Gönderen Konu: Fırat Kalkanı Operasyonu  (Okunma sayısı 105740 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #510 : 13 Kasım 2016, 13:28:43 »

Bab'a bu kadar yaklaşılmış!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
El Bab Yolundaki IŞİD Saldırısında 2 Uzman Çavuş Yaralandı
« Yanıtla #511 : 13 Kasım 2016, 18:00:24 »
El Bab Yolundaki IŞİD Saldırısında 2 Uzman Çavuş Yaralandı

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında görev yapan 2 uzman çavuş, IŞİD'in havan topuyla düzenlediği saldırıda yaralandı. Yaralı askerler Kilis Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle 82 gündür sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda El Bab'a ilerleyen ÖSO askerlerine, terör örgütü IŞİD militanları tarafından havan saldırısında bulundu. Saldırıda 2 Türk uzman çavuş ile ÖSO'nun 4 askeri yaralandı.

KİLİS DEVLET HASTANESİNE SEVK EDİLDİLER

2'si Türk yaralı 6 asker, sınır hattına getirilerek burada hazır bekletilen ambulanslara taşındı ve Kilis Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Acil serviste tedavilerine başlanılan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

http://www.sondakika.com/haber/haber-kilis-el-bab-yolundaki-deas-saldirisinda-2-uzman-8957075/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #512 : 13 Kasım 2016, 23:24:49 »

Amaq ajansına göre Hazwan köyünde iki Türk tankı ve ÖSO'ya ait bir BMP füze ile vurularak imha edilmiş!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ÖSO El Bab’a 2 km uzakta
« Yanıtla #513 : 14 Kasım 2016, 08:28:37 »
ÖSO El Bab’a 2 km uzakta

Uğur ERGAN / ANKARA13 Kasım 2016 - 22:21Son Güncelleme : 14 Kasım 2016 - 08:01
ÖSO El Bab’a 2 km uzakta

Suriye’de TSK desteğindeki ÖSO’nun DEAŞ’ın elindeki El Bab kentine ilerleyişi sürüyor. Suriye Türkmen Meclisi Dış İlişkiler Sorumlusu Abdurrahman Mustafa, “ÖSO güçleri El Bab’a 2 ila 3 kilometre kadar yaklaşmış durumdalar” dedi. ÖSO’ya destek veren Türk Özel Kuvvetleri (Bordo Bereliler) keşif timlerinin de El Bab çevresine sızarak, önemli hedefleri belirleyip işaretlemeye başladığı öğrenildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) desteğini alan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Fırat Kalkanı Harekâtının üçüncü ayını doldurmasına az bir süre kala DEAŞ’ın Suriye’de önemli kalesi olan El Bab’ı almak için operasyon aşamasına geldi.

ÖSO’ya destek veren Türk Özel Kuvvetleri (Bordo Bereliler) keşif timlerinin de El Bab çevresine sızarak, önemli hedefleri belirleyip işaretlemeye başladığı öğrenildi.

Anadolu Ajansı (AA), ÖSO güçlerinin El Bab’a 2 kilometre kadar yaklaştıklarını bildirdi. Bu gelişmeyi Suriye Türkmen Meclisi Dış İlişkiler Sorumlusu Abdurrahman Mustafa da doğruladı. Türk savaş uçaklarının önceki gün Cerablus’un güneybatısı ile El Rai’nin güneyinde kalan El Bab istikametindeki DEAŞ hedeflerini vurmasının, ÖSO güçlerinin çift taraftan hızla ilerlemesinde çok önemli rol oynadığını ifade eden Mustafa şunları söyledi: “Sahada bulunan Sultan Murad Tümeni’nin komutanlarıyla sürekli irtibat halindeyiz. Dün geceden (önceki gece) itibaren yoğun bir taarruz başlattılar. 5-6 köyü aldılar. Bize, bu yoğunlukta giderlerse 2-3 gün içinde El Bab’a girebileceklerini söylediler. ÖSO güçleri El Bab’a 2-3 kilometre kadar yaklaşmış durumdalar.” AA da, ÖSO’nun ele geçirdiği köylerin isimlerini “Hazvan, Süsyan, Aldana, Kıyran, Uglan ve Avlan” olarak duyurdu.

