Gönderen Konu: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız  (Okunma sayısı 182346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız
« Yanıtla #130 : 20 Ocak 2012, 18:56:49 »
Pilot binbaşıyı balıkçı buldu

Turan GÜLTEKİN İZMİR (DHA)
20 Ocak 2012
Pilot binbaşıyı balıkçı buldu
İzmir’in Foça İlçesi Yenifoça Beldesi açıklarında düşen askeri eğitim uçağında bulunan Pakistanlı Pilot Binbaşı Masood Hussain Chhachhar’ın cesedi bulundu.

Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan geçen pazartesi günü eğitim için havalandıktan sonra İzmir’in Foça İlçesi açıklarında radardan kaybolan T-37C tipi eğitim uçağının iki pilotundan birinin cesedi arama ekiplerince denizde, uçağın dışında bulundu. Uçağın enkazının bulunduğu yerin daha kuzeyinde, Burunucu mevkii açıklarında saat 16.05’de bulunan ceset Sahil Güvenlik Botu’na alındı. Bulunun cesedin Pakistanlu Binbaşı Masood Hussain Chhachhar olduğu açıklandı. Aynı uçakta bulunan Teğmen Serkan Sağır’ı arama çalışmaları ise halen sürüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19734517.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #131 : 13 Mart 2012, 20:35:54 »
Türk Yıldızı Düştü: 1 Pilot Şehit

Konya’da askeri bir eğitim uçağının, TÜMOSAN traktör fabrikası yakınlarına düştüğü bildirildi.
13.03.2012 - 12:09

Konya'da bugün saat 12.00 sıralarında TÜMOSAN traktör fabrikasının yakınlarında askeri bir eğitim uçağının düştüğü bildirildi. Kazada, ilk belirlemelere göre 1 pilotun şehit düştüğü öğrenildi. Aynı zamanda kaza bölgesine çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edildi.
KONYA'DA 10 YILDA UÇAK KAZASINDA 7'Sİ PİLOT 10 KİŞİ ŞEHİT OLDU

Konya'da 3. Ana Jet Üssü'nden havalanan ve eğitim uçuşu sırasında merkez Karatay ilçesi'nde F-5 tipi savaş uçağında 1 pilotun şehit olması gözleri Konya'da yaşanan uçak kazalarına çevirdi. 2002 yılından bu yana yaşanan 7 ayrı uçak kazasında 2'si yer personeli, 7'si pilot, 10 askeri personel şehit olurken, 4 pilot ise kazalardan yaralı olarak kurtuldu.

2004 yılında meydana gelen kazada eğitim uçuşu sırasında 2 adet F-4 uçağı Hadim ilçesi yakınlarında havada çarpışarak düşmüş ve kazada 3 pilot şehit olurken, 1 pilot yaralı kurtulmuştu.

27 Temmuz 2006'da ise 3. Ana Jet Üssü'ne bağlı bir eğitim uçağının pistten kalkışı sırasında düşmesi sonucu 1 pilot ile 2 yer bakım görevlisi asker şehit düşmüştü.

22 Mayıs 2007 yılında meydana gelen kazada 3. Ana Jet Üssü'nden havalanan bir F-16 uçağı, Selçuklu ilçesi Altınapa Barajı yakınlarında düşmüş, uçağın pilotu ise son anda uçaktan atlayarak kazadan yaralı kurtulmuştu.

Son kazadan 20 gün sonra ise 12 Haziran 2007 günü 3. Ana Jet Üssü'nden kalkan askeri bir uçak Yunak ilçesi yakınlarında düşmüş ve pilot kazadan yaralı olarak kurtulmuştu.

17 Mart 2009 yılında ise 3. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-4 tipi savaş uçağı, Altınekin ilçesi yakınlarında belirlenemeyen bir nedenle düşmüş, uçak düşmeden önce fırlatma koltuğuyla uçaktan atlayan pilotlardan birisi şehit olurken, diğeri yaralı olarak kurtulmuştu.

3 Kasım 2011 tarihinde de 3. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-4 tipi savaş uçağı, belirlenemeyen bir nedenle Karatay ilçesi Karakaya köyü yakınlarında tarlaya düştü ve kazada biri binbaşı diğeri üsteğmen 2 pilot şehit oldu.

