Gönderen Konu: TEBER Güdüm kiti  (Okunma sayısı 16576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Ynt: TEBER Güdüm kiti
« Yanıtla #10 : 03 Ağustos 2016, 12:53:29 »
Referans: Cabatlı_53

Kanatlı Teber için bir haber yok galiba henüz.
Ürünlerimizi sürekli geliştiriyoruz ama bir türlü sahada yeterince göremiyoruz. Cirit bir istisna ama onuda daha hiç teröriste atıldığını görmedik duymadık. Suriye ye güdümlü kasırga atmıyoruz oysa 100 km menzili ile her yere yetişir Suriye ve Irak da. UMTAS lar ortada yoklar. Yıllardır fuarlarda gezdiriyoruz videoları var hedefleri vuran ama bir türlü tamam bu oldu artık diyemedik. Hep bir muğlaklık devam ediyor. Bu ürünlerin artık bizi caydırıcı kılması güçlü kılması gerek ama biz kabaca bakınca hala her şeyi ithal eden Yunanistan gibiyiz caydırıcılıkta. Depoların artık Teber ler ile UMTAS lar ile Cirit ler ile dolması gerek sahada da kullanmak gerek ihraç etmek filan gerek. Bir türlü bu güzel haberler Türkler bu silaha sahipler dedirtecek evreye geçemiyor. Şimdi Teber haberi aldık yine gururlandık ama bakın göreceksiniz belkide 2020 olacak daha cephaneliğe giremeyecek büyük rakamlarda. HGK, KGK vardı mesela ne oldu onlar. Neyse onlarda olacak tabi bir gün ama artık sıkılmaya başladım ben adı olup kendi bir türlü olmayan ürünlerden.

Kanatlı teber diye birşeyin varolup olmadığını bilmiyorum.Kanatlı güdüm kiti var,belki onu kastediyorsunuzdur.

Cirit eğer terörle mücadelede kullanılmışsa (ki şahsi fikrim kullanılmış olabileceği yönünde,çünkü daha önce operasyon videolarında cobra pilonlarında cirit lançeri görmüştük) bundan haberdar olmamız kolay olmayabilir ayrıca gerekte olmayabilir, sonuçta envantere girmiş bir silahtan bahsediyoruz.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 03 Ağustos 2016, 20:14:34 »
TEBER güdüm kiti Amerikan GPS + INS güdümlü Jdam ve lazer güdümlü Paveway ın yerine geçen, bu iki temel mühimmatın işini tek başına yapabilen kompak bir kit. Bu yüzden kanatlı Jdam gibi yani bizim o eski kanatlı güdüm kiti gibi bir seçeneği de mutlaka olacak.

TEBER in lazer güdümünü artık hepimiz pkk bombalamalarından görüyoruz tanıyoruz ama jdam muadili yanını yani GPS yada INS güdümü pek farkında değiliz fazla görsel malzemesi olmadığı için. Etkileyici olan lazer güdümlü kullanım gibi geliyor ama aslında diğeri bundan daha stratejik bir güdüm şekli. Bir kaç uçak dolusu teber bir hava alanına nasıl saldırabileceğimize güzel bir örnek.TEBER kanat takarsak 100 km takmaz isek 15 km den şu video da ki imkana sahip oluruz. Tabi bizim B2 miz yok onun yerine bir kaç F16 yada F4 ile yapabiliriz aynı işi.

https://www.youtube.com/watch?v=u88IjDi5Jhc
beğen

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #12 : 04 Ağustos 2016, 00:45:45 »
TEBER güdüm kiti Amerikan GPS + INS güdümlü Jdam ve lazer güdümlü Paveway ın yerine geçen, bu iki temel mühimmatın işini tek başına yapabilen kompak bir kit. Bu yüzden kanatlı Jdam gibi yani bizim o eski kanatlı güdüm kiti gibi bir seçeneği de mutlaka olacak.

