Gönderen Konu: Akıncı İHA Projesi  (Okunma sayısı 183399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akıncı İHA Projesi
« Yanıtla #680 : 30 Aralık 2022, 04:39:52 »
@re;

Yok öyle bir şey. Biz hala ağırlıklı olarak TB2 kullanıyoruz.

Akıncı ise dünyada örneği olmayan bir şeye evrildi. F16'lardan yük almak için, uçan fırlatma platformuna dönüştü. İki ana silahı olacak. 1) TRLG İHA, 2) Gökhan uzun menzilli hava-hava füzesi. Bir de fırsat hedefi olmayan hedefler için kallavi bombalar taşıyacak.

KE envantere girince, fırsat hedeflerine de kallavi bombalar sallayabileceğiz.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #681 : 30 Aralık 2022, 07:27:01 »
Akıncı 250 knot (463 km/s) hıza çıkıyor. Bunu hangi motorlar yapıyor merak ediyorum. MQ-9B'nin azami hızı 210 knot. Akıncı farklı bir tayyare.

Çevrimdışı Boykaz

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #682 : 30 Aralık 2022, 13:44:27 »
İHA dünyasında taktik iha var birde daha büyüğü olan Male iha var. Predator ANKA büyük uçak yani male uçaktır bunun altındakilerde taktik IHA dır Bayraktar gibi. Bizim Türkiye öykümüz şöyle oldu. Biz Male ANKA yı ürettik sonra taktik iha yarışında Vestel filan ile Bayraktar yarıştı TB ler ortaya çıktı. Amarika savaşmak için taktik iha değil MALE iha tercih etti ama biz Taktik iha olan TB2 leri tercih ettik. ANKA platform olarak TB2 den çok daha gelişmiş üstün bir iha iken aksine dahada yerliydi ve dahada devlet için karlıydı çünkü kendi fabrikasındea üretiliyordu. Taktik iha dan üstünlükleri SatCom u Sar radarı olması çok daha fazla taşıma kapasitesi ve mukayese edilemeyecek kadar fazla menzili olması filan vardı ama biz yinede Baykar ın taktik iha sını kullanmayı tercih ettik MALE iha değil. Askerin bir bildiği olabilir tabi bunlar profesyonel işler. ama sonra ne oldu Baykar kendi MALE iha sını üretti Akıncı ortaya çıktı ve biz hemen o gün fikrimizi değiştirip Taktik iha yerine Male iha kullanmaya başladık Akıncı almaya başladık. Bu biraz garip işte Male lazımdı da ANKA yı neden zorlamadık. Akıncı tabi artık bileğinin hakkıyla satılıyor her türlü kullanılır ama bu yıllardır süren iltifatı biz ANKA yı mucizevi şekilde ortaya çıkartan TAI ye yapsaydık o enerji ile şimdiye Global Hawk yaparlardı

Anka Male sınıfı ama ilk cıktığında satcomu yoktu ve 250 kg tasiyabiliyordu ve tb2 ye gore cok pahallı bir sistemdi ve Akınci ile Anka faydalı yük olarak mukayesede edilemez. Aslında bence Tsk her gorev icin ayri vir siha duşunmus yani baykar ve tusas kafalarina gore siha yapmiyorlar birbirilerini destekleyici sistemler yapiyorlar mesela Anka 3 daha cok hava yer gorevleri hafif bir bombardiman sihasi olacak Kızılelma ise daha cok hava- hava yüksek manevra icin yapiliyor tb2nin yetmedigi yerde anka gidiyor Ankanın yetemedigi yerde Akıncı aksungur gidiyor

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #683 : 29 Ocak 2023, 21:47:27 »

BaykarTech Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk:"AKINCI'da kullanılan Ukrayna üretimi motor Kanada üretimi motordan daha pahalı.

Çünkü Kanada motoru mekanik, Ukrayna motoru ise elektronik. Ukrayna'nın motoru daha modern teknolojili."

İlk defa duyuyorum , ilginç ...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #684 : 29 Ocak 2023, 21:51:17 »

BaykarTech Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk:"AKINCI'da kullanılan Ukrayna üretimi motor Kanada üretimi motordan daha pahalı.

Çünkü Kanada motoru mekanik, Ukrayna motoru ise elektronik. Ukrayna'nın motoru daha modern teknolojili."

Bu belgeseli izledim ,kizilelmanin Ukrayna motoru Akıncı'nın Kanada motorundan pahalı demek istedi diye anladım ama yanlış olabilir (biri pervaneli diğeri jet ya ondan diye düşündüm)

Akıncılarda da Ukrayna motoru kullanılıyor muydu?
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2023, 21:54:13 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #685 : 29 Ocak 2023, 21:55:40 »
yağıyo maşallah

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #686 : 29 Ocak 2023, 22:18:18 »
Alakasız bir şekilde merak ettim. KTJ3200'ün çekirdek motorundan akıncı için bir turboprop motor türetilebilir mi  :P .

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #687 : 29 Ocak 2023, 22:24:51 »

Bu belgeseli izledim ,kizilelmanin Ukrayna motoru Akıncı'nın Kanada motorundan pahalı demek istedi diye anladım ama yanlış olabilir (biri pervaneli diğeri jet ya ondan diye düşündüm)

Akıncılarda da Ukrayna motoru kullanılıyor muydu?

AKINCI A 450x2 900 HP( 2 × Ivchenko-Progress AI-450C turboprop motor, her biri 340 kW (450 hp)

AKINCI B 750x2 1500 HP(Pratt & Whitney Canada   PT6A-135A   750 mil beygir gücü (559 kW)   1.500 mil beygir gücü (1.119 kW)

AKINCI C 2x220hp  Yerli PD-222 motoru kullanacak...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #688 : 29 Ocak 2023, 23:35:37 »
Alakasız bir şekilde merak ettim. KTJ3200'ün çekirdek motorundan akıncı için bir turboprop motor türetilebilir mi  :P .

Hayır, türetilemez. KTJ 3200 tek kullanımlık bir motor.

Ama, TS-1400 baz alınarak öyle bir motor türetilebilir ve hatta bence türetilmesi de şarttır.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Akıncı İHA Projesi
« Yanıtla #689 : 03 Şubat 2023, 18:30:31 »
Alıntı
Akıncı'ya  Nijerya ilgisi.

#MilliTeknolojiHamlesi #SavunmaSanayi #YerliMilliSanayi

@AmmarQK5