Gönderen Konu: Akıncı İHA Projesi  (Okunma sayısı 181638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akıncı İHA Projesi
« Yanıtla #250 : 11 Nisan 2020, 12:03:28 »
Hocam, Umtas nasıl artı sağlamasın. Mam-L den kat kat daha güçlü mühimmat. Karşımızda herzaman t serisi taka Rus tankları olmayacak. Sonuç olarak Hellfier'in yerlisi Umtas.

Atak 1 'de Umtas atıyor da kaç adet atıyor ? Mildarsız atması onu özel yapmaz tam aksi yapar. Mildar dediğin şey helikopterin durumsal farkındalığını arttırır. Daha fazla hedefe angaje olmanı sağlar. Arazi taraması yaparsın vs. Ağır sınıf Atak 2 ile 16 hellfier yani Umtas taşıyacağız. Mildar ile çok fazla hedefe aynı anda angaje olabileceğiz. Bu çok önemli kapasite artışıdır.

Excalibur konusunda bence obüs topu ile kaplanı bir tutmayın. Suriyede atabileceğim kaplan füzesi belki 40, 50 dir. Onuda büyük üsler için saklarsın. Zaten kaplanlar benim bildiğin halep'in güneyinde ki hava üssüne atıldı. Ama senin sahada 100'lerce fırsat hedefi olacak. Bunlara nokta atışı yapmak çok önemli. Elinde 50 excalibur olmayacak belki 1000 adet bölgeye gönderilecek. 1 kamyon ile 100'lerce excalibur gönderirsin. Örneğin Mam-L ile yaptığını JSOW ile yapabilirmisin ? Teorik olarak yaparsın onlara nokta atışı bunlada nokta atışı. Ama 1 kamyon ile 100 Mam L taşır lojistiğini yapar yağmur gibi yagdırırken JSOW ile bunu yapamazsın. Mam-L ile Sahada gördüğün motosiklete bile mühimmat atmak var. Excalibur da böyle olacak işte. Gördüğün bütün hedefleri vuracaksın nokta atışı ile.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2020, 12:15:03 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #251 : 11 Nisan 2020, 13:09:46 »
Katılıyorum. Excalibur bizim gibi her sıcak çatışma bölgesine daha piyade gitmeden T-155 gönderen bir ülke için çok çok önemli....Ancak ABD yapımı Excalibur'un tanesinin 80 bin dolar olduğunu görmüştüm bir yazıda...Tabi üretim sayısı artışıyla bu birim fiyat düşer ama Sayın Mermi'nin dediği gibi tüm fırsat hedeflere obüs atışı yapan bizim gibi fakir ülke için bu 80 bin dolarlık maliyeti karşılamak imkansız...

Mutlaka bu maliyeti düşürecek bir yatırım-geliştirme yapılmalı...

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #252 : 11 Nisan 2020, 13:39:21 »
Katılıyorum. Excalibur bizim gibi her sıcak çatışma bölgesine daha piyade gitmeden T-155 gönderen bir ülke için çok çok önemli....Ancak ABD yapımı Excalibur'un tanesinin 80 bin dolar olduğunu görmüştüm bir yazıda...Tabi üretim sayısı artışıyla bu birim fiyat düşer ama Sayın Mermi'nin dediği gibi tüm fırsat hedeflere obüs atışı yapan bizim gibi fakir ülke için bu 80 bin dolarlık maliyeti karşılamak imkansız...

