Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 176724 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #70 : 01 Mayıs 2019, 15:43:28 »
Koskoca Turkiye Cumhuruyeti korvet tasarladim diyemi övünecek. Elin Norveçi, Danimarkası destroyer tasarlıyor. Açık konuşuyorum ben korvet tasarladık diye hiç övünmüyorum. 15 yıl korvet'mi üretilir. Ilk gemi 2006 yılında teslim edilmiş yıl olmuş 2019 hâlâ korvette kaldık.
ilk milgem 2011de teslim edildi.
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #71 : 01 Mayıs 2019, 15:58:23 »
1980 li yıllarda Meko sınıfı firkateynleri ortak üretiyoruz diye bayram ediyorduk. ABD yi ise 4 gözle hibe gemi verecek diye bekliyorduk. Bu sebep ile mazur görün bizi. Kolay gelinmedi bu günlere. Milgem'in proje ofisi maksimum yerli bir gemi yapabilmek için geceli gündüzlü çalıştı.

1996 da Muavenet olayını hiç unutmam. Saratoga dan 2 sea sparrow fırlatılıyor. Bu füzeleri durduracak bir savunma sistemi gemide yok. Ya harpoon atılsaydı. Filmi biraz geriden seyretmek lazım.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 01 Mayıs 2019, 16:59:31 »
Hocam, ben projeyi küçümsemiyorum. Ama gemi çok yetersiz bunuda kabul etmek lazım. Vls olmayan savaş gemisini olur. Israil'in Saar gemileri bile milgem den küçük olmasına rağmen I-frkateyn'i kadar silah yükü mevcut. Gemi biraz büyük diye savaş gemisi olmuyor. Bu geminin yetersizliği bir türlü kabul edilmiyor. Küçüçk ülkeler 5 bin 7 bin ton gemi üretiyorlar. Biz koca Türkiye Cumhuriyeti olarak daha Vls olmayan gemi ile övünmemiz bekleniyor.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 01 Mayıs 2019, 17:25:58 »
Hocam, ben projeyi küçümsemiyorum. Ama gemi çok yetersiz bunuda kabul etmek lazım. Vls olmayan savaş gemisini olur. Israil'in Saar gemileri bile milgem den küçük olmasına rağmen I-frkateyn'i kadar silah yükü mevcut. Gemi biraz büyük diye savaş gemisi olmuyor. Bu geminin yetersizliği bir türlü kabul edilmiyor. Küçüçk ülkeler 5 bin 7 bin ton gemi üretiyorlar. Biz koca Türkiye Cumhuriyeti olarak daha Vls olmayan gemi ile övünmemiz bekleniyor.

İsrail o Saar sınıfı gemileri Amerikan yardımı olmasa o kadar silahla doldurabilirmiydi sizce? Hatta şöyle sorayım o korveti yapabilirmiydi? Bizim arkamızda öyle bir güçmü var?  Sayın OKÇULAR'ın paylaştığı fotodaki silah sistemleri ve elektronik sistemlerin neredeyse tamamı yerli sistemler bunların hepsini kendimiz yapmaya çalışıyoruz, bu kolay bir şey değil. Bunların hepsi uzun zaman gerektiren projeler kimisi yeni başladı, kimiside yıllardır devam ediyor. Biraz daha sabretmemiz lazım hele böyle ağır bir ekonomik kriz yaşadığımız bir dönemde ve bu etrafımızda bu kadar sorunun yaşandığı bir dönemde İnşallah bu kadar projeyi tamamlamak için nefesimiz yeter.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #74 : 01 Mayıs 2019, 17:26:57 »
İşte ilk modern füze ve hızlı hedefleri vurabilen cwıs/füze sistemi ile 1987 de tanışabilirdik. Peki ondan önce donanmanın vaziyet ne idi..? Biraz da edinilen tecrübeler ile komple gemiyi milli ve yerli üretmeye soyunduk. Zaman kaybının bir sebebi de bu. Montaj dan sistem entegrasyonuna, kavramsal tasarıma, ARGE ve testlere kadar öğrenerek ilerliyoruz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 01 Mayıs 2019, 18:49:44 »
Arkadaşların heyecanına ben de katılıyorum. Ama öncelikle bizim bir an önce bu emperyalistlerin boyunduruğundan kurtulmamız gerek. Adamlar her istedikleri olmadığı olayda , örtülü-açık ambargo uyguluyor. Bırakın silah vermemeyi başka yerden almamıza bile utanmadan engel çıkarıyorlar.  Önce bağımsız kullanacağımız silahlar ; büyük silahlar değil...

