Gönderen Konu: Carl-Gustaf M4 Silah Sistemi  (Okunma sayısı 1858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2484
 • 143
 • DefenceTurk.com
Carl-Gustaf M4 Silah Sistemi
« : 26 Mayıs 2016, 12:44:27 »
Amerikan Ordusu 70 yıllık silahı envanterine sokuyor

ABD Ordusu, 1946'da tanıtılan ve günümüzün bazı yüksek teknolojili silahlarına göre çeşitli alanlarda daha etkili olan M3 Carl Gustav'ı tekrar envanterine sokuyor.Amerikan ordusu, 1946 yılında tanıtılan M3 Carl Gustav roketatarı tekrar envanterine sokacak. Askeri birliklerin ateş gücünü artırması planlanan roketatarın, birliklere günümüz şartlarındaki savaşlarda yardımcı olacak.
 
Şu anda sahibi Saab olan, 350 yıldan fazla geçmişe sahip ve demir endüstrisinde ve ağır silahlar sanayisindeki faaliyetleriyle bilinen Bofors firmasının ürettiği bu geri tepmesiz top (tüfek), hafif yapısıyla bir insanın rahatlıkla taşıyabileceği ağırlıkta. Geri tepmesiz toplar yapısal olarak obüs ve bazukanın arasında yer alırlar: Rokete benzer şekilde barutları mermilerinin tabanında yer alırken, barut namlunun ötesinde ateş almaz. Yani mermi roketler gibi namludan çıktıktan sonra bağımsız bir güç sağlayıcıya sahip değillerdir. Topların mekanizmasından farklı olarak ise itici maddelerin (barut vs.) gazları arkaya yönlendirilir ve bu şekilde silahın tepme etkisi önlenmiş olur. Silaha geri tepmesiz top veya tüfek denmesinin nedeni de bu çalışma mekanizmasıdır. Silahın “tüfek” olarak adlandırılmasının sebebi ise mermiyi stabilize etmek için kullanılan namlu içindeki yivdir.Amerikan ordusu, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kalibresi 57mm ve 106mm arasında değişen geri tepmesiz tüfeklerinden, Sovyetler ordusunun T-55 ve T-62 tanklarına karşı kullanmak amacıyla aktif olarak yararlanmıştı. Dragon ve TOW gibi güdümlü tanksavar füzeleri çıktıktan sonra ise bu silahların kullanımı sonlandırılmıştı.
 
Soğuk Savaş’ın bitmesi, Irak’taki gerillalar ve Taliban gibi tehditler Amerikan ordusu için problem olmaya başlamıştı. Çukur imlalı savaş başlıklarına sahip tanksavarlar ise binalara, sığınaklara ve açık alandaki düşman birliklerine karşı görece düşük tesire sahiplerdi. Tanksavar füzeleri de oldukça pahalılardı zira 500 dolar değerindeki çok basit yapıları yıkmak için 50.000 dolarlık cephane harcanması gerekiyordu. Son olarak tanksavar füze rampaları son derece karmaşık güdüm sistemleri ile engebeli zeminlerde taşınmak için ağır yapılardı.M3 Carl Gustav ise yukarıda saydığımız üç problemin de üstesinden gelen bir silah. Basitçe tutacak yerleri ve nişan dürbünü olan bir tüp olarak tanımlanabilir. Silah, tankları ve zırhlı araçları etkisiz hale getirmek için Yüksek Patlayıcılı Tanksavar mermileri fırlatabiliyor; yapılara ve düşman birimlerine karşı ise Yüksek Patlayıcılı mermiler fırlatabiliyor. Kullanılan top mermilerinin çapı 8,4 cm ve bu da oldukça etkili bir yıkım gücü anlamına geliyor. Toplar görece olarak ucuzlar ve silahın ağırlığı ise sadece 6,35 kg

 
Taşınabilir, hafif ateş gücüne ihtiyaç duyan Amerikan Özel Operasyonlar birimi M3 Carl Gustav silahlarını 1989’dan bu yana kullanmakta. Afganistan’da yer alan normal piyade birimleri 2011’den bu yana bu silahları kullansalar da başlarda silahı kullanabilmek için bir öğrenme sürecinden geçmek zorunda kalmışlardı.
 
