Gönderen Konu: Fırat Kalkanı Operasyonu  (Okunma sayısı 106856 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #430 : 13 Ekim 2016, 10:21:01 »
dha önceden bahsi geçmişti PKK'dan ele geçen ve işid de kullandığı bomba atan ıha yada boma iha

« Son Düzenleme: 13 Ekim 2016, 10:28:38 Gönderen: bostancıbaşı »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #431 : 13 Ekim 2016, 11:15:55 »
quadcopter gibi araçlar önümüzdeki on yıl içinde insanlığın başının belası olacak bunu hatırlayın ilerde

Neden tehlikeli anlatayım

Bu aletler satışı temini engellenemeyecek malzemeler ile kutusunda satılan aletler kadar yetenekli liseli çocuklar tarafından bile üretiliyorlar. Üretilirler demiyorum bakın üretiliyorlar. Kutuda satılanlar kadar yetenekli yapılabilir iddiamada inanmıyorsunuz ama inanın yapılıyorlar.

Merak edenler Arduino nedir ile başlasınlar konuyu incelemeye mesela

Alın size lazım olan malzeemeleri alacağınız onlarca Türk dükkandan birisi. Parçalar 5 tl on tl filan en pahallısı 50 tl filan o kadarda komik fiyatlardalar

http://www.robotiksistem.com/arduino_nedir_arduino_ozellikleri.html
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #432 : 13 Ekim 2016, 11:24:02 »
Bunun önüne geçilemez. Arduino ve çok daha gelişmişleri yakın gelecekte dünyanın pek çok ülkesinde çocuklar için oyuncak gibi olacak. İnsanlığın gelişimi otomasyonu artık yapay zeka ile kontrole giderken bu kaçınılmaz. Hatta ABD'de bunlar teşvik amaçlı okullara dağıtılıyor diye biliyorum. Çocuklara yazılım dilini öğreten bilgisayar oyunları bile var. Ama bizim ileri görüşlü, her şeyi bilen yöneticilerimize göre bütün okullar imam-hatip okulu olmaz zorunda! Biz iman gücüyle teknolojik rakiplerimizi yeneceğiz ne de olsa!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #433 : 13 Ekim 2016, 11:39:49 »
SKYWOLF dediklerin çok doğru ama keşke dediğin gibi ABD nin şanslı çocukları sadece ilgilenebiliyor olsaydı o zaman biraz rahat nefes alırdık ama o akdar çok Türk bunla uğraşıyorki her mahalleden bir tane bile çıkar bana inan. Dünya artık okullardaki eğitime mahkum değil insanlar artık global bir sınıfta eğitim görüyorlar zaten dünyada. Eskisi gibi Amerikalı Almanyalı olmaya gerek yok harika çocuklar olmak için. Şimdi herkes harika çocuk oluyor canı istedikten sonra.

Bakın bir Quadcopter video su. Ürkütücü görünüyor ama o parçaların hepsi çok aşina olunan bir kaç düzine parçada nbirisi ve hakkında bilgi her dilde gırla var. Arduino karta bir yazılım yüklüyorsun oluyor sana Quadcopter yada robot yada ev otomasyonu filan. Yazılımı kendin yapamıyorsan internetten indir kullan oda gırla. GPS modülleri INS modüller, GSM modülleri WİFİ ler Eternet ler motorlar sensörler akla gelecek her şey lego gibi takılıyor çalışıyor. Çok kolay ve etrafınızdaki harika elektronik cihazları yapacak kadar yetenek var bu aletlerde. Mesela dokunmatik güvenlik sistemi yapmak istiyorsunuz hırsız gelince görecek fotosunu çekecek size yollayacak polisi arayacak haber verecek kapıları kitleyecek gaz kaçağı olursa ötecek dokunmatik ekranı olacak bilgisayara bağlanacak kayıt yapacak kayıt okuyacak filan bir alet oturup yapın mesela bunlarla. Yani her şey var onu diyorum bu hobide Quadcopter i apın pili yetecek kadar mesafeye mesela 10 dakika uçsun GPS i ile gitsin orada yaklaşık 10 m hassaslıkta istediğiniz yeerde olur ve ondan sonra cep telefonu GSM modülü üzerinden size görüntü yollasın ve siz o video ya göre yönlendirin aracı. Al sana mini som füzesi işte neredeyse

