Gönderen Konu: LAZER SİLAHLARI  (Okunma sayısı 16130 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 37887
 • Beğeni Puanı +283/-40
JLTV'de Kullanım İçin Lazer Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #30 : 23 Mart 2018, 17:47:40 »
JLTV'de Kullanım İçin  Lazer Hava Savunma Sistemi

 

Lazer silahlarının geliştirilmesi, bu teknolojiyi sağlayabilecek tüm silahlı kuvvetler için bir “zorunluluk” haline geldi ve bu da şimdilik Çin ve Rusya anlamına geliyor. Bu nedenle, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından gelecekteki Müşterek Hafif Taktik Aracına (JLTV) monte edilen bir lazer hava savunma sistemi geliştirmeye yönelik mevcut çaba.

20 Mart'ta, Senato Silahlı Kuvvetleri Komitesinin deniz gücü alt komitesinden savaş geliştirme ve entegrasyon komutanı yardımcısı Deniz Korgeneral Robert Walsh, bir toplantıda, Kara Konuşlu Hava Savunma Gelecek Silah Sisteminden bahsetti. ABD kara kuvvetleri, Kore Savaşı'ndan (1950-53) beri düşman hava saldırılarına maruz kalmadı. Toplantıda konuşan alt komite başkanı Senatör Roger Wicker (R-Mississippi), "Deniz Piyadeleri, 1990'ların başından beri hava savunma kapasitesini güncellemedi" dedi.

Senatör Wicker, bu alt komitenin USMC ve Ordunun benzer gereksinimleri karşılamak için birlikte çalışması gerektiğine inandığını da sözlerine ekledi. Deniz Piyadeleri, insansız hava sistemleri (UAV'ler / dronlar, Orta Doğu'daki aşırılıkçıların tercih ettiği bir silahtır) gibi tehditlere karşı durmaya odaklandı, ancak şimdi odak noktası uçak ve seyir füzeleri gibi daha uzun menzilli tehditlere yönelmeye başladı.
İşte bu yüzden Kolordu bir JLTV üzerine monte edilen ve Ordu'nun kısa menzilli hava savunması için kullandığı aynı radar sistemine sahip olan Kara Tabanlı Hava Savunma Gelecek Silah Sistemini geliştiriyor. Mali 2019 bütçesinin 1,642 JLTV elde etmek için 607 milyon dolar içerdiğini hatırlayalım. Bu rakam, Humvee filosunun yaklaşık üçte birinin yeni araçlarla değiştirileceği anlamına geliyor.

JLTV'ye dayanan hava savunma sistemi Stinger füzelerini kullanacak ama aynı zamanda bir elektronik harp kabiliyetine de sahip olacak. Ayrıca bir laser silahı da denenecek.

Yüksek enerjili lazer silahları geliştirmek için önde gelen Ordu ajansı olan Huntsville, Alabama'daki Ordunun Uzay ve Füze Savunma / Ordu Stratejik Kuvvetleri Teknik Merkezi, anti-İHA yetenekleri ile üç sistem üzerinde çalışıyor. High Energy Mobil Lazer Test Aracı veya HELMTT, savaş alanında kullanılabilecek kadar sağlam ve pratik bir araç olan 10 kilowatt lazeri sergilemeyi amaçlıyor. Orjinal olarak, Heavy Expanded Mobility Tactical Truck olan proje adı, daha küçük bir lazer kullanıolması tercih edilince High Energy Laser Mobile Demonstrator (HEL MD) oldu. HEL MD, White Sands Missile Range, New Mexico'daki Yüksek Enerji Lazer Sistemleri Test Tesisi'nde 2014 yılında yapılan testte 22 ila 55 pound Sınıf 2 İHA düşürmeyi başardı. Ordu'nun Uzay ve Füze Savunma Komutanlığı, 100 kilovatlık bir silah geliştirmeyi planlıyor.

Özel girişimlere gelince, Boeing, UAV'lere karşı kullanılabilen bir mobil lazeri piyasaya sürdü. Boeing iç araştırma projesi olan Compact Lazer Silah Sistemi (CLWS), 2015 yılında Pentagon'un Black Dart anti-drone çalışması sırasında 10 saniyelik bir lazer çekimiyle Class 1 İHA'yı düşüren 2 kilovat gücünde bir silahtır. Sistem, bir kez JLTV gibi hafif bir 4x4 aracına monte edildiğinde, USMC'nin hava savunma silahları yelpazesindeki boşluğu dolduracaktır.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1106
 • Beğeni Puanı +156/-208
 • DefenceTurk.com
Ynt: LAZER SİLAHLARI
« Yanıtla #31 : 23 Mart 2018, 18:02:25 »
Lazerin insanlara karşı kullanımı yasaktır. Sorarlarsa iha ya karşı dersiniz.. Ama personele karşı kim bilebilir kullanılmayacağını. böyle bir silahı cephede düşünsenize lazer printer gibi her noktaya bizzz