Carl Gustav yaşına göre birçok yüksek teknolojili silahtan daha çok yönlü ve geleceğin savaşlarına daha uyumlu. Rus güçleri tarafından Kırım’da uygulanmaya başlayan “hibrit savaş” teknikleri içinse biçilmiş kaftan bir silah olma özelliğini taşıyor. 70 yıllık bir silah için hiç de fena sayılmaz.

http://www.donanimhaber.com/savunma-sanayi/haberleri/Amerikan-Ordusu-70-yillik-silahi-envanterine-sokuyor.htm
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2019, 17:15:11 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2484
 • 143
 • DefenceTurk.com
ABD Ordusundan ilave “Carl-Gustaf M4” siparişi
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2019, 21:51:26 »
ABD Ordusu, Carl-Gustaf M4 silah sistemi için Saab ile sözleşme imzaladı.İsveçli Savunma ve Havacılık Grubu Saab Salı günü ABD Ordusunun 19 Milyon değerinde ek Carl-Gustaf M4 silah sistemi sipariş ettiğini açıkladı. İlk teslimatın bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan sözleşme kapsamında tüm teslimatın 3 yıl için tamamlanması bekleniyor.

Carl-Gustaf M4, Saab tarafından piyade birliklerinin değişen muharebe ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış ve geliştirilmiş, omuzda taşınabilir bir silah sistemidir.

Sistem, geliştirilmiş bir ergonomiye ve öncülüne kıyasla daha düşük bir ağırlığa (7 kg’dan daha hafif) sahip. 1.000 mm’den daha az bir uzunluğu olan sistem iki kişiden oluşan bir ekip ile kullanılabiliyor.

Tanklara karşı 400 m’ye kadar, bina ve durağan hedeflere karşı 1000 m’ye kadar etkili bir menzili olan sistemin tasarımı, akıllı görüntüleme sistemleri ve programlanabilir mühimmatla uyumlu çalışmasına da olanak sağlıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/14/abd-ordusundan-ilave-carl-gustaf-m4-siparisi/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2484
 • 143
 • DefenceTurk.com
Avustralya Ordusu “Carl-Gustaf” mühimmatı alacak
« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2019, 18:59:18 »
Avustralya Ordusu, İsveçli Saab firmasına M4 Carl-Gustaf çok rollü silah sistemi mühimmatı siparişi verdi.İsveçli Savunma ve Havacılık Grubu Saab Perşembe günü Avustralya Ordusunun 18 Milyon dolar değerinde Carl-Gustaf M4 silah sistemi mühimmatı sipariş ettiğini açıkladı. Teslimatın 2020 yılında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Saab Dynamics Başkanı Görgen Johansson, “Avustralya Ordusunun Carl-Gustaf sistemi siparişine devam etmesinden dolayı mutluyuz ve müşterilerimizin Saab’a olan güveni ile gurur duyuyoruz. Carl-Gustaf mühimmatının geniş kullanım alanı, kullanıcıya gerçek bir taktik esneklik getiriyor” açıklamasında bulundu.Carl-Gustaf M4, Saab tarafından piyade birliklerinin değişen muharebe ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış ve geliştirilmiş, omuzda taşınabilir bir silah sistemidir.

Sistem, geliştirilmiş bir ergonomiye ve öncülüne kıyasla daha düşük bir ağırlığa (7 kg’dan daha hafif) sahip. 1.000 mm’den daha az bir uzunluğu olan sistem iki kişiden oluşan bir ekip ile kullanılabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/14/avustralya-ordusu-carl-gustaf-muhimmati-alacak/

