Gönderen Konu: LAZER SİLAHLARI  (Okunma sayısı 17099 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Felix

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 633
 • 1
 • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
LAZER SİLAHLARI
« : 24 Mart 2009, 20:33:27 »
LAZER SİLAHLARIAlıntı
Yeni nesil savaş araçlarındaki çeşitlilik ve geleceğin silahlarındaki gelişmeler tüm hızlarıyla devam ediyor.

Yeni üretilen teknolojiler ile karşılaştırdığımızda artık helikopter, uçak, tank sıradan hatta hali hazırda kullanılan söylemiyle “geleneksel” teknolojiler halini almaya başladı. Orduların yeni ihtiyaçları ve ezelden beridir süren birbirlerine üstünlük sağlama savaşları, firmaların yeni teknolojilere olan yatırımlarını arttırmalarına neden oluyor.

Northrop Grumman şirketinin son gözdesi de lazerli silah sistemleri. Amerikan ordusu için üretilen lazer silah sistemlerinde Northrop Grumman Corporation, lazer tarafından sağlanan en güçlü ışık ışınını üretti ve 105 kW ile ulaşılabilen en büyük güce ulaşıldı. Şirket yetkilileri, Amerikan ordusunun müşterek girişimi olan Joint High Power Solid State Laser (JHPSSL) projesinde 105 kW güç üreterek güç rekoru kırdıklarını belirtti.

Daha önceki denemelerde Mart ayında 15.3 kW, Eylül ayında ise 30 kW güç üretildiği göz önünde bulundurulursa söz konusu gelişmenin boyutları gözler önüne seriliyor.

Tek gelişme tabiki sadece üretilen güç seviyesinde değil. Bununla birlikte sistemi açma zamanının bir saniyeden düşük hale getirilmesi ve verimli etkinlike sahip ışın kalitesinin sürekli kullanım süresinin 5 dakika dolaylarına çıkarılması yaşanan gelişmelerden ve silahın etkinliğini artıran yeniliklerden birkaçı.

Northrop Grumman’s Aerospace Systems’in Enerji Bölümü Başkan Yardımcısı Dan Wildt, geliştirdikleri modüler JHPSSL sisteminin lazer silah gücünü kullanılacak görevin çeşidine göre, savunma harekatı veya kara, hava, deniz saldırı harekatlarında, düşürüp arttırmayı basitleştiren bir dizayna sahip olduğunu belirtti. Wildt, çoğu askeri görevi 25 ila 50 kW güçler ile başarabilirken yüksek ışın kalitesi içeren yüksek enerjili lazer silah sistemleri ile sağladıkları 100 kW gücün geçilmesi zor olan bir eşik olduğunu ve şirketin bu konudaki başarısını ve kararlılığını gösterdiğini belirtti.

Sistemin güç ölçeklendirme özelliği önemlilik teşkil ediyor çünkü Amerikan Ordusu’nun karşılaşabileceği tehditler çeşitlilik arz ederken, ordunun da tehditlere karşı vereceği cevabı ayarlayabilme yetkisine sahip olması kuşkusuz bir avantaj sağlıyor.

Northrop Grumman JHPSSL programının müdürü Jay Marmo, elde ettikleri 100 kW güç ile aynı zamanda istedikleri ve ihtiyaç olması durumunda yine aynı yöntemleri kullanarak daha bile güçlüsünü elde edebileceklerini göstermiş olduklarını belirtti.

Sistemin daha fazla güç üretmesi için şirketin kullandığı yöntemde, her biri yüksek kalitede ışın veren ve 15 kW güç sağlayan 7 adet lazer amplifikatör zincir kullanarak toplamda 105.5 kW güç üretiyor. 7 zincirli JHPSSL sistemi 5 dakikadan fazla süre çalışabilmekte ve elektro-optik etkinliği %19.3 seviyesindedir. Tam güce 0.6 saniyenin bile altında ulaşan sistem bunu ışın kalitesi 3.0’ın üstündeyken başarıyor.
Bu lazer sistemi, 100 kW gücün üstünde yaklaşık 85 dakika çalıştırıldı ve sonuçları incelendi. Northrop Grumman şirketinin Redondo Beach, California’daki tesislerinde incelenen sonuçlarda sisteme 8 zincir yerleştirme kapasitesi varken istenilen gücün 7 zincirle elde edildiği ve bunun sistemin dayanıklılığını ve tahmin edilebilir sonuçları vermesinin bir göstergesi olduğu sonucu çıkarıldı. İstenildiği takdirde 8. zincirin de eklenmesiyle 120 kW güç sağlanabileceği bu testlerden elde edildi.