HAVA TAARRUZU İDDİASI

Hürriyet’in bölgeden ulaştığı bazı kaynaklar, dün öğleden sonra ÖSO unsurlarından bir bölümünün El Bab’ın kuzey mahallelerine ulaştığını, DEAŞ hedeflerine hava taarruzu yapılmaya başlandığını da iddia ettiler. Aynı kaynaklar, DEAŞ’ın El Bab’ta da Musul’daki gibi ciddi bir tünel ağı oluşturduğu, hastanelerde cihazları söktüğü, su, elektrik şebekeleri ve fırınları tahrip ettiği bilgilerinin de alındığını öne sürdü. El Bab’ın düşmesi durumunda DEAŞ’ın örgütün merkezi Rakka’ya geri çekilme planı yaptığı da bildirildi.

ÖZEL KUVVETLERDEN KEŞİF

Hürriyet’in Suriye’de muhalif kaynaklardan aldığı bilgiye göre, TSK’ya bağlı Özel Kuvvetler keşif timleri El Bab çevresine sızarak kritik yerlerdeki hedefleri belirleyip işaretlemeye başladı. Özel Kuvvetlerden bazı timlerin El Bab içine sızdıkları da ileri sürüldü. Özel Kuvvetlerin hedefleri işaretlemesinden sonra El Bab’a karadan ve havadan yoğun bir taarruz başlatılabileceği belirtiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/oso-el-baba-2-km-uzakta-40276891

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
IŞİD Türk Askerine Drone İle Saldırdı: 4 Yaralı
« Yanıtla #514 : 14 Kasım 2016, 12:15:56 »
IŞİD Türk Askerine Drone İle Saldırdı: 4 Yaralı

TSK yaptığı açıklamayla Suriye'nin El Bab bölgesinin kuzeyinde yer alan Dana'da IŞİD'in Türk askerine Drone'la saldırdığını ve 4 askerin yaralandığını duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekatının 83'üncü gününde, gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 9 Muhalifin şehit olduğu, 52 Muhalifin yaralandığını açıkladı. El Bab kuzeyinde yer alan Dana bölgesinde, 1 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA)'nın güdümlü tanksavar roketi ile vurulması ve Drone'dan atılan EYP'nin isabet etmesi sonucu 4 TSK personelinin de hafif şekilde yaralandığı bildirildi.

TSK'dan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatının" ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM'nin IŞİD'le mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü kaydedildi.

4 TSK PERSONELİ YARALANDI

Mare ve Rai sektörlerinde; Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile 7 meskün mahalde (Kubbat ash Shaykh, Susiyan, Hadath, Vagan, Evlan, Dana, Kadiran) büyük ölçüde kontrol sağlandığı, tam kontrol sağlanmasına yönelik mayın/EYP temizliği faaliyetlerinin devam ettiği ifade edildi.

Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 9 Muhalifin şehit olduğu, 52 Muhalif yaralandığı belirtilerek El Bab kuzeyinde yer alan Dana bölgesinde, 1 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA)'nın güdümlü tanksavar roketi ile vurulması ve Drone'dan atılan EYP'nin isabet etmesi sonucu 4 TSK personelinin de hafif şekilde yaralandığı belirtildi.

Tall Jijan bölgesini ele geçirmeye çalışan PYD/PKK unsurlarına yönelik topçu ve tank atışları sonucu 10 PYD/PKK unsuru etkisiz hale getirildiği vurgulanarak, "Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 202 meskün mahalde (yaklaşık 1.620 km2) kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 35 IŞİD ve 6 PYD/PKK ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak, IŞİD ve PYD/PKK mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir" denildi.

15 HEDEFE 16 ATIŞ

13 Kasım 2016 tarihinde 10.44-11.53 ve 20.47-21.22 saatleri arasında iki ayrı saat diliminde Suriye El-Bab bölgesinde Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlendiği vurgulanarak, 15 hedefe 16 hava taarruzu (atım) icra edildiği kaydedildi.

Hava taarruzları sonucunda DAEŞ terör örgütüne ait olduğu tespit edilen ve IŞİD terör örgütü tarafından kullanılan 2 komuta kontrol merkezi, 1 cephanelik, 2 karargah binası ve 10 savunma mevzii imha edildiği ifade edildi.

