Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 176849 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #360 : 12 Eylül 2020, 22:47:31 »
Cokrollü fırkateyn ile her görevi yapan fırkateyn birbirine karışmasın her işi en iyisi yapan fırkateyn yapar isek hem tonaj hemde fiyat artar.

Makul silah yükü

4xmk41vls sistemi
16xatmaca
1x76mm top
1x35mm ciws
2x 3'üz torpido(mk54)
1x10tonluk dsh helikopteri

Aslında 32 vls istememin sebebi :

Hafif hava savunma rolünü ve görevini üstlendirmek istiyor olmam

-9m69e2
-aster30
Gibi aktif radar güdümlü bir füze 20-30km irtifa 120km menzil ile bu görevi üstlendirmek.
Yoksa sm2block3, sm6yada sm3 atan bir hava savunma destroyeri elde etmek değil amaç. Bizde bu görevi hisar u veya siper üstlendirmek dolayısıyla füzenin boyutu ve çapı önemli umarım booster lı hisar veya g40 veyahut gökdoğan'dan birşeyler yapmak düşünülür 120km menzil 20-30km irtifalı

Sensör olarak arama ve hacim radarı 3boyutlu smart MK 2 radarı görevine devam edebilir fakat hedefi aydınlatma amaçlı çafradın bir Light yada lite versiyonuna ihtiyacımız var sadece çafrad çfr yada ayr olan bir modeli tıpkı sea master400yada type45darlingteki paams radarı ve benzeri bir radar ailesine.

Ben sn Battlestar dan farklı olarak geminin 16adetlik atmaca atma yeteneğinin korunması gerektiğine ve korunabilceğine inanıyorum. Nasıl mı?

Çok basit atmaca lançerlerini mk143yada 141 box tipi katlanabilir lançer haline getircen bu atmaca lançerlerini önünde mk41vls sistemi ekliyecen

Yani orta gövde
16atmaca
Ve
2adet daha mk41vls

Taşıyabilecek ve bünyesinde barındırabilcek benim dizaynı bu şekil ve gemiden beklentim bu yönde

Hatta katlanabilir lançer merak eden fac55 hücumbot una bakabilir orda bir örneği var.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #361 : 12 Eylül 2020, 22:53:14 »
Böyle yazıyoruz hayal kuruyoruz aka gerçekler kaç yılda bir gemiyi indiremedik denize Milgem tamam eee i sınıfı kaç yıl oldu. TF-2000 unutun bence o en az 10 seneyi bulur ki haksız sayılmazlar o konuda.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #362 : 12 Eylül 2020, 23:30:47 »
Zaten i sınıfı neyi bekliyor diye sorarsanız

Sonuçta milgem korveti 99metre 2400ton i sınıfı ise aynı gemi dizaynın 14metre uzaltılmışı 600ton arttırılmış geminin özeti bu

Buda gemiye
 2xmk41 vls
16xatmaca veya harpoon imkanı sunuyor

Ama esas gecikme
Belki
Yerli 76 mm top
Yerli mk41 vls sistemi ve benzeri
Yerli gemisavar
Yerli 35 mm ciws
Yerli hafif torpido
G40

Gibi ve benzeri silah sistemlerinin yerlileştirmek için girişilen girişimlerden ötürü bir gecikme gecikme gözüküyor yada sebep oluyor diye düşünüyorum.

En son yerli 76mm top geliştirmesi vardı  belki bu gemiye yetişir

Birde hafif torpido projemiz vardı ne ses ne soluk var hatta torpidonun g. Koreli whiteshark yada tigershark hafif torpidosuna benzeyeceği söyleniyordu ne oldu ne ses var nede seda akibiyetini bilen var mı?

