Gönderen Konu: Fırat Kalkanı Operasyonu  (Okunma sayısı 106435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
DEAŞ 'drone'la saldırdı!
« Yanıtla #370 : 28 Eylül 2016, 08:38:40 »
DEAŞ 'drone'la saldırdı!

DHA27 Eylül 2016 - 17:47Son Güncelleme : 27 Eylül 2016 - 22:01
Son dakika haberi: DEAŞ 'drone'la saldırdı!

Suriye'de devam eden Fırat Kalkanı harekatına katılan ve burada yaralanan 3 asker tedavi için Kilis Devlet Hastanesi’ne getirildi. TSK da yaptığı açıklamada terör örgütü DAEŞ'in insansız hava aracı drone ile yaptığı saldırıda 3 askerin hafif şekilde yaralandığını duyurdu. Operasyonda ilk kez milli bomba HGK-1'in de kullanıldığı belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Tall Ar, Amiriyah ve El Eyyubiyah’ta bulunan 4 hedefe 5 milli bombanın atıldığını, 4 binada bulunan DEAŞ unsurlarının etkisiz hale getirildiğini, DEAŞ tarafından Drone ile yapılan saldırıda ise 3 askerin hafif şekilde yaralandığını bildirdi.

TSK'dan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan “Fırat Kalkanı Harekâtı” ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, 27 Eylül 2016 günü saat 18.00’e kadar meydana gelen gelişmeler ise şöyle kaydedildi:

"Azaz-Rai sektöründe; Muhalif unsurlardan oluşan beş Özel Görev Kuvvet Grubu’nun güney istikametindeki ileri harekâtı saat 18.00 itibarıyla devam etmektedir.

Muhalifler tarafından, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Rai güneybatındaki Tall Ar meskûn mahallinde tekrar kontrol sağlanmış ve Vukuf güneyindeki hakim bölge (trafo merkezi) ele geçirilmiştir. Rai batısındaki Muraygil ve Mare kuzeyindeki Tulaylin meskûn mahallerinde kontrol sağlanmasına yönelik harekât devam etmektedir."

TERÖRİSTLER DRONE'LA BOMBA ATTILAR

DEAŞ terör örgütü tarafından, Vukuf bölgesinde bulunan unsurlara, Dron’dan atılan bomba ile düzenlenen saldırı sonucu 3 personelin hafif şekilde yaralandığı kaydedilerek, keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 30 DEAŞ terör örgütü hedefine, Ateş Destek vasıtaları tarafından 57 adet Fırtına atışı yapıldığı, toplam bin 337 hedefe 5 bin 91 atım gerçekleştiği ifade edildi.

5 MİLLİ BOMBA ATILDI

Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından Tall Ar, Amiriyah ve El Eyyubiyah’ta bulunan dört hedefe beş milli bomba atıldığı vurgulanarak komuta yeri ve silah mevzii olarak kullanılan dört binada bulunan DEAŞ unsurları etkisiz hale getirildiği kaydedildi. Koalisyon güçleri tarafından, Tulaylin bölgesinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik icra edilen bir hava harekâtı sonucunda bir DEAŞ terör örgütü unsuru etkisiz hale getirildiği ve DEAŞ terör örgütü unsurlarınca kullanılan bir bina imha edildiği belirtildi.

DEAŞ’tan temizlenen bölgelerde, harekâtın başlangıcından bugüne kadar Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 28 Mayın ve 981 EYP kontrollü olarak etkisiz hale getirildiği belirtilerek, "Suriye sınır hattında 1 adet Bayraktar ve 1 adet Gözcü İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra edilmeye devam edilmektedir" ifadesi kullanıldı.

AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürüldüğüne dikkat çekilerek şöyle denildi:

"Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."

http://www.hurriyet.com.tr/firat-kalkaninda-3-asker-yaralandi-40233335?_sgm_source=40233335&_sgm_campaign=scn_a0046116293a0000&_sgm_action=click
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #371 : 28 Eylül 2016, 08:43:05 »
mükerrer haber oldu
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2016, 08:44:37 Gönderen: bostancıbaşı »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #372 : 28 Eylül 2016, 08:59:33 »
Işidin nasıl bir insansız hava aracı var ki bomba da atabiliyor!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #373 : 28 Eylül 2016, 11:32:22 »
bomba atmaktan ziyade kendisini bomba olarak kullanmıştır muhtemel ki o da çok zor değil

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #374 : 28 Eylül 2016, 14:27:00 »
Işidin direnişi nedeniyle Tulalyan civarında çok şiddetli çatışmaları yaşandığı söyleniyor.

Şu sıralar aynı bölgede tekrar çarpışma yaşanıyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Doğu Halep'teki son iki hastane bombardımanla devre dışı
« Yanıtla #375 : 28 Eylül 2016, 14:30:01 »

BBC Türkçe28 Eylül 2016 - 12:44Son Güncelleme : 28 Eylül 2016 - 12:56

Suriye'de ABD'lilerle birlikte çalışan bir tıbbi yardım kuruluşu, bu sabaha karşı yapılan son hava saldırılarında, Halep'in isyancıların kontrolündeki doğu mahallelerinde yaralılara bakabilecek kapasitedeki son iki hastanenin de kullanılamaz hale geldiğini bildirdi.

Doğu Halep'te mahsur kalan tahminen 300 bin kişilik nüfusa şu anda sadece altı yoğun bakım ünitesi düştüğü sanılıyor.