Mutlaka bu maliyeti düşürecek bir yatırım-geliştirme yapılmalı...
80 bin dolar ABD fiyatı. Bizde ucuz işçilik var. Seri üretimine düşünırsek baya baya fiyat düşer. Kaldı ki 80 bin dolar olsun 1000 top 80 milyon dolar yapar. Idlib harekâtında zaten hepi topu anca o kadar hedef vurulmuştur. Koca bir harekâtta 80 milyon dolar excalibur harcamak bu ülkeyi zorlamaz diye düşünüyorum. Zaten bütün hedeflere de excalibur atılmayacak. Hepi topu 200-300 atım olurdu idlib harekâtında toplamda.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #253 : 11 Nisan 2020, 13:45:53 »
https://youtu.be/s-X5B6AUbgg

Sonuç odaklı çok net vuruşlar.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #254 : 11 Nisan 2020, 14:04:40 »
Hocam, Umtas nasıl artı sağlamasın. Mam-L den kat kat daha güçlü mühimmat. Karşımızda herzaman t serisi taka Rus tankları olmayacak. Sonuç olarak Hellfier'in yerlisi Umtas.

Atak 1 'de Umtas atıyor da kaç adet atıyor ? Mildarsız atması onu özel yapmaz tam aksi yapar. Mildar dediğin şey helikopterin durumsal farkındalığını arttırır. Daha fazla hedefe angaje olmanı sağlar. Arazi taraması yaparsın vs. Ağır sınıf Atak 2 ile 16 hellfier yani Umtas taşıyacağız. Mildar ile çok fazla hedefe aynı anda angaje olabileceğiz. Bu çok önemli kapasite artışıdır.

Excalibur konusunda bence obüs topu ile kaplanı bir tutmayın. Suriyede atabileceğim kaplan füzesi belki 40, 50 dir. Onuda büyük üsler için saklarsın. Zaten kaplanlar benim bildiğin halep'in güneyinde ki hava üssüne atıldı. Ama senin sahada 100'lerce fırsat hedefi olacak. Bunlara nokta atışı yapmak çok önemli. Elinde 50 excalibur olmayacak belki 1000 adet bölgeye gönderilecek. 1 kamyon ile 100'lerce excalibur gönderirsin. Örneğin Mam-L ile yaptığını JSOW ile yapabilirmisin ? Teorik olarak yaparsın onlara nokta atışı bunlada nokta atışı. Ama 1 kamyon ile 100 Mam L taşır lojistiğini yapar yağmur gibi yagdırırken JSOW ile bunu yapamazsın. Mam-L ile Sahada gördüğün motosiklete bile mühimmat atmak var. Excalibur da böyle olacak işte. Gördüğün bütün hedefleri vuracaksın nokta atışı ile.

Sayın BATTLESTAR doğru yazmış, MAM-L esasen zaten UMTAS'ın motorsuz hali yani kat kat güçlü diye bir şey yok. Yani MAM-L varken aynı varyasyonu olan bir mühimmatı taşıması gereksiz ayrıca Aksungur ve Akıncı'nın esas özellikleri mk 81-82-83 türü güdümlü-güdümsüz genel maksat bombalarını taşıyabilmesi ve Akıncı gibi bir TİHA'nın bunları yüksek irtifadan atabilmesi olacak. Dahası Akıncı, SOM gibi, Gökdoğan - Bozdoğan gibi hava-hava füzeleri de  kullanabilecek işte bunlar bizim için güç çarpanları.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #255 : 11 Nisan 2020, 14:21:39 »
Yalnız bu İHA'lar tamam SOM bile atacak duruma getirdik ama karşında nizami bir hava gücü ve hava savunma sistemi olan ülkeyekarşı bu kadar rahat kullandırılmaz .
İran , kaç tane ABD İha'sı düşürdü veya elektronik karıştırmayla indirdi ben sayısını bile unuttum...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #256 : 11 Nisan 2020, 14:53:18 »

1- Kat kat güçlü dediğin mühimmat sadece mam-l'nin roket motorlu hali işte hocam bizzat fabrikada yetkili söyledi. Maliyeti düşürmek için motoru ve yakıtı denklemden çıkartıyorlar. Etki aynı yani. Ankalar ataklardan daha yüksek irtifalarda uçtuğu ve insansız olduğundan yani risk olmadığından ve helikopter gibi durarak atış yapmadığından süzülerek hedefe gidebilsin diye böyle lowcost bir mühimmat yapmışlar.  Mam-l'nin tanklara karşı kullandığımız başlığı zaten reaktif zırhlara karşı tandem harp başlıklı olan modeli. Yoksa zaten cirit ve umtas kullanılır ihalarda ama gerek yok.

