Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 176800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #130 : 09 Ağustos 2019, 10:42:37 »
Bu donanma ile ancak Yunan donanması ile başa çıkabiliriz geri kalanla çok zor arkadaşa katılıyorum.

Çok mu zor?

Allah’ın aşkına operasyonel ve vurucu komponentlerin analizini yaparken ne aldınız? Deniz Kuvvetlerin modernizasyon prosedürlerini hiç biriniz takip etmedi mi? Bizim olasılı muharebe stratejimiz sadece Atlantis 2.0 mı endeksli?
Pardon beyfendi neyi modernize ettiniz ? 1990 model bilgisayarı çıkarıp yerine apple marka led ekran pc koymakla neyi başardınız... Düşman ülke gemileri sınırlarına 600 km hatta tomahawk block 4 ile 1000+ km uzaklıktan tomahawk fırlatırken , gemilerimizde dogru düzgün bulunmayan HSSlerimiz ile ne yapmamızı öneriyorsunuz ? 700-800 km  uzaklıktaki gemileri sizin kara üslerinizi her yerden vurma gücüne sahip ama siz o gemileri vurabilmeniz için önce o uzaklıktaki gemilerin yerlerini radarla tespit edip -ki öyle bir radarımız yok sonra o gemilere 200 kmye kadar yaklaşmanız gerekiyor. bu ATMACA değeri harpon ise 180e kadar kısalıyor mesafe... Gemilerimizi o derinliğe düşmanın ortasına göndermek zaten baslı basına bir intihar olacaktır. Denizaltıları hiç sölemiyorum. Adamların denizaltıları bir dalıyor 1 ay cıkmıyor su yüzeyine , 1 ay sudan çıkmayan denizaltıyı hadi bulalım akdenizde. Ben modernizeden bahsetmiyorum beyfendi.. Atinayı vurma gücün varsa Yunanlı korkar , Romayı vurma gücün varsa İtalyan korkar. Karşımızda birtek Yunanlı olmayacak. Yunanlıların eskimiş hurda gemileride olmayacak. Bizim karşımızda hep devasa ülkeler oldu devasa donanmalar oldu yine olacak. Bundan bahsediyorum.

Bu sıraladığnız zaafiyete karşı ne çalışmalar yürütüldüğünü araştırın efendim.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #131 : 09 Ağustos 2019, 10:52:31 »
İlk olarak İ sınıfının ertelenmesi kesinlikle söz konusu olamaz, var ki oldu çok çok çok büyük bir yanlıştır. Keza halihazırda elindeki yavuz sınıfı mekoların yıpranmaya bağlı acil envanter dışı kalması ve gabya sınıfları bir savaş gemisinin muharip genel ömrü olan 40 seneyi çoktan aşmışken böyle bir sınıfın ilk gemisini inşa edip hizmete almak hatta alır almaz hemen sivil tersanelerde diğerlerinin inşasına başlamak en gerekli durumlardan birisidir.

Şimdi gelelim bizim donanmanın gücü konusundaki ihtilaflar hakkında konuşmaya. Şu gün itibariyle baktığımızda donanmamız sayısal güç bakımından burun farkıyla İyi denilebilecek donanmalar arasındadır. Neden burun farkıyla çünkü eyvallah ispanya, italya , ingiltere vs. ile kıyaslayınca onlara yakın sayısal olarak ama siz bu ülkeleri tekil olarak düşünmeyin Avrupalı bir güce bir risk oluştuğunda bu ülkelerin donanmaları nato olmaksızın ya birleşir yada ortak bir görev kuvveti kurarlar.Şimdi onları geçtim bakınız; g.Kore, japonya, hindistan daha bak rusya, çin, abd'ye gelmedim bile. O yüzden burun farkıyla iyi diyelim. Onuda geçtim 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğumuzdan donanmamızı daima bölmek zorunda olduğumuzu unutmayın.

