Gönderen Konu: Uzun Menzilli Erken Uyarı ve İhbar Radar Sistemi (EIRS)  (Okunma sayısı 32276 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
Ynt: Uzun Menzilli Erken Uyarı ve İhbar Radar Sistemi (EIRS)
« Yanıtla #100 : 27 Şubat 2024, 22:13:54 »
Peki neden radarlar böyle cayır cayır ceyran yakıyorlar ben onu merak ediyorum
Benim basit fizik bilgime göre radyo dalgaları ışık gibi sonsuza kadar giderler hiç sönmezler bir şeye çarpmadıkça
Neden saat pili ile çalışan bir tane F16 AESA radarı yok ben onu merak ediyorum bir dalga yolla çarpınca gelince yakala.
Sorun gelen o zayıf dalgayı yakalayamamak dimi teknolojimiz yetmiyor yoksa dalga gidiyor ve geliyor

Uzaktan kumandalardan pay biçelim. Keşke uzaktan kumandalı oyuncaklar daha uzaklara yönlendirilebilse. Demek ki olmuyor.
Bu arada sadece radara endekslememek lazım pasif algılayıcıları da düşünmeliyiz. Uydudan çekilen google uydu fotoğrafları vs pasiftir. Algılama için ihtiyaç duyduğu enerji güneşin cisimden yansıyan enerjisidir. Ya da cismin motorunun veya radarının yaydığı enerjiyi de kızılötesi vb aralıklardan görebilir mi? Asla asla deme

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 27 Şubat 2024, 22:39:01 »
Peki neden radarlar böyle cayır cayır ceyran yakıyorlar ben onu merak ediyorum
Benim basit fizik bilgime göre radyo dalgaları ışık gibi sonsuza kadar giderler hiç sönmezler bir şeye çarpmadıkça
Neden saat pili ile çalışan bir tane F16 AESA radarı yok ben onu merak ediyorum bir dalga yolla çarpınca gelince yakala.
Sorun gelen o zayıf dalgayı yakalayamamak dimi teknolojimiz yetmiyor yoksa dalga gidiyor ve geliyor
Bütün radar dalgaları ışık hızında gidebilir ancak geniş alanları taratabilmek için bize geniş alana yayılan dalgalar lazım. Bunun için güçlü atımlar, güçlü atımlar için orantısal elektriksel güç lazım. Yani suya atılan her taş dalga yatatır ama bize büyük taş ve onu atacak güç lazım

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #102 : 27 Şubat 2024, 23:15:16 »
Arkadaşlar ışık hızı fiziki evrende hız sınırı olarak kabul edilir. Ancak kuantum dolanıklıkta, kuantum parçacıkların etkileşim/haberleşme hızı anlık/süreden ve mesafeden bağımsızdır. Şu anda kuantum radarlar 10-15 km menzilli olarak geliştirilebiliyor. Teknolojik bir atılım olursa kuantum radar çok farklı kapılar açabilir. Bu bakımdan kuantum parçacık örneğin bir lazer ışığı ile gönderilirse, ışık hızında gitse bile, ışının geri dönmesini beklemeden parçacığın ikizi anında etkileşimle tespitte bulunabilecek. Yine muhtemelen parçacığın ikizi mesafeden bağımsız tespit etkileşimine tabi olmalı. Ama şu anda menzil sorunu olduğuna göre, ölçüm vs sorunlar olması muhtemeldir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #103 : 27 Şubat 2024, 23:35:39 »
Aslında ikizi değil kendisi oluyor. Kuantum radarda bizlerin anlayacağı şekilde masumca şöyle anlatıyorlar. Bir parçacık hedefe doğru yollanır ikizi de fiberin içine yollanır biri hedefe çarpınca ikizi de çarpmış gibi kıpraşır bunu da sensör yakalayınca hedefi tespit etmiş oluruz. Ama gerçekte iş tam öyle değil. Aslında iki parça yok ikiz filanda yok parça aynı anda hem orda hem burada oluyor. Biz ölümlülerin beyni yanmasın diye bize öyle masalsı anlatıyor doçentler. Yani parçacık hedefe yine ışık hızında yollanıyor onda değişen bir şey yok ama geri dönmesi beklenmiyor çünkü aslında parçacık hedefe çarptığında aslında sensörün de bulunduğu kutuda oluyor. Töbe yarabbim. Bir şeyin aynı anda iki ayrı yerde olması ne biçim acayip bir şey ama var ve buna dayanan aletler yapıyoruz. Bunlar insan için var edilenler ile Allah'ın seviyesi arasında bir düzeyin halleri biz onu bile anlamakta zavallıyız birde kurban olduğum Allah'ı sorguluyoruz.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2024, 23:42:27 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 28 Şubat 2024, 00:03:11 »
Birde şu elektronlar nasıl oluyorda biz gözlemleyince farklı gözlemlemezsek farklı davranıyor akıl almıyor.etrafımızda algılayamadığımız, bildiğimiz bütün fizik kurallarını çöpe gönderecek çok garip şeyler olduğunun farkındayız ama bilmiyoruz şimdilik

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 28 Şubat 2024, 00:04:34 »
Hayırdır Putty kardeş. Çok güzel bir yönde ilerliyorsun. Allah tamamına erdirsin.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 28 Şubat 2024, 00:20:41 »
Birde şu elektronlar nasıl oluyorda biz gözlemleyince farklı gözlemlemezsek farklı davranıyor akıl almıyor.etrafımızda algılayamadığımız, bildiğimiz bütün fizik kurallarını çöpe gönderecek çok garip şeyler olduğunun farkındayız ama bilmiyoruz şimdilik

Sonuçta büyük patlama ufacık bir parçacığın patlaması ile oluşuma dair değil mi ? Yani bir parçacık herşeyin esasını teşkil etmiyor mu ? Gerçi rahmetli madde+anti madde=0 diyordu ama.

Neyse gözlemle oluşan bir maddi alemden bahsediyoruz. Kilit eylem gözlem.

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 28 Şubat 2024, 01:44:28 »
Bir soru sorucam.
Bir dalga mesela wifi sinyali önüne engel çıkmazsa marsa çarpıp dünyaya geri döner mi.
Geri döner ise bunu ışık hızında mı yapar.
Geri döndüğünde biz o sinyali yakalasak bu marsın uzaklığını bize verir mi

Evet
Evet
Evet (eğer, i- dünya ve mars güneşe göre sabit dursaydı ve ii- elinde çok hassas bir atom saatin varsa)

Atmosferi olusturan gaslar ile elektromagnetik dalgalar attenuate etmez mi hocam? Uzay gibi degil. Dunyada bazen bir anlamda balik gibi oldugumuzu unutuyoruz, su yerine gorunmeyen atmosferin icinde yasiyoruz

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 28 Şubat 2024, 01:57:25 »
Benim bildiğim yada hatırladığım havadaki İyonlar bile ...bu sinyalin, elektromanyetik spektrum,ışın artık adına her ne diyorssanız taşınma işini değiştirdiği.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #109 : 28 Şubat 2024, 02:06:02 »
Peki kuantum radarları istenilen düzeyde geliştikten sonra uçaklardaki stealth teknolojisinin bir önemi kalacak mı?