Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 176848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #30 : 19 Mayıs 2018, 16:10:27 »
@ Battlestar

Diger forumda ESSM blk2 ve Aster karsilastirmasi yapmissin ve Aster-30'a yakin menzil varsayimi yanlisina dusmussun.

Menzil kadar fuze irtifasi da onemli Aster-30'un irtifasi 20km+ iken ESSM kac? Sanirim 5-6km irtifa ESSM icin, onun icin elma ile armut karsilastirma durumu cikiyor ortaya

Bu bir yanlışmı bilemem . Çünkü füzenin verileri henüz belli değil.  Bir yabancı kaynakta %40-%60 arası performans artışı diyor.(Yakıt kapasitesi 2 katı arttırılmış sanırım) 130 km'lerden hatta bir anda anti-srbm kabiliyetlerinden felan bahsetmişler. Yine bu beklentilerle irtifa en az 12 km felana çıkıyor.  130 km'lik bir füze yaparsanız irtifasını 'da ona göre ayarlayacaklarını düşünmek lazım.

Ne yani dünyanın en uzun menzilli füzesavarınımı yapacaklar o vakit. Saçma.

Essm deyince aklımıza sadece sea sparrow ekolü ve sınırları gelmesin. Devamlı gelişen bir platform essm . Tıpkı hisar a/o/n/u farklı rollerde ama benzer altyapıdaysa buda böyle olabilir.

Bekleyip görmek ama her zamanda aklın bir köşesinde tutmak lazım üstad.

Kaynak : https://www.realcleardefense.com/articles/2018/04/19/a_call_for_the_essm-er_113342.html
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #31 : 19 Mayıs 2018, 20:05:42 »
ESSM'in menzili uzayabilir, mumkun ve lafim yok ona ancak irtifanin 12km'ye cikacagini hicbir yerde okumadim. Link var mi?
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2018, 20:06:16 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 19 Mayıs 2018, 20:45:24 »
ESSM'in menzili uzayabilir, mumkun ve lafim yok ona ancak irtifanin 12km'ye cikacagini hicbir yerde okumadim. Link var mi?

Önceki iletinin sonunda attım hocam.  Menzilde ve irtifada %40-%60 arası artış olacak diyorlar.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #33 : 20 Mayıs 2018, 10:08:51 »

Önceki iletinin sonunda attım hocam.  Menzilde ve irtifada %40-%60 arası artış olacak diyorlar.

Gecenlerde Amerika blk II'nin balistik testini yapmis ve fuzenin yuksekligi 23.600 feet (~7,6 km) olarak goruluyor. Sanirim cok daha yuksege de cikamaz

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/998080022689800192

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 20 Mayıs 2018, 11:08:46 »

Gecenlerde Amerika blk II'nin balistik testini yapmis ve fuzenin yuksekligi 23.600 feet (~7,6 km) olarak goruluyor. Sanirim cok daha yuksege de cikamaz

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/998080022689800192

O zaman bizde area defence değil filo güvenliğini sağlarız. Özellikle sea-skiming mühimmatlara karşı.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #35 : 20 Mayıs 2018, 15:21:19 »

O zaman bizde area defence değil filo güvenliğini sağlarız. Özellikle sea-skiming mühimmatlara karşı.

Zaten ESSM'in ana gorevi o :)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 20 Mayıs 2018, 15:35:05 »

Sayın Nutuk, Hisar-A nın 15 km menzili var hiçbir uçak artık freefall bombalar dışında nerdeyse 15 km den aşşağı mühimmat kullanmıyor daha uzaktan atacak. E uçak vuramıyor diye biz buna hava savunma sistemi değil mi diyoruz ? Hayır.

O halde essm de mühimmat vurur irtifaya inerse uçak vurur. Bir hava savunma silahıdır. Menzilinden dolayı uzun menzillerde müdahale imkanı verir. Üstündeki platformuda elde hiçbir şey yokken aaw görevi için kullanılabilir kılar .

Anlaşılamayan bir konu kalmadı sanırım.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 20 Mayıs 2018, 19:07:45 »
Şu radar güdüm başlığını yapıyorsak eldede füze gövdeleride olacaksa bunlar döner dolanır ESSM yede hava savunmayada RAM füzeye de her şeyede dönüşür illaki.
beğen

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #38 : 20 Mayıs 2018, 21:18:26 »

Sayın Nutuk, Hisar-A nın 15 km menzili var hiçbir uçak artık freefall bombalar dışında nerdeyse 15 km den aşşağı mühimmat kullanmıyor daha uzaktan atacak. E uçak vuramıyor diye biz buna hava savunma sistemi değil mi diyoruz ? Hayır.

O halde essm de mühimmat vurur irtifaya inerse uçak vurur. Bir hava savunma silahıdır. Menzilinden dolayı uzun menzillerde müdahale imkanı verir. Üstündeki platformuda elde hiçbir şey yokken aaw görevi için kullanılabilir kılar .

Anlaşılamayan bir konu kalmadı sanırım.

Sayin battlestar hava savunma sistemi degildir diye birsey soylemedim ben, sadece sizin ESSM ve ASTER kiyaslamaniza bunlarin iki ayri klas fuze oldugunu belirtmeye calistim. Yoksa ESSM cok yararli bir fuze ve mutlaka olmasi gerekir gemilerimizde.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 23 Mayıs 2018, 10:01:55 »

Kazakistan aselsanı ve dearsanın kazakistan donanması için önerdiği gemiymiş.

Gemi 75 metre ve milgemin 3 te 1'i menzile sahip ama vls var.

Bence milgem içinde çok değil bir vls anladığım kadarıyla diktördgen vls hazneleri two pack olabilir. 32 füze güzeldir.

Milli vls sistemi ve hisarların deniz versiyonu çıktıktan sonra belki bir entegrasyondan geçerler.

Ayrıca Kashtan ciws  :-*