https://www.youtube.com/watch?v=aEFBqNkyNr8

Bu kartların mini bilgisayar olan modelleri var onlarla som füzesi kadar akıllı yani binayı tanıyıp görüntü işlem algoritması çalıştırıp onun 3 katındaki camdan içeri girmesi sağlanabilirmi peki. Bir gün mutlaka sağlanır bu gün çok az insan bunu başarır hobi olarak ama görüntü işleme yazılımları algoritmaları paketleri o kadar hızlı gelişiyorki bir gün illa birisi yapar bunu. Ondan sonra  20 km uzaktan aleti salar kaçar gider alet 20 km uçar hedefini vurur. İnanın hiç futuristik değil nerede ise bu gün bile yapılır
Raspery pi kartı mesela hani gazetelerde çıkan 10 dolarlık bilgisayar haberi vardı ya o işte bunlara hazır şimdiden. 10 dolarlık parmak kadar kartın içinde linux işletim sistemi çalışıyor yani bildiğin bilgisayar çalışıyor görüntüyü al pc de işle beceren becerir yani bu kadar basit.

Buraya yazıyorum on sene geçmeden terörist örgütler mini som füzeleri üretecekler odalarında. Bu örgütlerde düzine düzine Aselsanda çalışan çocukların sınıf arkadaşları var onuda unutmayalım. Adamlar kandilde bombalamalar için kullanılan kriptolu karıştırmaya dayanıklı çok kanallı model model kendi uzaktan kumanda aletlerini üretiyorlar malesef bilmem haberimiz varmı. ODTÜ lü İTÜ lü adamlar bunlar liseli çocuk filan da değiller.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2016, 12:00:27 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #434 : 13 Ekim 2016, 11:58:04 »
Doğru her mahalleden çıkar biri. Ama gelecek bu... Artık yakın gelecekte şirketler rekabet güçlerini artırmak için tamamen otomasyona yönelecekler. İşleri işçiler değil, robotlar yapacak. Maliyeti çok daha ucuz. Yorulmadan gece gündüz üretim. Tek üretim hattından farklı farklı ürünler... Buna bağlı olarak ağır iş gücüne talep düşerken beyin gücüne talep artacak. Tüm makineler akıllı olacak. 2020-2025 civarına yapay zeka kullanılmaya başlayacak! Dünyada bu sisteme ayak uydurabilen ayakta kalırken, diğer ülkelerin halini düşünmek bile istemiyorum. Hızla büyüyen Çin'e karşı batının en büyük silahı bu olacak. Tabi Çin' de bu teknolojik seviyeye ulaşabilecek!

Bunun için eğitim sistemimizi baştan aşağı gözden geçirip değiştirmemiz şart!

Konuyu biraz dağıttık. Diğer arkadaşlar kusura bakmasınlar...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #435 : 13 Ekim 2016, 12:03:28 »
Dağıttık ama buradan kesin bir kaç gencede Arduino virüsü bulaştırıp hayırlı bir iş yapmışızdır bence.
Son bir paragraf ile ilgilenen arkadaşlara cesaret vermek istiyorum
Arduino ile yazılım tabanlı aklınıza gelecek her türlü elektronik cihazı odanızda çok ucuza yapabilirsiniz. Yazılımı da çok kolaydır üstelik bu şeylerin onuda öğretenler çok var ve öğrenmesi de en kolay yazılım çeşididir otomasyon cihazlarının yazılımları. Elektronikçi olmaya illada gerekte yok zamanla size yetecek kadar elektroniği de ister istemez öğreniyorsunuz zaten.
Bir hobi arayanlar için mükemmel bir alan ilgilensin gençler mutlaka. Yerli yabancı basılı yayında dahil gırla kaynak var parçaları her yerde satılıyor internetten alınabiliyor. Bu gün 100 tl harcayıp bu hobiyle ilgilenmeye başlayabilirsiniz
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2016, 12:06:17 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #436 : 13 Ekim 2016, 14:12:11 »
Ben her problemin çözümü olduğuna inanlardanım.. Yeter ki kafa yoralım. insansız hava ve kara araçları hızla yaygınlaşıyor.  Bunları önlemek için yeni sistemler illa geliştirilecektir.

