Gönderen Konu: Uzun Menzilli Erken Uyarı ve İhbar Radar Sistemi (EIRS)  (Okunma sayısı 32232 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Uzun Menzilli Erken Uyarı ve İhbar Radar Sistemi (EIRS)
« Yanıtla #20 : 03 Ekim 2018, 14:59:23 »
Sonuçta green pine gibi radar resimdeki. Sözün bittiği yer Radar mevzusunda.

beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #21 : 03 Ekim 2018, 15:06:39 »
Sonuçta green pine gibi radar resimdeki. Sözün bittiği yer Radar mevzusunda.

Biraz da teknik bilgi ekleyelim. >> http://www.radartutorial.eu/19.kartei/06.missile/karte001.tr.html

Peki Green Pine, stealth hedefleri tespit edebiliyor mu?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 03 Ekim 2018, 15:29:30 »
Ahkam kesebileceğim bir konu değil tabiki bu ama stealth demek sonuçta görünmez uçak demek değil sadece görünürlülüğü çok daha düşük uçak demek. Daha sıfıra indiremediler bu görünmezlik olayını. Bu kadar dev radarda az görünenide görür veya en azından daha iyi görür. Ama asıl işi balistik füzeler tabi bu radarın yani yönü uzaya dönük.
O resimi ben böyle yorumluyorum uzaydaki füze veya atmosferdeki çok düşün görünürlülükteki stealth uçaklar.

Asıl merak konusu olması gereken biz bu radarı yapıyor isek birde balistik füzeyi vuran silah yapmamız gerekir yoksa uzayı izlemenin manası yok. Olur ya belki bizde kendi Arrow füzemize  kafa yormaya başladık. Zira radar var füzeyi başkasından alırız da pek mümkün değil gibi görünüyor.

Green Pine radarı Arrow füzesi ile birlikte anılan bir ikili. Birinden biri olmayınca diğeri işe yaramıyor gibi
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2018, 15:37:49 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #23 : 03 Ekim 2018, 15:54:22 »
Eğer yanlış okumuyorsam Hedef Seti Uzun Menzilli ve Yüksek İrtifada hayalet Uçaklar ve Uzun Menzilli Balistik Füzeler yazıyor!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 03 Ekim 2018, 16:08:38 »
Sonuçta bu radar kendini Radar a adamış Aselsan için uktesinde olan bir hedef olması yeterli tabi illa Arrow gibi SM 3 gibi bir füze programı var demek değildir tabiki. Ama bu radara yakışan böyle bir çalışma olur ben onu diyorum. Kimse uçaklar için böyle bir radar kurmuyor balistik füzeler için kuruyorlar. Balistik füze için kuruyorsan eğğ onu vuracak füzen yoksa görsen ne olacak gelen füzeyi
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2018, 16:23:51 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #25 : 03 Ekim 2018, 16:19:30 »
Aman Allahım

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #26 : 03 Ekim 2018, 16:26:10 »
Sonuçta bu radar kendini Radar a adamış Aselsan için uktesinde olan bir hedef olması yeterli tabi illa Arrow gibi SM 3 gibi bir füze programı var demek değildir tabiki. Ama bu radara yakışan böyle bir çalışma olur ben onu diyorum. Kimse uçaklar için böyle bir radar kurmuyor balistik füzeler için kuruyorlar. Balistik füze için kuruyorsan eğğ onu vuracak füzen yoksa görsen ne olacak gelen füzeyi

Hisar-U projesi ne için var?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 03 Ekim 2018, 18:30:26 »
Eğer görseldeki ayrıntıları dikkatli okursak bence olayı çözeriz.Anlaşılan radar setimize 3 yeni radar eklenmiş. ve bunlar büyük ihtimalle mobil ve çekili.

Alçak irtifa radar sistemi : alçak irtifada ama büyük ihtimal menzili kısa-orta menzilde. Hava soluyan bütün hedefleri haşlıyor.

Teirs : Taşınabilir Erken ihbar radar sistemi : Bu meşhur eirs'in mobil versiyonu ve görsele göre UZUN MENZİLDEN STEALTH UÇAKLARI VE KISA ORTA MENZİLLİ BALİSTİK FÜZELERİ TESPİT EDEBİLİYOR.

Yüksek İrtifa Radarı : buda yeni gördüğümüz bir radar. Eirs'in gelişmiş ve uzaya bakan bir versiyonu gibi. Büyük ihtimal treyler üzerinde. Mobil yani. Farkı UZUN MENZİLDEN YÜKSEK İRTİFALARA ÇIKABİLEN YANİ PAKDA-F-117 VE B-2 GİBİ STEALTH UÇAKLARI VE UZUN MENZİLLİ BALİSTİK FÜZELERİ  tespit edebilmesi.

Bu gelişmelerle muhtemel gelecek radar ağımız küçükten büyüğe karada şöyle şekillenebilir ;

- Aselsan AKR& MAR : Korkut ve Hisar-a ile entegre çalışabilecek bir sistem.
- Aselsan Kalkan-I&II : HİSAR-O ve Hisar-N mimarisinde çalışabilecek bir sistem.
- Aselsan Airs : Hisar-O,N ve Hisar'ın muhtemel 70-90 km lik versiyonu ile çalışabilecek bir sistem.
- Aselsan Teirs : Hisar-U mimarisinde çalışabilecek bir sistem.
- Aselsan Yüksek İrtifa Radarı : Hisar-Gums mimarisinde çalışabilecek bir sistem.

