Gönderen Konu: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız  (Okunma sayısı 173841 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız
« Yanıtla #110 : 03 Ekim 2011, 16:55:18 »
allah  acil şifalar  versin. :(
uh-1 lerin  yerine  acil  skorsky  üretmeye  başlasak  can  kaybı  olmadan  tek  motorluları  yavaş  yavaş kullanımdan  çıkarsak  karahavacılar  ve  ülkemiz  için  daha  iyi olur.

Çevrimdışı DESPERADOS

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #111 : 03 Ekim 2011, 17:51:15 »
allah  acil şifalar  versin. :(
uh-1 lerin  yerine  acil  skorsky  üretmeye  başlasak  can  kaybı  olmadan  tek  motorluları  yavaş  yavaş kullanımdan  çıkarsak  karahavacılar  ve  ülkemiz  için  daha  iyi olur.

Şu 107 adet t-70 tam istediğiniz gibi olacak o zaman ....

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #112 : 03 Ekim 2011, 18:24:24 »
Kazanın UH-1H'ların "eskiliğinden" (?) kaynaklandığı bilgisine sahip miyiz?

O helikoperler ki, 60 adedi 80'Lerin sonu 90'ların başında Türkiye'de monte edildiler ve çok kapsamlı motor ve aviyonik modernizasyonundan geçtiler. Hala gayet iş görür durumdalar.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #113 : 03 Ekim 2011, 18:53:11 »
Kazanın UH-1H'ların "eskiliğinden" (?) kaynaklandığı bilgisine sahip miyiz?

O helikoperler ki, 60 adedi 80'Lerin sonu 90'ların başında Türkiye'de monte edildiler ve çok kapsamlı motor ve aviyonik modernizasyonundan geçtiler. Hala gayet iş görür durumdalar.
kesinlikle  katılıyorum  ,  5. ana bakımda  1  yılım  geçti  ve  bence  bizim uh-1  ler  dünyadaki  en  iyi  bakıma  sahipler  ve  güvenilir  helikopterler  ,  medyanın  eski  helikopter  diye  çıkardıkları  haberler  tamamiyle  asılsızdır ,  ama  tek motorlu  olduğundan  dolayı  nekadar  iyi  bakımlı  olursa olsun  havada  motor  arızası  verdiğinde  felaketle  sonuçlanan  kazalar  oluyor  ,   son  yıllarda  yaşanan kazaların  birçoğu  pilot  hatasıydı  ama  bazıları  motor  arızasından  meydana  geldi.
skorsky lerde   birkaç  defa  tek  motor  arızasına    tanık oldum  ama  hepside  sağsağlim  iniş  yaptılar  ben  o  yüzden  çift  motorlu  helikopterin  daha  iyi  olacağını belirtmek  için  yazmıştım.
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2011, 18:56:24 Gönderen: enes38 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #114 : 03 Ekim 2011, 22:51:36 »
http://webtv.hurriyet.com.tr/2/22634/0/1/dusen-helikopterden-ilk-goruntuler.aspx

Geçmiş olsun. Videoya bakarsak hafif yaralarla askerlerimizin kurtulmuş olmasına mucize diyebiliriz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #115 : 06 Ekim 2011, 08:11:50 »
Nevşehir'de askeri helikopter düştü İhbarı

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesi yakınlarında askeri helikopter düştü.
05.10.2011 - 19:11   

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine 5 km uzaklıktaki Dedebağ mevkiinde askeri helikopterin düştüğü ihbarı üzerine, kurtarma ekipleri alarma geçti.

Güvenlik birimleri bölgede araştırma başlatırken, arama- kurtarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, ekiplerin bölgede yaptığı aramada herhangi bir enkaza rastlamadığı belirtirken, ihbarın asılsız olma ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Vali Savaş bölgede anız yangınının başladığını ve her ihtimale karşı ekiplerin bölgede arama çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

http://www.ensonhaber.com/nevsehirde-askeri-helikopter-dustu-2011-10-05.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #116 : 14 Ekim 2011, 11:33:14 »
Kırşehir'de eğitim uçağı düştü
Kırşehir'in Mucur ilçesine bağlı Büyükkayapa köyü yakınlarında bir eğitim uçağının düştüğü iddia edildi.
14.10.2011 - 11:12   

Kırşehir'in Mucur ilçesine bağlı Büyükkayapa köyü yakınlarında bir eğitim uçağının düştüğü iddia edildi.

