Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 176752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #400 : 22 Kasım 2020, 22:08:52 »
Phalanx yerine Gökdeniz konulabilir fakat bu 76'lık topu biz OTO Melara'dan almıyormuyuz? OTO Melara'da İtalyan şirketi demekki İtalyanlarda bize karşı yan çizmeye başladı...
ESSM-ER için Roketsan çalışma yürütüyor.

Bu konuyla ilgili kaynak var mı hocam ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #401 : 23 Kasım 2020, 03:29:46 »
Phalanx yerine Gökdeniz konulabilir fakat bu 76'lık topu biz OTO Melara'dan almıyormuyuz? OTO Melara'da İtalyan şirketi demekki İtalyanlarda bize karşı yan çizmeye başladı...

ESSM-ER için Roketsan çalışma yürütüyor.

Bu konuyla ilgili kaynak var mı hocam ?

https://www.defenceturkey.com/en/content/roketsan-a-team-player-of-multinatiol-missile-projects-290
https://www.defenceturkey.com/en/content/roketsan-one-of-the-leading-companies-in-global-missile-market-owing-to-her-competency-and-innovati-333
Once in production, ESSM Block 2 would help the U.S. Navy and its 11 other NATO Seasparrow Project partners address increasingly sophisticated anti-ship cruise missile threats. According to the Navy, the current ESSM “provides reliable ship self-defense capability against agile, high-speed, low-altitude anti-ship cruise missiles (ASCMs), low velocity air threats (LVATs) such as helicopters and high-speed, maneuverable surface threats.” Adding the active seeker would help the missile better go after current and future threats, according to the news release.

https://www.navalnews.com/naval-news/2019/08/low-rate-initial-production-begins-for-raytheon-essm-block-2/
https://www.defensemedianetwork.com/stories/nato-seasparrow-celebrates-50th-anniversary/
The NATO Seasparrow Project is an international consortium of 12 nations consisting of Australia, Belgium, Canada, Denmark, Germany, Greece, The Netherlands, Norway, Portugal, Spain, Turkey and the United States. The 12 member nations are partners in engineering, development, production and sustainment of the missiles and supporting equipment.
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2020, 03:45:10 Gönderen: Yasar »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #402 : 09 Aralık 2020, 23:46:48 »
Birisi bana tam olarak bora ve atmaca füzesi veya roketlerimizi attığımız atış sistemi ile yapmaya gücümüzün yetmediği dikey atış sistemi arasındaki farkı yazabilir mı? Bu sistemleri açılı şekilde atmak kolayda dik atmak mı zor ? Güdümünü senin verdiğin bir füzenin lancerini dik yaptığında dikey atış sistemi olmuyor mu ? Altılı sistem kurmuşuz atmaca atıyoruz,  hisar a ve o yapıyoruz atıyoruz. Bu arkadaşları 70 derece açıyla atmak ile 90 derece açıyla atmak arasındaki zorluk ne ?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #403 : 10 Aralık 2020, 02:42:21 »
Birisi bana tam olarak bora ve atmaca füzesi veya roketlerimizi attığımız atış sistemi ile yapmaya gücümüzün yetmediği dikey atış sistemi arasındaki farkı yazabilir mı? Bu sistemleri açılı şekilde atmak kolayda dik atmak mı zor ? Güdümünü senin verdiğin bir füzenin lancerini dik yaptığında dikey atış sistemi olmuyor mu ? Altılı sistem kurmuşuz atmaca atıyoruz,  hisar a ve o yapıyoruz atıyoruz. Bu arkadaşları 70 derece açıyla atmak ile 90 derece açıyla atmak arasındaki zorluk ne ?
Sn Tong Yabgu,
Geminin burnu Batı’ya bakıyorsa sizin de o an radarda Batıdan gelmekte olan bir uçağa Hava savunma füzesi atmanız gerekiyorsa, füzenizin kanisterleri de Kuzeye bakıyorsa , atıldıktan sonra füzelerin dönüp uçağa yönlenmesi gerekecektir. Ya da gemiyi veya tüm kanisteri çevirmeniz gerekecektir. Oysa füze, VLS haznelerinden dikey atıldığında istediğiniz yöne atışta serbestlik kazanırsınız. Hava savunma da saniyeler önemli olduğu için dikey sistemler en verimli olanlardır.
Batı füze atış sistemlerinde soğuk atım olmadığı için füzelerin ateşlendiklerinde çıkan alev topunun gemiye zarar vermemesi de önemlidir. VLS sistemlerde özel ekzos kanalları vardır her kanisterde. Soğuk atımda ise sıkıştırılmış gaz ile füze kanisterden yukarı dikey atılır. Belli bir yükseklikte kendi motorunu ateşler ve hedefe yönlenir.
Bora’nın dik atıldığını görmedim. Ama atılabilecek hale gelecektir. Açılı atımda füzenin başını hedefe doğru çevirme zorluğu var. Dikey atım da bu yok. Hisar füzeleri dikey atılabilen füzeler. Bunların soğuk atımı için de çalışmalar devam ediyor. Hisar sistemi, kurulduktan sonra 360 dereceye atım yapabilir.
Atmaca da eğik atımlı. Eğimli atımla ve ekzos alevini geminin yanlarından denize doğru atarak uçuşuna başlıyor. Harpoon’dan kopyalandığı için ve de eldeki gemilerin Harpoon kanisterlerinden atılabilecek şekilde tasarlandığı için bu atım şekli benimsenmiş.
Bora füzesi Çin B611/M20 füzesinden geliştirilmiş bir füze. B611 füzesinin dikey atım kabiliyeti yok. Bizim Bora’nın da yok. Ama uygun ekzos çıkışlı kanisteri yapılırsa ve de bu kanisteri dik açıya getirecek taşıyıcı kamyon alınırsa dikey atılabilir. Hatta yakında soğuk atımı da olabilir.
Yerli VLS (vertical launch System) çalışmalarımız devam ediyor . Milli dikey atım sistemi ; MİDAS. İlk I sınıfından sonraki gemilere Midas konacak deniyor.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2020, 02:57:39 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #404 : 10 Aralık 2020, 11:04:16 »
Orasını anladık da şimdi savaş uçağı pilotları başlıklarıyla sağ tarafa bakıyor , geriye bakıyor  ve arkasındaki uçağa bile füzeyi güdümleyebiliyor...