Koalisyon güçleri tarafından hava harekatı icra edilmediği vurgulandı.

520 EYP ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

IŞİD'den temizlenen bölgelerde Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 14 EYP'nin kontrollü olarak imha edildiği kaydedilerek harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve bin 520 EYP'nin kontrollü olarak etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Suriye sınır hattında Bayraktar ve Gözcü ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra edilmeye devam edildiğine dikkat çekilerek, "Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir" ifadesi kullanıldı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-firat-kalkani-harekati-83-uncu-gun-8957961/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Türkiye sınırında ÖSO grupları çatışıyor
« Yanıtla #515 : 14 Kasım 2016, 15:20:27 »
Türkiye sınırında ÖSO grupları çatışıyor

Reşit ÇELEBİOĞLU/ KİLİS, (DHA) 14 Kasım 2016 - 12:10Son Güncelleme : 14 Kasım 2016 - 14:41

Kilis’in karşısında bulunan Suriye’nin Azez İlçesi’ndeki Esselame Sınır Kapısı’nın kontrolü nedeniyle çıkan anlaşmazlık sonucu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bünyesindeki iki grup arasında çatışma çıktı. Çatışmalar nedeniyle Öncüpınar Sınır Kapısı kapatıldı.

KİLİS’in Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan, Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez İlçesi’ndeki Esselame Sınır Kapısı’nın kontrolü nedeniyle ÖSO’nun Şam cephesi El Şamiye grubu ile Türkmenlerden oluşan Sultan Murat Tümeni askerleri arasında anlaşmazlık meydana geldi.

Yaşanan anlaşmazlık sonucu taraflar arasında çatışma çıktı. Bölgeden silah ve top sesleri duyulurken, yükselen dumanlar Kilis’ten de görülüyor.

Yaşanan bu gelişme üzerine Kilis sınırında güvenlik güçlerince güvenlik önlemi alındı.

Çatışmalardan ötürü Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan geçişler, geçici olarak durduruldu. Kilis Valisi İsmail Çataklı, sınırın diğer tarafındaki gelişmeler nedeniyle insani yardım ve ticari amaçlı geçişlerin geçici olarak güvenlik gerekçesiyle durdurulduğunu söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiye-sinirinda-oso-gruplari-catisiyor-40277223

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Haşdi Şabi: Irak'tan Sonra IŞİD'le Suriye'de de Savaşmaya Hazırız
« Yanıtla #516 : 16 Kasım 2016, 08:44:41 »
Haşdi Şabi: Irak'tan Sonra IŞİD'le Suriye'de de Savaşmaya Hazırız

Musul operasyonunda yer alması çekincelere neden olan Şii Haşdi Şabi milisleri Irak'ın IŞİD'den temizlenmesinin ardından, Suriye'de de teröristlerle savaşmaya devam edeceğini öne sürdü.

Musul operasyonunda yer alan Şii Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri) milislerinin Irak'ın IŞİD'den temizlenmesinin ardından, Şam'dan resmi bir davet gelmesi üzerine Suriye'de de teröristlerle savaşmaya devam edeceği belirtildi.

"SURİYE'DEKİ TERÖRİSTLERİ TEMİZLEMEK OLACAK"

Sputnik'in haberine göre Haşdi Şabi liderlerinden Hadi Amırli, "Irak'ın özgürleştirmesinden sonraki adımımız Suriye'deki teröristleri temizlemek olacak" dedi.

"DAVET ÜZERİNE GİRECEĞİZ"

Irak ordusu ve Peşmerge'nin 17 Ekim'de başlattığı Musul operasyonunda yer alan Şii örgütün lideri, "Suriye'ye, ülkenin yasal hükümetinden gelen davet üzerine gireceğiz" diye ekledi.

http://www.sondakika.com/haber/haber-hasdi-sabi-irak-tan-sonra-isid-le-suriye-de-8964587/

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #517 : 16 Kasım 2016, 11:14:57 »
Lafla herkez sunu yapar bunu yapar, hadi girsinler yapsinlar bakalim. Kendi ulkelerinde bile kontrolu saglayamayanlarin baska ulkelerde gireriz savasiriz laflari oldukca komik.