Kısaca gemideki gecikmenin sebebini yerlileşen silah sistemleri nedeni ile olduğunu düşünüyorum

Açıkçası beklentim

Yerli 76mm top
Yerli gemisavar Atmaca
Yerli dikey atım sistemi
Yerli hafif torpido
Yerli 35mm ciws
Yerli hava savunma sistemi g40 yada hisar sistemi gibi

Yüzde yüze yakın yerli silah sistemlerinden oluşan gemi bekliyorum

Yoksa hazır dızaynı ve tasarımı belli olan ve sadece milgem' in 14 metre uzaltılmışı için neden bu kadar çok bekleyeceğiz ki

mantıklı bir açıklaması olamaz yada para 💵 yok demektir.

Bir an önce yeni ve gıcır  16adet i sınıfı üretilirde bizim eski gabyalar ve yavuzlar ve barbaroslar emekli edilir.

Artık milgem in uzunu bir gemiyide özel sektör'e ihale etmeliyiz

4adet Rmk koç'a
4adet adik' e
4adet Sedef'e

4 adet'te İstanbul tersanesi

Şeklinde hızlı üretim için paylaşım olmalı Karadeniz'e  trilyon metreküp doğalgaz bulduğumuz yerde ilgili hak ve menfaatlerimizi korumak için yeni genel maksat fırkateynlerine ihtiyacımız var gerekirse Tf2000 bekleyebilir bir 5-10sene daha ama modern genel maksat fırkateyni ihtiyacı bekletilemez

Egede ve Akdeniz de sürtüşmeler için yeni fırkateynlere ihtiyaç var alan hakimiyeti sağlamak için. Yunan bu yüzden fırkateyn filosunu arttırmak ister iken bizimde yapacağımız en iyi şey karşılarına 16 adet i sınıfı fırkateyn çıkarabilmek olur.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #363 : 12 Eylül 2020, 23:41:42 »
Hocam TF-2000 , hava savunma muhribini burada ayrı tutuyorum X bandı radar vb. daha uzun algılama vb.

Ama denizaltı harbi, deniz yüzeyi harbi , kara saldırı harbi için tek tip gövdeye sahip fırkateyne mecburuz hocam... Haklısınız özelleşmesi gerekir ama para yok...

İ sınıfını yapacağız , göreve göre asroc,gezgin,atmaca yükleyip denize salacağız...

Kimse Tf-100 , Tf-4500 vb fırkateyn beklemesin artık...

Şu anki hali ile İ sınıfından hava savunma gemisi olmaz. Denizaltı savunma harbi de karaya yakın mesafelerde tercih edilmez. Ancak fersah sonarı cidden güçlü bir sonar. İ sınıfı bu yüzden ve hızı ve kıvraklığı ile kıyı savunma filolarının olmasa açık deniz filolarında asw görevi yapacaktır.

Dediğim gibi elimizdeki multirole gemilere göreve göre özelleştirebiliriz. Ancak herşeyi koyalım herşeyi yapsın olmaz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #364 : 13 Eylül 2020, 00:14:44 »
Hava savunma gemisi işi İ sınıfının üstesindan gelebileceği bir yetenek olmaktan uzak.

İ sınıfı eğer akıllı mühimmatlarımızı geliştirirsek diğer bütün görevleri yapabilir bence. Gemi de vurur , denizaltı da vurur , karaya saldırı da yapar.

Atmaca,Gezgin,G-40, Yerli Asroc yerli motor ve yeni teknolojilerle geliştirilirse menzil ve etkinlik artışı sağlar.
Şu İ sınıfı sayısını yerli üretim fiyat avantajıyla hızla 12 sayısına çıkarmalıyız ama .

Akdeniz,Ege,Karadeniz için geçerli bu söylediklerim.
Okyanusta iş yapmazlar
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2020, 00:16:29 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #365 : 13 Eylül 2020, 09:47:51 »
Hava savunma gemisi işi İ sınıfının üstesindan gelebileceği bir yetenek olmaktan uzak.