Şimdi gelelim nitelik konusuna şu gün itibariyle baktığımızda arkadaşlar nitelik olarak donanmamız berbat değil(Gabya ve Meko modernizasyonları sayesinde), çok kötü değil(Milgem sayesinde), vasat durumdadır. Gemilerin büyük bölümü eski gemilerdir, üstlerindeki teknolojinin geneli güncel değildir, gemiler arasında bir sınıfsal dağılım yoktur - bu ne demek- kim hava savunma gemisi kim anti -denizaltı savunma gemisi kim gmh fırkateyni belli değildir. Bir bakıyoruz anti denizaltı korveti milgem genel maksat harbi görevlerine yunanlılarla kovalamaca oynuyor, bir bakıyoruz genel maksat harbi fırkateynine essm takıp filo hava savunma görevi veriyoruz veya eski düzendeki hava savunma gemisi gmh'ye dönüşüyor. Personelin bile nevri şaşar yeminle.

Bu yüzden donanmamızın ciddi sorunları vardır. Bu donanmayla 6. filoya falan problem çıkartmak imkansıza yakın bir durumdur . Adam o filoyu öyle bir müşterek görev kuvvetine çevirir ki aklın şaşar. sen şimdi sm-2'lerin 160 km menziline güvenip F-16'dan som atarız diyorsun ne bileyim yıldırım atarız diyorsun. Senin SM-2 Block IV'den, sm-6'dan, Sm-3'den ve kabiliyet ve menzillerinden haberin var mı ? Mutlaka vardır. Hadi bunları geçtim. F-16'nın harp yarıçapı ile (2x som + 2x sidewinder ile harp menzili-combat radius) + Som menzilinin Tomahawk menziline yaklaşabileceğini düşündünmü ? Bırak tomahawk'ı scalp naval'a bile yaklaşamıyorsun. Ki yaklaşsan bile daha fazla bir menzil olmalı çünkü uzun bir yol illa rotadan sapıp manevra vs. yapacaksın.

Ha diyebilirsin ki tanker uçaklarla refuel yaparım. Cık . Sana zaten tomahawk veya scalp naval atacak adam'ın uçak gemisi kabiliyeti olacak. Bu gemilerdeki şu an bizde olmayan uzun menzilli aesa radara sahip uçaklar'ın zaten ilk hedefi bvr menzilinden sende eş değeri olmayan r-77, k-77, meteor, aim-120d gibi füzelerle senin tanker uçakların olacak . Nefes aldırmazlar. O yüzden İslamın şartı beştir altıncısı haddini bilmektir. Mesela şu an böyle bir saldırıyı bize basra körfezinden veya süveyş kanalının ardından yersek gelen füzeleri tenis topu gibi karşılamaya çalışmaktan başka şansımız yok.

O yüzden bir an önce Tf-2000'i kızağa koymalı gezgin , süpersonik atmaca, siper vb. silahların çalışmalarını hızlandırmalı İ sınıfını vls sayısını arttırıp Çafrad çfr s band modu ile güçlendirmeli ve stop-gap hava savunma gemisi gibi kullanmalıyız.

Hatta bunlara kadar, Barbaros gemimize çafrad çfr s bant + aselsan akr-d block 2 ve ek 8x vls (ön ciws yerine ) modernizesi ve atmaca + aster-30, 9m96e2 veya siper eklemesiyle 8x atmaca , 16 uzun menzilli hss ve 32 essm/g-40 füze yüklü bir hava savunma gemisi stop-gap hüviyetine sokup (ki sınıf yaşı itibariyle böyle bir modernizeye değer müsaitlikte) geri kalan yavuz ve gabyaları genel maksat harbi gemisi ve Milgemleride Anti-Denizaltı harbi gemisi olarak sınıflandırabiliriz. En azından bunu yapabiliriz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #132 : 09 Ağustos 2019, 11:08:43 »
Sn Battlestar az once bende Nitelik ve Nicelik konusuna degindim donanmamizin. "tabii sizinki detayli benimki amatorce" :)

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #133 : 09 Ağustos 2019, 11:10:43 »
İlk olarak İ sınıfının ertelenmesi kesinlikle söz konusu olamaz, var ki oldu çok çok çok büyük bir yanlıştır. Keza halihazırda elindeki yavuz sınıfı mekoların yıpranmaya bağlı acil envanter dışı kalması ve gabya sınıfları bir savaş gemisinin muharip genel ömrü olan 40 seneyi çoktan aşmışken böyle bir sınıfın ilk gemisini inşa edip hizmete almak hatta alır almaz hemen sivil tersanelerde diğerlerinin inşasına başlamak en gerekli durumlardan birisidir.