Uçaktaki iki kişinin sağ olarak kurtulduğu bildirildi

http://www.ensonhaber.com/kirsehirde-egitim-ucagi-dustu-2011-10-14.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #117 : 03 Kasım 2011, 12:12:23 »
Konya'da askeri uçak düştü

Üçüncü Hava Jet Üs Komutanlığı'na ait askeri uçak Konya'da düştü.
03.11.2011 - 11:21

Konya 3'üncü Ana Jet Üssü'nden havalanan askeri uçak merkeze bağlı Karakaya Köyü yakınlarında henüz bilinmeyen nedenle düştü. Uçağın düştüğü bölgeye arama- kurtarma ekibi sevk edildi. İlk bilgilere göre kaza eğitim uçuşu sırasında meydana geldi.

KAZA ANINI GÖREN KÖYLÜ ANLATTI

Kazayla ilgili Ensonhaber.com'a açıklamalarda bulunan Karakaya Köyü sakinlerinden Fuat Çetin, kaza anını ve sonrasını şöyle anlattı; 'Ben tarlada ekin ekiyordum. Uçağın sadece çakıldığı anı gördüm. Etrafa bir sürü parça savruldu. Jandarma olay yerine geldi. İki kişinin parçalanmış cesedine ulaşıldı. Kaza köyün 20 kilometre dışında boş bir arazide meydana geldi.'

http://www.ensonhaber.com/konyada-askeri-ucak-dustu-2011-11-03.html

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #118 : 03 Kasım 2011, 13:06:24 »
allah  rahme  eylesin  , mekanları  cennet  olsun    :(
f-4  uçağı  düşmüş  te  neden  fırlatma  koltuğunu  kullanmamışlar  anlamadım 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #119 : 03 Kasım 2011, 13:18:03 »
Mehmet Kayhan YILDIZ- Hakan KAYA/KONYA, (DHA)
3 Kasım 2011
TÜRK Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçağı, bugün Konya'da eğitim uçuşu sırasında düştü, 2 pilot şehit oldu.

1'inci Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-4E tipi uçağı, saat 10.38'de kent merkezine 21 kilometre uzaklıktaki Karakaya Köyü semalarına geldiğinde henüz bilinmeyen nedenle irtifa kaybetmeye başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin atık su kanalının geçtiği kesimde tarlaya çakılarak alev topuna dönen uçağın parçaları geniş alana dağıldı.

PİLOTLAR KURTULAMADI

Kazanın hemen ardından 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan havalanan arama- kurtarma helikopteri kısa sürede enkazın bulunduğu yere ulaştı. Yapılan ilk incelemede uçaktaki binbaşı ve üsteğmen rütbesindeki 2 pilotun da paraşütle atlamaya fırsat bulamadan şehit olduğu belirlendi.Jandarma uçağın enkazını güvenlik çemberine alırken, teknik araştırma yapmak üzere kazı kırım ekibi bölgeye sevk edildi. Şehit pilotların cenazeleri de enkazdan alınarak helikopterle üsse götürüldü.

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ

Konya’da merkeze bağlı Karakaya Köyü yakınlarında düşen uçakta Pilot Binbaşı Serdar Kandemir ve Pilot Üsteğmen Engin Kayadibi’nin şehit olduğu açıklandı.

Düşen uçağın Malatya Erhaç’taki 7’nci Ana Jet Üssü Komutanlığı 173’üncü Filo’ya bağlı RF- 4E tipi keşif uçağı olduğu, Konya’ya EHTES olarak adlandırılan Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası’nda tatbikat için geldiği belirtildi.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR

Tarlasına buğday ekerken uçağın düştüğünü gördüğünü söyleyen köylülerden Fuat Keskin, "Birden gürültü duyduk. Uçak adeta alev topu gibiydi. Parçaları etrafa saçılmıştı. Hemen jandarmaya bildirdik. Kısa bir süre sonra askeri helikopter olay yerine geldi" dedi.Çift sürerken olayı gördüğünü söyleyen Celal Karapınar da, "Birden bir gürültü duydum. Ardından toz bulutu gördüm. İlk etapta korkup uzaklaştım. Ardından enkaz alına gittiğimde uçağın parçalandığını ve pilotların şehit olduğunu gördüm" diye konuştu.

GENELKURMAY AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı'ndan kazayla ilgili açıklamada şöyle denildi:"Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir F-4 uçağı 03 Kasım 2011 Perşembe günü saat 10:38'de eğitim uçuşu esnasında, Konya'nın 21 kilometre kuzeydoğusunda henüz bilinmeyen bir nedenle düşmüştür. Kazada, uçakta bulunan iki pilot subayımız şehit olmuştur. Olayın meydana geliş nedeni, kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, değerli aileleri, silah arkadaşları ve yüce milletimize başsağlığı dileriz.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19157967.asp
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2011, 15:16:50 Gönderen: SKYWOLF »