Gönderen Konu: Fırat Kalkanı Operasyonu  (Okunma sayısı 105688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #30 : 24 Ağustos 2016, 18:24:56 »
Suriye sınırına gitmek üzere 14 leopard 2A4 ve 1 kurtarıcı Sevk edildi.
Kaynak: Ensonhaber

Bu resimdeki konvoy girmistir Suriyeye. Ben bu resimde sadece 4 tane M-60 Tank görüyorum. Gerisi Toyota pick up ve hafif zirhli ZMA aracidir.

Ben Fotoğrafta 6 M60 tankını net olarak görebiliyorum. Bence fazla kıvırma. Zeytin yağı gibi üste çıkacağım diye çırpınma! Ne demiştin hatırla!

Onlar cerablusa giden Tanklar degil, sehir ici kislalardan sehir disi tatbikat üslerine tasinan tanklar.

Bu karar 15 temmuzdan sonra alinmistir.

Demek ki Celabrus'a Türk tankları gitmiş! O kadar!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #31 : 24 Ağustos 2016, 18:41:25 »
Cerablus operasyonunda son durum: 12 saatte kuşatıldılar

hurriyet.com.tr / Ajanslar
24 Ağustos 2016 - 15:50Son Güncelleme : 24 Ağustos 2016 - 18:12
Cerablus operasyonunda son durum: 12 saatte kuşatıldılar

Türkiye bu sabah 04.00 sularında Suriye'de IŞİD kontrolündeki Cerablus'a operasyon başlattı. Saat 04.00 sularında IŞİD hedefleri topçu ve ÇNRA ateşine tutuldu. Ardından F-16'lar 12 IŞİD hedefini tam isabetle vurdu. Saat 11.07'de Türk tankları Suriye'ye girdi. Üzerinde uçaksavarlar bulunan kamyonetlerle ÖSO üyeleri de askere eşlik etti. Şu ana kadar 46 IŞİD mensubunun öldürüldüğü, 4 köyün ele geçirildiği öğrenildi. 'Fırat Kalkanı' adı verilen operasyonda Cerablus 12 saatte kuşatıldı... Reuters'a konuşan Suriyeli muhalif komutan, Cerablus'un yaklaşık yüzde 50'sinde kontrolün sağlandığını söyledi. Çatışmalar sürüyor... Saat 17.00 itibariyle etkisiz hale getirilen IŞİD'li sayısının 100 olduğu belirtiliyor. Teslim olan IŞİD'liler olduğu öğrenildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD unsurlarından temizlenmesi amacıyla sabaha karşı harekat başlatıldı. Operasyona 5 bin kişilik ÖSO ve Türkmen birlikleri de katılıyor. İşte şu ana kadar yaşananlar...

BİRLİKLER CERABLUS GİRİŞİNDE... ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR...

17.30: Reuters'a konuşan Suriyeli muhalif komutan, Cerablus'un yaklaşık yüzde 50'sinde kontrolün sağlandığını söyledi. Bir başka komutansa  teslim olan IŞİD üyeleri olduğunu belirtti.

17.00:Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü DAEŞ'e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu'nda, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları ilçe merkezinin girişine kadar ilerledi. Zırhlı birlikler eşliğinde öğle saatlerinde Türkiye sınırının güneyinde 3 kilometre içerdeki Keklice köyünü ele geçiren ÖSO güçleri, ilerlemesini devam ettirerek, buraya 5 kilometre mesafedeki Cerablus ilçe merkezinin girişine ulaştı. ÖSO unsurlarıyla DAEŞ militanları arasındaki çatışmalar devam ederken, örgüt hedefleri sınırdan topçu atışlarıyla ve havadan vuruluyor.

16.05: Türk ordusunun hava ve topçu desteğiyle ilerleyen ÖSO güçleri, Karkamış'tan sınırı geçip birkaç kilometre ötedeki Cerablus'a doğrudan girmek yerine bir kuşatma harekatı yapıyor. Cerablus'un çevresindeki Keklice, Elvaniye ve Tel Şayr gibi köyler arka arkaya alındı. Cerablus 12 saatte hemen hemen tamamen kuşatıldı. Mevcut durumu, Suriye'deki askeri gelişmeleri haritalaştıran Qalaat Al Mudiq paylaştı:

14.40: Cerablus’un batı ve kuzeyinde ÖSO ile IŞİD militanları arasında yer yer çatışmalar sürüyor. Çatışmalarda 46 IŞİD militanının öldürüldüğü bilgisi geldi. Sınırı geçen tanklar Cerablus’a ulaşan IŞİD’in ikmal yollarını kesti. Bab Bölgesi’nden destek için yola çıkan bazı araçların da Türk F-16 ve koalisyon ülkelerinin savaş uçakları tarafından hedef alınarak vuruldu. Bu arada askeri harekata ÖSO bünyesindeki Sultan Murat Tugayı, Sukur El Ceber, Şam Cephesi ve Feylek El Şam örgütü mensuplarının yer aldığı kaydedildi. Operasyona 5 bin kişilik ÖSO ve Türkmen gücünün katıldığı belirtiliyor. Türkmenler mavi, Arap ÖSO üyeleri ise kırmızı kolluklar takıyor.

