Gönderen Konu: XQ-06"Fi" Dolanan Mühimmat...  (Okunma sayısı 8620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: XQ-06"Fi" Dolanan Mühimmat...
« Yanıtla #10 : 25 Kasım 2022, 14:39:37 »
seyir hızı 80 km ve havada kalış süresi 75 dakika ise menzili 100 km olmaz mı

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #11 : 25 Kasım 2022, 16:28:58 »
Haberleşebilme menzili olabilir oradaki kısıt

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 26 Kasım 2022, 12:14:04 »
Ya da dolanan mühimmat özelliği dikkate alınarak verildi menzil. 85 km öteye at 10 dakika dolansın ve hedef seçip vursun gibi.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 21 Temmuz 2023, 15:04:57 »
Arkadaşlar tanksavarlardan konuşmuşken ve RPG7 den bahsetmişken...

Bir mangada olmazsa olmaz hale gelecek silahlardan biride dolanan mühimmatlardır

XQ-06 "Fi" 3500 Gr
Yada
Alpagu 2000 Gr

Bize bunlardan biraz ağır kastım 5-6 kg çukur imha ve parça tesiri gösteren bir mühimmat lazım...yani
HE-AT başlıklı mümkünse başlığı 1500-2000 Gr. Olan
Uçuş menzili 6 km olan bir dolanan mühimmata ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum

Bir diğeri Alpagu'dur ki istenen menzil ve taşıma değerlerini taşıyan bir piyade yada komandonun iki üç adet taşıyabilceği ve teker'e karşı kullanabilen muazzam bir silah....düşünsenize alpagu ile düşman makineli tüfek,tanksavar yada Stinger atıcısını saf dışı bıraktığınızı süper bir kabiliyet olur

Bize iki sistem lazım..

Biri alpagu.

Diğeri tank ve çoklu açık hedeflere top attack yapabilen bahsettiğim 5-6 kg Luk İHA
Yada kamikaze drone'lar.

Bir kamikaze drone'un maliyeti ne kadar acaba bileniniz var mı?

Bu tarz silah sistemi yada kamikaze iha cephede üstünlük kurmanızı sağlar bilginize

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #14 : 21 Temmuz 2023, 16:08:19 »
Yakın ateş desteği ile dağıtık olarak ateş gücünü kullanmak seçeneklerini dibine kadar kullandıktan sonra piyadenin tek er silahlarını sorgulamak gerekiyor. F16 ile helikopter ile top ile yakın hava desteği vietnamda da vardı bizde de var her orduda becerebilirse olan bir şey. Buna şimdi daha esnek silahlar olarak kamikaze silahlarda eklendi. Karabağ da itikovan yada harop desteği böyle bir destekti piyade görür bildirir dakikalar içinde kamikaze gelir. Ukrayna ve Rusya orduları da bunu kullanıyor. Türkiye de bu konuda muhtemelen çok çalışıyor olmalı çünkü elinde hemen her şey mevcut.
Kamikaze yakın ateş desteği iyileştirmeye çok açık bir sistem. Karşı tepeden bir ateş geldiğinde bu tepeye kamikaze silah ile ateş desteği bir dakika içinde bile gelebilir iyi çalışılır ise. Hatta bunu piyade unsuru da güdümü devralıp terminal aşamada hedefe yönlendirebilir
Demek istediğim yeni dönemin tercihleri piyadeye her şeyi vermekten ziyade cephedeki unsurları hedef teşhisi işaretlemesi yaptıran ateş desteğini geriden sağlayan daha dağıtık seçenekler dir.

« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2023, 16:11:28 Gönderen: re »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 21 Temmuz 2023, 16:42:17 »
Yakın ateş desteği ile dağıtık olarak ateş gücünü kullanmak seçeneklerini dibine kadar kullandıktan sonra piyadenin tek er silahlarını sorgulamak gerekiyor. F16 ile helikopter ile top ile yakın hava desteği vietnamda da vardı bizde de var her orduda becerebilirse olan bir şey. Buna şimdi daha esnek silahlar olarak kamikaze silahlarda eklendi. Karabağ da itikovan yada harop desteği böyle bir destekti piyade görür bildirir dakikalar içinde kamikaze gelir. Ukrayna ve Rusya orduları da bunu kullanıyor. Türkiye de bu konuda muhtemelen çok çalışıyor olmalı çünkü elinde hemen her şey mevcut.
Kamikaze yakın ateş desteği iyileştirmeye çok açık bir sistem. Karşı tepeden bir ateş geldiğinde bu tepeye kamikaze silah ile ateş desteği bir dakika içinde bile gelebilir iyi çalışılır ise. Hatta bunu piyade unsuru da güdümü devralıp terminal aşamada hedefe yönlendirebilir
Demek istediğim yeni dönemin tercihleri piyadeye her şeyi vermekten ziyade cephedeki unsurları hedef teşhisi işaretlemesi yaptıran ateş desteğini geriden sağlayan daha dağıtık seçenekler dir.

