Gönderen Konu: Akıncı İHA Projesi  (Okunma sayısı 24532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +281/-40
Ynt: Akıncı İHA Projesi
« Yanıtla #130 : 15 Aralık 2018, 01:29:52 »

Bunun kanatları daha fazla açılı değil miydi? Yoksa fotoğrafın açısı mı aldatıyor!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +43/-50
« Yanıtla #131 : 15 Aralık 2018, 03:13:07 »
Kanatlarin ve kuyrugun yonlerdirme flaplari nerede? Bu ucak nasil ucacak flapsiz?

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +32/-17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #132 : 15 Aralık 2018, 07:34:53 »
Kanatlarin ve kuyrugun yonlerdirme flaplari nerede? Bu ucak nasil ucacak flapsiz?
Tanitim icin yapilmis maket.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +281/-40
« Yanıtla #133 : 15 Aralık 2018, 20:20:41 »
Akıncı hafiften XP-67'yi andırıyor. Ama hafiften...

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +249/-346
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 15 Aralık 2018, 22:58:13 »
Bu nasıl benzerlik yahu , iyki  A400 atlas fotosu atmadın benziyor diye :S  hiç benzemiyor AN-178 desen anlarım çok tatlı tasarımından dolayı AKINCIyı getiriyor akla.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2018, 22:58:51 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +161/-24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #135 : 19 Aralık 2018, 13:45:12 »
Şu an radara yakalanmayan radarlı ve hava hava füzesi atabilecek bir insansız savaş uçağının geliştirilmesi hakkında şu an tai ve hava kuvvetlerinin bir ekip dahilinde çalışmalar yürüttüğünü kesinlikle düşünüyorum . T-625 bile ortaya çıkmadan önce 2010'da çalışmaları başlatıldığını düşününce şu an kesin böyle bir proje olduğunu düşünüyorum.

Benim beklentim Baykar'ın tıpkı bayraktar'da olduğu gibi daha basit kolay üretilebilir daha ucuz ve sınırlı taşıma kapasitesi ve stealth ve daha sınırlı radara sahip bir insansız savaş uçağı yapacağı yönünde. Ancak Tai'nin yapacağı olan ise anka gibi daha performanslı taşıma kapasitesi yüksek uzun menzilli aesa radarlı daha büyük motorlu bir savaş uçağı olacağı yönünde.

Şu an bizim geliştirmemiz gereken 4 önemli olgu var ;

1-) En önemlisi Yapay zekayı geliştirmek. Bu neden önemli şu an her insansız uçak için her ne kadar belirli seviyede otonom görev yapabilse de bir adet pilot kullanmak zorundayız. Bir pilotun yetişmesi en az 4+ sene ancak iha 1 senede yapılabiliyor maksimum. Yani pilot sayısı bu uçaklarının sayısını frenliyor. Ancak otonom kalkış, seyir, tespit, teşhis ve saldırı kabiliyetine sahip olan bir sistem yapmak birden fazla sistemin tek bir insani gözün izlemesiyle mümkün olabilmesine mahal vermesiyle bu sistemlerin sayısında anormal bir artışa mahal verebilir.

2-) İnsansız sistemlerin ihtisaslaştırmak. Şu an sadece keşif, istihbarat ve saldırı için kullanılan uavlarımızı, awacs, röle, yakıt ikmal ve belki taşıma kargo göevleri için uyarlamak.

3-) Bu uçakları dünyanın her bir yerinde serbestçe kullanabilmek için milli bir bölgesel veya küresel konumlandırma sistemini kurmak .

4-) İnsansız tank, zırhlı araç ve deniz araçlarına azami noktada önem vermek.

Bu üç olguda bizi bu alanda sınıf atlatır.  Ve bana göre insansız stealth savaş uçağı projesi bizim için en az tf-x kadar önemli ve kritik bir proje.

Çevrimdışı metin62

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +71/-28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #136 : 19 Aralık 2018, 14:30:20 »
Sn Battlestar ‘in yorumundan esenlenerek  uçuk soru sormak istiyorum.
Şu an THK bünyesinde bulunan muharip savaş ucaklarımız ne amaçla kullanılmakta (Statistiksel Olarak) örneğin XX% kadarı hava önlemeye dedike, XX% keşif, XX% hava yer vs....

Sorum şu,

Eldeki ucaklarımızı ne derece gerçek işlevlerinde kullanabiliyoruz?

Uçaklarımızı asli görevlerinde kullanabilmek için ,insansız hava araçları alternatif olabilirmi ?

Alternatif olunabiliyorsa ne kadar faydalanabiliriz?

Ne kadar İHA/SİHA + modellere ihtiyacımız var?

Sorum tabii mantıklı ise ki ona da emin değilim   :)

Ne kadar uçak,ne kadar İHA/SİHA ihtiyacımız olabileceğini önceden ön görebiliyorsak . kaynak aktarımlarımızı optimize etmek sureti ile yerli savunma sanayimize daha iyi yatırım yapma imkanımız doğabileceği kanısında olmakle birlikte, gerçek pilot , İHA/SİHA  operatör  gereksinimizin planlamasını önceden kestirebileceğimiz kanısındayım.

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2018, 14:53:33 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +76/-8
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #137 : 19 Şubat 2019, 20:06:44 »