Çevrimdışı serkan

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1282
 • -117
 • DefenceTurk.com
Ynt: Amerikan Ordusu 70 yıllık silahı envanterine sokuyor
« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2019, 20:03:58 »
Hiç özenmemize gerek yok biz RPG seçmiş görünüyoruz Efes tatbikatındaki SAT lar yada çıkartma yapan askerlerde bile RPG var sadece terörle mücadele için kullanmıyoruz. ABD de utanmasa RPG kullanırdı belkide. RPG nin bir sürü çeşit mühimmatı var ve Azerbaycan gibi güvenilir tedarik kanalları var bu yüzden bizim için çok doğru bir ürün hiç yerlileştirmeye bile gerek yok Azerbaycan da bir kaç çeşit roketleride roketatarıda üretiliyor. RPG ninde çok çeşitli roketleri var RGP 7 RPG 9 en duyduğumuz ama termobariği tanksavarı sis roketi ne ararsan var RPG on numara silah bu ihtiyaç kapsamında.

Olay bu işte Zeytin Dalı harekatından bir kare


« Son Düzenleme: 14 Nisan 2019, 20:07:03 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2484
 • 143
 • DefenceTurk.com
‘Carl-Gustaf M4’ için bürokrasi azalacak
« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2019, 13:49:18 »
İsveç Savunma Materyal İdaresi (FMV) ülkenin silahlı kuvvetlerine Carl-Gustaf M4 silah sistemleri sağlaması için Saab ile çerçeve anlaşması imzaladı. Saab ile imzalanan çerçeve anlaşması on yıllık süre boyunca İsveç Silahlı Kuvvetlerine en az bürokrasi ile hızlı ve uygun maliyetli tedarik sürecini sağlayacak.Carl-Gustaf M4, Saab tarafından piyade birliklerinin değişen muharebe ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış ve geliştirilmiş, omuzda taşınabilir bir silah sistemidir.

Sistem, geliştirilmiş bir ergonomiye ve öncülüne kıyasla daha düşük bir ağırlığa (7 kg’dan daha hafif) sahip. 1.000 mm’den daha az bir uzunluğu olan sistem iki kişiden oluşan bir ekip ile kullanılabiliyor.Tanklara karşı 400 m’ye kadar, bina ve durağan hedeflere karşı 1000 m’ye kadar etkili bir menzili olan sistemin tasarımı, akıllı görüntüleme sistemleri ve programlanabilir mühimmatla uyumlu çalışmasına da olanak sağlıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/06/28/carl-gustaf-m4-icin-burokrasi-azalacak/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2484
 • 143
 • DefenceTurk.com
Carl Gustaf Güdümlendi
« Yanıtla #5 : 02 Kasım 2019, 17:16:23 »
Raytheon Missile Systems ve Saab Dynamics ortaklığında yürütülen Güdümlü Carl Gustaf Mühimmatı (Guided Carl Gustaf Munition / GCGM) Projesi hızla ilerliyor.İki firmanın ortak iştirakiyle ilerleyen proje kapsamında, Carl Gustaf sistemlerinden atılan bir güdümlü mühimmat geliştirildi. Kasım 2017'de başlatılan çalışmalar sonucunda geliştirilen yarı aktif lazer güdümlü mühimmatın ilk atışlı testleri icra edildi. Kapalı alanlardan da ateşlenebilen füze, 1 metreden daha düşük hassasiyetle hedefini vurabiliyor. Ataletsel güdüm sistemiyle desteklenen mühimmat, 30 ila 2 bin metre arasında hafif zırhlı araçlar, personel, tahkimat gibi farklı hedef türlerine karşı etkili olabiliyor. Hâlihazırda kullanımda olan Carl Gustaf mühimmatlarından iki kat daha uzun menzilde erişebilen GCGM, söz konusu fırlatıcıdan atılabilen mühimmat ailesine güdüm seçeneğini de kazandırmış olacak.

Silinidirk kanisterle birlikte fırlatıcıya yüklenen sistem, 6,8 kilogram ağırlığında. Düşük duman özellikli katı yakıtlı roket motoruyla tahrik edilen sistem, kapalı alanlardan ateşlenebilmesi için ilâve bir fırlatma motoruna sahip. GCGM, azami menziline 12 saniyeden daha kısa sürede ulaşabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/carl-gustaf-gudumlendi/8905/1