Bugün ise F-5 savaş uçağı düştü. Kazada pilot şehit olmasıyla 10 askeri personel Konya'da uçak kazalarında şehit oldu.

http://www.ensonhaber.com/konyada-egitim-ucagi-dustu-2012-03-13.html
« Son Düzenleme: 13 Mart 2012, 20:39:04 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #132 : 13 Mart 2012, 20:36:25 »
UÇAK DÜŞTÜKTEN HEMEN SONRA ÇEKİLDİ
İzleme Sayısı: 31,013
Konya'da 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda konuşlanan akrobasi timi Türk Yıldızları'na ait F-5 tipi uçak, eğitim sırasında, üsse yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki bir fabrikanın boş arazisine düştü, 1 pilot şehit oldu. Bu Türk Yıldızları’nın ilk şehitli kazası oldu. Konya’da düşen uçakta şehit olan pilotun 31 yaşındaki Yüzbaşı Ümit Özer olduğu ve Türk Yıldızları ekibine bir süre önce katıldığı belirtildi. İşte uçak düştükten hemen sonra çekilen enkaz görüntüleri. Mehmet Kayhan YILDIZ- Hasan DÖNMEZ- Hakan KAYA KONYA/DHA

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/29546/20117946/1/ucak-dustukten-hemen-sonra-cekildi.aspx

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #133 : 13 Mart 2012, 20:38:52 »
Şehit pilotun baba evinde yas

17 gün önce baba olan şehit pilotun baba evine ateş düştü.
13.03.2012 - 19:57

Konya'da Türk Yıldızlarına ait NF-5 tipi uçağın düşmesi sonucu şehit olan Pilot Hava Yüzbaşı Ümit Özer'in Samsun'un Çarşamba İlçesi'ndeki baba ocağına ateş düştü. Şehit pilotun babası İdris ve annesi Hatice Özer acı haber ile yıkıldı.

Çarşamba İlçesi Sarıcalı Mahallesi 338'nci sokakta oturan 62 yaşındaki baba İdris ve 60 yaşındaki anne Hatice Özer, gözyaşlarına boğuldu. Şehidin üç kardeş olduğu, ağabeyi 35 yaşındaki Uğur Özer'in Erzincan İliç Askerlik Şubesi'nde astsubay olduğu, kardeşi 22 yaşındaki Murat Özer'in de Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çarşamba Meslek Yüksekokulu Muhabese Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi olduğu belirtildi.
17 GÜN ÖNCE BABA OLMUŞTU

Şehit yakınları basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf almalarına izin vermedi. Harita Mühendisi olan 26 yaşındaki Serenay Özer ile 4 yıl önce evlenen şehit Yüzbaşı Ümit Özer'in 17 gün önce de Canberk adında bir oğlu olduğu belirtildi. Şehit Yüzbaşı Özer'in cenazesinin yarın memleketi Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde toprağa verileceği kaydedildi.

http://www.ensonhaber.com/sehit-pilotun-baba-evinde-yas-2012-03-13.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #134 : 17 Mart 2012, 15:05:55 »
Afganistan'da Helikopterimiz Düştü: 12 Şehit

TARIH   : 16 Mart 2012

SAAT    : 10:45

NO        : BN - 19 / 12

1.   NATO'nun Afganistan'da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde Türkiye’nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı emrinde görev yapan Sikorsky tipi bir helikopterimiz 16 Mart 2012 günü yerel saat ile 10.25’te kaza kırım geçirmiştir.

2.   Helikopterde bulunan 12 askeri personelimiz şehit olmuştur.

3.   Olayın meydana geliş nedeni kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.

4.   Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, silah arkadaşlarına, şehitlerimizin kederli aile ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliyetleri/3_3_bilgi_notlari/2012/bn_19.htm
« Son Düzenleme: 17 Mart 2012, 15:18:54 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #135 : 17 Mart 2012, 15:08:45 »
Kaza malum oldu, bir gün önce arayıp helallik istedi
DHA - A.A
17 Mart 2012
İşte şehitlerimizin isimleri
Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen ve 12 Türk askerinin şehit olduğu helikopter kazasında hayatını kaybeden askerlerin baba ocağına ateş düştü. Şehitlerden Üsteğmen Murat Yıldız, şehit olacağı içine doğmuş gibi bir gün önce ailesini arayarak helallik istemiş.Bu arada Başbakan Erdoğan, 12 askerin şehit olması nedeniyle bugün Almanya'ya yapmayı planladığı geziyi iptal etti. 12 şehit için ilk tören bugün Kabil'de Bagram Hava Üssü'nde düzenlendi. 12 şehidimizin cenazesi uçakla Türkiye'ye getiriliyor.