Ek-1 : Kara konuşlu çafrad önemli şehirlere konulacak Hava savunma sistemleri için düşünülebilir. Sınır boylarına yerleştirilecekler için 360 derece elektronik taramaya ihtiyaç olacağını sanmam.

Füzeler ;

Bu konuya gelirsek zaten bu radar sistemleri tamamlandığında  0 dan 140-150 kmlere kadar Hisar-U sisteminin ortaya çıkacağı malum. Buna ek s-400 sistemimizde var. Ruslarla böyle gidersek 9n96 'yı da alabileceğimizi düşünüyorum. Yani 400 km menzilli orta menzilli balistik füzeleride vurabilen bir canavar. Ha bu büyük green pine benzeri canavar ilk başlarda s-400 e yerli mimari içinde veri sağlayabilir.

Ancak daha sonra Hisar-Gums'un da yine uzak olmayan bir zamanda hazır olacağına eminim. Keza http://www.defenceturk.com/index.php?topic=8217.msg85425#new  bu başlıkta önemli olanın füzeyi uzaklara taşımak değil onun daha önce çeşitli şekillerde yapılabildiğini önemli olanın kara radar ve füze arayıcı başlığı haberleşme ve ed et dayanımını yüksek menzillerde sağlayacak alt sistemlerini sağlamak olduğu Hisar-U gerekelerini sağlayacak bu alt sistemlerin çok yakında hazır olacağı, Gums için ise muhtemel geliştirme sürecinde olabileceğine dair konuşmuştuk.

Kısacası bu radarlar hazır olunca füzelerde hazır olur endişe etmeyelim.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #28 : 04 Ekim 2018, 09:50:41 »
Alçak irtifa radar sistemi : alçak irtifada ama büyük ihtimal menzili kısa-orta menzilde. Hava soluyan bütün hedefleri haşlıyor.

Yüksek irtifa radarı projesi daha önce dillendirilmişti. Esas sürpriz ise yeni tanıştığımız taktik tekerlekli bir araç üzerine şekillenmiş ve gerektiğinde yükseltilip alçalabilen mobil bir sistemin lanse edilmiş olması. Rakım olarak yüksek dağ ve tepelere hakim engebeli Türkiye coğrafyasında iş görür. Resim'e dikkatli bakılınca kullanılacak sensör kalkan radarına benziyor.   
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #29 : 11 Ekim 2018, 13:04:16 »
Erken İhbar Radar Sistemi (EIRS)

Anıl ŞAHİN - Mayıs 28, 20180

EİRS, uzun menzilli erken ihbar amaçlı geliştirilen, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip, yeni nesil S-Bant bir radardır. EİRS hava soluyan hava hedeflerinin yanı sıra Balistik Füzelerin ve görünmezlik teknolojisine sahip/düşük RKA’lı (Stealth) hedeflerin (F-35, Su-57, F-22, B2) uzun menzilden tespit ve takibini sağlayan, AESA ve sayısal huzme oluşturma mimarisi ve çok kanal almaç yapısı sayesinde aynı anda birden fazla huzme oluşturma yeteneğine sahip bir radar sistemidir.

EİRS, özellikle balistik füze savunması için kritik olan, diğer EİRS’lerle veri füzyonu yapma ve hedef devretmek üzere iz bilgilerini aktarma özelliklerine sahiptir. Radarın operasyonel modlarını desteklemek amacıyla, uzun menzilli Mod 5 IFF sorgulayıcı, yüksek kazançlı bir IFF anteniyle entegre edilmiştir. EİRS’in sahip olduğu AESA mimarisi ve moduler tasarım yaklaşımı, düşük maliyetli bakım ve yüksek kullanıma hazır olma oranı kavramlarını desteklemektedir.

Ayrıca EİRS, günümüz muharebe şartlarında modern orduların vazgeçilmezi olan Elektronik Harp Silahlarına (KORAL türevi) karşı da korumalıdır.

İlk sistemin 2020/21 yılında envantere girmesi plananlanmaktadır.

EİRS, Taşınabilir EİRS (TEİRS) ve Sabit EİRS (SEİRS) olmak üzere 2 konfigürasyona sahiptir.

Operasyonel ve Taktik Özellikler:

• Menzil: 600-700km
• Bant Tipi: S-Bant
• 10 Ton Sınıfı Taktik Tekerlekli Araçlar ile Taşınabilme
• C130/A400M ile Taşınabilme
• 7/24 Çalışma
• 30 Dakika Kurulum ve Toplanma Süresi
• Rüzgar Enerji Santrallerinin Olumsuz Etkilerine Karşı Özel Algoritmalar

Tespit Edilebilecek Hedef Tipleri:

• Hava-Hava ve Hava-Yer Füzeleri
• Seyir Füzeleri
• Balistik Füzeler
• Anti-Radyasyon Silahları
• Düşük RKA’lı (Stealth) Uçaklar ve İHA’lar
• Helikopterler vb.

http://savunmasanayist.com/2018/05/28/erken-ihbar-radar-sistemi-eirs/