Herseyden evvel Irak lojistik acidan baska bir ulkede savasacak kapasitede degil, zira kendi ulkesinde bile yetersiz onlarca ulkenin askeri dolasiyor topraklarinda.

Ozgur Suriye Ordusu bile hadi Turkiyenin lojistik destegi olmadan bir karis toprak elde etsin, adamlar birbirleriyle didismekten iki adim gidemiyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
McGurk'ten kritik 'YPG' açıklaması
« Yanıtla #518 : 16 Kasım 2016, 12:54:33 »
McGurk'ten kritik 'YPG' açıklaması

Hürriyet Haber16 Kasım 2016 - 10:57Son Güncelleme : 16 Kasım 2016 - 12:18
McGurkten kritik YPG açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama'nın özel temsilcisi Brett McGurk, terör örgütü PKK ile bağlantılı YPG'nin Menbiç'ten çıkarak Fırat'ın doğusuna döneceğini açıkladı. YPG'nin Fırat Nehri'nin batısına geçmemesi, Türkiye'nin kırmızı çizgisiydi. ABD yönetimi daha önce yaptığı açıklamalarda ve Türkiye’ye bildirimlerinde, Menbiç’teki YPG'lilerin ilçeden ayrılıp Fırat Nehri’nin doğusuna geçtiğini iddia etmişti.

Obama'nın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi McGurk, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Dönüm noktası: Bütün YPG birimleri, DEAŞ'tan sonra güvenliğin sağlaması için yerel birimlere verilen eğitim tamamlandıktan sonra Menbiç'ten ayrılacak ve Fırat'ın doğusuna dönecek" ifadelerini kullandı.

McGurk, devam ettiği mesajında, "Koalisyonumuz, DEAŞ'ın geri dönmemesini garanti altına almak için en iyi formül olarak, yerel güçleri kendi bölgelerini savunmalarını sağlayacak şekilde eğitmek ve desteklemekten gurur duyuyor" diye yazdı.

Terör örgütü DEAŞ kontrolündeki Menbiç'in geri alınması için başlatılan operasyon PKK'nın Suriye uzantısı YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yürütülmüştü. Türkiye, Fırat'ın batısının kendilerinin 'kırmızı çizgisi' olduğunu belirterek, Ağustos ayında DEAŞ'tan geri alınan kentteki YPG'lilerin Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesini istiyordu.

"VERİLEN SÖZÜN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu sabah, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin, Münbiç’ten temizlenmesi konusunda Türkiye’nin istediği noktaya gelinip gelinmediği sorusu üzerine şöyle demişti:

"Münbiç’te de koalisyon güçlerinin başta Amerika olmak üzere verdikleri söz, bugün yarın o da fazla sürmeyecek, onlar da doğuya gerek PYD gerekse YPG’nin gitmesi söz konusuydu. Bu sözlerini gerçekleştireceklerini ifade ettiler. Biz o sözün de gerçekleşeceğini bekliyoruz, ümit ediyoruz."

ABD'NİN GEÇMİŞTEKİ AÇIKLAMALARIYLA ÇELİŞTİ

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, ABD yönetimi daha önce yaptığı açıklamalarda ve Türkiye’ye bildirimlerinde, Menbiç’teki YPG'lilerin ilçeden ayrılıp Fırat Nehri’nin doğusuna geçtiğini iddia etmişti. Buna karşın Türk istihbarat birimleri Münbiç’teki örgüt varlığının devam ettiğini raporlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Ağustos ve Eylül ayında yaptığı açıklamalarda, örgütün kendilerine verdiği sözü tutarak Fırat Nehri'nin doğusuna çekildiğini ifade etmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/mcgurkten-kritik-ypg-aciklamasi-40279127

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #519 : 17 Kasım 2016, 08:34:43 »

Görüldüğü üzere SDF Menbiç tarafından batıya doğru harekete geçerek pek çok yeri ele geçirmiş. Bunların Fırat'ın doğusuna geçeceğini ümit eden bir siyasetçimiz var mıdır halen!Atı alan Üsküdar'ı geçmek zorunda mı her defasında!