ORDU'DAN 2 ŞEHİT

HAVA BİNBAŞI BAĞDATLI'NIN GÖREV SÜRESİNİN DOLMASINA BİR AY VARDI

Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen ve 12 Türk askerinin şehit olduğu helikopter kazası'nda hayatını kaybeden Hava Binbaşı Şükür Bağdatlı'nın (41) acı haberi memleketi Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Bolaman Beldesi'ndeki baba ocağına ulaştı.

Afganistan'daki görev süresinin dolmasına bir ay kalan Bağdatlı'nın şehit düştüğü haberi ailesine Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca ve askeri yetkililer tarafından bildirildi. Evine ambulans ve subayların geldiğini gören anne Emine Dağlı oğlunun şehit olduğunu anlayarak, fenalaştı. Oğlunun şehit habebiriyle yıkılan baba Şükrü Bağdatlı'ya sağlık görevlileri müdahale etti.

ŞEHİT BİNBAŞI'NIN ANNESİ FENALAŞTI

Hava Binbaşı Bağdatlı'nın 8 kardeşten tek erkek olduğu öğrenilirken, eşi Nedime ve 3 yaşındaki kızı Melis Bağdatlı'nın da Fransa'da yaşadığı bildirildi. Çiftin Fransa’da tanışıp evlendiği kaydedildi.

ÜSTEĞMEN OKAN MELİKOĞLU 1,5 YILLIK EVLİYDİ

Helikopter kazasında hayatını kaybeden Üsteğmen Okan Melikoğlu'nun (30) ailesine acı haberi Ordu İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İsmail Güzey verdi.

Ordu'nun merkeze bağlı Kumbaşı Mahallesi'nde oturan şehit Üsteğmen Melikoğlu'nun babası Halis ile annesi Nebahat acı haberle yıkıldı.

Görev süresinin dolmasına bir ay kala şehit düşen Üsteğmen Melikoğlu'nun 1.5 yılık evli olduğu eşi Melike Melikoğlu'nun İstanbul'da olduğu öğrenildi.

ÜSTEĞMEN MELİKOĞLU'NUN AİLESİ YASTA

ŞEHİTLERİN BABA OCAĞINDA YAS / WEB TV

BİLECİK

ŞEHİT BİNBAŞI ÇOLAK, 1,5 AY SONRA ANKARA'YA DÖNECEKTİ

Harita Binbaşı Mithat Çolak'ın, Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki baba evinde yas var.

Yediler Mahallesi'nde yaşayan baba Abdullah ve anne Ayşe Çolak'a oğullarının şehit olduğu haberi, ilçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Alper Koç ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı Süleyman Can tarafından verildi.

Acı haberi alınca fenalaşan aileye sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin evine askerler tarafından Türk bayrakları asıldı. Garnizon Komutanı Koç, “Vatan bizim, devlet bizim, şehidimiz bizim. Binbaşı Çolak vatanımız için görev yapıyordu” dedi.

Evli ve 2 çocuk babası Şehit Binbaşı Çolak'ın Ankara'da görev yaptığı, 4.5 aydır bulunduğu Afganistan'a 6 aylık geçici görevle gittiği öğrenildi.

ŞEHİT BİNBAŞI ÇOLAK GEÇİCİ GÖREVLE GİTMİŞTİ

MALATYA

ŞEHİT PİLOT YÜZBAŞI ERDOĞAN, AFGANİSTAN'A 5 AY ÖNCE GİTMİŞ

Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan’ın Malatya’da görevli olduğu ve 5 ay önce NATO görevi için Afganistan’a gittiği öğrenildi.

Helikopter kazasında şehit düşen Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan’ın 4 yıldır Malatya 2. Ordu Komutanlığı Kara Hava Alayı’nda görevli olduğu ve yaklaşık 5 ay önce NATO Barış Gücü’ne katılmak üzere Afganistan’a gittiği öğrenildi. Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan’ın, evli ve 2 kız çocuğu sahibi olduğu ve Kastamonu nüfusuna kayıtlı olduğu belirtildi. Anne ve babasının İstanbul’da oturduğu öğrenilen Şehit Yüzbaşı Erdoğan’ın ailesinin Malatya Hava Lojmanları’nda kaldığı bildirildi.