http://www.savunmasanayi.net/
« Son Düzenleme: 09 Mart 2015, 12:52:13 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Şahinbey

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 514
 • 0
LAZER SİLAHLARI
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2009, 16:55:24 »
Gelişmiş Taktik Lazer İlk Kara Hedefini İmha Etti

Boeing tarafından geliştirme çalışmaları devam eden Gelişmiş Taktik Lazer (Advanced Tactical Laser / ATL) uçağı, yerde konuşlu bulunan bir aracı başarıyla imha etti. 30 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirilen testte, Kirtland Hava Üssü’nden kalkan C-130H ATL, yüksek güçlü kimyasal lazerini ışın kontrol sistemine doğru ateşledi. Daha sonra ise ışın kontrol sistemi, muharebe yönetim sisteminin yardımıyla lazeri yerde sabit duran hedef araca yönlendirdi. ATL programı açısından önemli bir adım olan bu denemede, hedef araç, lazer ışınının enerjisi sayesinde kullanılamaz hale geldi.

Havadan yere ilk atış denemesinin de başarıyla gerçekleştirildiği ATL programının tamamlanması ile pilotların ışık hızında vuruş kabiliyeti kazanması hedefleniyor. Söz konusu teknolojinin tam operasyonel hale gelmesiyle, özellikle meskûn mahal muharebelerinde sıklıkla karşılaşılan sivil kayıpların büyük ölçüde engellenebileceği ifade ediliyor.

kaynak:http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1314&hid=4
« Son Düzenleme: 09 Mart 2015, 12:51:59 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3194
 • 34
Raytheon Lazer CIWS
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2010, 11:26:05 »
Raytheon Lazer CIWS

Lazer silahları dönemi başladı.İlk atışlar yapılıyor,birkaç on yıl içinde her çeşit lazer silahı kullanıma girecek.Savaşların seyri değişecek artık mermi tarihe karışacak gibi.Uçaklar düşmalarına 25-30 mm top yada Aim 9x yerine lazer ile ateş etmeye başlayacak,gemiler düşman gemilerine,uçaklarına ve hatta kara hedeflerine lazer silahları ile saldıracaklar.Kara konuşlu hava savunma lazerleri,uydulardan kullanılabilen lazer silahları artık sıradan olacak.Şenlik mi başlıyor desem yoksa vay gelecek nesillin halinemi desem bilemiyorum.

Bir paragrafta bize,lazer silahları çağına da ayak uydurmak gerekecek,çalışmaya ve üretmeye devam.A Raytheon-U.S. Navy team used a high power, solid-state laser combined with a Phalanx Close-in Weapon System to shoot down four UAVs off San Nicolas Island near California. Powered by electricity, the system offers an affordable and almost infinite magazine to stop incoming threats. Once development is completed, the Laser Area Weapon System will give the warfighter a speed-of-light solution for defeating rockets, mortars, UAVs and other targets.

Raytheon intends to be a major player in the U.S. Army’s Common Infrared Countermeasures competition. Raytheon Missile Systems has developed a CIRCM solution, known as Scorpion that will feature the company’s production-matured directed infrared countermeasures turret and a rugged quantum cascade laser (QCL). Scorpion will be a light-weight, low-cost, highly reliable, laser-based infrared countermeasures solution against current and future IR guided threat missiles.

http://www.raytheon.com/newsroom/technology/rtn10_fas/features/directedeng/

Laser Weapon Shoots Down Drone in Test (Raytheon Company)
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2013, 00:36:26 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38735
 • 318
Raytheon Lazer CIWS
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2010, 12:31:01 »
Bu sistemlerin i yüksek enerji ihtiyacı konusunda önemli gelişmeler sağlanana kadar sadece nükleer güçle çalışan gemilerde kullanılacağını varsayıyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı shadowww

