava savunma sistemlerinde Ruslar da calisiyor yada bizim ucagimizi Rus gemisi vurdu.hava saldirisina Suriye hazirliyim diyor,o Rus gemisinde ne tur silahlar geldi allah bilir
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2012, 07:58:28 Gönderen: picasso »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #143 : 23 Haziran 2012, 08:04:08 »
Suriye'den ilk açıklama

"Türk jeti sınırımızdan 1 kilometre içeri girdi. Vurduktan sonra Türk uçağı olduğunu tespit ettik"
23 Haziran 2012 Cumartesi, 00:52:28
Suriye'den ilk açıklama: "Türk jeti sınırımızdan 1 kilometre içeri girdi" Sonra Oku

Suriye Savunma Bakanlığı, "Türk jeti sınırlarımızdan 1 kilometre içeri girdi. Hedefi vurduktan sonra Türk uçağı olduğunu tespit ettik. Türk jeti karasularımız üzerinde alçak uçuş yapıyordu" açıklamasını yaptı.

Bakanlığın resmi bildirisinde, uçaksavar ateşinde vurulan Türk savaş uçağının Um al Touyour köyünün 10 kilometre batısında denize düştüğü belirtildi. Açıklamada iki ülkenin donanmalarının irtibata geçtiği, kayıp pilotları arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/753078-suriyeden-ilk-aciklama

Eğer uçak Suriye Hava sahasında vurulmuşsa gerçekten, yapabileceğimiz birşey yok!
Adamları paranoyak yaptılar zaten. Ha bugün müdahale ha yarın müdahale... Uçan sinekten bile korkar olmuşlardır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #144 : 23 Haziran 2012, 08:06:52 »
Suriye: Saldırgan bir tavır yok

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: Daha önce de sahamızı kullanan uçaklar bizi vurdu
23 Haziran 2012 Cumartesi, 02:40:15
Suriye: Saldırgan bir tavır yok

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, düşürülen Türk uçağıyla ilgili yaptığı açıklamada "Tanımlanamayan hedef vurulmuştur. Saldırgan bir tavır yok" dedi.

Açıklamada Suriye'nin daha önce hava sahası kullanılan uçaklar tarafından vurulduğu belirtildi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/753083-suriye-saldirgan-bir-tavir-yok

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #145 : 23 Haziran 2012, 08:09:28 »

NATO Anlaşması'nın 5. Maddesi düşürülen uçakla ilgili uygulanır mı?

5. madde uygulanır mı?
Malatya Erhaç Meydanı'ndan kalkış yapan uçağın Suriye tarafından düşürüldüğünün açıklanmasının ardından, uzmanlar Habertürk'e konuştu
23 Haziran 2012 Cumartesi, 03:17:40

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Suriye'nin düşürdüğü Türk uçağıyla ilgili yaptığı açıklamaların tutarsız olduğunu söyledi. Caşın, hava ihlallerinde uyulması gereken prosedürü de anlattı:

- Uçağın 1 kilometreden vurulduğu söyleniyor. 1 kilometreyi ihlal sayamazsınız.

- İhlal olsa dahi sahayı terketmek için ihtarda bulunursunuz. Alarm uçaklarını kaldırarak inişe zorlarsınız.

- Riayet edilmezse ya da silah gösterilirse o zaman ateş açabilirsiniz. Bunu da uçağın arkasına geçerek kanatlarına vurursunuz.

Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu kaydeden Caşın, saldırının NATO'ya da yapılmış bir saldırı olduğunu hatırlattı.

NATO antlaşmasının 5. Maddesi, bir NATO üyesine hasmane tavrın, tüm NATO üyelerine yapılmış sayılmasını öngörüyor.

Özcan Tikit, İlter Turan, Hasan Köni, İnal Batu, İdris Bal, Nasuhi Güngör, Bülent Keneş, Metehan Demir değerlendirdi

“MÜNFERİT BİR OLAY”
Emekli büyükelçi İnal Batu, NATO Anlaşması'nın 5. maddesinin uygulanamayacağını savundu.
Batu, “NATO anlaşması tek bir olay ile yürürlüğe girmez. Kapsamlı bir tehlikenin olması lazım. Bu, münferit bir olay... Suriye'nin bir kere özür dilemesi lazım. Toprakları üzerinde düşürülmüş olsa dahi en son başvurulması gereken bir adımdır.  Talihsiz bir olaydır. Dileriz çok daha vahim, çok daha savaşa yakın bir zemine sürüklemez” şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE SAVAŞA SOKULMAK İSTENİYOR"
MHP Iğdır Milletvekili ve stratejist Sinan Ogan, uçağın vurulmadan önce telsizlerinin bozulmasına dikkat çekerek “Bu kadar tesadüf fazla. Türkiye bir savaşa sokulmak isteniyor. Hepimizi derinden yaralayan ve 'Suriye'ye haddini bildirelim' şeklindeki provokasyonla karşı karşıyayız. Türkiye bir oldu bitti ile savaşa sokulabilir” şeklinde konuştu.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/753086-5-madde-uygulanir-mi

Çevrimdışı Ice

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #146 : 23 Haziran 2012, 08:37:48 »
Açıkca savaş ilanıdır gereken karşılık misli ile verilmeli.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #147 : 23 Haziran 2012, 14:11:43 »
???  Öyle bir ülkede  yaşıyoruzki  ne siyasetciye  ne  medyaya nede  o uçağı oraya yollayan paşaya güvenmiyorum  , 40 farklı haber 40 farklı yorum ,  sonuca bakıyoruz  gencecik yaşta kurban edilen  subaylarımız askerimiz   >:(  ortalığa  atılmış  savaş safsataları  , ne olacak  savaş açsak başka uçağımız düşmeyecekmi  başka askerimiz ölmeyecekmi  ,  direk dalalım demek kolay ,  bu olayda suriyenin nasıl bir kabahati var ki savaş açıyorsunuz  , adamlar tepesinde gezinen uçağı düşürmüşler  , herkez biz  değilki  tepesinde gezinen düşman uçağını görmemezlikten gelsin

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #148 : 23 Haziran 2012, 14:22:39 »

Açıkca savaş ilanı olan o kadar terör olayı varken, başka bir ülkenin hava sahasında düşürülen bir uçağımız nedeniyle savaş ilan etmek abesle iştigaldir.

Çevrimdışı cyctec

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #149 : 23 Haziran 2012, 17:07:43 »

Açıkca savaş ilanı olan o kadar terör olayı varken, başka bir ülkenin hava sahasında düşürülen bir uçağımız nedeniyle savaş ilan etmek abesle iştigaldir.
süriye bize savaşı zaten ilan etmiş o zaman.

bu sadece 40 yaşında ki bir gözetleme ve keşif uçağının düşürülmesi değil.
verilecek cevaba göre ülkenin iç ve dış dinamikleri şekillenecek.

ama bence Türkiye herkesi çok şaşırtacak bir cevap verebilir. mesela gecenin bir yarısında bizim uçaklara ateş eden hava savunma sistemlerine 10 tane som atılır,

bu hem ruslara hemde suriyelilere ciddi bir cevap olur.
Eğer bir Türk devleti olmasaydı mutlaka yaratmak gerekirdi.
( THIERS )