Gönderen Konu: Türkiye'den stratejik hamle! Dev yatırım...  (Okunma sayısı 15863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Türkiye'den stratejik hamle! Dev yatırım...
« : 18 Mayıs 2016, 23:33:08 »
Kırıkkale'ye kurulan çelikhaneyle ithalatın 3'te 1 oranında düşmesi beklenirken, yerli silahlarda da bu çeliklerin kullanılması planlanıyor. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) bünyesinde kurulan çelikhaneyle, yıllık 120 bin ton çelik üretilerek, Türkiye'nin dışa bağımlılığının azaltılması hedefleniyor.

Türkiye'nin savunma sanayisine önemli katkılar sağlayan MKEK'de Ağır Silah ve Çelik Fabrikası bünyesinde yaptırılan çelikhane tesisinin inşası sürüyor. 62 milyon avro yatırımla geçen yıl Temmuz ayında yapımına başlanan çelikhanenin, gelecek yıl nisan ayında hizmete girmesi planlanıyor.

MKEK Ağır Silah ve Çelik Fabrikası Müdürü Gündüz Güler, ağır silah ve çelik üretiminin yapıldığı fabrikada 380 personelin çalıştığını söyledi.

'TÜRKİYE'DE İLK'

MKEK Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'nın Türkiye'nin ilk kaliteli çelik üretim fabrikası olduğunu anlatan Güler, "1930 yılında çelik üretimine başlanmış. Yıllar içerisinde çelik üretim metodu güncel teknolojiyi yakalayamadığından zamanla üretimi azalmış. Geçen yıl üretim miktarı da 25 bin tona kadar düşmüştür." dedi.

Yapımı süren çelikhanenin, bu durumu tersine döndüreceğini belirten Güler, yıllık 120 bin ton sıvı çelik üretim kapasiteli tesisin, Türkiye'nin çelik ithalatının azaltılması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

ALTAY, MİLGEM VE OBÜSLERE YERLİ ÇELİK

Bunun dışında kalan kapasiteyle Türk sanayisinin dövme çelikle ilgili ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladıklarını aktaran Güler, "Son yıllarda Türk savunma sanayinde önemli atılımlar gerçekleşiyor. Bunlar Altay tankı, MİLGEM Projesi, Fırtına ve Panter obüsleri. Bu silahlarda buradan üreteceğimiz kaliteli çeliği kullanmayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

YHT TEKERLERİNE MKEK DOKUNUŞU

MKEK’in, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile yaptığı protokol çerçevesinde, yeni çelikhanede Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve normal trenlerin ihtiyacı olan monoblok tekerlerini de üreteceklerini aktaran Güler, yeni çelikhane yatırımının bu projenin ilk aşaması olduğunu kaydetti.

Gündüz Güler, tesiste üretilecek çelikle monoblok tren tekerlerinin de ithalatını durdurmayı amaçladıklarını vurgulayarak, "Dövülmüş çeliğin Türk sanayisindeki değişik sektörler içerisinde kullanılması için fabrikamızda 4 bin 500 tonluk yeni bir hidrolik serbest dövme presi almayı öngörüyoruz. Bu konuyla ilgili Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile MKEK arasındaki görüşmeler devam ediyor. Kaliteli çelik üretimi konusunda Türkiye'deki en büyük çelik üretimi fabrikası diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

http://www.milliyet.com.tr/turkiye-den-stratejik-halmle-dev/ekonomi/detay/2247065/default.htm

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Mke.
« Yanıtla #1 : 21 Kasım 2019, 20:50:02 »
Alıntı

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Türkiye'den stratejik hamle! Dev yatırım...
« Yanıtla #2 : 21 Kasım 2019, 22:15:21 »
MKE'nin ne özelleştirmeye nede modernizeye ihtiyacı yok. İhtiyacı olan tek şey aklı başında bir yönetim ve uzman bir kadro. MKEnin biran önce memur kafasından kurtulması gerekiyor. Bunun içinde devletin MKEye daha fazla ilgi duyması gözönünde tutması lazım. 10 yıldır makinalı tüfek 15 yıldır keskin nişancı tüfeği yapacaklar ama hala yapacaklar. Her yıl MKEden biri elinde tuhaf tüfeklerle poz veriyor gerisi yok. :D Her yıl aralarından birini kurban seçip medya karşısına çıkarıyolar :D biz daha ölmedik burdayız algısı yaratıyolar :D

