Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 178453 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #510 : 01 Şubat 2021, 11:06:12 »
Yatay olursa daha az füze taşımak zorunda kalmaz mıyız? Dik daha az yer kaplar...

Yatay kullanmak için bir neden daha. Hava savunma füzeleri çok, saldırı füzeleri onlara nazaran az olmalı bir gemide. Gezgin kıyıdan da atılabilir, menzili buna izin veriyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #511 : 01 Şubat 2021, 11:25:49 »
Gezgin asıl denizaltılar için önemli... Pire limanının dibinden çıkıp stratejik bir hedefi sürpriz bir saldırıyla yok edebiliriz....

500 km den atılan bir gezgin hedefe varana kadar farkedilebilr....
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2021, 11:26:56 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #512 : 01 Şubat 2021, 14:30:12 »
Gezgin asıl denizaltılar için önemli... Pire limanının dibinden çıkıp stratejik bir hedefi sürpriz bir saldırıyla yok edebiliriz....

500 km den atılan bir gezgin hedefe varana kadar farkedilebilr....
O zaman gezgin atmanıza gerek yok.
Atmaca kafi gelir. Hatta bu kadar kısa menzilli atış yapacaksanız atmacaya yeni bir blok geliştirir yakıtını azaltır patlayıcısını arttırır onu kullanırsınız. Yazık değilmi gezgine?
Sonra yukarı çıkmanıza gerek yok bu füzeleri denizaltı su altından atabiliyor.
Ayrıca unutmayın onlarda da çok iyi denizaltı sonarları ve sensörleri var. O kadar yaklaştırmazlar.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2021, 15:12:11 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #513 : 01 Şubat 2021, 17:17:21 »
Atmaca'nın denizaltından kara hedeflerine atılabildiğini bilmiyordum

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #514 : 01 Şubat 2021, 17:44:34 »
Atmaca'nın denizaltından kara hedeflerine atılabildiğini bilmiyordum
Sahil kenarındaki hedeflere atılabiliyor. Hertürlü kara hedefine atılabileni de yolda. Hem bakan hem İsmail Demir açıklamıştı iki ay önce.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #515 : 01 Şubat 2021, 20:14:07 »
Ben daha derindeki hedefleri kastetmiştim.
Uçak , gezgin , som , bora bizim taraftan saldırı bekledikleri ve tedbir alabilecekleri için  yaklaşamaz ama körfezlerine sızmış bir denizaltıdan sürpriz saldırılar yapılabilir ana karalarına özellikle stratejik hedeflere...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #516 : 02 Şubat 2021, 03:48:40 »
Ben daha derindeki hedefleri kastetmiştim.
Uçak , gezgin , som , bora bizim taraftan saldırı bekledikleri ve tedbir alabilecekleri için  yaklaşamaz ama körfezlerine sızmış bir denizaltıdan sürpriz saldırılar yapılabilir ana karalarına özellikle stratejik hedeflere...
Derin hedefler için Atmaca’nın kara derin hedef versiyonu yapılıyor. Gezgin’i bilemem çünkü kendisi yok daha ortada. Ama SOM füzemiz “terrain hugging” modda yani yüzeyi yalayarak ve uçtuğu coğrafyayı bilerek çok alçaktan uçabildiği ve yapısal geometrisi itibariyle Stealth özellikte bir füze olduğundan hedeflediği yerin tedbir alması zor. Hedefe yaklaştığında spiral bir yolla yaklaştığından kilit atılmasında zor bir füze. Özellikle HSS leri atlatabilecek kalibrede bir füze.
Bora füzesi hipersonik bir füze. Hedefe 4+mach hızla vuran bir füze. 280 km yolu 2.5 dakikada alıyor. 50-60 km yükseklikte uçuyor. Patriotların hiçbirisi bu yükseklikteki füzeyi vuramaz. İnişe geçtiğinde 20km den sonra patriotların hedefine girer. Patriotların vurması için 12 saniyesi var. Uçuşu sırasında manevra yapan bir füzeye kilitlenmesi de biraz zor.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #517 : 03 Şubat 2021, 12:52:28 »
En iyi savunma hucumdur zaten. O zaman bora atmaca gezgin ve somlarin etkinliği ve menzili arttıkça komşuların gözü korkar ve saldırmaya cesaret edemez.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
ABD’den Türkiye’ye Mk41 VLS ambargosu
« Yanıtla #518 : 03 Mart 2021, 18:32:24 »
Amerika Birleşik Devletleri’nin, Mark 41 Dikey Atım Sistemi (VLS) tedariki ile ilgili olarak Türkiye’ye ambargo uyguladığı öğrenildi. Mk41 VLS’ler, TCG İSTANBUL (F-515)’da Firkateyni için tedarik edilecekti.

MİLGEM Projesi’nin beşinci, İSTİF Sınıfı Firkateyn Projesi’nin ise ilk gemisi olan TCG İSTANBUL (F-515) Firkateyni, 23.01.2021 tarihinde düzenlenen tören ile denize indirilmişti. Tören kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, STM ana yükleniciliğinde üretilen  TCG İSTANBUL Firkateyni’nde ABD üretimi Mk41 Dikey Atım Sistemi (VLS) yerine Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS)’nin kullanılacağını açıklamıştı.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; bu kararın alınmasında, ABD tarafından Mk41 Dikey Atım Sistemi tedariki için Türkiye’ye ambargo uygulanması etkili oldu. Geliştirme faaliyetleri hızlandırılan MDAS’ın, TCG İSTANBUL Firkateyni ile birlikte ilk kez kullanılma alınması bekleniyor.

SavunmaSanayiST.com tarafından elde edilen bilgiye göre; Türkiye’nin, MDAS sistemine hiçbir yabancı füzenin entegre edilmemesi ve hiçbir yerli füzenin de Mk41 gibi yabancı atım sistemlerine entegre edilmemesi gibi bir tutumu var. Dolayısı ile Türkiye, TCG İSTANBUL Fırkateyni’nin envantere alınacağı 2023 tarihine kadar MDAS’ta kullanılacak yerli füzeleri de üretmeyi amaçlıyor. Füze alanında hem Roketsan hem de TÜBİTAK-SAGE çalışmalar gerçekleştirmekte.

https://www.savunmasanayist.com/abdden-turkiyeye-mk41-vls-ambargosu/

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #519 : 03 Mart 2021, 20:49:17 »
MDAS nedir diye bilirler  Milli dikey Atis sistemi