Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 176783 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #480 : 23 Ocak 2021, 20:25:27 »
Hazar+ konfigürasyonu, Şuan bile bir gemimizde testte.... Tekli yüzey sabit 6'lı modül... UMR+AYR ve Kule üstü ÇFR+IFF konfigürasyonunda...

Geminin dizaynı da çok başarılı olmuş.

Kule Dizaynında ki yolculuğumuz..

Not: TCG İstanbul hizmete girdiğinde Sancak gemisi olacak.

« Son Düzenleme: 23 Ocak 2021, 21:20:03 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #481 : 23 Ocak 2021, 21:04:39 »
Radar işi çözüldüğüne göre gemi için pek söyleyecek birşey yok. Hazar AESA, 64 ESSM ve Seahawk kabiliyeti ile güzel bir gemi olacak.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #482 : 23 Ocak 2021, 21:48:32 »
Evet , büyük ve olumlu haberlerle günümüzü hoş etti İ sınıfı. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz..

Keşke hergün bir gemi,uçak,tank,motor,helikopter müjdesi alsak...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #483 : 23 Ocak 2021, 21:52:21 »
Sonunda dişe dokunur bir gemi yapabildik çok şükür. Hayrlı olsun.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #484 : 24 Ocak 2021, 03:52:50 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #485 : 24 Ocak 2021, 09:25:03 »
Sonunda dişe dokunur bir gemi yapabildik çok şükür. Hayrlı olsun.

Bence ADA sınıfı korvetler de dişe dokunur gemiler hocam. Tek eksikleri hava savunma kabiliyetlerinin çok zayıf olması yoksa şahsen çok beğeniyorum bu gemileri.

Çevrimdışı Cetin

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #486 : 24 Ocak 2021, 10:49:48 »
TCG İstanbul umarım en kısa sürede sorunsuz envantere girer.
Kafamı kurcalayan bir kaç soru var. Sanırım boşalan kızağa Pakistan İn milgemlerinden sıradaki alınacak? İstanbul tersane komutanlığı aynı anda kaç gemiyi kızağa koyabiliyor?
Tf2000 gibi büyük bir gemiyi yapacak kapasiteye sahip mi?
Kalan istifleri sanırım özel tersanelere ihaleye açılacak. Tcg Anadolu da iyi bir performans ortaya koyan Sedef Tersanesinde bu iş nasıl olur?
Tf2000 ön tasarım süreci ne zaman sonlanır ve kızağa ne zaman ve hangi tersane de konulur?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #487 : 24 Ocak 2021, 12:57:32 »
TCG İstanbul umarım en kısa sürede sorunsuz envantere girer.
Kafamı kurcalayan bir kaç soru var. Sanırım boşalan kızağa Pakistan İn milgemlerinden sıradaki alınacak? İstanbul tersane komutanlığı aynı anda kaç gemiyi kızağa koyabiliyor?
Tf2000 gibi büyük bir gemiyi yapacak kapasiteye sahip mi?
Kalan istifleri sanırım özel tersanelere ihaleye açılacak. Tcg Anadolu da iyi bir performans ortaya koyan Sedef Tersanesinde bu iş nasıl olur?
Tf2000 ön tasarım süreci ne zaman sonlanır ve kızağa ne zaman ve hangi tersane de konulur?

Istanbul, Tuzla ve Adik tershaneleri I-klass firkateynelrini üretebilirler ve bu tershanelere ayni anda ihale verilebilir.

Yüksek tonajli askeri gemiler icin Sedef daha tecrübeli. TF-2000 icin ben bu tershaneyi daha avantajli görüyorum.

Sadece sunu da not edelim. Bu proje Altay vakasindan daha beter bir sürüncemeye maruz kaldi. 98 senesinden beri proje mevcut. Marmara depreminden sonra ne var ne yok rafa kaldirildi. Ucak gemi insaasindan evel onu koruyacak muhripleri hazirlamalari gerekiyordu. Proje siralamalari öngörüsüssüz ve karisik.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #488 : 24 Ocak 2021, 13:29:51 »
Arkadaşlar İ sınıfının bana göre seri üretimini yapacak tersane zaten bellidir.

Adamlar sırf seri üretim işi için Fransız Naval Group gibi özel konsorsiyum kurdular. Hatta şu an donanmada kullanılacak motorlar için arge falan yapıyorlar.

Bence ihale şuan biraz alt sistem tedariği ve bütçe olayına bakıyor. Muhtemelen 2023'de İstanbul donanmaya katılırken hem İ sınıfı son halini alır (silah ve radar yükü, midlas vb.) hemde ihale tamamlanır 3 gemi konsorsiyum içindeki 3 tersanede 2027'ye kadar hazır olur.

Tabi artık bu süreçte İstanbul tersanesi diye bildiğimiz ancak Asfat şirketine bağlı bir tersane olan söz konusu tersanede Tf-2000 ve Barbaros sınıfı yöm ile ilgilenir. Diğer ufak tersanelerde opv ve fac-55 ile destek gemi projelerini yürütürler gibime geliyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #489 : 24 Ocak 2021, 23:28:47 »
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2021, 23:53:44 Gönderen: DoganTuran »