ISPARTA

ŞEHİT ASTSUBAYIN BABASI: VATAN SAĞOLSUN

Şehit helikopter teknisyeni Astsubay Kıdemli Çavuş 28 yaşındaki Mehmet Akbaş’ın Isparta’daki baba evine ateş düştü. /_np/5115/16105115.jpgAcı haberin duyulması üzerine Akbaş’ın yakınları Merkez Halıkent Mahallesi’ndeki evine akın etti. Şehidin baba ocağına askerler tarafından Türk bayrağı asılırken, bir ambulans ve sağlık görevlileri de evin önünde hazır bekletildi. Oğlunun şehit düştüğünü haber alan emekli astsubay Süleyman Akbaş, "Vatan sağolsun. Diyeceğim başka bir şey yok" dedi. Şehit annesi Ayşe Akbaş ise güçlükle ayakta durmaya çalışırken, yakınları tarafından teselli edildi.

Isparta Merkez Komutanlığı’nda görevli çok sayıda subay da eve gelerek başsağlığı dilediğinde bulundu. 5 ay önce Afganistan’daki Türk birliğinde görevlendirilen bekar Mehmet Akbaş’ın cenazesinin Isparta’ya getirileceğini belirtildi.

ŞEHİT AKBAŞ'IN BABA OCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ

CHP'Lİ TARHAN: "ANNE OLARAK SİZİ UYARIYORUM"

ERZURUM'DAN 2 ŞEHİT

İSMAİL CEM YAKINLAR 6 AY ÖNCE BİNBAŞI OLMUŞ

Şehit olan Binbaşı İsmail Cem Yakınlar’ın Erzurum’da eşini acı haber verildi. Şehit binbaşının Konya’nın Akşehir İlçesi’ne yaşayan annesi de gözyaşlarına boğuldu.

Erzurum’da Palandöken’in Yenişehir semtinde oturan Binbaşı İsmail Cem Yakınlar’ın eşi Ümmü Yakınlar’a acı haberi 9’uncu Kolordu Komutanlığı'ndan bir Albay başkanlığındaki heyet verdi. Aslen Konyalı olan Binbaşı Yakınlar’ın öğretmen olan eşi Ümmü Yakınlar, hayat arkadaşının ölüm haberi ile yıkıldı. Teknoloji Tasarım Öğretmeni olan Ümmü Yakınlar gözyaşları arasında, "Eşim Binbaşı İsmail Cem Yakınlar, Ankara’da görevliyken Kabil’e gitti. Benim tayinim 4,5 ay önce Erzurum’a çıktı. Mustafa Kemal İlköğretim Okulunda öğretmenim. Kızımız Çağla 10 yaşında, oğlumuz Emir ise 2 yaşında. Ben Nehşehirliyim. Eşim Konya Akşehirli. Babası yok, annesi yaşıyor. Cenaze büyük bir ihtimalle eşimin memleketi olan Konya’da toprağa verilecek" diye konuştu.

ŞEHİT BİNBAŞI'NIN YAKINLARI ACI HABERLE YIKILDI

KIZINA BABASININ KAYIP OLDUĞU SÖYLENMİŞ

Apartmandakiler şehit haberi üzerine evlerinin balkonlarına bayrak asarken, sağlık ekiplerinin de hazır bulunduğu görüşme sırasında Binbaşı Yakınlar’ın kızı Çağla’ya babasının kayıp olduğu bildirildi.

AKŞEHİR’DE ŞEHİT ACISI

Şehit Binbaşı İsmail Cem Yakınlar’ın Konya’nın Akşehir ilçesi’nde yaşayan annesi Cevriye Yakınlar’a acı haber, Garnizon Komutanı Albay Ali İhsan İmre ve Akşehir Belediye Başkan Vekili İsmail Özden tarafından, sağlık ekibi eşliğinde verildi. Cevriye Yakınlar, acı haberle gözyaşına boğuldu. Şehit Binbaşı Yakınlar’ın babası Ali Yakınlar’ın 2004 yılında kanserden yaşamını yitirdiği belirtildi.

