Gönderen Konu: Uzun Menzilli Erken Uyarı ve İhbar Radar Sistemi (EIRS)  (Okunma sayısı 31345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Uzun Menzilli Erken Uyarı ve İhbar Radar Sistemi (EIRS)
« Yanıtla #30 : 11 Ekim 2018, 13:27:32 »
AESA modülleri ithal olabilir o zaman radarı yapmış sayılmayız
beğen

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #31 : 13 Ekim 2018, 13:51:52 »
Bahsettiğin modülleri Smart-S'de kullansınlar diye Thales'e satıyoruz. Kendi Smart-S'lerimizdede o modüllerden var.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 13 Ekim 2018, 14:01:34 »
Bahsettiğin modülleri Smart-S'de kullansınlar diye Thales'e satıyoruz. Kendi Smart-S'lerimizdede o modüllerden var.

Tamam işte Thales lisansı ile üretiyoruz demek ki modülleri. Modül üretmiyorsan radar da üretmiyor sundur.
beğen

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #33 : 13 Ekim 2018, 14:12:33 »
Hayır tam olarak öyle değil. Thalesin kullandığı kendi modüllerinin yapısı daha farklı bir bileşikti. Yanılmıyorsam Smart-S'lerin bazılarında Aselsan'ın Bilkent'le çoktan geliştirilmesinin bittiği ve üretime başlanan GaN temelli transistörler ile radarı hem biraz özgünleştirmek hemde kabiliyet artışı sağlanmak istendi. Thales'de GaN'ın faydalarını bizim Smart'larda görünce yeni üretimlerinde kullanmak üzere transistörleri bizden alıyor. Yani Smart-S kullanan başka ülkelerde bizim transistörlerde mevcut.

GaN voltaj dayanımı yüksek bir malzeme daha fazla güç basılabilmesinden ötürü dolayısıyla menzilde ve hassasiyette bir miktar artışlar var.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 13 Ekim 2018, 15:13:15 »
Smart S de AESA radarmı yani. Hani dönüyorya ondan soruyorum. Kalkan mesela AESA değil Smart S de belki değildir. AESA dediğin sabit olur her açıya dalgaları yönlendirir kafasını çevirmeden öyle değilmi. Bu resimdeki EIRS bildiğimiz AESA mesela daha önce hiç böyle sabit hareketsiz AESA radarımız olmadı bunun modülleri farklı olmalı mutlaka. Bunları yapıyormuyuz biz artık
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2018, 15:16:08 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 13 Ekim 2018, 20:21:01 »
Smart S de AESA radarmı yani. Hani dönüyorya ondan soruyorum. Kalkan mesela AESA değil Smart S de belki değildir. AESA dediğin sabit olur her açıya dalgaları yönlendirir kafasını çevirmeden öyle değilmi. Bu resimdeki EIRS bildiğimiz AESA mesela daha önce hiç böyle sabit hareketsiz AESA radarımız olmadı bunun modülleri farklı olmalı mutlaka. Bunları yapıyormuyuz biz artık
tüm modülleri kendi geliştirdiğimiz yöntemlerle üretebiliyoruz aesa dahil.yalnız üretim ucuza gelsin diye aselsan uzak doğudaki ülkelerden birine yaptırıyor.bir dergideki roportajından hatırlıyorum thalesde modüllerini bizden alıyor.yani hem kendi üretme becerimiz var hem geliştirme becerimiz var ama işi ucuza getirmek amacıyla taşere ettiler

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #36 : 13 Ekim 2018, 20:40:59 »
Smart-S AESA değil. Ama üretilen modüller AESA'dada kullanılabiliyor. Yani o geniş frekans bandına hitap edebilen tarzda aselsanın modülleri. AESA radarı dönemez diye birşey yok serkancım, tek yönlü bir anten tasarlarsan ve 360 derece istersen haliyle dönmesi gerekir. Bizim EİRS'lerde istenildiğinde döner tip, istenildiğinde sabit yönü tarayabiliyor.

Radar konusu aslında çok karmaşık bir konu gerçekten çok fazla teferruatları var ve elde çok fazla türkçe kaynakda yok.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 13 Ekim 2018, 21:51:40 »
Aselsan bir kaç yıl öncesine kadar AESA ile ilgili sinyalleri 35 derece kadar yönlendirmeyi başardık falan diyordu ARGE anlamında yani. AESA modül yapmak yatırım işi değil yani bilimsel bir şey önce bu teknolojiyi becermek gerek. Biz radar modülleri yapıyoruz tamamda AESA modüllerinde istediğimiz sınırlara geldikmi artık. Hazır AESA modüllerlede radar yapabiliriz ben onu merak ediyorum Aselsan AESA radarların modüllerini yapıyormu yoksa hazırmı alıyor. Aslında yapıyor yapıyor denenler normal radar modülleri gibi geliyor bana zira eğer Aselsan bu AESA radar modüllerini yapsa tefe koyar haber ederdi onu dergisinde bülteninde gazetelerde video larda youtube da filan. ARGE sini bile seneler önce ilk evrelerini koca koca yazılarla yayınlıyordu yaptı bitirdi dünyanın en havalı işini becerdi de kimseye sesini çıkartmıyor bana bu pek mantıklı gelmiyor. Nerede bir haber bir video biz AESA modül üretiyoruz diye. Ben inanmıyorum daha AESA da istenen teknik seviyelere gelindiğine. Gerçi Selçuk üretiyoruz dedi bir bildiği vardır. Ben Aselsan ın AESA radar yapmaya çalıştığını biliyorum ama AESA modül yaptığını hiç duymadım. Bu duymamız gereken bir şey ondan diyorum basit bir eşik değil gazetelere çıkacak haber ama te ksatır bir bilgi görmedik. Radar yapmak modül yapmak değil ithal edip toplayıp kendi radarını yazılımını yapabilirsin. Aselsan da kaç bin mühendis var biri bunu okursa bak böyle bir yorum yaptı birisi desin bir dahaki bültende dergide bir yazı koysunlar bizde bilelim.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2018, 21:57:25 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #38 : 13 Ekim 2018, 22:57:10 »
Serkan. AESA tam olarak nedir? Ne işe yarar? Eğer bahsettiğini yanlış anlamadıysam biz PESA bile yapamıyoruz o zaman.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2018, 23:09:35 Gönderen: Destinyy »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 13 Ekim 2018, 23:11:49 »
dalgaların yönünü ayarlayabilen radar işte
beğen