Şimdi gelelim bizim donanmanın gücü konusundaki ihtilaflar hakkında konuşmaya. Şu gün itibariyle baktığımızda donanmamız sayısal güç bakımından burun farkıyla İyi denilebilecek donanmalar arasındadır. Neden burun farkıyla çünkü eyvallah ispanya, italya , ingiltere vs. ile kıyaslayınca onlara yakın sayısal olarak ama siz bu ülkeleri tekil olarak düşünmeyin Avrupalı bir güce bir risk oluştuğunda bu ülkelerin donanmaları nato olmaksızın ya birleşir yada ortak bir görev kuvveti kurarlar.Şimdi onları geçtim bakınız; g.Kore, japonya, hindistan daha bak rusya, çin, abd'ye gelmedim bile. O yüzden burun farkıyla iyi diyelim. Onuda geçtim 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğumuzdan donanmamızı daima bölmek zorunda olduğumuzu unutmayın.

Şimdi gelelim nitelik konusuna şu gün itibariyle baktığımızda arkadaşlar nitelik olarak donanmamız berbat değil(Gabya ve Meko modernizasyonları sayesinde), çok kötü değil(Milgem sayesinde), vasat durumdadır. Gemilerin büyük bölümü eski gemilerdir, üstlerindeki teknolojinin geneli güncel değildir, gemiler arasında bir sınıfsal dağılım yoktur - bu ne demek- kim hava savunma gemisi kim anti -denizaltı savunma gemisi kim gmh fırkateyni belli değildir. Bir bakıyoruz anti denizaltı korveti milgem genel maksat harbi görevlerine yunanlılarla kovalamaca oynuyor, bir bakıyoruz genel maksat harbi fırkateynine essm takıp filo hava savunma görevi veriyoruz veya eski düzendeki hava savunma gemisi gmh'ye dönüşüyor. Personelin bile nevri şaşar yeminle.

Bu yüzden donanmamızın ciddi sorunları vardır. Bu donanmayla 6. filoya falan problem çıkartmak imkansıza yakın bir durumdur . Adam o filoyu öyle bir müşterek görev kuvvetine çevirir ki aklın şaşar. sen şimdi sm-2'lerin 160 km menziline güvenip F-16'dan som atarız diyorsun ne bileyim yıldırım atarız diyorsun. Senin SM-2 Block IV'den, sm-6'dan, Sm-3'den ve kabiliyet ve menzillerinden haberin var mı ? Mutlaka vardır. Hadi bunları geçtim. F-16'nın harp yarıçapı ile (2x som + 2x sidewinder ile harp menzili-combat radius) + Som menzilinin Tomahawk menziline yaklaşabileceğini düşündünmü ? Bırak tomahawk'ı scalp naval'a bile yaklaşamıyorsun. Ki yaklaşsan bile daha fazla bir menzil olmalı çünkü uzun bir yol illa rotadan sapıp manevra vs. yapacaksın.

Ha diyebilirsin ki tanker uçaklarla refuel yaparım. Cık . Sana zaten tomahawk veya scalp naval atacak adam'ın uçak gemisi kabiliyeti olacak. Bu gemilerdeki şu an bizde olmayan uzun menzilli aesa radara sahip uçaklar'ın zaten ilk hedefi bvr menzilinden sende eş değeri olmayan r-77, k-77, meteor, aim-120d gibi füzelerle senin tanker uçakların olacak . Nefes aldırmazlar. O yüzden İslamın şartı beştir altıncısı haddini bilmektir. Mesela şu an böyle bir saldırıyı bize basra körfezinden veya süveyş kanalının ardından yersek gelen füzeleri tenis topu gibi karşılamaya çalışmaktan başka şansımız yok.

O yüzden bir an önce Tf-2000'i kızağa koymalı gezgin , süpersonik atmaca, siper vb. silahların çalışmalarını hızlandırmalı İ sınıfını vls sayısını arttırıp Çafrad çfr s band modu ile güçlendirmeli ve stop-gap hava savunma gemisi gibi kullanmalıyız.