6 AY ÖNCE BİNBAŞI OLMUŞ

Afganistan’da Sikorsky tipi askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan İsmail Cem Yakınlar’ın 6 ay önce binbaşılığa terfi ettiği öğrenildi.

Oğlunun acı haberini duyduktan sonra sinir krizi geçiren 1’i kız 2 çocuk annesi Cevriye Yakınlar, ”Anam, yavrum. İki tane kuzum öksüz kaldı. Gencecik çöktün yavrum. Neden gittin elin memleketine? Kuzum. Keşke bende yavrumun yanına gitseydim. Kuzum Cem’im” dedi. Anne Yakınları, evde bulunan akrabaları sakinleştirmeye çalıştırdı. Şehit Yakınlar’ın amcası Mustafa Yakınlar da, ''Ateş düştüğü yeri yakıyor. Takdiri ilahi diyelim artık. İki tane evladı vardı. Yetim kaldı'' diye konuştu. Sinir krizi geçiren Mustafa Yakınlar, ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Şehidin evine ise Türk bayrakları asıldı.

ŞEHİT VURUCU GEÇEN YIL BABASINI KAYBETTİ

Afganistan'da meydana gelen helikopter kazasında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Önay Vurucu'nun (35) Erzurum'daki evinde yas var.

Önay Vurucu'nun Yakutiye ilçesi Şükrüpaşa Mahallesi'nde yaşayan annesi, kardeşleri ile eşi Arzu Vurucu'ya, “Şehitlik” haberi 9. Kolordu Komutanlığı yetkililerince verildi. Haberi aldıktan sonra fenalaşan aile fertlerine, sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin evine Türk bayrağı asıldı.

Şehidin kardeşi Sinan Vurucu, ağabeyinin 28 Kasım 2011'de Afganistan'a gittiğini belirterek, büyük üzüntü içinde olduklarını söyledi.

Babasını geçen yıl kaybeden şehit Vurucu'nun, Emirhan (6) ile Azra (1) isminde iki çocuğu bulunuyor. İstanbul'da görev yaptığı bildirilen şehit Vurucu'nun cenazesinin, Karskapı Şehitliği'nde toprağa verileceği öğrenildi.

ŞEHİT ÖNAY VURUCU'NUN 2 ÇOCUĞU YETİM KALDI

ANKARA

ŞEHİT ÜSTEĞMEN BARUTÇU’NUN BABAOCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ

27 yaşındaki Üsteğmen Tahsin Barutçu’nun baba ocağına ateş düştü.

Ankara Çukurambar Semti’ndeki Başak Sitesi’nde oturan Nesrin ve Fevzi Barutçu çifti acı haberle yıkıldı. Şehit evine bayrak asılırken şehit babası Fevzi Barutçu, oğlunun nişanlı olduğunu bu yıl düğün yapmayı planlarken şehit düştüğünü söyleyerek gözyaşı döktü.

İZMİR

ŞEHİT ÜSTEĞMEN AİLESİYLE HELALLEŞMİŞ

Şehit ateşinin düştüğü Türkiye’nin çeşitli kentlerine İzmir de eklendi. Şehitlerden Üsteğmen Murat Yıldız’ın, ailesinin yaşadığı Gaziemir İlçesi’ndeki baba ocağından ağıtlar yükseldi. Şehit haberinin ardından aralarında Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muharrem Balta, Ak Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait’in de bulunduğu çok sayıda kişi, Yıldız ailesine taziye ziyaretinde bulundu. 

AİLESİ GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

"BEN OLAMADIM, ONA NASİP OLDU"

Taziyeleri kabul eden, oğlunun şehit düşmesiyle gözyaşlarına boğulan emekli hava astsubay Turgut Yıldız, "Vatan sağolsun. Murat’ım vatanı için oraya gitti, şehit oldu. Ben 25 yıl orduya görev yaptım, şehit olmadım. Ama ona nasip oldu. Allah’ımdan sabır istiyorum. 20 gün önce izne geldi. En son kazadan bir gün önce telefonda görüştüm. Hem buraya geldiğinde hem de telefonda sanki şehit olacağı içine doğmuştu. Bizden helallik istedi. İçim yanıyor. Herşey Allah’tan. Boynumuz kıldan ince. O bizim doğuştan kınalı kuzumuzdu. Başında kına vardı. Ne mutlu bana ki, şehit babasıyım. Beni şehit babası yaptı" dedi.

