Gönderen Konu: Türkiye'den stratejik hamle! Dev yatırım...  (Okunma sayısı 16358 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye'den stratejik hamle! Dev yatırım...
« Yanıtla #10 : 28 Ağustos 2020, 19:30:32 »
İlk defa yapıyoruz başlangıç için gayet mükemmel hocam ilerleyen dönemlerde yaparız iyisini.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 28 Ağustos 2020, 20:02:23 »
Sn Commander,
Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Genelde başlangıç bu ise envantere girecek olan malzeme çok daha iyi oluyor. Zaten “oto melara super rapid” ile şimarmış bir mürettabata daha iyisini vermezlerse beğenmezler ve hatta kabul bile etmezler.
Yalnız benim anlamadığım, bu topun temininde zorluk mu çekiyorduk ki kopyasını yapıyoruz? İtalyan’larla bir sıkıntımız yok diye biliyorum. Kuvvetin almakta zorluk çektiği ya da ambargoya uğrayabilecek silahların yapımı ve bu tip malzemeye zaman ve finans ayrılsa daha iyi olmaz mı?
Tabii gemideki yerlilik oranını yükseltmemiz lazım ama.......benim ki sesli düşünme!

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 28 Ağustos 2020, 20:04:33 »
Sn Commander,
Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Genelde başlangıç bu ise envantere girecek olan malzeme çok daha iyi oluyor. Zaten “oto melara super rapid” ile şimarmış bir mürettabata daha iyisini vermezlerse beğenmezler ve hatta kabul bile etmezler.
Yalnız benim anlamadığım, bu topun temininde zorluk mu çekiyorduk ki kopyasını yapıyoruz? İtalyan’larla bir sıkıntımız yok diye biliyorum. Kuvvetin almakta zorluk çektiği ya da ambargoya uğrayabilecek silahların yapımı ve bu tip malzemeye zaman ve finans ayrılsa daha iyi olmaz mı?
Tabii gemideki yerlilik oranını yükseltmemiz lazım ama.......benim ki sesli düşünme!

Herhalde kolay olduğu ve yıllardır envanter de olduğu için kopyasını yapmışızdır diye düşünüyorum hem arge maliyetlerini düşürür bu hem bildiğimiz bir sistem.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 28 Ağustos 2020, 22:15:55 »

...Yalnız benim anlamadığım, bu topun temininde zorluk mu çekiyorduk ki kopyasını yapıyoruz? İtalyan’larla bir sıkıntımız yok diye biliyorum...

Her namlunun bir ömür devir süresi vardır. Deniz topları için bu devir kaç atımdır bilmiyorum ama belli aralıklarla namluların değiştirilmesi gerektiğini biliyorum. Yarın bir gün İtalya' yla kötü olacağımızı farz edelim, İtalya yedek namluya ambargo uygulamış olsa ne olur mesela?

Bir diğeri... MKE' nin bu hamlesinden Deniz Kuvvetlerinin nicelik olarak güçlendirileceği sonucunu çıkartıyorum. Örneğin kısa sürede yapılabilecek Hücumbot, Karakol Gemisi, Sürat Botu gibi hafif tonaj gemilerin sayısının arttırılacağı anlaşılıyor. Bunların ana silahı 76 mm Oto Malera topudur. Bu toplar hava ve satıh hedeflere karşı etkili ve seri atış yapabiliyor. Advent savaş yönetim sistemiyle desteklendiğinde hedefi tam 12 den vurdukları biliniyor. Düşünsenize, bunları Ege' ye Kurt Sürüsü misali saldığınızda önlerinde kim durabilir?
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2020, 22:17:41 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 29 Ağustos 2020, 02:29:21 »
Bu habere çok sevindim ben bu silah sistemini sadece deniz topu olarak görmüyorum ilk önceliğim bunu belirtmek isterim.

Ve bu bizim ileride daha çok hücum bot, korvet, hafif fırkateyn, fırkateyn geliştirceğimize bir işaret olsa gerek belki bu sayılar 30lu-40lı rakamları bulacak toplamda bu açıdan bakınca topu yerlileştirmek mantıklı bulunmuş yada olmuş olabilir.