TEBER in lazer güdümünü artık hepimiz pkk bombalamalarından görüyoruz tanıyoruz ama jdam muadili yanını yani GPS yada INS güdümü pek farkında değiliz fazla görsel malzemesi olmadığı için. Etkileyici olan lazer güdümlü kullanım gibi geliyor ama aslında diğeri bundan daha stratejik bir güdüm şekli. Bir kaç uçak dolusu teber bir hava alanına nasıl saldırabileceğimize güzel bir örnek.TEBER kanat takarsak 100 km takmaz isek 15 km den şu video da ki imkana sahip oluruz. Tabi bizim B2 miz yok onun yerine bir kaç F16 yada F4 ile yapabiliriz aynı işi.

https://www.youtube.com/watch?v=u88IjDi5Jhc

Hocam peki kaç km mesafeye lazerle işaretleme yapabiliyoruz?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 04 Ağustos 2016, 01:11:06 »
Aselpod gibi hedefleme pod larının özelliklerini araştırarak bulunabilir ben bilmiyorum tam değeri. Ama şunu bilmek gerek işaretlemenin menzili mühimmatında menzili anlamına gelmiyor. Mühimmat lazer işaretlemeyi göreceği yere kadar INS yardımı ile gidip ondan sonra lazer güdüm menziline girince lazer ile güdümlenir.
beğen

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #14 : 04 Ağustos 2016, 02:08:54 »
100km derinlikdeki bir hedefi son 8 kmde nasıl işaretlemeyi planlıyorsunuz? IIR olsa neyse. Aselpodla tabiki 100km mesafeden işarwtleme yapamazsınız.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #15 : 04 Ağustos 2016, 02:18:38 »
Genelde podlar asagi yukari 20km'ye kadar isaretleme yapabiliyor. Daha uzak mesafeler icin baska yontemler gerekir, mesela isaretlemeyi yapan bir IHA veya yerdeki oncu tim filan.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 04 Ağustos 2016, 03:00:51 »
100km derinlikdeki bir hedefi son 8 kmde nasıl işaretlemeyi planlıyorsunuz? IIR olsa neyse. Aselpodla tabiki 100km mesafeden işarwtleme yapamazsınız.

Kanatlı LGB de 100 km den atılabilir sonuçta yerdeki adam da işaretlese vuruluyor atan uçağın işaretlemesi gerekmiyor. Ancak elbette 100 km deyince LGB için değilde Jdam gibi güdümlenen modu için daha düşünmek daha mantıklı. Kimsenin 100 km den LGB atacağını bende pek sanmıyorum. Benim değinmek istediğim bu mühimmatın mutlaka kanat kitide yoldadır bugün yarın onunda resmi düşer internete. O zaman elimizde 100 km menzilli kanatlı Jdam muadili mühimmat olmuşken kanatlı LGB de haliyle olmuş olacak. Bu kanat kiti kaçınılmaz bir şey elide kulağındadır ama başka şeylerde belki beklenebilir Örneğin şunun gibi IIR başlığı olan bir teber modelide illa olmak zorunda değil herkes bunu mutlaka yapmıyor ama belli olmaz belki ilerde olabilir. Yine benzer şekilde biraz itki sağlayacak boster de olabilir belki. Bu ikisi biraz fantazi gibi ama kanat olmazsa olmaz bir şey ve zaten biz kanatlı güdüm kiti de yaptığımıza göre eli kulağındadır

beğen

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 04 Ağustos 2016, 09:29:41 »
1-Kanatlı versiyonuyla, atıyorum Menbiç'teki, Bayraktar TB2 ile işaretlenmiş bir PYD mevzisini, uçağımız sınırlarımızdan çıkmadan nokta atışı vurabilecek miyiz?
2-Şu an elimizde bunu sağlayan kit var mı?

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #18 : 04 Ağustos 2016, 12:36:18 »
1-Kanatlı versiyonuyla, atıyorum Menbiç'teki, Bayraktar TB2 ile işaretlenmiş bir PYD mevzisini, uçağımız sınırlarımızdan çıkmadan nokta atışı vurabilecek miyiz?
2-Şu an elimizde bunu sağlayan kit var mı?

Çeşitli güdüm kitlermizle sınırın yaklaşık 100 km derinliğine kadar atış yapabiliriz.Ancak Suriye hava sahasına girmeden 100 km derinlikteki hedefi nasıl işaretliyecez?
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 04 Ağustos 2016, 13:24:05 »
Şu an bildiğim kadarıyla insanlıları daha sokamadık ama İHA'larımız Suriye'de uçabiliyor. :-\