"GELİNİMİ BANA EMANET ETTİ"

İki çocuğundan büyük olanı şehit veren anne Özgül Yıldız ise gelini Ayşegül Yıldız’a sarılıp ağıtlar yaktı. Özgül Yıldız, "Benim çocuğum Allah’tan çok korkardı. Annem ben sensiz ne yapacağım. 20 gün önce geldiğinde ’Eşim sana emanet’ dedi" diyerek gözyaşı döktü.

Şehit Üsteğmen Murat Yıldız’la dört yıldır evli olan Ayşegül Yıldız da, gözyaşlarına uzun süre hakim olamadı. Taziyeye gelenlerden Şehit Üsteğmen Yıldız’ın takım komutanı olan Binbaşı Mustafa Sıtkı Tatar da duygularını gizleyemedi. Binbaşı Tatar, "Eski bölük komutanıyım. Vatanı ve milleti için hiçbir karşılık beklemeden şehit oldu. Murat her askerin dua edeceği yere gitti. Vatan sağolsun. Türkiye, geleceği pırıl pırıl olan değerli bir subayını kaybetti. Şehitlik, ailesi için üzüntü değil tesellidir" dedi.

KAPTAN OLMAYI İSTEMEMİŞ

Bir erkek kardeşi olan şehit Üsteğmen Murat Yıldız’ın, üç ay önce geçici görevle Afganistan’a gittiği, mayıs ayında dönmeyi planladığı öğrenildi. Çocuğu bulunmayan Üsteğmen Yıldız’ın, Kara Harp Okulu’nu kazandığı sene İstanbul’daki bir üniversitenin Kaptanlık Bölümü’nü kazandığı ancak baba mesleği askerliğe devam etmeye karar verdiği öğrenildi. 30 Nisan’da yeni yaşını kutlayacak olan şehit  Üsteğmen Yıldız’ın, pazartesi günü Gaziemir Güven Camisi’ndeki askeri törenle son yolculuğuna uğurlanacağı bildirildi.

DİĞER ŞEHİTLERİN İSİMLERİ

BİNBAŞI SERKAN DOĞAN/ TEKİRDAĞ

İKMAL YÜZBAŞI İLKER AYDIN

SAĞLIK KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ SALİH HELVACI

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20141292.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #136 : 17 Mart 2012, 15:20:58 »
Yılmaz Özdil'den aykırı bir Afganistan yazısı...

17 Mart 2012 Cumartesi, 12:35:00
Afganistan

Afganistan

Karzai...

Amerikan vatandaşı.
Petrol şirketinde çalışıyordu.
Petrol şirketi Amerikan.

*

Eşi, Afganistan’ın först leydi’si güya...
Pakistan’da yaşıyor.
Oğlu da.

*

Bi kardeşi restoran işletiyor, Washington’da.
Öbür kardeşi restoran işletiyor, Chicago’da.
Kayınbiraderi mobilyacı, Virginia’da.
Yeğenleri desen...
California’da.

*

New York Times gazetesi yazdı...
Bi kardeşi senelerdir CIA’den maaş alıyor.
Bi başka kardeşi uyuşturucu baronu.
Kız kardeşi de var...
Onun restoranı Massachusetts’te.

*

Hükümet kurdu.
1-2 değil, 12 bakanı Amerikan vatandaşı.

*

Mesela, Adalet Bakanı’nın diploması...
Nebraska’dan.
Ekonomi Bakanı
Kanada’dan.
Ticaret Bakanı
Illinois’den.
Eğitim Bakanı
Alabama’dan.
Tarım Bakanı
Omaha’dan.

*

(Rahmetli Ecevit’in dili sürçmüş, “Afganistan genel müdürü” demişti bunun için... Meğer doğru söylemiş.)

*

Resmi olarak, sadece 525 dolar maaş alıyor.
Daily Telegraph manşet yaptı...
Dubai’de emlak kralı.
90 milyon sterlinlik gayrimenkulü var, sırf Palmiye Adası’nda 12 villası olduğu söyleniyor.

*

Bu Afganistan’dan...
ABD askeri çekiliyor.
İngiliz askeri kaçıyor.
Alman kaçıyor.
Fransız kaçıyor.
İspanyol kaçıyor.

