Gönderen Konu: B-21 Raider Stratejik Bombardıman Uçağı  (Okunma sayısı 7386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: B-21 Raider Stratejik Bombardıman Uçağı
« Yanıtla #20 : 03 Aralık 2022, 22:07:08 »
Adam uçak yapmış ismini ne koyacağına kendisi karar verir...Bence gayet güzel bir isim...

Kendilerine saldıran düşmana cezalandırıcı bir saldırı yapmışlar...Konuyu ABD'den bağımsız düşünün...

Yani bana saldırırsanız cezasını-misillemesini B-21 ile görürsünüz mesajı vermiş...
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2022, 22:07:48 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 03 Aralık 2022, 23:26:13 »
Bu zavallı japonlarda hâlâ köpekliğini yapıyor Amerikanın, birde tomahawk alacakmış yüzlerce. Bunlar eğitilmezdir, stockholm sendromuna yakalanmışlar, katillerine aşıklar.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 03 Aralık 2022, 23:59:10 »
Gerek Japonya, gerekse de Almanya 2. dünya savaşından sonra örtülü olarak ABD işgali altındadır. ABD bu ülkeler bir daha bir çılgınlık yapmasın diye büyük yaptırım ve ambargolar yerine o ülkeleri örtülü olarak işgal etmiş, çoğunun da eskisi gibi büyük ordular kurmasına engel olmuştur. Japonlar kendi uçağını yaparken Amerika hop hemşerim nereye deyip projeyi dahi iptal ettirmiş, F-16'dan devşirme bir uçak vermiştir Japonlara. Bugün ne Almanya ne de Japonya, ABD'den izinsiz nefes dahi alamaz o nedenle.

Neyse konuya dönersek birim maliyeti 700 Milyon $ değerinde, 100 adet üretilmesi planlanıyormuş. Akıl almaz bir para gerçekten. 70 Milyar $'a mâl olacak tüm uçaklar. Yani bence gerekli mi kesinlikle tartışılır. Bu paraya 1000'in üzerinde F-35 alırsın. 1000 adet MMU üretebilirsin. 500 adet F-22 üretebilirsin. Bu biraz da ABD'nin gövde gösterisi yapmak için geliştirdiği bir uçak gibi görünüyor. B-2 Sprint'leri çok daha ucuza modernize etmek mümkünken neden bu kadar pahalı bir uçağa yöneliyorlar anlamak güç.

Amerikan hükümeti silah şirketlerini zengin etmeyi seviyor. Lockheed Martin, Northrop Grumman, Boeing, Sikorsky, Bell, Raytheon aldığı ihalelerle gerçekten servetlerine servet kattı.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 04 Aralık 2022, 00:51:54 »
ABD için 70 milyar dolar hiçbir şey. ABD'nin 2023 için askerî bütçesi  813,3 milyar dolar. 70 milyar doların bunun %10'u kadar olmadığı gibi bu uçakları bir anda envantere katıp parayı peşin ödemeyecekler. Türkiye'nnin 3-4 milya dolar ile 20-30 adet uçak alması, Türkiye ekonomisi açısından neyi ifade ediyorsa bu uçak alımı da ABD için böyle. Zaten ödenen o kadar para ABD ordusuna teknoloji olarak geri dönüyor. Ayrıca şu uçağa baktıkça bizim de MMU'dan bağımsız olarak derin darbe ya da derin taarruz olarak adlandırılan görev için gizliliği yüksek bir araca ihtiyacımız var. MMU'yu küçültüp tek motora düşürmek hem malî hem de performans olarak verimli değil. Onun yerine aklıma gizliliği yüksek insansız bir uçan kanat tasarlamak geliyor. Sonuçta 5N uçaklarda radar izini artıran şeyler; kokpit, kanat kenarlar, kanatların gövdeyle birleşimi, dikey kanatların kenarları, nozullar, havaalıklar ve havaalıkların gövdeye birleşim kısımları oluyor. İnsansız uçan kanatlarda, uçan kanat oldukları için, kanat ve dikey kanatların oluşturduğu sorunların olmaması bir yana dursun;. motoru uçağın üzerine aldığınız için, hem radar izini şişiren nozullardan ve havaalıklardan kurtuluyorsunuz hem de termal iz az da olsa azalıyor. Maliyetinin daha uygun olması ve insansız olduğundan daha riske atılabilir olup vurulduğunda içinizin yanmaması da cabası.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2022, 00:57:48 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #24 : 04 Aralık 2022, 01:06:07 »
Siz savaşta yenilmenin ne demek olduğunu her halde bilmiyorsunuz. Savaşta yenildiysen ülken artık düşman ülkenin toprağıdır vatandaşlarında onun vatandaşı olur artık başkentin milli takımın olmaz Amerika işgal ettiyse Amerikan vatandaşı olursun ülken onun bir eyaleti sömürgesi olur. Ama oturup bir anlaşma yaparak bu şartları lehinde düzeltebilirsin bu yüzden barış anlaşması yapılır anlaşabilir ikna edebilirsen hala devletin olabilir aksi halde devlet tarihe karışır. Almanlar Japonlar anlaşabildiler hal böyle iken stokolm sendromu demek doğru değil olay çok ciddi. Tamam olaki meydan okudun yıl olmuş 21. yy Amarika seni işgal edecek hali yok ama barışın anlaşmanın bir ahlağı var buna boyun eğene onursuz diyemeyiz. Anlaşma bir lütuftur anlaşmayabilir de işgalci ülke o zaman kafasına göre yeni kuralları dayatır. Irak da bunu yaptı ülkeyi kendi yeniden çizdi. Barış anlaşması ağır demeden önce Irak ın artık eski Araplara ait olmadığını Kürtler ve Şii ler arasında paylaşıldığına dikkat edin bu durumda Japonların maruz kaldığı aşağılamaya ağır diyemezsiniz. Savaşta tamamen yenilip hayatına kaldığın yerden devam edemezsin
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2022, 01:15:30 Gönderen: re »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 04 Aralık 2022, 01:32:13 »
Bu arada benim için hayal kırıklığı bu uçak, bana komik geldi yani o kadar tantana.

