Gönderen Konu: Akıncı İHA Projesi  (Okunma sayısı 183174 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Akıncı İHA Projesi
« Yanıtla #220 : 08 Aralık 2019, 12:13:11 »
yapay zeka ile iha operatörsüz kendi yakıt ikmali yapabilir diye tahmin ediyorum.

İhalar 24 saat havada kalsa bile asimetrik savaş şartlarında düşmanın ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz, yakıtı biten ihayı indir yenisi kaldır yapacakları kadar tek bir tanker uçağını kaldırıp 10 - 15 tane ihayı saatler boyunca harp alanınında tutabilme imkanı olur

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 105
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #221 : 08 Aralık 2019, 13:24:53 »
yapay zeka ile iha operatörsüz kendi yakıt ikmali yapabilir diye tahmin ediyorum.

İhalar 24 saat havada kalsa bile asimetrik savaş şartlarında düşmanın ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz, yakıtı biten ihayı indir yenisi kaldır yapacakları kadar tek bir tanker uçağını kaldırıp 10 - 15 tane ihayı saatler boyunca harp alanınında tutabilme imkanı olur
ihaların hızında yakıt yükleyebilecek bir tanker uçak zor bulunur.çünkü o ağırlıkta bir tanker uçağın o düşük hızlarda havada tutunması çok ama çok zor

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #222 : 08 Aralık 2019, 14:15:15 »

ihaların hızında yakıt yükleyebilecek bir tanker uçak zor bulunur.çünkü o ağırlıkta bir tanker uçağın o düşük hızlarda havada tutunması çok ama çok zor
Sn SelçukKoçak, ek olarak; bir ayrı nokta da yakıt tankerinin yaktığı yakıt ve iniş kalkış ve uçuş maliyeti.  İkinci bir İHA’yı kaldırıp yakıtı biteni indirmek daha ucuza gelir derim.
Söylediğiniz gibi Aksungur, Anka ve TB2 ihalar normal uçakların “stall” hızlarında neredeyse uçuyorlar. Bir tek Akıncı 400+ km/saat hıza erişebilmesi ile hepsinin en hızlısı olacak 2 x 750hp motorlarla uçmaya başladığında. Sonra Akıncı turboprop motorlu jet yakıtı kullanıyor ama f16 ile aynı mı yakıtı bilemiyorum. Aksungur, Anka ve TB2 dizel motorlu. Yaktıkları yakıt farklı.

DÜZELTME: TB2 de kullanılan Rotax motoru benzinli. Bu da ayrı bir yakıt.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2019, 17:11:21 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #223 : 08 Aralık 2019, 15:39:39 »
Başka bir akıncı yi kanat podlarina ek yakit tanki ve sele ikmal aparati ekleyerek bir kaç iha icin kullanabiliriz 1350 kg dizel kaç iha yi doyurur acep
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #224 : 08 Aralık 2019, 23:58:58 »

Zor ama imkansız değil!

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 260
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #225 : 09 Aralık 2019, 04:08:51 »
Yeni iha kaldırmak daha ucuza mal olur. Bu araçlar sadece bizim hava sahamızda (Veya etkili hava savunmasının olmadığı K. Irak gibi yerlerde) hayatta kalabilecek araçlar. İran bile indirir bunları, ki ABD ihasını da indirdi 3-4 ay önce.

Kıta değiştirmeyip bizim hava sahamızda veya yakınında takılan bu araçlara havada ikmal yaptırmak, astarı yüzünden pahalıya gelecek bir iştir.

Akıncı, F-16'ların çapulculara dönük bombardıman yüklerini şimdilik alsın ve etrafı gözetlesin diye geliştirilmiş bir ara çözümdür.

İleride bombardıman görevlerinden azâd edilir ve sürü iha operasyonlarını geriden yönetecek "yapay zekalı uçan karargah" olur. Tahminlerim o yönde.
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2019, 11:30:07 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı VirtuousTurk

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #226 : 13 Aralık 2019, 17:32:12 »
Haluk bey bu videoda akıncının birim fiyatı f35in 10da 1i filan maliyette diyor. Fikir oluşması açısından yazayım dedim. (32.56 civarı süre olarak)
https://www.youtube.com/watch?v=5WIPaiwDj_8

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #227 : 13 Aralık 2019, 17:49:02 »
Bence akıncının 2x750 bg versiyonunda yakıt ikmal kabileti olacak

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #228 : 18 Aralık 2019, 14:56:28 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #229 : 18 Aralık 2019, 18:03:07 »
Haluk bey bu videoda akıncının birim fiyatı f35in 10da 1i filan maliyette diyor. Fikir oluşması açısından yazayım dedim. (32.56 civarı süre olarak)
https://www.youtube.com/watch?v=5WIPaiwDj_8
Çok önemli söylediği. En pahalısı  f35B ve 125 milyon dolar. Yani bu hesapla 12-13 milyon maliyeti var diyor  Akıncı’nın. Yok standard f35A yı alırsak 80 milyon dolara, o zaman 8-9 milyon dolar olur Akıncı. Bu 20 milyon dolarlık satış fiyatı olan Anka’dan ucuz. Yanında oyuncak gibi duran TB2 dahi 6-8 milyon dolar arası bir fiyatta. Tabii maliyet başka satış fiyatı başka. Sonra geliştirme maliyeti bu fiyatın içinde mi? Ama bu kadar ucuza mal edilecekse çok iyi.
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2019, 18:05:15 Gönderen: Yasar »