Anket

Sizce 2023 yılında insanlı yada insansız Ay a gidebilecek miyiz?

Hayır 2023 te hiçbir şekilde Ay a ulaşamayız.
4 (36.4%)
Evet 2023 e kadar bir şekilde Ay a ulaşacağız.
7 (63.6%)
Başka bir ülke yardım ederse Ay a ulaşabiliriz.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 11

Oylama kapandı: 11 Mart 2021, 20:12:24

Gönderen Konu: Türkiye Uzay Ajansı  (Okunma sayısı 38711 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: Türkiye Uzay Ajansı
« Yanıtla #160 : 21 Ocak 2024, 00:27:31 »
ilime zaten duyarsızlar

İlime değil, bilime duyarsızlar ve hatta düşmanlar. İlim ile bilim farklı şeylerdir. Farklarını tartışmak ayrı bir başlığın konusu olduğundan, burada kesiyorum.

Aslında doğru söylüyosunuz benim de demek istediğim bilim ve tam üstüne bastınız duyarsız oldukları yetmiyormuş gibi bir de düşmanlardır.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #161 : 21 Ocak 2024, 11:38:15 »
https://sorularlaislamiyet.com/ilim-ile-bilim-arasindaki-fark-nedir

Burada yazıyor farkı daha doğrusu bakış açısı farkı... Yalnız şöylede birşey var İslam medeniyeti 800-1200 arası Dünya'nın bilim merkeziydi...

OrtaÇağ sonuna doğru Avrupa'da bilimin söyledikleri ile  dinin-ilimin söylediklerinin uyuşmadığı ortaya çıkınca ; Avrupa Skolastik düşünce(bizdeki İLİM) ile Pozitif düşünce(bizdeki BİLİM) ayrımı oldu ve Rönesans sonrası BİLİM koptu gitti...

Bizde ise şu oldu ; İLİM'in (yani dinin) söyledikleri ile Bilim'in söylediklerinin uyuşmadığı ortaya çıkınca Batı'daki gibi kopuş olup Bilim'in kendi başına ilerlemesine izin verilmedi ; İLİM , Bilim'i tamamen reddetti , kafir ilan etti ayrı yoldan gitmek isteyen Bilim'in başına bela olmaktan-engellemekten vazgeçmedi...

Örneğin ESA tarafından bir kuyruklu yıldıza gönderilen Philae uzay aracının, 1 milyar Euro'luk yolculuğu konuşulurken, Cübbeli Ahmet Hoca'nın yorumu :

“Bu kadar masrafa değmez versinler bana 100 bin dolar her şeyi söyleyeyim”."Mars'ta su var mı?" "Et var mı-but var mı" manyak manyak işler.. Ben sana söyleyeyim, sen oraya çıkamadan dünya kopacak."

Kafa bu maalesef , sonra 2 milyarlık İslam alemi bu 10 milyonluk İsrail'i neden durduramıyoruz diye ağlaşıyor , niyesi mi var Cübbeli gibi İLİM adamları nedeniyle durduramıyorsunuz...
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2024, 11:40:11 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #162 : 21 Ocak 2024, 13:18:33 »

Burada yazıyor farkı daha doğrusu bakış açısı farkı... Yalnız şöylede birşey var İslam medeniyeti 800-1200 arası Dünya'nın bilim merkeziydi...

OrtaÇağ sonuna doğru Avrupa'da bilimin söyledikleri ile  dinin-ilimin söylediklerinin uyuşmadığı ortaya çıkınca ; Avrupa Skolastik düşünce(bizdeki İLİM) ile Pozitif düşünce(bizdeki BİLİM) ayrımı oldu ve Rönesans sonrası BİLİM koptu gitti...

Bizde ise şu oldu ; İLİM'in (yani dinin) söyledikleri ile Bilim'in söylediklerinin uyuşmadığı ortaya çıkınca Batı'daki gibi kopuş olup Bilim'in kendi başına ilerlemesine izin verilmedi ; İLİM , Bilim'i tamamen reddetti , kafir ilan etti ayrı yoldan gitmek isteyen Bilim'in başına bela olmaktan-engellemekten vazgeçmedi...

Örneğin ESA tarafından bir kuyruklu yıldıza gönderilen Philae uzay aracının, 1 milyar Euro'luk yolculuğu konuşulurken, Cübbeli Ahmet Hoca'nın yorumu :

“Bu kadar masrafa değmez versinler bana 100 bin dolar her şeyi söyleyeyim”."Mars'ta su var mı?" "Et var mı-but var mı" manyak manyak işler.. Ben sana söyleyeyim, sen oraya çıkamadan dünya kopacak."

