Anket

Sizce 2023 yılında insanlı yada insansız Ay a gidebilecek miyiz?

Hayır 2023 te hiçbir şekilde Ay a ulaşamayız.
4 (36.4%)
Evet 2023 e kadar bir şekilde Ay a ulaşacağız.
7 (63.6%)
Başka bir ülke yardım ederse Ay a ulaşabiliriz.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 11

Oylama kapandı: 11 Mart 2021, 20:12:24

Gönderen Konu: Türkiye Uzay Ajansı  (Okunma sayısı 37874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: Türkiye Uzay Ajansı
« Yanıtla #90 : 11 Şubat 2021, 12:08:02 »
Arkadaşım lütfen bugünkü fatih altaylı'nın köşe yazısını okuyun.

Milletin bu işe neden şüphe ile yaklaştığını anlamaya çalışın...

Fatih Altayli.

Tam adamini buldun.

Tebrik ederim.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #91 : 11 Şubat 2021, 12:35:15 »
Eğri oturup doğru konuşalım... Türk Uzay Programı aslın itibariyle bir silahlanma programıdır. Balistik füze yapmanın birtakım kısıtları olduğu için, bu kısıtları uzay programı adı altında aşma çabasıdır. Yani bizim asıl amacımız, 5 Bin-10 Bin km öteye gönderebileceğimiz Balistik Füze yapmaktır. Ha..! bizimkiler ''balistik füze geliştireceğim'' diyemiyorlar da ''uzaya uydu göndereceğim'' diyorlar. Meselenin özü budur.

Meseleyi bu şekilde anladığımız zaman, daha önce yapmış olduğumuz tartışmanın bir hükmü de kalmıyor. Çünkü asıl amaç balistik füze üretebilmektir. Balistik füze teknolojisine eriştiğimizde; uzaya uydu da gönderirsin, uzay istasyonu da kurarsın, Ay' a sonda da gönderirsin... her şey olur.

Bizim yapmış olduğumuz tartışma, tamamen bilimsel amaçlar dahilinde yapılacak istenen uzay programı içindi. Yıldızları keşfetmek, evrenin sırrını çözmeye çalışmak, yaşam barındırabilecek diğer gezegenleri aramak-bulmak, belki Mars' a koloni kurmak gibi... Bunları yapabilecek öngörü bizimkilerde yok' dedik ve tartışma o yüzden çıktı. Yoksa silah yapacak irade çok şükür ki var.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #92 : 11 Şubat 2021, 13:02:39 »

hocam bariz yanlış bir mantık kurmuşsun.senin mantığına göre hindistan taiwan brezilya arjantin felan bırak uzayı ordusunu bile teçhiz etmemesi lazım.bugün dünyadaki en çok fakir hindistanda tüm sitemi arızalı ama adamları ona rağmen dünyadaki 5. uzay gücü resmen.kendi uydularını atıyor astronot yolluyor uzayda uydu vurabiliyor marsa uydu yolluyor.ama size göre herşey tam tekmil olmazsa bu işlere girmemek lazım gelmekte.o zaman asla uzaya çıkamayız.hiçbir ülkenin sorunları asla 0 olmaz kimsede sorunlarının 0 olmasını beklemez.devletin işleyiş mantığına ters çünkü.eğer şimdi bu trenin son vagonuna binemezsen yarın o trene arkasından el sallar hayıflanırsın.ama yarın olduğunda da bu mantıkla neden zamanında uzay çalışması yapılmadı diye konuşmakta çok absürsd olur

Ben pek yanlış mantık kurduğumu düşünmüyorum. Her şeyin tam tekmil olması gerek de demedim. Önce ekonomimizi düzeltmemiz lazım dedim. Hindistan, Arjantin, Brezilya vs gibi ülkelerle bizi kıyaslamak da mantıklı değil! Bu ülkelerin üzerinde bizimki kadar siyasi baskı olsa hepsi çoktan iflas ederdi. Biz bambaşka bir ülkeyiz. Bambaşka bir konumdayız ve bambaşka bir milletiz. Bambaşka bir tarihimiz ve buna bağlı bambaşka ilişkilerimiz var.