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 64
 • 0
Raytheon Lazer CIWS
« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2010, 13:09:56 »
Yanlış varsayıyosun derim çünkü belgeselin birinde Raytheon yetkilisi bunları uçaklara koymaktan ve uçak motorlarının bu sistem için gerekli enerjiyi sağlayabileceğinden bahsediyordu. Ayrıca bu sistemin uçaklar için kendini koruma sistemi olarak da çalışacağından bahsetti yani güdümlü füzelerin işi zor artık.
Bizimde bu alanda çalışma yapmamız lazım hatta lazer ışınlarını yansıtıcı nanoteknolojik kaplama felan geliştirmek gerek.
Yine bu konuda önemli bir gelişme şu; bunların ilk versiyonları chemical oxygen iodine laser denen türden ve bu lazerler uzayda yerçekimi olmadığından uzay ortamında çalışamıyor. Oyüzden bunları uydulara konuşlandıramıyolardı.Ama elektrik lazerlerinin(solid state laser)  güçlerini artırmayı başardıkları için artık uzaya laser silahları konuşlandırabilecekler. İtki kontrollü uydularla istenilen bölgeye uyduyu yönlendirip lazerlerle özellikle kara sistemlerini bıçağın yağı kesmesi gibi biçerler.

Çevrimdışı enes38

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1421
 • 1
ABD LAZER SİLAHINI DENEDİ
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2011, 15:13:41 »
ABD LAZER SİLAHINI DENEDİAmerikan donanması, lazer silahı ateşleyerek yeni teknolojilerini test etti. Silah, büyük gemilere karşı etkisiz.


Donanma yetkilileri, denemenin başarılı olduğunu belirtirken, bu teknolojinin güvenli ve etkin şekilde kullanılabilmesi için daha üzerinde çalışılması gerektiğini kaydettiler.

Görüntüsü basına dağıtılan deneme öncesi Yüksek Enerjili Lazer (HEL) adı verilen silah, USS Paul Foster adlı eski bir savunma gemisine yerleştirildi. HEL'in yaklaşık 1, 6 kilometre uzaklıktan hedef aldığı teknenin motoruna ateş etmesinin ardından motordan alevler yükseldi. Yetkililer denemede sadece 15 kw'lık lazer ışını gönderildiğini, HEL'in atış kapasitesinin 100 kw olduğunu bildirdi.

Amerikan donanması, diğer büyük silah firması Raytheon'la da Serbest Elektron Lazeri (FEL) üzerinde çalışıyor. Çok daha güçlü ve etkili olan FEL, 500 kw gücünde atış yapabiliyor. FEL, uçak, füze ve savaş gemileri üzerinde etkili olabiliyor.

ABD ordusu, iki lazer silahını da 2020 yılına kadar savaş gemilerinde kullanmayı planlıyor.


kaynak ve video linki : http://askerhaber.com/video.php?id=524&title=abd-lazer-s%C4%B0lahini-dened%C4%B0

« Son Düzenleme: 23 Haziran 2013, 21:34:09 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Tuco

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1444
 • 20
ABD LAZER SİLAHINI DENEDİ
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2011, 15:26:34 »
Lazer sistemlerinin ana amacı(en azından günümüzde,gelecekte ne olur bilinmez) öz savunma olarak gözüküyor.Füze tehditlerine karşı kullanılmaları planlanıyor.Zira sürat motorunun kapağını bu hale getiren sey,harpoon'un radomunu ne hale getirir düşünelim.Tekneyi batıramayabilir belki ama füzeyi bertaraf edebilir diye düşünüyorum...

Çevrimdışı enes38

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1421
 • 1
ABD LAZER SİLAHINI DENEDİ
« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2011, 16:00:41 »
amerika  önce lazerle savunma silahını yapar  satar ,  ardındanda  bu silahın etkilemediği füzeyi yapar ve  satar  , sonuçta  bu işten  her  şekilde  çıkar sağlar  devam eder gider  ,  silah yapılır sonra  o silahı yok edecek silahlarda  yapılır  ,  lazerden  ısıya  dayanıklı yada  ışığı geri yansıtan  özel kaplamalarla  etkilenmemek mümkün olur  , bunu  abd  biliyor  ve  bu silahı biraz sattıktan sonra  bu silaha karşı etkili füzeyide yapıp satar.
savunma sanaayinden  kazanılan  para akıllara zarar  , abd  bu sektörden her yıl yüzlerce milyar para kazanıyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38735
 • 318
ABD cehennem topunu hazırlıyor
« Yanıtla #8 : 02 Nisan 2012, 18:55:04 »
ABD cehennem topunu hazırlıyorÇeliği bile delip geçebilecek lazer topları dört yıl içinde hazır
02 Nisan 2012 Pazartesi, 17:56:27
ABD cehennem topunu hazırlıyor