Dağ fare doğurdu

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 04 Aralık 2022, 02:09:59 »
Bu arada benim için hayal kırıklığı bu uçak, bana komik geldi yani o kadar tantana.

Dağ fare doğurdu

Özelliklerini bilmediğiniz bir araç için fazla emin konuşuyorsunuz. Atom bombasına bakıp, "Peh, ne olmuş yani? Diğerlerine göre azıcık şişkince bir bomba işte, ne var ki bunda?!" demek gibi bir duruma düşebilirsiniz.

Gerçi ben de atom bombası örneğindeki gibi, diğer uçaklarla bunun arasında uçuk bir fark beklemiyorum. Ama yine de ihtiyat payı bırakmak gerekir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 04 Aralık 2022, 02:23:02 »
Siz savaşta yenilmenin ne demek olduğunu her halde bilmiyorsunuz. Savaşta yenildiysen ülken artık düşman ülkenin toprağıdır vatandaşlarında onun vatandaşı olur artık başkentin milli takımın olmaz Amerika işgal ettiyse Amerikan vatandaşı olursun ülken onun bir eyaleti sömürgesi olur. Ama oturup bir anlaşma yaparak bu şartları lehinde düzeltebilirsin bu yüzden barış anlaşması yapılır anlaşabilir ikna edebilirsen hala devletin olabilir aksi halde devlet tarihe karışır. Almanlar Japonlar anlaşabildiler hal böyle iken stokolm sendromu demek doğru değil olay çok ciddi. Tamam olaki meydan okudun yıl olmuş 21. yy Amarika seni işgal edecek hali yok ama barışın anlaşmanın bir ahlağı var buna boyun eğene onursuz diyemeyiz. Anlaşma bir lütuftur anlaşmayabilir de işgalci ülke o zaman kafasına göre yeni kuralları dayatır. Irak da bunu yaptı ülkeyi kendi yeniden çizdi. Barış anlaşması ağır demeden önce Irak ın artık eski Araplara ait olmadığını Kürtler ve Şii ler arasında paylaşıldığına dikkat edin bu durumda Japonların maruz kaldığı aşağılamaya ağır diyemezsiniz. Savaşta tamamen yenilip hayatına kaldığın yerden devam edemezsin

Ben zaten bu konuyu tartışmaya açmıyorum. Sadece bir tespit yaptım. Japonya ve Almanya ABD işgali altındadır ve bu 2 ülke bir daha 2. dünya savaşındaki sahip olduğu askeri güce sahip olamayacak eğer uzun vadede ABD etkisini yitirir de bu ülkeler bu örtülü işgalden kurtulursa ancak öyle askeri anlamda güçlenirler.

Irak, Suriye dediğiniz ülkeler tamamen yapay ülkelerdir. Osmanlı'dan sonra bizatihi İngiltere ve Fransa'nın kurduğu ülkeler bunlar. Bunların bir geleneği, göreneği yok. Yüzyıllar boyunca Osmanlı tarafından yönetilen topraklar oralar. Bugün ABD bu 2 ülkeyi parçalayıp bir sözde Kürt devleti kurma amacında. Önce o toprakları Osmanlı ve dolayısıyla Türkiye'den kopardılar, şimdi de bir Kürt devleti kurarak tamamen yeni bir yapay devlet kurma peşinde.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 04 Aralık 2022, 02:40:07 »

Dağ fare doğurdu

Özelliklerini bilmediğiniz bir araç için fazla emin konuşuyorsunuz. Atom bombasına bakıp, "Peh, ne olmuş yani? Diğerlerine göre azıcık şişkince bir bomba işte, ne var ki bunda?!" demek gibi bir duruma düşebilirsiniz.

Gerçi ben de atom bombası örneğindeki gibi, diğer uçaklarla bunun arasında uçuk bir fark beklemiyorum. Ama yine de ihtiyat payı bırakmak gerekir.
Teknoloji ve malzeme bilgisi de sınırına dayanıyor, dayandı yani. Acaba yeni bir element mi buldular dedim ;D  :P

Tamam daha da stealth yapılır, daha iyi ISR/ED/ET/EH, sonrasında...

Gelişecek en iyi yer yapay zeka kaldı.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #29 : 04 Aralık 2022, 08:01:42 »
Bir ürünü ülkesinde üretip sonra da onu yüksek fiyatla satın almak klasik Amerikan pazarlama taktiği. Nasıl olsa ödediği bedel kendi şirketleri ve onların çalışanları veya tedarikçileri üzerinden yine vergi yoluyla Devlete dönecek; isterse tanesine 2 milyar dolar verir n’olacak. Amaç piyasayı yükseltmek.
Almak isteyen ülkeye de “bunun fiyatı 700 milyon ama sen müttefik sayılırsın 600 at yeter” deyip üstüne bir de abilik yapmış görünür. Ardından imtiyaz ister o ayrı 😁

Dolayısıyla buna bu parayı  nasıl veriyorlar diye şaşırmayın. Başka bir ülke verirse şaşırabilirsiniz.