Hatta bunlara kadar, Barbaros gemimize çafrad çfr s bant + aselsan akr-d block 2 ve ek 8x vls (ön ciws yerine ) modernizesi ve atmaca + aster-30, 9m96e2 veya siper eklemesiyle 8x atmaca , 16 uzun menzilli hss ve 32 essm/g-40 füze yüklü bir hava savunma gemisi stop-gap hüviyetine sokup (ki sınıf yaşı itibariyle böyle bir modernizeye değer müsaitlikte) geri kalan yavuz ve gabyaları genel maksat harbi gemisi ve Milgemleride Anti-Denizaltı harbi gemisi olarak sınıflandırabiliriz. En azından bunu yapabiliriz.
Allah razı olsun beyfendi ben teknik konulara sizin kadar hakim olmadıgım için kabaca yazmaya çalışmıştım sizin detaylı yazınız belki okuyucuların kafasında sahneyi daha net hale getirir. Derdimiz ülkemiz donanmasını küçümsemek değil realiteyi göstermek. Zayıf yönlerimize zayıf demekten kaçınırsak bedelini acılarla öderiz.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 22 Eylül 2019, 18:50:22 »
İ Sınıfı ne oldu bilen var mı acaba yavaşladı diyorlardı ?
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #135 : 22 Eylül 2019, 19:03:43 »
İ Sınıfı ne oldu bilen var mı acaba yavaşladı diyorlardı ?

Bu sene sonuna doğru ilk gemi denize indirilecek deniyordu ilginçtirki daha bir tane doğru dürüst fotoğraf yok gemi ile ilgili. TCG Anadolu'nun bile inşaa halindeyken bir sürü fotoğrafı yayınlandı bu gemi sanki devlet sırrı gibi saklanıyor.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #136 : 22 Eylül 2019, 19:14:15 »
Hocam ekonomik sebepler diyorlar ama inanası gelmiyor insanın bir gemiye 300-350 Milyon verilebilir. Tcg Ufukta sessiz sedasız inşa edildi umarım i sınıfıda sessiz sedasız inşa ediliyordur.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #137 : 22 Eylül 2019, 19:24:40 »
Arkadaşlar tasarımda değişiklik olabilir. Bunu bir bilgiye istinaden demiyorum. Ancak İdef 2019'de aselsan mühendisinden İ sınıfı için yeni bir radar geliştirildiğini söyledi. Ancak bu çafrad-s gibi bir radar olmadığını söyledi. Ha aesa bir radarmıydı. Onuda hatırlamıyorum. Ama şu Pakistanın milgemlerinin maketindeki radarmıdır ? Belki. Onun dışında akdenizde de bayağı şeyler değiştiği için gemide bir kaç değişiklikler yapılabilecekleri söyleniyordu.

Yavaştan almalarının sebepleri bu yüzden olabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #138 : 22 Eylül 2019, 19:49:45 »
Arkadaşlar tasarımda değişiklik olabilir. Bunu bir bilgiye istinaden demiyorum. Ancak İdef 2019'de aselsan mühendisinden İ sınıfı için yeni bir radar geliştirildiğini söyledi. Ancak bu çafrad-s gibi bir radar olmadığını söyledi. Ha aesa bir radarmıydı. Onuda hatırlamıyorum. Ama şu Pakistanın milgemlerinin maketindeki radarmıdır ? Belki. Onun dışında akdenizde de bayağı şeyler değiştiği için gemide bir kaç değişiklikler yapılabilecekleri söyleniyordu.

Yavaştan almalarının sebepleri bu yüzden olabilir.

Doğrudur hocamda daha mayıs ayında geminin kaba inşaatının yüzde 50'sinin bittiği yazıyordu diğer savunma sanayii haber sitelerinde en azından insanlar somut birseyler görseydi iyi olurdu. Ben TCG Kınalıada'nın bu ay donanmaya teslim edileceği gün İ sınıfındanda bir süpriz bekliyorum.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #139 : 22 Eylül 2019, 20:18:05 »
Hocam benim aklımda bir gemi projesi daha var.

Şimdi 1 Adet LHD, 7-8 Adet TF-2000, 4 Milgem, 4 Adet İ sınıfı ve 6 adet Reis sınıfı denizaltı vb gemileri alacağız.

Aslında 4 adet i sınıfını yaptıktan sonra daha gelişmiş bir i sınıfı yapacağız atıyorum gemi başına 400-450 m olsun. Bu yeni gemiden de 4 adet yapacağız ama silah sistemleri daha gelişmiş olacak mesela silah sistemleri 32-48 vls olacak, 8 adet Atmaca, 127 mm top olabilir, 2 adet aselsan yapımı lazer sistemi ve 1 adet Ram block-2 (block 3 olursa olur)