ABD Donanması’nın üst düzey yetkilileri, savaş gemilerinde kullanılacak lazer toplarının prototiplerinin dört yıl içinde hazır olacağını belirtti. NTV'nin haberine göre, ABD ordusunun, birkaç ay içinde lazer toplarını inşa edecek silah şirketleriyle masaya oturmaya hazırlandığı ifade edildi.

ABD Donanma Araştırmaları Bürosu’nda (ONR) yeni nesil silahların geliştirilmesinden sorumlu olan Mike Deitchman, Wired dergisine yaptığı açıklamada, “Lazer topları sesten yavaş hareket eden güdümlü füzeleri, hava araçlarını,  sürat teknelerini ve insansız hava araçlarını vurabilecek” dedi.

Lazer toplarının, ray silahıyla beraber gelecek 10 yılın en önemli silahları arasında yer alması bekleniyor. Ancak kısa zaman lazer toplarının gerçeğe dönüştürülmesi için ilk önce kağıt işlerinin halledilmesi gerekiyor. ONR’de lazer teknolojileri üzerinde çalışan Roger McGiness, “Silahı üretecek şirketin lazer için hangi kaynağı kullanacağı önemli... Lazerin kaynağı silahın üretim tarihini iki yıla çekebilir” dedi.

Deitchman prototipin istenen başarıyı göstermesi halinde üretimin 30 ile 60 gün arasında başlayabileceğini öne sürdü. ONR, prototipin üretilmesi için hazırlanacak sözleşmeyi bu yılın sonuna kadar sunmayı planlıyor.

ÇELİĞİ DELİP GEÇECEK
ABD Donanması’nın bilim-kurgu filmlerini anımsatan silahlara düşkünlüğü iki faktöre dayandırılıyor. Birincisi, teknoloji, diğer ise bürokrasi.

Teknoloji açısından bakıldığında, lazer silahları orduya bugüne dek ertelenen veya beklenen başarıyı gösteremeyen birçok projenin yanında, çalıştığı kanıtlanan yeni bir silah kazandıracak. Nisan 2011’de düzenlenen testte, oldukça zayıf bir lazer ışını hizmet dışı bırakılan bir destroyer üzerinde denendi. 15 kilowatt gücündeki lazer, 1,5 kilometre ötede ve hareket halindeki destroyeri vurarak alev almasına, nihayetinde batmasınına neden oldu.

Bürokrasi faktörünün altında ise ONR’nin ölçülebilir, lazer benzeri bir silah üretilmesini başarma amacı yatıyor. Geliştirilmeye çalışılan Free Electron Laser silahı, şu an 14 kilowatt gücünde ışın üretebiliyor. Bu da, aynı yönde ve aynı dalga boyunda yanan 140 ampüle eşdeğer. 100 kilowatt, ordunun kullanmak isteyeceği bir güç olarak kabul edilirken, bir megawatt, bir saniye içinde altı metre kalındığındaki çeliği delebilecek.

KARŞI ÇIKANLAR YOK DEĞİL
Lazer topları ABD Senatosu’nda tartışmalara neden olduğu gibi, InsideDefense.com, silahın gücü konusunda uzlaşmazlık olduğunu önesürdü. ONR, 100 kilowatt gücündeki ışınların kristal veya fiber optik kablolar içinden geçecek şekilde kullanılması gerektiğini savunuyor. Ordu ise silahın bir megawatt güce erişebilecek kapasitede olmasını istiyor.

100 kilowatt gücündeki lazer, bir megawatt’lık lazere kıyasla daha zayıf kalacağı gibi, fiber optik ve kristalle sabitlenmesi birçok dalga boyunda kullanılamayacağı anlamına geliyor. Ancak, daha güçsüz bir lazer silahı çok daha kısa zamanda yapılabilir. Ayrıca, bir megawatt gücünde olması istenen Free Electron Laser silahına kıyasla, 100 megawatt’ın bugün birçok hedefe karşı da etkili olacağı belirtiliyor.