Kafa bu maalesef , sonra 2 milyarlık İslam alemi bu 10 milyonluk İsrail'i neden durduramıyoruz diye ağlaşıyor , niyesi mi var Cübbeli gibi İLİM adamları nedeniyle durduramıyorsunuz...

Yazınızda "Bizde ise şu oldu ; İLİM'in (yani dinin) söyledikleri ile Bilim'in söylediklerinin uyuşmadığı"  nı yazmışsınız islam dini ile bilim arasında nasıl bir aykırılık tespit ettiniz.
Yanlış anlamayın ben bu kadar araştırma yaptım kendi çapımda böyle bir tezatlığı göremedim bilmediğim için soruyorum bana bu aykırılık konusunu açabilirmisiniz neresinde gördünüz bu tezatlığı öğrenmek istiyorum.

""Örneğin ESA tarafından bir kuyruklu yıldıza gönderilen Philae uzay aracının, 1 milyar Euro'luk yolculuğu konuşulurken, Cübbeli Ahmet Hoca'nın yorumu :""
Bu zatı hiç sevmem.
İslam dininin ne söylediğini bu zatın söyledikleri üzerinden algılamanız bana göre yanlış bu zatın söylediği KURANI KERİMİN yazdıklarıan tam ters istikamette bazen yorum yapmaktadır.
Bu 80 ler filmindeki İCAT ÇIKARMA BAŞIMIZA ile aynı yorumu yapmış o cübbeli kişi bu gibi insanlar bana göre din tüccarlarıdır.
Kitabı kuranı tam olarak anlamaz idrak edemez, bizim gibi dini bilgi olarak zayıf olup araştırmaktan incelemekten imtina eden toplum ve toplumları bu gibi zatlar istedikleri yönde bilgiler vererek bilgi kirliliğine sebep olmaktadır ve bizleri kandırmaktalar.
Toplum olarakta bizdede hata var her gün gazete okuruz lakin dinimizi anlamak öğrnmek ve biz din adına sömürülmemizi engellemek için günde 1 sayfa KURANI KERİM açıp okumayız.

Hadisi şerifte
""Bilim Ve İlim ALLAHU TEALANIN inananlara mirasıdır."" der

Benim bildiğim ne zaman islamiyetten uzaklaşmışız o zaman bilimde fende geri kalmışız gayrimüslümlerde ne zaman dine yakınlaşmışlar ilimden fenden kopmuş geri kalmışlardır.
Yanlış anlaşılmamak için tekrar ediyorum bilmediğim için soruyorum....
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2024, 13:31:59 Gönderen: aydındurmus »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #163 : 21 Ocak 2024, 13:34:27 »

İmkansız ve hiç olmayacak bir şey ama bu sefer benden bir beğeni puanı aldın

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #164 : 21 Ocak 2024, 14:00:25 »

Yazınızda "Bizde ise şu oldu ; İLİM'in (yani dinin) söyledikleri ile Bilim'in söylediklerinin uyuşmadığı"  nı yazmışsınız islam dini ile bilim arasında nasıl bir aykırılık tespit ettiniz.
Yanlış anlamayın ben bu kadar araştırma yaptım kendi çapımda böyle bir tezatlığı göremedim bilmediğim için soruyorum bana bu aykırılık konusunu açabilirmisiniz neresinde gördünüz bu tezatlığı öğrenmek istiyorum.

""Örneğin ESA tarafından bir kuyruklu yıldıza gönderilen Philae uzay aracının, 1 milyar Euro'luk yolculuğu konuşulurken, Cübbeli Ahmet Hoca'nın yorumu :""
Bu zatı hiç sevmem.
İslam dininin ne söylediğini bu zatın söyledikleri üzerinden algılamanız bana göre yanlış bu zatın söylediği KURANI KERİMİN yazdıklarıan tam ters istikamette bazen yorum yapmaktadır.
Bu 80 ler filmindeki İCAT ÇIKARMA BAŞIMIZA ile aynı yorumu yapmış o cübbeli kişi bu gibi insanlar bana göre din tüccarlarıdır.
Kitabı kuranı tam olarak anlamaz idrak edemez, bizim gibi dini bilgi olarak zayıf olup araştırmaktan incelemekten imtina eden toplum ve toplumları bu gibi zatlar istedikleri yönde bilgiler vererek bilgi kirliliğine sebep olmaktadır ve bizleri kandırmaktalar.
Toplum olarakta bizdede hata var her gün gazete okuruz lakin dinimizi anlamak öğrnmek ve biz din adına sömürülmemizi engellemek için günde 1 sayfa KURANI KERİM açıp okumayız.

