Gönderen Konu: Akıncı İHA Projesi  (Okunma sayısı 181846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akıncı İHA Projesi
« Yanıtla #200 : 17 Kasım 2019, 23:44:15 »
Kaç tane Akıncı üretilecek ki moturunuda burada üreticeğiz

TSK kullanacak belirli sayıda üretilecektir. Ayrıca Ukrayna ile ortak üretim yapılacağına dair haberlerde vardı Ukrayna'da alacaktır. Ben daha başka müşterileri olacağına da inanıyorum.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2019, 23:45:35 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #201 : 17 Kasım 2019, 23:45:53 »
Bu yandaşa gaz verme gibi geliyor bana. Motorun parçalarını yollayıp , montaj bandında bir araya getirip motor yaptık diyecekler gibi geliyor bana. Zamanında benzer teknoloji transferi konusuna soğuk bakmıştı Ukrayna. Ama ortak şirket anlayışı ile ve Bayraktar Tb-2 alımı, arkasından da Akıncı işi olacaksa sıkı bir montaj hattı kurulabilir. Akıncı 2 adet motor kullanıyor. Anka’nın 20 milyon dolar olduğu bir ortamda Akıncı kimbilir kaça gelecek? Kuvvet pahalı bir Akıncı’dan 20 adet alsa 40 motor lazım. Yedekle 45-50 olsun. Sonra Ukrayna için de lazım olabilir.
Tabii ki Aksungur ve Göksungur içinde motor gerekebilir. Akıncı 2 x 750hp motor kullanacak seri üretimde. Aksungur ve hızlı kardeşine 2 x 450hp versiyonu olur mu bilemiyorum? Tusaş, Ukrayna motorunu Baykar’dan alırsa bu motor satışından rant çıkar. Aksungur’a da daha fazla hız, faydalı yük ve yükseklik avantajı verebilir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #202 : 18 Kasım 2019, 00:02:44 »
Bu yandaşa gaz verme gibi geliyor bana. Motorun parçalarını yollayıp , montaj bandında bir araya getirip motor yaptık diyecekler gibi geliyor bana. Zamanında benzer teknoloji transferi konusuna soğuk bakmıştı Ukrayna. Ama ortak şirket anlayışı ile ve Bayraktar Tb-2 alımı, arkasından da Akıncı işi olacaksa sıkı bir montaj hattı kurulabilir. Akıncı 2 adet motor kullanıyor. Anka’nın 20 milyon dolar olduğu bir ortamda Akıncı kimbilir kaça gelecek? Kuvvet pahalı bir Akıncı’dan 20 adet alsa 40 motor lazım. Yedekle 45-50 olsun. Sonra Ukrayna için de lazım olabilir.
Tabii ki Aksungur ve Göksungur içinde motor gerekebilir. Akıncı 2 x 750hp motor kullanacak seri üretimde. Aksungur ve hızlı kardeşine 2 x 450hp versiyonu olur mu bilemiyorum? Tusaş, Ukrayna motorunu Baykar’dan alırsa bu motor satışından rant çıkar. Aksungur’a da daha fazla hız, faydalı yük ve yükseklik avantajı verebilir.

Selçuk Bayraktar ve ekibi Türkiye'nin yararı için çalışan insanlar bu insanlara halen yandaş yakıştırması yapılmasını doğru bulmuyorum. Türkiye İHA'lar konusunda biryerlere geldiyse bunda Selçuk Bayraktar'ın emeği büyüktür. Motoru aldığımız Ukrayna'ya İHA sattığımızı ve onlarla ortaklık yaptığımızı unutmayalım.

Bana yine reklam yapıyorsun suçlaması gelebilir fakat konu Türkiye'mizin hayırına ve yararına birşeyler yapmış ve bunu somut hale getirmiş insanlar olursa şunun damadıymış bunun oğluymuş bakmam desteklerim. Konu Türkiye'mizse gerisi teferruattır benim için.

Çevrimdışı Eray537

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #203 : 18 Kasım 2019, 03:49:03 »
yapılacak motor bir jet motoru değil bildiğim kadarıyla eğer öyle ise lütfen düzeltin. F110GE129, 130, GE-T700, TS1400 gibi motorlar ile üretilmesi planlanan motorlar aynı kulvarda veya kapasitede motorlar mıdır acaba bilgim yok aydınatırsanız sevinirim.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #204 : 18 Kasım 2019, 13:09:56 »

Selçuk Bayraktar ve ekibi Türkiye'nin yararı için çalışan insanlar bu insanlara halen yandaş yakıştırması yapılmasını doğru bulmuyorum. Türkiye İHA'lar konusunda biryerlere geldiyse bunda Selçuk Bayraktar'ın emeği büyüktür. Motoru aldığımız Ukrayna'ya İHA sattığımızı ve onlarla ortaklık yaptığımızı unutmayalım.