*

Türkiye uçuyor!
Evlatlarımız ölüyor.

*

Şehitlerimizin aziz hatırasına saygısızlık etmek istemem ama...
O Karzai.
Biz niyazi.
http://www.haberturk.com/medya/haber/725505-afganistan

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #137 : 23 Haziran 2012, 00:03:52 »

Türk Savaş Uçağı Kayıp: “Suriye düşürdü” iddiası

Hürriyet Planet
22 Haziran 2012
“Suriye düşürdü” iddiası
Malatya'dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kaybolan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçağının düşme nedenine ilişkin farklı iddialar ortaya atılıyor.

Lübnan Hizbullahı'na ait olan El Manar kanalı, Suriyeli güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, uçağın vurularak düşürüldüğünü öne sürdü. Bu iddia, Reuters haber ajansı ve BBC başta olmak üzere uluslararası yayın organları tarafından son dakika gelişmesi olarak duyuruldu.

El Manar kanalı konuyla ilgili haberinde, "Şam'daki Manar muhabirine konuşan Suriyeli güvenlik kaynakları, Suriye savunma güçlerinin Türk savaş uçağını düşürdüğünü teyit etti" dedi.

Hürriyet Daily News gazetesi, jetin Suriye güçleri tarafından düşürüldüğü iddialarının resmi bir Türk kaynak tarafından doğrulandığını bildirdi.

BBC Arapça, Suriye'nin kuzeyindeki Lazkiye kentinde bulunan görgü tanıklarının uçağın Suriye hava savunma sistemlerinin açtığı ateş sonucu düşürüldüğünü söylediklerini bildirdi. 

“İKİ UÇAK VARDI, BİRİ KAÇTI”

BBC Arapça ayrıca uçağın Akdeniz kıyısında bulunan Ras el-Basit kentinin açıklarında düşürüldüğünü belirtti.

Russia Today de yine görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, pilotların Suriyeli yetkililer tarafından tutuklandığını öne sürdü. Ayrıca ikinci bir Türk savaş jetinin de ateş açılmasının ardından kaçarak, Türk hava sahasına geri döndüğünü iddia edildi.

Russia Today'e konuşan Suriyeli gazeteci Ihab Sultan, "Görgü tanıkları, Türk hava sahasından gelen iki savaş uçağı gördü. Uçaklardan birisi Suriye'nin karasularında düştü, diğeri ise hasar almasına karşın kaçmayı başardı" dedi.

RUSYA’NIN KALKANI MI DÜŞÜRDÜ?

Ortaya atılan ve henüz resmi kaynaklar tarafından teyit edilmeyen bir diğer iddia da uçağın Suriye üzerinde uçarken, Rusya'nın kalkan sistemi tarafından kilitlenerek düşürüldüğü yönünde.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Fransız Le Figaro gazetesi, Rusya'nın, Suriye'nin Türk sınırına yakın Kesap bölgesinde gözlem amacıyla kullanılmak üzere bir radar tesisi kurduğunu bildirmişti. Kesap, Lazkiye'nin 30 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Ras el-Basit, Kesap'a yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20823736.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #138 : 23 Haziran 2012, 00:06:18 »

Suriye Türkiye'den özür diledi
Suriye, Akdeniz'de düşen Türk uçağıyla ilgili özür diledi
22.06.2012 - 18:56

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağı, Malatya'dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kayboldu. Pilotlarla iletişim kesildi, bölgede arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Arama çalışmaları neticesinde pilotların yerlerinin belirlendiği ve kurtarma ekiplerinin çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

Uçağın kesin düşüş nedeniyle ilgili açıklama ise yapılmadı. Bu arada irtibat kesilen savaş uçağının, Suriye karasularının 8 mil açığında uluslararası sulara düştüğü bilgisi geldi. Dış basından gelen haberlere göre de Türk uçağı Suriye tarafından düşürüldü.

Lübnan Hizbullahı'na ait olan El Manar kanalı, Suriyeli güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, uçağın vurularak düşürüldüğünü öne sürdü. Bu iddia, Reuters haber ajansı tarafından son dakika gelişmesi olarak duyuruldu.
Epilasyon Tarihe Karışıyor..Tüy Sorununa Kökten Çözüm!
SURİYE'DEN ÇOK CİDDİ ÖZÜR: YANLIŞ YAPTIK

Olay sırasında Brezilya'dan dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da uçakta bulunan gazetecilere konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı Suriye'nin düşen uçakla ilgili ciddi bir özür dilediklerini belirtti.