Treni kaçıralım da demedim iyi okusan. Uzay konusunda çalışmalar mutlaka yapılmalı ve yapılan çalışmalar somut olmalı dedim. Şov yapmak için milyarlarca doları harcayıp 2 sene içerisinde aya insan göndermek treni yakalamak olmuyor. Biz de uydu vuralım mesela. Ya da balistik füze teknolojisini geliştirelim. Kağıt üzerinde başlayan projelerimizi hayata geçirelim. Treni yakalamak istiyorsak biz de uzun vadede Mars'a vs koloni kurmayı düşünelim mesela! Buna benzer çalışmalara başlayalım. Ki bunlar için çok öncesinden çalışılmaya başlanmalıydı, tıpkı önceki iletimde örnek olarak verdiğim diğer konularda olduğu gibi.

Defalarca söylediğim gibi, sahip olmadığımız teknolojileri edinmek için, bu teknolojilere bizler gibi sahip olmak isteyenlerle birlikte ya da teknolojilerini bizlerle paylaşmak isteyenlerle birlikte her türlü işbirliği yoluna gitmeliyiz.

Her şeyi zamanında ve mantıkla yapmış olsaydık zaten şu an ekonomik zorluğumuz da olmayacaktı! Bizim kriterimiz Hindistan, Arjantin vs değil ABD, Almanya, Japonya gibi ülkeler olmalı. İki ileri bir geri değil, emin adımlarla ilerleyelim. Yoksa trene her zaman arkadan el sallarız!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 11 Şubat 2021, 13:09:59 »
Eğri oturup doğru konuşalım... Türk Uzay Programı aslın itibariyle bir silahlanma programıdır. Balistik füze yapmanın birtakım kısıtları olduğu için, bu kısıtları uzay programı adı altında aşma çabasıdır. Yani bizim asıl amacımız, 5 Bin-10 Bin km öteye gönderebileceğimiz Balistik Füze yapmaktır. Ha..! bizimkiler ''balistik füze geliştireceğim'' diyemiyorlar da ''uzaya uydu göndereceğim'' diyorlar. Meselenin özü budur.

Meseleyi bu şekilde anladığımız zaman, daha önce yapmış olduğumuz tartışmanın bir hükmü de kalmıyor. Çünkü asıl amaç balistik füze üretebilmektir. Balistik füze teknolojisine eriştiğimizde; uzaya uydu da gönderirsin, uzay istasyonu da kurarsın, Ay' a sonda da gönderirsin... her şey olur.

Tam olarak öyle değil. Konu balistik füzelerse, katı yakıtlı balistik füzeler daha ölümcüller. Çünkü, istenilen her yere, fazla hazırlığa gerek olmadan depolanabilirler. O tür balistik silahlarda da tüm çevre ülkeleri hali hazırda tesir altına alabiliyoruz. O teknolojimiz şu anda bile var.

Sıvı yakıtlı füze teknolojisi işin sadece bir ayağı. Gözlem teknolojileri ve daha bir çok teknolojiyi öğrenebiliyorsun uzay çalışmalarında.

Hukümetin bilimsel camianın dikkatini dağıtma adına başka bir niyeti de olduğunu düşünüyorum. Ama uzay yarışına katılmalıyız. Bu nedenle şeklen de olsa doğru bir iş yaptı. Geç bile kaldık.
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2021, 18:57:10 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 11 Şubat 2021, 15:33:34 »

Fatih Altayli.

Tam adamini buldun.

Tebrik ederim.

Okudunuz mu yazısını? Yoksa , Kargadan başka kuş tanımamcı mısınız?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #95 : 11 Şubat 2021, 15:54:04 »

Fatih Altayli.

Tam adamini buldun.

Tebrik ederim.

Okudunuz mu yazısını? Yoksa , Kargadan başka kuş tanımamcı mısınız?

Onun ne tutarsiz bir karektere sahip oldugunu yakin dostlari bile biliyor. Ben o catlagin followeri degilim. Okumamizi istiyorsan kaynak ver.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 11 Şubat 2021, 18:06:24 »
38.071.000 TL.... Ay'a çıkış kesin , Mars'a adım büyük ihtimal , Jüpiter'i zorlarız...

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #99 : 11 Şubat 2021, 20:10:37 »
Selamlar,
Sn. Altaylı hiciv yerine, işin tekniği, potansiyeli, artı ve/veya eksilerimiz açısından yaklaşmış olsaydı, keşke demekten ileri geçebilen bir yazı okuyabilirdik.. Kendisinin de, bizimde zamanımızdan çalmış..

Bu hedefte asıl öznemiz ne, Artılarımız ne, nerelerde ilk etapta destek almamız öngörülüyor/öngörülmeli, potansiyelin zamanlaması nasılve ne şekilde olmalı gibi konuları değerlendirmeyi/okumayı yeğlerim.