Elektronik harp ortamında komuta kontrol yada merkez ile bağlantı kurabilceğimizi düşünmeyelim o yüzden piyade birimlerini donatıp kendine yeter hale getirmeliyiz...kısaca ben sizden farklı düşünüyorum bahsettiğiniz karargah ve ve cephaneler vurulmuş olabilir

Kısaca taksi çağrır gibi F16, Atak yada kamikaze iha çağıramıyabiliriz.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2023, 16:42:56 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #16 : 21 Temmuz 2023, 16:55:10 »
Dedim işte bunları dibine kadar zorladıktan sonra piyadenin tek er silahlarını düşünmek lazım. Yine piyadeye silahlar olacak tabi ki roketlerde dolananda güdümlü silahta olacak ama yakın ateş desteğini ilk önce bir yerine kafamızda koyalım ondan sonra bunları tartalım. Bir piyade mangasının bir tankı bertaraf etmesinin tek yolu yanında tanksavar taşıması değil onu demek istedim. Yeni bir şeyden de bahsetmiyoruz yakın ateş desteği kurtuluş savaşında bile vardı Vietnam'da vardı hep vardı ama şimdi daha enteresan olmaya başladı bu kamikaze silahlar ile. Elektronik harbe gelirsek sanılanın aksine teknoloji hep silahı kullanandan yana çalışıyor. bir haberleşmeyi bastırmak kirletmek kolay görünüyor ama maharetli ülke o bastırma altında bile haberleşmeye devam edebilir sen ben edemeyiz. Haberleşme dalgaları Allahlın dalgalarıdır dinazorlar varken yola çıkan dalgaları bugün antenlerle topluyoruz bu dalgaları yok edemezsiniz ama ilkel elektronik devrenizin ayıramayacağı kadar kirletebilirsiniz. Ama bunu başka maharetli mühendisler o kirlilik içinden filtre edip kullanabilirler. Bir dron ile iletişimi engellemek teorikte imkansıza yakın zordur her zaman o haberleşmeyi geri kazanma kapıları teorikte vardır sadece mühendisin uğraşması gerekir o sinyali kullanmak için. Benim hissiyatıma göre bir amarikan haberleşme sistemi illada çalışması şart ise onu elektronik harp ile engelleyemezsiniz. Mesela bir amarikan Harpoon u bence radarını parazitle filan karıştıramazsınız o füze o üçüncü dünya numaralarını filitre eder aşar. Bizim Atmaca da aşar muhtemelen ama Yunan para verip aldığı harpoon da aşamaz. Bir A4 e adınızı tükenmez ile yazın sonra başka aynı renkte tükenmez ile her yerini karalayın sen ben okuyamayız ama cihaza sokan kabak gibi görür yazıyı tayfları filan kullanarak. Elektronikte böyle sen karıştı dersin ama o dalga aynen yerindedir hala aslında ve matematiğini fiziğini ayarlarsan o dalgayı yakalarsın
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2023, 17:03:48 Gönderen: re »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 21 Temmuz 2023, 17:58:11 »
Ben sizi çok iyi anladım piyadeye habire "yük"yükleme yerine...

Atış destek olanaklarını güncelleyelim yükseltelim diyorsunuz haklısınız..

Fakat elektronik harbı küçümsemeyin Suriye'de rusları Azerbaycan'da Ermenileri afallattık bu yöntemle koral'ın başarısını günlerce konuştuk.ne kadar etkili olduğu yazıldı çizildi...

Kısaca elektronik harbı küçümsemeyin elint sigint ile telsiz operatörlerinin yeri kestrilip bir İHA yada kamikaze iha ile etkisiz hale getirilebilir...yani yardım ve destek istiyecek personel bile ...ki bu çok önemli ifade burda haberleşme yapan personele kadar etkisiz hale getirelebilceğinden bahsediyorum...

Kısaca en kötüsü olacak;piyade destek alamayacak gibi donatmalıyız.

« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2023, 20:54:49 Gönderen: Denizci16 »