Gönderen Konu: Karaok Kısa Menzilli Tanksavar  (Okunma sayısı 30828 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Karaok Kısa Menzilli Tanksavar
« : 13 Ağustos 2016, 13:04:58 »
Kızılötesi Arayıcı Başlık

ASELSAN ile ROKETSAN arasında toplam 44 milyon TL ve 7,5 milyon avro tutarında sözleşme imzalandı.
ASELSAN ile Roketsan arasında "Karaok Sistemi Kızılötesi Arayıcı Başlık Geliştirilmesi"ne ilişkin toplam 44 milyon TL ve 7,5 milyon avro tutarında sözleşme imzalandı.

ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan açıklamasında "ASELSAN ile Roketsan Roket Sanayi ve Ticaret AŞ arasında 'Karaok Sistemi Kızılötesi Arayıcı Başlık Geliştirilmesi'ne ilişkin olarak toplam bedeli 43 milyon 994 bin 661 TL ve 7 milyon 451 bin 2 avro tutarında sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2018-2022 yılları arasında gerçekleştirilecektir" bilgilerine yer verildi.

http://mobil.hurriyet.com.tr/aselsan-ile-roketsan-arasinda-sozlesme-40191170]http://mobil.hurriyet.com.tr/aselsan-ile-roketsan-arasinda-sozlesme-40191170

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/552484

Yeni bir fuzemiz olacak nurtopu gibi masallah. Ayrintili bilgiye sahip olanlar varmi.
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2018, 07:53:24 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Karaok Kısa Menzilli Tanksavar
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2016, 21:11:06 »
Kara ok füze değil füzenin ucundaki tarayıcı kısım
Şu masadakiler gibi hazır paket yani

Bu resimdeki UMTAS ın soğutucusuz IIR tarayıcı başlığı. Hava savunma füzeleri için yüksek hızda ısındıklarında görüntü etkilendiği için soğutuculu olacak.
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2016, 21:34:11 »

+1
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #3 : 13 Ağustos 2016, 22:12:34 »

Bu resimdeki UMTAS ın soğutucusuz IIR tarayıcı başlığı. Hava savunma füzeleri için yüksek hızda ısındıklarında görüntü etkilendiği için soğutuculu olacak.

Orasini herkez anladi da tek basina bisey ifade etmiyor, hangi fuze icin bu baslik? Var ki bir gelistirme onun icin bir arayici baslik gelistiriliyor

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2016, 06:10:53 »
Hangi füze için diye bir soru vardır mutlaka ama tamda aslında var olmaması gerek de denilebilir. Hem vardır hem yoktur demek doğru aslında. Muhtemelen Hisar füzeleri içindir başka ne olabilir masada en göze çarpan ve IIR tarayıcının en nirvanasın da olan füze başlıkları bunlar. Bu füzeler çok hızlı olmak zorundalar ve ciddi de menzilleri var terminal aşama menzilin en sonu haliyle ve yinede hızı maksimumda olmak zorunda o esnada. Haliyle bu uzun havada kalış ve hız füzenin tarayıcısında sürtünmeden dolayı oluşan ısı nedeniyle teknik olarak çok sıkıntılı durum yaşatıyor. Avrupalılar bunu tarayıcıyı terminal aşamaya kadar bir çeket içinde yani kılıf içinde götürerek çare bulabiliyor yani çaresi de pek yok bu büyük derdin. Yapılabilecek şeyler ne ise yinede yapılması filan gerekiyor tabi mesela tarayıcıyı soğutuyorlar. Tanksavar füzesinde bu soğutma işlemi yok mesela ama uçaksavarda var. Birde daha özel mekaniği de var saat gibi çalışıyor bu tarayıcılar 90 derece yanları görecek göz gibi bilirsiniz youtube da iris füzesinin meşhur videosunu gördük kaç kere.

Bakın bu işte yapacağımız iş. Benim tahminim Karaok % 99 bunun gibi olacak. Ancak her füzeye sil baştan bir tasarım yapacağız demekte doğru değil aslında. Amerika bile maverick in tarayıcısını bir çok yerde kullanıyor. Paketlenince muhtemelen bir iki çeşidi olur ıır tarayıcıların ve genel maksatlı hale gelir bizim için artık. Bu yüzden kara ok ailesi gibi bir aile beklemek gerek ve artık her yerde üç aşağı beş yukarı bu tasarımları kullanacağız diye düşünmek mantıklı. 
https://www.youtube.com/watch?v=I-ergu8aP1U
beğen

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2016, 11:52:17 »
Dedigin olabilir mantikli, ustelik aktif sogutuculu IIR surtunmeden dolayi isinma ile alakasi yok frame rate ile alakali.

Aktik sogutmasi olmayan IIR kameralari en fazla saniyede 20 frame (resim) verebiliyor bu da cok hizli hava hava fuzeleri icin yetersiz kaliyor cunku terminal safhasinda kendisi hareketli olan fuze bir hizli hareketli hedefi yakalayip takip etme olayi var. Dusuk frame rate ile hedefi yakalayamama gibi problemler olusuyor. Aktif sogutuculu kameralar cok daha yuksek frame rate yakalayabiliyor, durum bu.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #6 : 26 Ağustos 2016, 12:21:50 »
Ben karaok'un bir arayıcı başlık değil bir füze olduğunu düşünüyorum.İsim üzerinden yürüttüğüm mantık beni bu sonuca ulaştırıyor.Arayıcı başlıklar için daha önce Tübitak haricicinde (Camgöz ailesi) isim verme çalışması olmamış.İsim karaok,yani ok gibi saplanabilen ve belli bir mesafe ulaşan bişey olmalı bu isimdeki nesne.Ayrıca füzelere verdiğimiz isimlerede bakarsak bunun başlık olma ihtimali yok bence.(Cirit,Temren,Mızrak,Yıldırım vs).Yanılıyor olabilirim ama ben kendi içimde bunun bir füze projesi olduğuna eminim.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 26 Ağustos 2016, 12:39:22 »
Tarayıcı başlık diyor ilan eden basbayağı daha tereddüt edecek nesi var.
beğen

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #8 : 26 Ağustos 2016, 13:38:33 »
Alıntı
ASELSAN ile ROKETSAN arasında toplam 44 milyon TL ve 7,5 milyon avro tutarında sözleşme imzalandı.
ASELSAN ile Roketsan arasında "Karaok Sistemi Kızılötesi Arayıcı Başlık Geliştirilmesi"ne ilişkin toplam 44 milyon TL ve 7,5 milyon avro tutarında sözleşme imzalandı.

Ben buradan Karaok isimli bir sisteme kızılötesi başlık üretileceğini anlıyorum.Dolayısıyla sistemin adı karaok ama üretilecek şey buna ait arayıcı başlık gibi görüyorum.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 26 Ağustos 2016, 13:45:39 »
Evet cümle öylede yorumlanmasına açık haklısın
O cümlede Karaok yerine Hisar yazsak yada umtas yazsak cümle düşük anlamsız olmuyor senin dediğin gibide olabilir.
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2016, 13:47:07 Gönderen: serkan »
beğen