Daha iyisi daha güzeli olsun elbette ...

Ama "büyük ve bağımlı olacağımıza daha küçük bağımsız olmak" bence daha iyidir... (Öncelikli olarak)

Aslında kendinize ve şu saydığınız isteklerinize bakıp bir şeyi anlamanız gerekiyor. Macun artık tüpten çıktı , geri girmesi imkansız. ABD'nin F-35 vb. meselelerle kudurduğunu göstermesi bunun kanıtı. Artık siz-ben bile 120 metrelik fırkateynlerden tatmin olmuyoruz.

Daha iyisi,daha güçlüsü,daha yerlisi .... Bunlarında sırası gelecek ... Biz artık bu işin tadını aldık ... Kimse bizi tutamaz sadece içerde birbirimizi yemeyelim yeter...

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #76 : 01 Mayıs 2019, 18:50:50 »
İşte ilk modern füze ve hızlı hedefleri vurabilen cwıs/füze sistemi ile 1987 de tanışabilirdik. Peki ondan önce donanmanın vaziyet ne idi..? Biraz da edinilen tecrübeler ile komple gemiyi milli ve yerli üretmeye soyunduk. Zaman kaybının bir sebebi de bu. Montaj dan sistem entegrasyonuna, kavramsal tasarıma, ARGE ve testlere kadar öğrenerek ilerliyoruz.
Sistemlerin millileşmesine hiçbirşey demiyorum destekliyorumda lakin bugün bir gemi inşaası için söylenen %70lik milliliğin ne kadarı milli ? Fatura kesilen şirket Türk olunca üründe mi Türk sayılıyor ? İşin içine girince metal dışında pekte milli bir sistem göremiyorsunuz askeri silahlar hariç. Birde benim asıl hoşuma gitmeyen nokta yada yanlış buldugum nokta. Bizim gibi ülkelerin "bekleme" lüksü yoktur. Yani basit bir örnek vermem gerekirse TF-Xi 2035e kadar bekleyelim F16larla idare edelim kafasını biz yaşayamayız -ki her yıl 10 TF-X üretilecekse 2045te biz tamam şimdi hava kuvvetlerimiz tam oldu mu dicez ?  Önce kendimizi emniyete alıp sonra millileştirmeye gitmek daha mantıklısı olmaz mıydı ?

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #77 : 01 Mayıs 2019, 19:33:57 »
Bu arada İ sınıfı diye paylaştığımız maket Aselsan sistemlerinin tanıtımı içinmiş. Soba borusu diyerek Gezgin zannettiğimiz parçalar ön taraftaki Hisara aitmiş. Fuara yetiştirmek için böyle yerleştirmişler. Neyse kısa da olsa bi fantazi yaptık.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #78 : 01 Mayıs 2019, 20:57:03 »

Geliştirilmiş İ sınıfının . 5-8. gemiler bu gemilerden olacak. 120 metre.

Yanlış bilgi. Bugün görüştüğümüz bir yetkili de aynı şeyi söyledi. Ancak o yanımızdan ayrıldıktan sonra gelen diğeri bunu kesinlikle reddetti! Bu tasarım sadece Aselsan'ın yeteneklerini sergilemek için yapıldı, hiçbir şekilde üretilmesi planlamadı dedi!  :-\ :-\ ???
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 01 Mayıs 2019, 23:00:13 »
arşa yükselmemizle yere çakılmamız arasındaki tatlı telaş falan iyi fantazi yaptık cidden