Deitchman, “Kısa dönemde 100 megawatt’lık tek dalga boyundaki lazer ışını istediğimiz sonucu verecektir... Free Electron Laser ise uzun dönemli bir iş” dedi. Deitchman, mevcut savaş gemilerinin bir megawatt gücünde lazer silahına güç sağlayabilecek kapasitede olmadığını, ancak tek dalga boyundaki lazer toplarının gemilere konuşlandırılmasının daha kolay olduğuna dikkat çekti.

MEGAJUL ELEKTROMANYETİK RAY SİLAHI
ABD ve İngiltere’nin geliştirmeye çalıştığı bir diğer büyük silah, hipersonik bir fızla mermisini fırlatan ray silahı. 12 metrelik namluya sahip olan silah, mermiyi bir milyon amper gücüyle ateşliyor. Öyle ki, mermi havada ilerlerken alevler saçıyor.

Ray silahları çok uzun menzile sahip oldukları gibi, yüksek patlayıcı taşımaya gerek duymuyor. İngiltere'nin uzay havacılık ve savunma şitrketi BAE Systems tarafından ABD Donanması için geliştirilen 32 MJ LRG (Megajul laboratuar ray silahı), bugün 64 MJ kapasiteye çıkartılmaya çalışılıyor.
http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/730480-abd-cehennem-topunu-hazirliyor
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı akrep

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 301
 • 1
RHEINMETALL 50 KW ‘LIK LAZER SİLAHI ÜRETTİ
« Yanıtla #9 : 09 Ocak 2013, 21:59:33 »
Pratik açıdan yüksek enerjili lazer silahlar ı pek işlev kazanamasa da kasım ayında Rheinmetall yeni test ettiği 50 kW ‘ lık lazer silahı gerçekten çalışıyor.İsviçre’ de  birkaç seri test yapıldı. 10kW lık versiyona göre 50 kW’lık lazer silahı kullanılarak gelişme kaydedildiği gösterildi.
 
Hava saldırılarına karşı savunma amacıyla geliştirilen, ağır silahlar, roketler ve havanlar için geliştirilen bu lazer silahı Oerlikon revolver topu üzerine entegre edildi. Esasen bu silah iki lazer modülünün birleşmesiyle oluşuyor. Bu lazer ise Rheinmetall’ in BST (Işın Süper Tatbik Teknolojisi-Beam Superimposing Technology) adını verdiği 30 kW ve 20 kW lazerden oluşan ve 50 kW’ lık bir lazerin gücünü birleştiğini teknolojiyi kullanıyor. Şirket gelecekte 100 kW’ lık bir lazer üretebileceğini de açıkladı.
 
Testlerin ilkinde 1,5 cm kalınlığında çelik kiriş tam 1000 m uzaktan kesilebildi. İkinci olarak ise, 3 km bir alanda hedefe giren saniyede 50 metre hızla uçan bir İHA(insansız hava aracı) 2 km yükseklikteyken vurularak , birkaç saniye içinde düşmesi izlendi. Üçüncü testte ise bir havan saldırı simüle edilerek, saniyede 50 metre hızla fırlatılan 8,2 cm çapında bir çelik gülle 30 kW ‘ lık lazerle tespit edilerek yok edildi. Rheinmetall şirketine göre kötü havalarda bile bir havan saldırısına karşı lazer yeterince hızlı bir şekilde havanları yok edebilir.
 
Rheinmetall firması test sonuçlarından oldukça memnun ve testler her karda, yağmurda, buzda güneşte bile lazerin başarılı olduğunu belirtiyor. Ayrıca eski sistemlere nazaran bu sistemin 2 kat daha fazla güç çıkışına sahip olduğunu gösteriyor.  Şirket gelecekte 60 kW ‘ lık bir lazeri inşa etmeyi ve mobil versiyonu geliştirmeyi düşünüyor.

http://www.gercekbilim.com/rheinmetall-50-kw-lazer-silahi-uretti/
http://www.rheinmetall-defence.com/de/rheinmetall_defence/public_relations/news/latest_news/details_2368.php