Gönderen Konu: Iskander Balistik Füze  (Okunma sayısı 7195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Iskander Balistik Füze
« Yanıtla #10 : 16 Ekim 2018, 08:36:08 »

9Н70 Iskander-M(9K720) nükleer başlığı
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Iskander-M Suriye’de sahada
« Yanıtla #11 : 19 Aralık 2018, 19:32:07 »
Rusya, Suriye’de düzenlediği operasyonlarda Iskander-M mobil kısa menzilli balistik füze sistemini kullanıyor.

Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, Rusya’nın Suriye’deki  ayrılıkçılara yönelik operasyonlar da Iskander-M füze sisteminin kullandığını söyledi.

Borisov, “Kara Kuvvetleri’nin Iskander-M füze sisteminin, Tornado-G ve Smerch çoklu fırlatma roket sistemlerinin yanı sıra etkisini kanıtladı.” dedi.

500 km menzili, 10 metrenin altında CEP mesafesi ve sadece 20 dakikada operasyonlara hazır hale gelebilen Iskander füzeleri hem nükleer hem de konvansiyonel savaş başlığı taşıyabiliyor. Bu özellikleri ile Iskander dünyanın en etkin kısa menzilli taktik balistik füzesi olarak kabul ediliyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/12/19/iskander-m-suriyede-sahada/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
İskander-M Hedefini Şaştı
« Yanıtla #12 : 14 Ocak 2020, 19:27:21 »
Rusya’nın İskander-M Füzesi hedefinin iki kat uzağına uçtu

Rusya’nın planlı canlı atış tatbikatında, İskender-M balistik füzelerinden biri menzili 600 km'nin üstünde uçtu ve belirlenen hedef alanının dışına düştü.

Füze Kazakistan'daki Makat Atış Sahasına ulaşmak üzere Kapustin Yar'dan ateşlendi. Ancak, füze belirtilen bölge yerine Bayganinsky bölgesine kadar uçtu. Makat Atış Sahası ateşleme noktasından 480 km uzaklıkta, ancak füze 800 km'den fazla uçtu.

Rusya atışı 9 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirdi. Rusya ile Kazakistan 1995 yılında tatbikatlara yönelik işbirliğine izin veren bir anlaşma imzalamıştı. Bu nedenle füze herhangi bir siyasi gerginliğe neden olmadı.

https://www.c4defence.com/Gundem/iskanderm-hedefini-sasti/9187/1

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Paşinyan: “Iskander Füzeleri patlamadı”
« Yanıtla #13 : 24 Şubat 2021, 18:43:06 »
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ Muharebesi esnasında Rus üretimi Iskander Taktik Balistik Füzesi’ni kullandıklarını ancak füzelerin patlamadığını açıkladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan tarafından verilen bir demeçte; Karabağ’ın kurtarıldığı muharebe esnasında, Azerbaycan Ordusu’na karşı Rusya Federasyonu üretimi Iskander Taktik Balistik Füze (TBM)’lerinin kullanıldığını ancak füzelerin sadece %10’unun patladığını açıkladı.

Azerbaycan tarafından 27 Eylül 2020 tarihinde Karabağ’a yönelik başlatılan askeri harekat, 10 Kasım 2020 tarihinde sonlanmış ve Ermeni Ordusu büyük bir bozguna uğramıştı. Askeri harekat esnasında yenileceğini anlayan Ermeni Ordusu ise Azerbaycanlı sivillerin ikamet ettiği yerleşim yerlerine yönelik olarak OTR-21 Toçka (NATO Rapor Adı: SS-21 Scarab) Taktik Balistik Füze atışları icra etmişti.

Harekat esnasında neden Iskander Taktik Balistik Füzelerinin kullanılmadığı sorulan Paşinyan ise söz konusu füzelerin kullanıldığını ancak sadece %10’luk bir kısmını patladığını açıkladı.

https://www.savunmasanayist.com/pasinyan-iskander-fuzeleri-patlamadi/

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 24 Şubat 2021, 19:50:30 »
Rusya abd ve ab karsi iskender taktik balastik füzelere cok güveniyor

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #15 : 14 Nisan 2021, 10:40:47 »
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den İskender- M füzesi açıklaması: Rusya’dan yanıt bekliyoruz  >>  https://www.hurriyet.com.tr/dunya/azerbaycan-cumhurbaskani-aliyevden-iskender-m-fuzesi-aciklamasi-rusyadan-yanit-bekliyoruz-41787965
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rusya'nın Ukrayna'ya gönderdiği gizli mühimmat ortaya çıktı! Uzmanlar bile şaşkın: Böylesini hiç görmedik

Hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
Mart 15, 2022 10:521dk okuma
ABD'li istihbarat yetkilileri, Rusya'nın Ukrayna'ya gönderdiği füzelere gizemli bir mühimmat yerleştirdiğini açıkladı. Uzmanları bile şaşkına çeviren gizli tuzağın görüntüleri ortaya çıkarken, söz konusu sistemin fırlatılan füzelerin hava savunma sistemlerinden kaçmasına yardımcı olduğu açıklandı.
Haberin Devamı

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal bugün 20. gününde, birçok kentten çatışma sesleri gelmeye devam ediyor. Dünya bugün Rusya'nın Suriye'den getirdiği yabancı savaşçıların Ukrayna'nın kaderini değiştirip değiştiremeyeceğini konuşurken ABD'den çok dikkat çeken bir iddia daha geldi.