Ayrıca bu topu kullanabileceğimiz üç alan var biraz bundan bahsetmek isterim

1-1.alan hava savunma maksadı ile kullanımı alçak-orta irtifa arası bir skalada kendisine yer bulabilir 16km'lik menzili ile. Korkut namlulu hava savunma sistemi ile kazandığımız ivme yada yükselmeliyi veyahut çıtayı bir üst seviye'ye taşıyacaktır. Bunun için 8x8 bmc vesair bir araca montelenmiş modeli çok işimize yarayacaktır açıkçası böyle bir modelin geliştirilmesi taraftarıyım. Sabit üslerimizin havadan güvenlik şemsiyesini bir tık ileriye taşıyacaktır. 50-100adet arası fena olmaz.

2-2.model ise zırhlı arac modeli takdiriniz üzere yılan hikayesine dönmüş bir tank ihalemiz var. Buda bizi tan ve zırhlı aralara yönelik yeni bir araç geliştirme konusunda tartışmalara ve yeni fikirlerin ortaya atılmasına neden oluyor. Benim önerim ve fikrim bu bizim geliştirceğimiz deniz topu dakikada 80 atım, mühimmat kapasitesi ise dikey biçimde 70adet gayet yeterli rakamlar. Peki bu topu hangi amaç yada felsefede zırhlı araçta kullanabiliriz? Zma amaçlı bir araçta daha doğrusu ağır zma'da kullanabiliriz 50-55tonluk zma'da. Zma`nın felsefesinde Rus t14armata tankı ile aynı olacak şekilde insansız bir taret kullanarak bir Zma geliştirilebilir bu açıdan bakılınca 76mm tam otomatik deniz topumuz anlam ifade edebilir.
3-3.amaç ise tasarım amacı olan deniz kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik kullanımı burada bir parantez açmak isterim Burak avisonun yerine yerini alabilecek korvet veya hücumbot projelerimiz yer bulabilir. Benim şahsi fikrim Burak sınıflarının yerine:

-60-80 metre arası
-2adet76mm top baş ve kıç
-2adet 35mm gö deniz ciws baş vekıç 76mm lık topların arkasında ve yükseğinde olacak şekilde
-8 adet atmaca
-2x3üz torpido
-8ila 16arası hisar o hava savunma sistemi
-40ila 50 knot arası hız

Bir korvet-hafif fırkateyn projemiz olsun isterdim.

Yani topumuz 3alanda da kullanılmaya müsait

« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2020, 13:51:02 Gönderen: Deniz16 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 29 Ağustos 2020, 12:35:41 »

3-3.amaç ise tasarım amacı olan deniz kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik kullanımı burada bir parantez açmak isterim Burak avisonun yerine yerini alabilecek korvet veya hücumbot projelerimiz yer bulabilir. Benim şahsi fikrim Burak sınıflarının yerine:

-60-80 metre arası
-2adet76mm top baş ve kıç
-2adet 35mm gö deniz ciws baş vekıç 76mm lık topların arkasında ve yükseğinde olacak şekilde
-8 adet atmaca
-2x3üz torpido
-8ila 16arası hisar o hava savunma sistemi
-40ila 50 knot arası hız

Bir korvet-hafif fırkateyn projemiz olsun isterdim.

Yani toplumuz 3alanda da kullanılmaya müsait

Aradığınız gemi bu hocam. Yerli alt sistemli ve eğer yoksa gövde içi sonar + hafif torpidolu hali, milgemlere vls takım fırkateyn olarak kullanmak ve burak sınıfı yerine yapmak için müthiş bir gemi. 2 şerli olarak Dearsan-Yonca Onuk-Rmk'ye paylaştırmak ve İ sınıfının geri kalan 3 gemisini tais'in 3 tersanesine bölüştürmek en mantıklısı gibi duruyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 29 Ağustos 2020, 13:15:27 »
Yemin ederim hep aklımdan geçen budur. Kısa vade de yapılması gereken en mantıklı çözüm. Burakların yerine 6 adet bu gemi ve 4 i Fırkateyn. Farklı tersanelerde hızlıca üretim. 3-4 yıla 10 gemi üretilebilir. Kısa vade de müthiç olur..

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 29 Ağustos 2020, 13:18:49 »
Arka tarafta sigma sınıfı Maridantha fırkateni de var acaba Endonezya'ya da mı teklif ettik ? Korvetleri pek yeni sayılmaz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yerli 25 milimetrelik uçaksavarın atış testleri tamamlandı.
« Yanıtla #18 : 27 Eylül 2020, 11:24:50 »
Alıntı
youtu.be/tXvHgcWTjyA
savunmasanayist.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 27 Eylül 2020, 12:16:25 »
Özgün tasarım mı , kopyalama mı?

Yine de ne olursa olsun güzel hamle ...Bravo