Hadisi şerifte

Benim bildiğim ne zaman islamiyetten uzaklaşmışız o zaman bilimde fende geri kalmışız gayrimüslümlerde ne zaman dine yakınlaşmışlar ilimden fenden kopmuş geri kalmışlardır.

Din ile bilim uyuşmaz. Din dogmadır, bilimde dogma olmaz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #165 : 21 Ocak 2024, 15:08:12 »

Bu zatı hiç sevmem.

Hadisi şerifte

İslamın dinle çeliştiğini söylemedim , her bilimsel sorunun yanıtı kutsal kitaplarda aranmamalı demek istedim
Ben de inançlı bir insanım ama açıp Kuran-ı Kerim'i bir bilim kitabı gibi okumam ; okumaya kalkışırsanız da beklediğiniz yanıtları bulamazsınız...Yani bir cisim neden yere düşer , gezegenlerin hareketleri sorusu 2000 yıl cevaplanmayı bekledi...Zaten dinlerin açıklaması doğru olsaydı Aristo , Aristarkhos , Kopernik , Kepler ,Newton den çok önce  kutsal kitaplarda NEDENLERİ bulmamız gerekirdi...

Batı Rönesans'la Kutsal kitapların verdiği yanıtların  dışında bu cevapların peşine düştü  , bizimkiler dinsel yaklaşım dışına çıkamadı ya da toplumsal-siyasal yapı buna izin vermedi...
İbn Mes’ud : “Kur’an’da her bilgi indirilmiştir, onda her şey açıklanmıştır. Ancak bizim ilmimiz Kur’an’da açıklanmış olan bu bilgileri anlama konusunda acizdir.” Bu metodu savunanlar kimi zaman aşırıya kaçarak hemen her türlü ilmî keşfin Kur’an’dan bir bağlantısını kurmaya çalışmışlardır.

« Son Düzenleme: 21 Ocak 2024, 15:09:24 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #166 : 21 Ocak 2024, 15:12:32 »
Siz dini genelde dogma diye tarif ediyorsunuz da dinde dogma diyebileceğimiz hususlar son derece sınırlıdır. Bunlar; Allah'ın varlığı ve birliği, peygamberleri, kitabı, temel ibadetler gibi konulardan ibarettir ve bilimsel araştırma vb konulara hiç bir engeli yoktur. Bu dinin ilk emri bile "oku"dur. Dinde bilimsel sınırlama yoktur.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #167 : 21 Ocak 2024, 15:41:22 »
Sanırım tartısmanızın kaynağında ilim adamlarının, din hocalarının ve/veya tarikat seyhlerinin ortaya  fetva diye attıkları kuralları veya bu tayfanın yaptığı yorumları din olarak kabul edip etmemek var.

Bu fanilerin her dediğini dinin kuralı olarak kabul ederseniz ; o zaman din dogmatiktir.

Öte yandan dinin kendisi ve temel kuralları dogmatiktir diğer hersey araştırmaya aykırı degildir demek de yanlış.  Bilim doğası gereği süphecidir. Hangi dini ele alıyorsa o dinin tanrısına ve temel kurallarına da şüpheyle yaklaşır ve araştırır. Eğer öyle olmasaydı bugün dünyada her dinden onbinlerce tanrı olurdu. Bir çok din bitmez yasamaya devam ederdi.

Bizim insanımızın bir problemi de bu. Tek dini kendisininki veya akraba dinler (isevilik, musevilik) sanıyor..  bu bağlamda bilimle sınırlı kalmamak manevi dünyayı da arastırmak gerekir. Din bilimden soyutlanamaz. Ancak tüm bu sınamalardan geçtiği sürece inanış devam eder. Yanlışlananaması gerekir. Bir kere bile yanlısı çıkarsa o din doğal çöker. Bugüne kadar pek çok dinin yok olduğu gibi..

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2024, 16:58:02 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : 21 Ocak 2024, 16:48:25 »
Tekrar edeyim, bilimin şüpheciliğine dinin itirazı olmaz/olamaz. Saydığım konularda bile bilim istediği kadar itiraz edebilir. Kaldı ki -mesela namaz konusunda- bilim itiraz edip de ne yapsın?
Gerici ve yobaz kişilerin tavırlarını ise boş verin gitsin. Hemen her asırda doğuda da batıda da böyle olmuş. Takılmaya gerek yok. Bilim alanında bizim gözümüz daha yeni ışımaya başladı. Bunca asırlık harp, darp ve yorgunluktan sonra -bence ışık görünmeye başladı.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #169 : 21 Ocak 2024, 17:39:10 »