SİLAHLI KUVVETLER VE TERÖRİZM > Türk Silahlı Kuvvetleri

Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız

(1/94) > >>

Felix:
Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız

F4 2020 Düştü

--- Alıntı ---Hava Kuvvetlerimize ait bir F-4 uçağı 17 Mart’ta gerçekleştirdiği eğitim uçuşu esnasında Konya ili Altınekin ilçesi Ayışığı Köyü civarında düştü.

Konya 3. Ana Jet Üssü’nden eğitim amaçlı havalanan ve Konya’nın Altınekin ilçesi Ayışığı köyü civarına düşen F-4 tipi uçağın pilotlarından Pilot Yüzbaşı Uğur Aydın’ın (36) fırlatma  koltuğunu kullanarak paraşütle indi ve hafif şekilde yaralandı. Pilot Üstteğmen Murat Türkmen’in ise enkazdan çıkarıldığı, olay yerine ulaşan ilk yardım ekiplerinin yaptığı müdahaleye rağmen  hayata döndürülemediği bildirildi.
--- Alıntı sonu ---

www.netgazete.com
www.hurriyet.com.tr

Defenceturk ailesi olarak Şehidimize rahmet,yakınlarına sabır diliyoruz..

RekarnO:
ruhu sad olsun. yanlız dıkkatımı ceken bırsey var. neden dusen ucakların cogu konyada dusuyor. yanlıs anlasılmasın konya hava ıssını kotulemıyorum. ama benım ızledıgım kadarıyla hep dusen ucaklar konyadan havalanıyor. ya ben boyle bılıyorum ya da bana boyle gelıyor..sızce durum nasıl.

AVCI:
Sevgili rekoarno öncelikle siteye hoşgeldin diyorum.Konuya gelince düşen uçakların çoğu konya da düşüyor demişsin.Bunun mantıklı bir sebebi var tabiki;biliyorsundur Konya 3.ana jet üssü Anadolu kartalı eğitimlerinin verildiği üs.Yani yoğun olarak kullanılan bir meydan.Hem Türk hava kuvvetlerinin hemde Anadolu kartalı eğitimlerine katılan diğer ülke uçaklarının konuşlandığı neredeyse merkez üs konumundadır.Bu sebeple kaza kırım oranı daha fazla olmaktadır.Bu üssümüzde konuşlu filolar ve görevleri ise şöyledir.

131. Filo (Barış Kartalı) - B-737-7ES AEW&C (Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Filosu
132. Filo (Hançer) - F-4E 2020 Terminator & F-16C/D Fighting Falcon (Silah ve Taktikler Filosu)
133. Filo (Pençe) - (N)F-5A/B 2000
134. Filo (Türk Yıldızları) - NF-5A/B Freedom Fighter (Akrotim Filosu)
3. Ana Jet Üs Komutanlığı Arama-Kurtarma Kolu - AS-532 Cougar Mk.1

Tenes:
Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı'nda kalkan bir askeri uçağın Bursa'nın Kemalpaşa İlçesi sınırlarında düştüğü öne sürüldü. Köylülerin ateş topu gördüklerini belirttikleri bölgeye üs komutanlığında gece görüşlü helikopter sevk edilirken, jandarma da karadan arama kurtarma çalışması başlattı.

Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan bu gece havalandığı ifade edilen, içinde 1 üstteğmenin bulunduğu F 16 tipi savaş uçağının saat 22.30 sıralarında Bursa sınırları içiresinde düştüğü öne sürüldü. Köylüler Mustafa Kemalpaşa İlçesi sınırlarındaki Suuçtu Şelalesi çevresinde ateş topu gördüklerini ihbar etti.

Bu bilgi üzerine jandarma bölgede arama kurtarma çalışması başlattı. Bu arada Balıkesir'deki üs komutanlığından da gece görüşlü helikopterlerin bölgeye hareket ederek çalışmalara havadan destek verdiği belirtildi.

MUSTAFAKEMALPAŞA KAYMAKAMI: ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bursa'nın Mustafakemalpaşa İlçesi Kaymakamı Adem Saçan, ilçe yakınlarında bir askeri uçağın düştüğünü açıkladı. Kaymakam Saçan, bölgeye arama kurtarma ve çok sayıda jandarma ekibinin sevk edildiğini belirtti.

Askeri yetkililer ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11434700.asp?gid=229

SKYWOLF:
TARİH   : 15 Nisan 2009

SAAT    : 12:10

NO        : BN -30 / 09

1.   Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir F-16 uçağı 14 Nisan 2009 Salı günü saat 21:18'de eğitim uçuşu esnasında, Balıkesir ili Sarnıç Köyü Yoğurtludere civarında meskun olmayan bir mahale düşmüştür.

2.   Kazada, uçakta bulunan 1 pilot subayımız şehit olmuştur.

3.   Olayın meydana geliş nedeni, kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.

4.   Şehidimize Allah'tan rahmet, değerli ailesi, silah arkadaşları ve Yüce Milletimize başsağlığı dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.mil.tr/10_ARSIV/10_1_Basin_Yayin_Faaliyetleri/10_3_Bilgi_Notlari/2009/BN_30.html

Allah şehidimize rahmet eylesin. :'(

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git