Operasyon kapsamında TSK'ya ait tanklar Suriye'ye girdi. ÖSO üyelerini taşıyan araçlar da eşlik etti.

4 KÖY ALINDI, MERKEZE İLERLENECEK

ÖSO, Türkiye sınırından yaklaşık 3 kilometre güneyde kalan ve Cerablus ilçe merkezinin yaklaşık 5 kilometre batısındaki Keklice köyünü, zırhlı birlikler eşliğinde IŞİD'ten aldı. Keklice köyüne yerleşen ÖSO buradan doğu yönündeki ilçe merkezine ilerleyebilmek için köyün çevre güvenliğini oluşturdu. ÖSO ayrıca Cerablus’un batısındaki  Tel Şair, Elvaniye ve Güğüncük köyleri ele geçirdi.TSK da Cerablus bölgesindeki IŞİD hedeflerini savaş uçakları ve obüs toplarıyla ateş altında tutmayı sürdürüyor.ÖSO güçlerinin zırhlı birlikler eşliğinde Cerablus merkezine doğru hareket etmesi bekleniyor.

IŞİD'İN BOMBA YÜKLÜ 3 ARACI İMHA EDİLDİ

Sputnik muhabiri Hikmet Durgun'un haberine göre Cerablus operasyonunda 14 IŞİD militanı öldürüldü, Türk savaş uçakları IŞİD’e ait bomba yüklü üç aracı imha etti. Operasyonunu Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı yürütürken, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na mensup 250 Türk askerin katıldığı iddia edildi.

Ele geçirilen Keklice Köyü'ne ÖSO bayrağı asıldı

İLK OLARAK KEKLİCE'YE GİRİLDİ

13:00 ÖSO, Türkiye sınırından yaklaşık 3 kilometre güneyde kalan ve Cerablus ilçe merkezinin yaklaşık 5 kilometre batısındaki Keklice köyünü, zırhlı birlikler eşliğinde IŞİD'ten aldı. Keklice köyüne yerleşen ÖSO buradan doğu yönündeki ilçe merkezine ilerleyebilmek için köyün çevre güvenliğini oluşturuyor. TSK da Cerablus bölgesindeki IŞİD hedeflerini savaş uçakları ve obüs toplarıyla ateş altında tutmayı sürdürüyor.
ÖSO güçlerinin zırhlı birlikler eşliğinde Cerablus merkezine doğru hareket etmesi bekleniyor. Keklice Köyü'nden sonra 3 köy daha ÖSO kontrolüne geçti.

TÜRK TANKLARI SURİYE'YE GİRDİ

11. 07: Hürriyet muhabiri Uğur Ergan'ın verdiği bilgiye göre Türk Silahlı Kuvvetlerine ait tanklar saat 11.07 itibariyle Suriye’ye girdi. Askeri kaynaklar Türk tanklarının Suriye’ye giriş yaptığını ve IŞİD hedeflerini vurmaya başladığını bildirdiler. Tanklarla birlikte ÖSO mensuplarının da Suriye'ye giriş yaptı. Tanklar, IŞİD hedeflerini vudu, top atışları da devam ediyor.

Operasyona katılan Türkmenler mavi kolluklar takıyor.

HAREKATA KATILAN BİRLİKLER

10.39: itibarıyla topçu ve ÇNRA ile tespit edilen 81 hedefe 294 atım yapıldı ve atışlara devam edildi. Tanklar da sınıra yaklaştı ve IŞİD hedeflerine atış yapıldı. Havada bekler pozisyonda olan 2 F-16 ile anlık tespit edilen hedefler vuruldu. Askeri kaynaklardan verilen bilgiye göre askeri harekata piyade birlikleri (Mekanize ve havan unsurları dahil), tank ve topçu birlikleri (ÇNRA dahil), geçit açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri, muhabere birlikleri, lojistik destek unsurları, hava kuvvetleri hava ve yer destek unsurları (İHA’lar dahil) katılıyor... TSK'dan yapılan açıklamada, operasyonun adının 'Fırat Kalkanı' olduğu belirtildi.

04.00'TEN İTİBAREN NELER YAŞANIYOR?

Cerablus operasyonu kapsamında IŞİD hedefleri 1.45 dakika boyunca topçu ateşiyle vuruldu. 63 hedefe 224 atım yapıldı. Ardından Türk savaş uçakları Cerablus'ta IŞİD hedeflerini bombaladı. Askeri kaynaklar Cerablus ve Keklice'deki 12 hedeften 12'sinin tam isabetle vurulduğunu duyurdu. Sınırda geçit açma çalışmaları sürüyor. Reuters ise Özel Kuvvetlerin Suriye'de olduğu iddiasını duyurdu. Askeri kaynaklar operasyonun amacını da açıkladı. Askeri kaynakların verdiği bilgiye göre harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahındaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezinde (Gnkur.Bşk, IInci Bşk. ve J. Başkanları) ve Kuvvet k.lıkları Harekat Merkezlerinde tüm komuta kademesi (Kuvvet K.ları ve karargahın tümü) harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunuyor.