Çevrimdışı mehmet_ozturk

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 4
 • Beğeni Puanı +0/-0
 • DefenceTurk.com
Ynt: LAZER SİLAHLARI
« Yanıtla #32 : 01 Nisan 2018, 19:36:21 »
Aselsan'ın meskun mahalde kullanım için geliştirdiği ZPT üstü lazer silahı mobil versiyonun (LSS) arge  ve test videosu çıkmış (6 dakika)

https://www.youtube.com/watch?v=ps50P4K_5HA

idef 2017 LSS ürün tanıtım videosu. Fuarda görevli lazer dahil tüm bileşenler aselsan tasarım/ürünü, sistemin hiçbir yerinde ihraç izni gerektiren malzeme yok demişti.

https://www.youtube.com/watch?v=DMaWmPjbDJE

Alman MBDA ve Rathyeon rakiplerinin benzer videoları.

https://www.youtube.com/watch?v=gVB2b5Hbm04
https://www.youtube.com/watch?v=f9sqhUkUf-Q

Bunlara bakınca aselsan baya yol almış görünüyor. Hangi ZPT 'ye takılabilir bunlar, fikriniz var mı?

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 37887
 • Beğeni Puanı +283/-40
Ynt: LAZER SİLAHLARI
« Yanıtla #33 : 07 Aralık 2018, 10:15:19 »
Rus yapımı lazer savaş sistemi Peresvet’in konuşlandırılma görüntüleri yayınlandı

Sorry...


20:17 05.12.2018(Güncellendi 21:15 05.12.2018) URL'yi kısaltın 0 110
Rusya Savunma Bakanlığı, en gelişmiş Rus savaş sistemlerinden biri olan Peresvet lazer komplekslerinin konuşlandırılma görüntülerini yayınladı. Videoda, Rus askerlerin Peresvet lazer sistemini konuşlandırma ve kullanıma hazır hale getirme süreci görüntülendi.

Hava savunma ve füze savunma görevlerini yerine getirdiği belirtilen Peresvet lazer sistemi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1 Mart’taki Federal Meclis konuşmasında tanıtılmıştı. Putin, Rusya'nın lazer silah konusunda çok önemli ilerlemeler kaydettiğini ve geçen yıldan beri geliştirilen bu silahların orduya teslim edildiğini belirtmişti.

https://tr.sputniknews.com/videokulubu/201812051036487739-rusya-peresvet-lazer-savas-sistemi/

Peresvet lazer sistemleri test amaçlı muharebe görevine başladı

© Sputnik / Rusya Savunma Bakanlığı

Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi gazetesi Krasnaya Zvezda, Peresvet adlı lazer sistemlerinin 1 Aralık itibarıyla test amaçlı muharebe nöbetine başladığını duyurdu.

Peresvet lazer silahının geçtiğimiz yıl orduda kullanılmaya başladığı belirtilen haberde, silahı tanıma ve bataryaları derinlemesine inceleme süreci kapsamında silahı kullanan birimlerin Mojayskiy Uzay Akademisi'nin üssünde ve sanayi tesislerde eğitimini tamamladığı kaydedildi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Peresvet lazer sistemlerini 1 Mart'ta yaptığı Federal Meclis konuşmasında tanıtmıştı, ardından yeni silahın adı, Rusya genelinde yapılan halk oylamasıyla belirlenmişti.

Sorry...


İHA'LARLA MÜCADELE İÇİN KULLANILABİLECEK

Moskova merkezli Dünya Silah Ticareti Analizi Merkezi Direktörü İgor Korotçenko, Peresvet gibi lazer silahlarının sanayi ortamda ve el yordamıyla üretilen insansız hava araçlarıyla (İHA) mücadele için kullanılabileceğini söyledi.

Sis, kum fırtınası ya da yağış olmadığı olumlu hava şartlarında lazer sistemlerinin bu amaca çok uygun olduklarını vurgulayan Korotçenko, "Bu, yanıt niteliğindeki hamlenin yönlerinden biri. Yani korumaya alınması gereken her üs, her tesis ileride mutlaka lazer imha sistemleriyle donatılmalı" diye konuştu.


Rus uzman, hava şartlarına bağlı kısıtlamaların yanı sıra lazer sistemlerinin enerji kaynaklarından da etkilenebildiğini, bu sistemlerin gerektirdiği gücün sahada üretilmesinde zorlukların yaşanabileceğine dikkat çekti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201812051036488837-rusya-peresvet-lazer-fuze/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com