Bana yine reklam yapıyorsun suçlaması gelebilir fakat konu Türkiye'mizin hayırına ve yararına birşeyler yapmış ve bunu somut hale getirmiş insanlar olursa şunun damadıymış bunun oğluymuş bakmam desteklerim. Konu Türkiye'mizse gerisi teferruattır benim için.
Sn Fırtına, yanlış anlaşılmasın, Bayraktar’ın İha ve Siha konusunda Türkiye için yaptıkları küçümsenemez. Akıncı ile bize kazandıracağı kabiliyette çok önemli. O bakımdan her türlü desteklerim kendilerini.
Ancak yeni kurulan şirket ile motor üreteceğiz lafına takıldım ben. Bu öyle kolay bir iş değil. Bu konuyla ilgili yukarıdaki sözlerim hala geçerlidir. Sözlerim Bayraktar ile ilgili değil. Haberi yapan birilerine gaz vermek için yapmış olabilir diyorum.
Keşke ülkemizde lisans altı - montaj da olsa- motor üretimi yapsak ihalarımız için.  TEİ nin motor yapımı daha zaman alacak. Aksungur ve hatta yeni yapılacak Anka’lara dahi bu motorlar düşünülebilir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #205 : 18 Kasım 2019, 13:33:20 »
yapılacak motor bir jet motoru değil bildiğim kadarıyla eğer öyle ise lütfen düzeltin. F110GE129, 130, GE-T700, TS1400 gibi motorlar ile üretilmesi planlanan motorlar aynı kulvarda veya kapasitede motorlar mıdır acaba bilgim yok aydınatırsanız sevinirim.
Yapılacak motor jet motorudur kardeşim.
Şimdi basitçe alalım ele. Ts1400 motoru turbojet bir motordur. Gücü 1400hp. Turbojet motor, jet motorun başlangıç noktasıdır. Kaba bir şekilde izah edersek Bunun ortasından bir mil (shaft)  geçirirseniz olur size turboshaft motor. dönen bu milin önüne devir düşürücü dişli aktarma takımı yeleştirirseniz ve bu şanzımanla helikopterin üst pallerini çevirirseniz turboşaft motorunuz helikopteri uçurur.
Turbojet motoru alır önüne uçak motorlarda gördüğünüz hava emici fanları yerleştirirseniz olur size turbofan motor.
Turbojet motoru alır önüne pervane takarsanız olur size turboprop motor. İşte bu motorla çalışıyor Akıncının ve hürkuşun motoru.
Turbojet motorun verimi  düşük çok yakıt harcar ve %50 daha ucuzdur turbofan motora göre. Daha ziyade seyir füzelerinde (tek seferlik kullanılıp atılacak ) kullanılırlar.
Turbofan motor jet uçaklarında kullanılır. Dışarıdan hava emip basınçla yanma odasına verir. Daha pahalı ve randımanlı motordur.
Ts1400 motorun 2 tanesi ancak bizim atak helikopterini uçurur. Belki turboprop olarak gücü arttırılıp hürkuşa da adapte edilebilir. Hürkuş 1600hp motorla uçuyor şu anda.
F110GE129 motoru bizim f16 ların turbofan motoru 29000lbf itki gücüne sahip.
f110GE132 motoru f16V ve bazı yeni f15 lerde kullanılan 32500lbf itki güçlü turbofan motor bu iki motorda GE (General Electrics) firmasının geliştirdiği motorlardır.
GE-T700 motoru ise blackhawk helikopterlerinin 1622hp gücündeki turbuşaft motorudur.

Bütün bu motorların hayata başlama noktaları turbojet motordur.
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2019, 13:48:40 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #206 : 18 Kasım 2019, 23:08:11 »
Ancak yeni kurulan şirket ile motor üreteceğiz lafına takıldım ben. Bu öyle kolay bir iş değil. Bu konuyla ilgili yukarıdaki sözlerim hala geçerlidir. Sözlerim Bayraktar ile ilgili değil. Haberi yapan birilerine gaz vermek için yapmış olabilir diyorum.

E öyle zaten. Ukrayna parçaları (en azından kritik olanlarını) yollar, burada monte edilir, adı da "yerli üretim" olur.

Ha olmasın mı? Olsun. Monte ederken bile öğreniyorsun neticede.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Akıncı Gökyüzü ile Bulustu.
« Yanıtla #207 : 06 Aralık 2019, 20:05:58 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #208 : 06 Aralık 2019, 20:13:14 »
Akıncı en sonunda gökyüzüyle buluştu. Hayırlı olsun. Darısı jet motorlu İHA'ya inşallah.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #209 : 06 Aralık 2019, 20:23:23 »
Çok iyi haber.
Detayları var mı uçuşun?