RUSYA'NIN UKRAYNA'YA GÖNDERDİĞİ GİZEMLİ MÜHİMMAT

Amerikan istihbarat yetkilileri, Rusya'nın Ukrayna'ya ateşlediği balistik füzelerin gizemli bir mühimmata sahip olduğunu açıkladı. İsmi açıklanmayan bir istihbarat yetkilisine göre gizli mühimmatların her biri yaklaşık 30 cm uzunluğunda, dart şeklinde ve turuncu kuyruklu beyaz bir şekle sahip.

Rusya'nın Ukrayna'ya gönderdiği gizli mühimmatın görüntüleri

HAVA SİSTEMLERİ HEDEF ALDIĞINDA DEVREYE GİRİYOR

Peki bu gizli mühimmat ne işe yarıyor? The New York Times'da yer alan iddiaya göre gizemli mühimmatlar Rusya'nın sınır ötesinden fırlattığı İskender-M kısa menzilli balistik füzelerine bağlı ve füzeler hava savunma sistemleri tarafından hedef alındığını algıladığında devreye giriyor. Her bir mühimmat düşman radarlarını yanıltmak için sinyal üreten elektronik bir mekanizma ve füzeleri etkileyecek ısıya sahip.

Rusya'nın şimdiye kadar keşfedilmeyen küçük tuzakları, Ukrayna hava savunma sistemlerinin İskender füzelerini engellemekte neden bu kadar zorluk çektiğini açıklamaya yardımcı olabilir.

UZMANLARI BİLE ŞAŞIRTTI:BUNA BENZER BİR MÜHİMMAT HİÇ GÖRMEDİM

Dart şeklindeki mühimmatın fotoğrafları iki hafta önce sosyal medyada dolaşmaya başladı. Savaş uzmanları ve istihbarat analistleri bile ilk başta mühimmatın boyutuna ve şekline bakarak küme silahlarından gelen bombalar olduğunu düşündü ancak gerçek herkesi şaşırttı.

22 yıl boyunca İngiliz Ordusunda patlayıcı mühimmat imha sorumlusu olarak görev yapan ve daha sonra 10 yıl Güney Irak, Afrika ve diğer bölgelerde sivil bomba teknisyeni olarak çalışan Richard Stevens, “Şimdiye kadar çok sayıda Çin ve Rus saldırısına şahit oldum ama buna benzer bir mühimmat hiç görmemiştim.” dedi.

Stevens, askeri ve sivil bomba imha uzmanları için kurduğu siteye mühimmatın fotoğraflarını yükledi.
Haberin Devamı

RUSYA DİKKATSİZLİK YAPTI GİZLİ MÜHİMMAT ARTIK NATO'NUN ELİNDE

İstihbarat yetkilileri söz konusu cihazların, Soğuk Savaş tuzaklarına benzediğini söyledi. Middlebury Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nde nükleer silahların yayılmasını önleme profesörü Jeffrey Lewis, söz konusu mühimmatın Batı'nın eline geçtiğini belirterek Rusya'nın bu konuda büyük bir dikkatsizlik yaptığına dikkat çekti ve şunları söyledi;

"Rusya, NATO'nun İskender'in karşı önlemlerini yenmek için çalışılacağını biliyor. Bu savaş Moskova için gizli tuzağını ortaya çıkaracak kadar önemli olsa gerek. Belli ki NATO'nun mühimmatı ele geçirmesini ve incelemesini umursamıyorlar ama ben olsam umursardım. Şu anda ABD istihbarat camiasında çok heyecanlı insanlar olduğunu düşünüyorum"

İSKENDER FÜZESİ NEDİR VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

ABD hükümet belgelerine göre, katı yakıtlı roket motoruyla çalışan İskender füzeleri 320 km'den daha uzaktaki hedeflere ulaşabilir. İskender füzelerinin misket bombası, yüksek patlayıcı parçalanmalı savaş başlığı, sığınak delici de dahil olmak üzere birçok farklı konvansiyonel savaş başlığı bulunmaktadır.  Füzeler aynı zamanda nükleer başlık taşıyabilme kapasitesine de sahiptir.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/rusyanin-ukraynaya-gonderdigi-gizli-muhimmat-ortaya-cikti-uzmanlar-bile-saskin-boylesini-hic-gormedik-42022813