2- Ben yeni helikopterin daha etkili olmayacağını söylemedim zaten , siz orada yeni helikopter umtas kullanıp harp sahasında yapamadığımız bir şeyi yapabiliyoruz gibi olacağını söylediğinizden hali hazırda kabiliyet mevcut dedim.

3- Trg-122 var. Gayet maliyeti etkin, çnra'larda çoklu taşınabilir ve avantajlı bir mühimmat. Mam-l'nin 5 katı harp başlığı var. Hemde hem tahrip, hemde personele karşı çelik bilyeli. Mam-l'nin 5 katı bir harp başlığı her türlü hedefi etkisiz hale getirmek için yeterli. Hassasiyet sorarsanızda buyurun ;

Error 404 (Not Found)!!1

Excalibur tarzı bir mühimmatı bende istiyordum. Hala da istiyorum ancak bunu çnra ile çok daha kolay ve az maliyetle yapabildiğimizi görünce artık istemeyi beklemeye bıraktım. Keza güdümlü topçu mühimmatları atış sırasında namludaki patlamaya müteakip çok fazla şok etkisine maaruz kaldıklarından bunu güdümleyecek sistemi işler tutmak için maliyeti yüksek kalitede alt sistemler gerekiyor. Amerika bile bizim asla ulaşamayacağımız sayılarda üretime rağmen 68 bin dolar ki 455 bin tl eder maliyetle üretiyor.  Bizde işçilik ucuz olsa da bakalım sistemdeki güdümsel ve kontrol altsistemleri yerli mi olacak dışardan mı gelecek ? , Kaldı ki yurtdışında da bu sistemlerin çoğu artık otomasyonla üretiliyor.

Ama yine de ben böyle bir mühimmat istiyorum ve geliştiriliyor da zaten en kötü fırtına sistemi için bile bir prestijdir yani.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #257 : 11 Nisan 2020, 15:06:10 »
https://www.google.com/amp/s/www.savunmasanayist.com/turkiyenin-tanksavar-fuzeleri-umtas-l-umtas-omtas-karaok-ve-tanok/amp/

https://www.google.com/amp/s/www.savunmasanayist.com/mam-l-mini-akilli-muhimmat/amp/

Burada Mam-l ile Umtas arasında ki ağırlıklar yazılı. Mam-L 22 kg, Umtas 37.5 diyor. 15.5 kg sadece motor mu ? Ben daha fazla harp başlığı var diye biliyorum. Daha ağır bir mühimmat
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2020, 15:07:26 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #258 : 11 Nisan 2020, 15:38:47 »
Sayın forumdaşlar ABD silah üreticileri sizinde bildiğiniz gibi devlet içinde büyük bir etkiye sahip. Normalde bir olan silah/mühimmat orada beş oluyor. Bu faktörü atlamamak önemli diye düşünüyorum.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #259 : 11 Nisan 2020, 15:44:11 »
https://www.google.com/amp/s/www.savunmasanayist.com/turkiyenin-tanksavar-fuzeleri-umtas-l-umtas-omtas-karaok-ve-tanok/amp/

https://www.google.com/amp/s/www.savunmasanayist.com/mam-l-mini-akilli-muhimmat/amp/

Burada Mam-l ile Umtas arasında ki ağırlıklar yazılı. Mam-L 22 kg, Umtas 37.5 diyor. 15.5 kg sadece motor mu ? Ben daha fazla harp başlığı var diye biliyorum. Daha ağır bir mühimmat

Tutar.  Motor var, kablaj var, katı yakıt var, haznesi var.

Diagramı kontrol ediniz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;