Droneler için  birçok çözüm yolu bulabiliriz. karakollarda droneleri takip etmek için radar sistemleri eklenebilir. ve droneleri vurmak için çeşitli silah sistemlerini kullanabiliriz. bunları otonom hale getirerek karakollara yerleştirebiliriz.  Radarına takılan droneyi takip edip vurabilen akıllı sistemlerden bahsediyorum. Bunlar ilerde muhakkak geliştirilecek.

siviller için de droneler tehlike oluşturuyor. Hatta ülkemizde yaşanan bazı olaylarda droneler silahla vurularak düşürüldü. sonra dronenin gazeteciye ait olduğu ortaya çıktı... Haberlere falan çıkmıştı.

insanların toplu halde bulunduğu alanlar, gösteriler yürüyüşler. toplantılar vs için  yeni çözümlere ihtiyaç var.  ilk akla gelen dronelerin sinyalini etkisiz hale getirmek. bunlar için sinyal kesiciler kullanılıyor. sinyal kesicilerin yetersiz kaldığı alanlar olabiliyor.  küçük boyutlu taşınabilir lazer silahları gök yüzüne hakim noktalara yerleştirerek dronelerin kızartılarak düşmesi sağlanabilinir.  lazer ile ihaların düşürüldüğüne göre droneler tarzı hava araçlarının hiç şansı olmayacaktır. Aselsanın lazer silahı sırt çantasına sığabilecek şekilde küçültülerek taşınabilir sistemler geliştirebilinir.

mesela dronlerin üzerine ağ atan, pervanelerin dönmesini engelleyen silah sistemleri geliştirebilinir. Bu konularda çeşitli sistemler konusunda kafa yormak lazım.

Her silahın bir karşı çözümü vardır, Tank ve anti-tank ikilimi olduğu gibi.. yeni silah sistemleri yeni tedbir çözümlerini üretir.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #437 : 13 Ekim 2016, 14:58:53 »
iki çizgi ve bir düzleme hapsolmuş kamyonları vuramıyor insanlar nasıl üç boyutlu uzaydaki iki karışlık sinek gibi şeyi vuracağız. Karakolu korusan dünyanın kalanını nasıl koruycan
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2016, 14:59:47 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #438 : 13 Ekim 2016, 15:28:25 »
Bu düşünceyle baştan çözümsüzlüğü kabul etmiş oluyorsunuz.  dünyanın tamamını kurtarmak gibi niyetimiz yok. devlet kurumlarını, güvenlik birimlerini, mitingler, toplantıları vs koruyalım yeter.

Pozitif bakın, her sistemin karşı tedbir çözümü mutlaka vardır.  Örneğin tanklar üretildi. cephe hattında tanklar çok işe yaradı. karşı tedbir için tankları imha etmek için anti tank roketleri geliştirildi. anti tanklara karşı şimdi savunma sistemleri geliştiriliyor. akkor gibi.  akkor gibi savunma sistemlerine karşı yeni sistemlerde geliştirilecek. örneğin 2 parçalı anti-tank füzeleri olabilir.  Bu döngü devam eder.

Bir problem varsa mutlaka bir çözümü vardır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #439 : 13 Ekim 2016, 15:31:30 »
Doğru her mahalleden çıkar biri. Ama gelecek bu... Artık yakın gelecekte şirketler rekabet güçlerini artırmak için tamamen otomasyona yönelecekler. İşleri işçiler değil, robotlar yapacak. Maliyeti çok daha ucuz. Yorulmadan gece gündüz üretim. Tek üretim hattından farklı farklı ürünler... Buna bağlı olarak ağır iş gücüne talep düşerken beyin gücüne talep artacak. Tüm makineler akıllı olacak. 2020-2025 civarına yapay zeka kullanılmaya başlayacak! Dünyada bu sisteme ayak uydurabilen ayakta kalırken, diğer ülkelerin halini düşünmek bile istemiyorum. Hızla büyüyen Çin'e karşı batının en büyük silahı bu olacak. Tabi Çin' de bu teknolojik seviyeye ulaşabilecek!

Bunun için eğitim sistemimizi baştan aşağı gözden geçirip değiştirmemiz şart!

Konuyu biraz dağıttık. Diğer arkadaşlar kusura bakmasınlar...

Tam da bugün konuyu tartışmışken gelen habere bakın. :)

http://www.hurriyet.com.tr/kizlar-kodluyor-40246196

Bu iş çok ciddi. Buna gerçekten önem vermemiz gerek!