Uçakta bulunan Habertürk gazetesi genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını şu sözlerle aktardı:

Biz ajanslardan duyduklarımızı Başbakan'a aktardık; "Bir Türk F-16 uçağı Suriye sınırında Akdeniz üzerinde, Suriye'ye yakın bir yerde, Suriye hava savunma sistemi tarafından düşürüldü ve pilotlar da Suriye tarafından esir alındı" Başbakan bu bilgileri teyit etmedi, 'Pilotların Suriye'nin elinde olduğuna dair bizim bir bilgimiz yok. Olduğunu da zannetmiyoruz. Şu an hem deniz hem hava kuvvetleri Doğu Akdeniz'de arama kurtarma çalışmaları yapıyorlar ve çok şükür ki pilotlarımız hayatta sadece bir uçak kaybımız var' dedi.
'KRİZ OLUR MU BAKACAĞIZ'

Suriye'den de bu olayla ilgili anında çok ciddi bir şekilde özür geldiğini çok üzgün olduklarını ve bir hata olduğunu belirttiklerini söyledi. Biz "Büyük bir kriz olur mu" diye de sorduk, "Göreceğiz bakacağız dedi".

Basın toplantısı Ankara'da olacak.
http://www.ensonhaber.com/suriye-turkiyeden-ozur-diledi-2012-06-22.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #139 : 23 Haziran 2012, 00:06:55 »
Erdoğan'dan düşen uçak açıklaması
Başbakan Erdoğan, Brezilya'dan döndükten sonra Ankara Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı...
22.06.2012 - 19:03

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağının Suriye açıklarında düşmesi sonrası Başbakan Erdoğan, Rio20 zirvesi dönüşü güvenlik zirvesinin toplanmasına karar verdi. Özel uçak “ANA” ile 18.50’de Ankara Esenboğan havaalanına inen Erdoğan ayağının tozuyla zirve öncesi açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan konuşmasında Meksika ve Brezilya'daki temaslarına değindi, düşen askeri uçağa ilişkin olarak  'Henüz elimizde net bir bilgi yok yapacağımız toplantı sonrasında yazılı açıklama yapılacaktır' dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...
Göbeğinizden Bıktınız mı? Yaza kadar göbeğinizi eritin!
TÜRK JETİNİN DÜŞÜRÜLDÜĞÜNE DAİR KESİN BİR BİLGİ YOK

Şu anda Genelkurmay zaten gerekli açıklamayı yaptı. Uçağımızın kaybı, düştüğü noktasında, 'düşürüldü' diyemiyorum çünkü kesin bilgiler elde olmadıktan sonra bunu söylemek mümkün değil. Pilotlarımızla ilgili bir haber yok. Şu anda 4 tane hücum botumuz arama tarama çalışmalarını yürütüyor.

Videoyu izlemek için tıklayın...
SURİYE'YLE BİRLİKTE ARIYORUZ

Suriye ile müşterek aramayı sürdürüyoruz. Detaylı açıklamayı toplantıdan sonra yapacağız. Uçak neden oradaydı bilmiyoruz. Toplatıdan sonra bu detayları açıklayacağız.
ÖZÜR KESİN BİLGİ DEĞİL

Suriye'nin özür dilediğine dair kesin bir bilgi yok. Yapacağımız toplantıdan sonra kesin bir bilgi açıklayacağız.
TSK'YA AİT TÜRK SAVAŞ UCAĞI DÜŞTÜ

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ''Görev uçuşu için saat 10.30'da Malatya-Erhaç meydanından kalkış yapan bir uçağımızla saat 11.58'de Hatay'ın güneybatısında, deniz üzerinde radar ve telsiz teması kesildi'' ifadeleri kullanıldı.

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağı, Malatya'dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kayboldu. Pilotlarla iletişim kesildi, bölgede arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Arama çalışmaları neticesinde pilotların yerlerinin belirlendiği ve kurtarma ekiplerinin çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

http://www.ensonhaber.com/erdogandan-dusen-ucak-aciklamasi-2012-06-22.html