M10 hastanesinde radyolog olarak çalışan Muhammed Ebu Receb, bombardımanın sabaha karşı 04.00 sularında yapıldığını, yoğun bakımdaki yaralıların enkaz parçaları altında kaldığını söyledi.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü, yaralıların tahliye edilmesi için çağrı yaptı.

Suriye ordusu ve müttefiki milisler, kentin tamamını ele geçirme planını adım adım uyguluyor.

'SON 8 GÜNDE 1000'DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ'

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yardım çalışması yapan gönüllüler, son sekiz gündür savaşta bini aşkın insanın öldüğünü söylüyorlar.

Bu mahallelerden görüşülebilen Suriyeliler de yaşam koşullarının korkunç olduğunu ve katledilmekten korktuklarını anlatıyorlar.

Kentin bu bölgelerinde ayrıca büyük bir gıda ve su sıkıntısı yaşanıyor.

Su sıkıntısından Suriye hükümetinin elektrik ve su şebekelerini hedef alan hava saldırılarını ya da isyancıların sabotaj eylemlerini sorumlu tutanlar var.

Kentin hükümet kontrolündeki batısında yaşam koşullarının görece daha iyi olduğu, devlet su işleri şirketinin gecikmeli de olsa dönüşümlü olarak mahallelere su dağıttığı bildiriliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dogu-halepteki-son-iki-hastane-bombardimanla-devre-disi-40233906

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Operasyon sürüyor, çatışmalar var...
« Yanıtla #376 : 28 Eylül 2016, 23:27:08 »
Operasyon sürüyor, çatışmalar var...

İHA
28 Eylül 2016 - 19:57Son Güncelleme : 28 Eylül 2016 - 20:38
Son dakika haberi: Operasyon sürüyor, çatışmalar var...

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Uvayşiyah ve İhtimalat’ta bulunan toplam 3 hedefe 4 bomba atıldığını, komuta yeri ve silah mevzii olarak kullanılan 2 binada bulunan DEAŞ unsurlarının etkisiz hale getirilerek 1 cephaneliğin imha edildiğini bildirdi. Açıklamada "Muhalifler tarafından, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Rai doğusundaki El Eyyubiyah meskûn mahallinde tekrar kontrol sağlanmıştır. DEAŞ, düzenlemiş olduğu yoğun saldırı sonucu, Rai güneybatındaki Tall Ar meskûn mahallini tekrar ele geçirmiştir” denildi.

TSK'dan yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan “FIRAT Kalkanı Harekâtı” ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir.

İLERİ HAREKAT SÜRÜYOR

28 Eylül 2016 günü saat 18.00’e kadar meydana gelen gelişmeler:

Azaz-Rai sektöründe; Muhalif unsurlardan oluşan beş Özel Görev Kuvvet Grubu’nun güney istikametindeki ileri harekâtı saat 18.00 itibarıyla devam etmektedir.

MUHALİFLER EL EYYUBİYAH'I ALDI, DEAŞ ORADA SALDIRDI

Muhalifler tarafından, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Rai doğusundaki El Eyyubiyah meskûn mahallinde tekrar kontrol sağlanmıştır. DEAŞ Terör düzenlemiş olduğu yoğun saldırı sonucu, Rai güneybatındaki Tall Ar meskûn mahallini tekrar ele geçirmiştir” denildi.

Keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 82 DEAŞ terör hedefine, Ateş Destek vasıtaları tarafından 346 adet Fırtına atışı yapıldığı (Toplam 1.419 hedefe 5.437 atım) belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

HAVA KUVVETLERİ VURUYOR

“Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından Uvyşiyah (2) ve İhtimalat'ta (1) bulunan toplam 3 hedefe 4 bomba atılarak, komuta yeri ve silah mevzii olarak kullanılan iki binada bulunan DEAŞ unsurları etkisiz hale getirilmiş ve 1 cephanelik imha edilmiştir.

Koalisyon güçleri tarafından, Rail (iki) ve Tulaylin bölgelerinde tespit edilen DEAŞ Terör hedeflerine yönelik icra edilen üç hava harekâtı sonucunda bir DEAŞ TÖ unsuru etkisiz hale getirilmiş, bir havan, bir EYP ve bir bina imha edilmiştir.

DEAŞ Terör’den temizlenen bölgelerde, harekâtın başlangıcından bugüne kadar Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 28 Mayın ve 989 EYP kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.

Suriye sınır hattında 1 adet Bayraktar ve 1 adet Gözcü İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra edilmeye devam edilmektedir.

AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmektedir.

Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.”

http://www.hurriyet.com.tr/operasyon-suruyor-siddetli-catismalar-var-40234448

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #377 : 29 Eylül 2016, 13:32:01 »
Tell'ar al-Gharbi veTell'ar al-Sharqi'de Işid tekrar kontrolü ele geçirmiş!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #378 : 30 Eylül 2016, 08:31:13 »
Tell'ar al-Gharbi veTell'ar al-Sharqi'de Işid tekrar kontrolü ele geçirmiş!

Öso, bu bölgelere ek olarak pek çok yeri ele geçirmiş.

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2016, 08:38:04 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #379 : 30 Eylül 2016, 15:09:31 »

Şanlıurfa 20.ZırhlıTugayKomutanlığı'ndan yola çıkan tanklar,FıratKalkanı Harekatının sürdüğü Suriye'ye gitmesi için Karkamış'a gönderildi