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 21 Kasım 2019, 22:52:23 »
MKE yi yeniden kapatıp açsalar yeridir, ya da işletme hakkını kale grubuna vereceksin kurumu adam etsinler

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2019, 00:27:29 »
Bugüne kadar ZARAR EDİYOR bahanesiyle KİT' ler ya özelleştirildi ya da peşkeş çekildi. Bana kalsaydı, bu tür bahanelerle kamu kurumlarını peşkeş çekenleri -Büyük Atatürk' ün Tabiriyle- '' Divan-ı Harbi Örfi'' de yargılattırıp astırırdım! Çünkü peşkeş çekilen kurumlar MİLLETİN MALIDIR.

Düşünebiliyor musunuz; millet tarafından seçilmiş insanlar, seçildikleri makamlara geldikten sonra, millet için değil de uluslararası sermaye veya kişisel menfaatleri için çalışmaktadır. Öyle bir devlet mekanizmasının olması lazım ki, MÜSTEVLİLERİN SİYASİ EMELLERİNİ KİŞİSEL MENFAATLERİYLE TEVHİD EDENLERE İKİ CİHANI DA DAR ETSİN..! 

Şu hayatta en çok özlem çektiğim şeylerden birisi de işte bu husustur. Diyorum ki; devlet malını yağmalayan, yabancı devletler nam ve hesabına çalışan, milletin malını milletten kaçıran ve kendisine emanet edilene ihanet eden her kim olursa olsun; ölmeden önce kabir azabını şu dünyada yaşatmak lazım. İşte böyle bir adalet devleti istiyorum... Hak edenin hak ettiği makama getirildiği, ehliyet ve liyakatin esas olduğu...
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2019, 00:28:56 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 22 Kasım 2019, 11:39:21 »
Çok kolay bir formül var ;

Yönetime tecrübeli ceo + tüm çalışanlar kadro değil sözleşmeli + kurum içi sınav ile işten çıkarma + mühendis ağırlıklı kadro = Verimli Mke
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 22 Kasım 2019, 11:52:11 »
Çok kolay bir formül var ;

Yönetime tecrübeli ceo + tüm çalışanlar kadro değil sözleşmeli + kurum içi sınav ile işten çıkarma + mühendis ağırlıklı kadro = Verimli Mke

MKE de mevcut olan hantal yapidan kurtulmak amaci ile elbette onermis oldugunuz oneri ve baska oneriler de degerlendirilebilir. " Ancak tum arkadaslarinda dilegi olan Verimli bir MKE yaratabilmek icin once bu Kurumun siyasal yapinin arka bahcesi olmasindan kurtulmasi lazim . Aksi halde secilecek/atanacak  yeni Ceo dahil, tum yeni yeni alinacak veya cikarilacak iscilere kadar siyasetin kurum uzerindeki etkisi devam edecek ve ozlenilen degisiklik tam olarak gerceklesmeyecektir.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
MKEK tarafından geliştirilen 76 mm top sistemi.
« Yanıtla #7 : 28 Ağustos 2020, 19:08:24 »
Alıntı

Deniz platformlarımızın gemi baş topu ihtiyacını karşılamak için MKEK tarafından geliştirilen 76 mm top sistemi yakın gelecekte testlere başlayacak.
Sistem dakikada 80 mühimmat atım kapasitesine sahip.
https://mobile.twitter.com/ssysfakb/status/1299361755110531072

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 28 Ağustos 2020, 19:13:17 »
Bir sistem daha yerli oluyor hemde önemli projelerden.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 28 Ağustos 2020, 19:22:06 »
Oto Melara lie karşılaştırılırsa biraz geride.
Standart oto melara 20km menzilli ve 85 atım/dakika atış hızı var.
Süper Rapid versiyonu ise 120 atım/dak atış hızına sahip.
Vulcano mühimmat ile oto melara menzili , 40 km.

Ama yerli. Mutlaka bittiğinde en az oto melara kadar iyi olacaktır.
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2020, 19:22:55 Gönderen: Yasar »