Atmaca veya hava savunma füzesi lançeri de sağa doğru ateşlenir ama soldaki hedefi de vuramaz mı ? İllaha gemi,uçak neredeyse bu lançer oraya dönmesi mi gerekir? diye soruluyor galiba...

Tamam  , dik atılınca reaksiyon artar ama onlarca km uzaklıktaki hedef için illahaki lançerin oraya dönmesine gerek yok...Sağa doğru atılır , füze manevrayla sola da gider....

Zaten hedef uçak-füze de gemiye manevra yapa yapa geliyor..." Şu gemi kuzeyden geliyor ben onu en kısa mesafe olacak kuzeyden vurmalıyım "demiyor...Dolana dolana geliyor ki senin essm veya G-40 füzende dolana dolana hedefe ulaşmalı...

Ha dik atmışsın ya 45 dereceyle atmışsın...

Tabiki en ufak reaksiyonun bile önemli olduğu terminal aşamada süre önek-mli , ideali tabiki
dik atım...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #405 : 10 Aralık 2020, 13:34:02 »
Orasını anladık da şimdi savaş uçağı pilotları başlıklarıyla sağ tarafa bakıyor , geriye bakıyor  ve arkasındaki uçağa bile füzeyi güdümleyebiliyor...

Atmaca veya hava savunma füzesi lançeri de sağa doğru ateşlenir ama soldaki hedefi de vuramaz mı ? İllaha gemi,uçak neredeyse bu lançer oraya dönmesi mi gerekir? diye soruluyor galiba...

Tamam  , dik atılınca reaksiyon artar ama onlarca km uzaklıktaki hedef için illahaki lançerin oraya dönmesine gerek yok...Sağa doğru atılır , füze manevrayla sola da gider....

Zaten hedef uçak-füze de gemiye manevra yapa yapa geliyor..." Şu gemi kuzeyden geliyor ben onu en kısa mesafe olacak kuzeyden vurmalıyım "demiyor...Dolana dolana geliyor ki senin essm veya G-40 füzende dolana dolana hedefe ulaşmalı...

Ha dik atmışsın ya 45 dereceyle atmışsın...

Tabiki en ufak reaksiyonun bile önemli olduğu terminal aşamada süre önek-mli , ideali tabiki
dik atım...
Atmaca zaten hep eğik atım. Füzenin kendisi yavaş zaten ve de 200+ km öteye giden kendisi tehlike yaratacak silah. Dik atmak çok büyük bir avantaj getirmiyor, yerden kazanma dışında. ama yatık atım dolayısıyla radardan gizlenecek şekilde yerleştirilmesi de gerekiyor. Dikey atım olsa bu sıkıntı da olmayacak.
ESSM ve RAM füze rampalarına bakarsanız dönerli motorize rampa üzerine yerleştirilmiş  8’li, 21’li kanisterlerdir. (ESSM ler son versiyonlarda VLS tüplerinden atılmaya başlandı). Füze rampası yönünü tehlikenin geldiği tarafa çevirip füzesini ateşler.
Bora gibi 2.5 tonluk koca füzeyi ters tarafa atıp yön değiştirtip hem de tam yükselme modunda en çok yakıt harcadığı sırada extra manevra yaptırıp hızından ve yakıttan feragat edip menzilini düşürmek olmaz. Hedefe yöneltip atmak daha akıllıca. Dikey atımdan da daha akıllıca. Dikey atımda da yakıt daha çok harcanır. Balistik teoride en uzun menzil 45 derece atımdır.
Füzeleri bir defa ikiye ayıralım.
1. Kendisi tehlike olan füze
2. Tehlikeyi önleyecek füze.
1inci füzeyi istediğiniz gibi atın. Nasıl olsa hedefine varacak. Ama bunu yaparken de Bora örneğindeki gibi sağ kulağınızı sol elinizle tutmayın.
2inci füze mutlaka ya hedefe yönelmeli yada dik atılmalı.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2020, 13:43:45 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #406 : 10 Aralık 2020, 14:13:03 »
İdeali tabi ki dik fırlatma... Ama dikey fırlatamıyorsak , bu teknolojiden ambargo yiyiyorsak mecburen yatay atacaksın...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #407 : 10 Aralık 2020, 14:47:29 »
İdeali tabi ki dik fırlatma... Ama dikey fırlatamıyorsak , bu teknolojiden ambargo yiyiyorsak mecburen yatay atacaksın...

Yahu Allah aşkına, dik fırlatma en son derdimiz. Ona gelene kadar ohoooo.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #408 : 10 Aralık 2020, 17:00:53 »
Arkadaş sormuş da  muhabbet  oradan çıktı...

Zaten gemi konuşlu füzelerimiz dikey fırlatmaya göre dizayn ediliyor örneğin ESSM muadili olan G40 füzemiz...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #409 : 10 Aralık 2020, 18:19:13 »

Yahu Allah aşkına, dik fırlatma en son derdimiz. Ona gelene kadar ohoooo.

Dogrusu bende orasini tam anlayamadim.