Gönderen Konu: MKE için diyete girme reçetesi öneriyorum.  (Okunma sayısı 3619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: MKE için diyete girme reçetesi öneriyorum.
« Yanıtla #40 : 06 Ocak 2024, 18:57:42 »
Boran özelinde şöyle bir durum da olabilir. Malum, Boran çekili ve hafif bir top. Bu sebeple sadece komando tugayları için düşünülmüş olabilir. Bu durumda 100 adetlik ihtiyaç aslında toplam ihtiyaç da olabilir.

Hadi bizim kullanımımız için öyle diyelim. İki ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalandı, ki başka görüşülen ülkeler de var, bunlara nasıl yetişilecek bu hızla

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 06 Ocak 2024, 21:00:08 »
memur kafası ile böyle oluyor özel olsa o zaman ayda 30 adet yaparlar lakin ayda 1 adet topu yaparken yanında başka sistemlerde ürettiği için şu anki üretim adedi yeterli görüyor ve ihtiyaç olduğu takdirde üretim adedini hızlı şekilde arttırabilirlerse ne ala....

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 06 Ocak 2024, 21:10:58 »
Sevgili Mehmet Bey kötümser bir tahmin yapayım. Topların hizmet ömrünü 40 yıl değil tıpkı eldekiler gibi 50 hatta 60 yıl kabul edelim. Buna göre planlanan toplam ihtiyaç 750-900 adet olur. Üzgünüm.

İhtiyaç öyle bile olsa, topçu sistemleri sahada dronların öncelikli hedefi haline geldiler. Ne kadar korursanız koruyun, topçu sistemlerinin kaybı, önceki savaşlara nazarın artan ölçülerde ve kaçınılmaz olacak. Durum böyleyken, iş dönüp dolaşıp üretim kapasitesine dayanıyor.

Ayda 1 adet Boran üretmekle bir yere varılamaz. Ha, şunu yazsalar şirket broşürüne, o kabulümdür: "Ayda 1 adet Boran üretiyoruz şu anda. Ancak, emir geldiği anda ve herhangi bir hazırlığa gerek duyulmaksızın, fabrikanın ayda 10 adet Boran üretebilecek kapasitesi vardır." Yazmışlar mı bunu broşüre? Hayır, bildiğim kadarıyla yazmamışlar.

Topçu sistemlerini parayı basıp üretmek kolay, yani olası senaryoda ülkeler topçu sistemini rahatlıkla üretebilir. Tabi ki altyapısı olanlar için söylüyorum. Ama asıl mühim olan asker kaybı. Topçu birliklerinin olası büyük kaybında eğitim sahaya gönderme işi nasıl olacak. Topçu sistemleri ileride yakın hava sistemleri ve lazer ve elektronik savunma ve koruma sistemleri ile birlikte kullanılmak zorunda kalacak. Bu da topçu sistemlerini daha toplu, hareketsiz kılacak. Ve de çok çok daha pahalı. Buna göre bir askeri teknik taktik ve doktrin planlanması gerekecek. Topçu sistemlerinin atış gücü ve operasyonel ihtiyacı tartışılmayacak derecede önemli. Bakalım ileride nasıl çözümler çıkacak.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 06 Ocak 2024, 23:03:52 »
Orta kalibre namlulu sistemlerin ortadan kalkacağını düşünüyorum. Ya mobilitesi yüksek ve max. 40 mm çaplı seri atışlı sistemler olacaklar, ya da hedefe nispeten güvenli mesafeden ateş eden 155 mm sistemler.

Boran tarzındaki orta kalibre toplar bence demode oldular. Onun işini kamikaze dronlarla ATGM'ler devraldı çoktan.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 06 Ocak 2024, 23:51:28 »
Orta kalibre namlulu sistemlerin ortadan kalkacağını düşünüyorum. Ya mobilitesi yüksek ve max. 40 mm çaplı seri atışlı sistemler olacaklar, ya da hedefe nispeten güvenli mesafeden ateş eden 155 mm sistemler.

Boran tarzındaki orta kalibre toplar bence demode oldular. Onun işini kamikaze dronlarla ATGM'ler devraldı çoktan.

Bu Tank meselesi benim çok kafamı karıştırıyor, aktif savunma sistemleri geliştiriliyor tanklar için sürekli ama yine de şu anlık gerçek bi siha gücünün karşısında tüm tanklar demode gibi geliyor.