09:00 Şu ana kadar Hava Kuvvetleri tarafından 12 hedef tam isabetle vuruldu. Topçu, ÇNRA, HAVAN tüm ateş destek vasıtalarından açılan atışlar sonucunda 70 hedef tam isabetle vurularak imha edildi.

TÜRKİYE, 04.00'TE SURİYE'YE HAREKAT BAŞLATTI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD unsurlarından temizlenmesi amacıyla sabaha karşı harekat başlatıldı. Cerablus bölgesindeki IŞİD unsurlarına misliyle mukabele kapsamında yoğun top atışları yapıldı.

ASKERİ KAYNAKLARDAN İLK AÇIKLAMA

Askeri kaynaklar kara harekatının henüz başlamadığını, geçit açma faaliyetlerinin sürdüğünü belirtti. Askeri kaynaklar tarafından başlatılan askeri harekatın amacının sınır güvenliğini sağlamak, IŞİD ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek vermek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğu belirtildi. Askeri harekat kapsamında ilk olarak saat 04:00 sıralarından TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı, saat 04:05’de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makinaları geçitler açılmaya başlandı, saat 05:45’te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi. Bu atışlar sonucunda tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı. İlk hava harekatının ise saat 06:08’de başladı. Saat 06:08, saat 06:10 ve saat 06:30 hava harekatlarının yapıldığı belirtildi. Askeri kaynaklar ayrıca şu an için kara harekatının başlamadığını ve geçit açma faaliyetleri devam ettiğini belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-haberi-cerablus-operasyonunda-son-durum-40207104
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Ultron

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 24 Ağustos 2016, 18:50:56 »
Sayin Skywolf, Sözlerimi carpitma.

Ben Suriyeye Tank girmedi demedim. O Arkadasin iletisinde bahsettigi Leopard Tank tasiyan tasiyicilarin Suriyeye gitmedigini söyledim. Burda sonuna Kadar hakliyim.
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2016, 18:52:57 Gönderen: Ultron »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #33 : 24 Ağustos 2016, 19:23:25 »
Sayin Skywolf, Sözlerimi carpitma.

Ben Suriyeye Tank girmedi demedim. O Arkadasin iletisinde bahsettigi Leopard Tank tasiyan tasiyicilarin Suriyeye gitmedigini söyledim. Burda sonuna Kadar hakliyim.

Sözlerini çarpıtmıyorum. Ya sen ne yazdığının farkında değilsin, ya da bizi salak sanıyorsun! Yazdıklarına bir bak bakalım ne demişsin!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #34 : 24 Ağustos 2016, 19:46:45 »
Rusya: Sınırdaki gelişmelerden endişe duyuyoruz

Siyamend Kaçmaz/Moskova, 24 Ağustos, (DHA)
24 Ağustos 2016 - 18:09Son Güncelleme : 24 Ağustos 2016 - 19:10
Rusya: Sınırdaki gelişmelerden endişe duyuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü operasyona ilişkin açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"24 Ağustos tarihinde sabah saatlerinde Türkiye Suriye topraklarında operasyona başladığını açıkladı. Basında yer alan haberlere göre, Türk tankları müttefik Suriye muhalefet birlikleriyle Suriye sınırına girdiler. Ankara, hedefinin IŞİD ile mücadele olduğunu açıkladı.

Moskova, Suriye-Türkiye sınırında yaşananlardan çok endişeli, Her şeyden önce, sivil halk arasında hayatını kaybedenler dikkate alınınca kriz bölgesinde durumun daha da kötüleşme ihtimali endişe uyandırıyor.

Suriye krizinin uluslararası hakların temelinde Kürtler de dahil olmak üzere tüm etnik grupların katılımıyla 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararı çerçevesinde geniş çaplı Suriye diyaloğu üzerinden çözülmesinden eminiz. "

http://www.hurriyet.com.tr/rusya-sinirdaki-gelismelerden-endise-duyuyoruz-40207249

Çevrimdışı skymoonhunter

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 24 Ağustos 2016, 20:37:20 »
Bence rusların harekat yapacağımızdan haberleri vardı.Diplomatik olarak durdukları yeri belli etmek kabilinden bir açıklama kanaatimce.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 24 Ağustos 2016, 22:51:27 »
Bence gecede harekat devam ediyordur
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2016, 22:53:26 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #37 : 24 Ağustos 2016, 23:35:23 »
Bence gecede harekat devam ediyordur

Gelen haberlere göre sadece Işid'le değil ypg ile de çatışıyorlarmış(teyid edilmiş değil).

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #38 : 25 Ağustos 2016, 00:31:44 »
1 saat önce şöyle bir harita yayınlanmıştı

Ek olarak : Haritanın kaynağı Pyd nin elindeki Amarnah ve Ayn el Baydanında Öso tarafından ele geçirildiğini belirtmiş.

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #39 : 25 Ağustos 2016, 00:57:59 »
Buda yeni sayılır.

Ayn el bayda burdada gösterilmesede herkes ele geçirildi diyor.