İ sınıfı eğer akıllı mühimmatlarımızı geliştirirsek diğer bütün görevleri yapabilir bence. Gemi de vurur , denizaltı da vurur , karaya saldırı da yapar.

Atmaca,Gezgin,G-40, Yerli Asroc yerli motor ve yeni teknolojilerle geliştirilirse menzil ve etkinlik artışı sağlar.
Şu İ sınıfı sayısını yerli üretim fiyat avantajıyla hızla 12 sayısına çıkarmalıyız ama .

Akdeniz,Ege,Karadeniz için geçerli bu söylediklerim.
Okyanusta iş yapmazlar

Serkan hocam bak sana anlatmaya çalışıyorum ama ya anlamıyorsun yada kendin haklı çıkmak için uğraşıyorsun. Bu benim de çok önceden yaptığım ve çok pişman olduğum bir davranış tavsiye etmem.

Konuya dönersek diyorsun ki "İ sınıfı Gemi de vurur , denizaltı da vurur , karaya saldırı da yapar." Evet yapar ama hepsini aynı anda yapamaz. Gemi vurmak zaten standart bir özellik ancak bu gemi aynı anda denizaltı avcısı ve kara saldırısı yapmaz. 16x vls'si var öz savunmasından feragat edip essm sayısını 32'ye indirsen bile ancak 8 vl asroc veya 8 gezgin taşırsın. Oda bakalım i sınıfında hangi tipte vls olacak . Büyük ihtimal taktik kullanılır. Tomahawk sadece strike'dan atılabiliyor. Haliyle gezginde en az tomahawk boyunda olur. Zaten denizaltıdan atacaksak 533mm çaptan fazla olamaz ve oda zaten tomahawk boyuna yaklaştırır. Kısaca İ sınıfından Gezgin atmak zor. Ha atmaca var ama atmacayı kara hedeflerine yüksek sayıda kullanmak büyük bir israf üstünde aktif radar başlığı onun bataryası güç birimi vs. boşuna gitmiş olacak . Ayrıca 8 sayısıda o kadar fark ettirecek bir sayı değil. Hatırlarsan suriyeye yapılan ve pekte etki etmeyen koalisyon saldırısında en az 100+ seyir füzesi atıldı.

Hava Savunma kısmına gelirsek bu gemi hava savunma gemisi görevini yapar. Ancak tabi Tf-2000 kadar kapsamlı yapamasa da bizim için oldukça yeterli olabilecek seviyede yaparlar. Nasıl takarsın çafrad çfr'ın s band versiyonunu veya çafrad umr'nin yarı modül sayılı versiyonunu mastın üstüne de aselsan akr-d'yi yuvarlak dome da takarsın. arka tarafada x band mar-d eklersin hedef takip ve teşhisini daha etkili yapmak için. Öyle çok maliyetli çafrad çfr,umr,ayr onlara girmeye gerek bile yok umr-Light + akr-d + mar-d zatem çok etkili bir sensör süiti olur. Umr dediğiniz radar teirs'in 4 yönlü olanı teirsin menzili 600-800 km yarı modüllü hali nerden baksan 300-400 km menzil eder ki an-spy/1'den daha iyi bir radar olur. Füze olarak da ortadaki 16'lı orta atmaca lançerlerinden 8'i kaldır oraya 8x vls sığar . oraya 8 siper ekle öndeki 16'lıdan da 8'e yine siper ekle geri kalan 8'e de quadpack 32x hisar-o veya g-40 ekle 16-32 güzel bir tandem.

Bahsettiğim gemi bırak freem aaw'yi horizon'a denk bir hava savunma sensör süiti ve görev yükü oluyor. Diğer yandan maliyette de taş çatlasa gemiyi 400-450m euro bandına çıkarır tonajda taş çatlasa 3200-3500 olur.

Gayet yeterli. Ha i sınıfı zaten 8-12 arası üretilecek. Ne olur, tf-2000'ler geldimi İ sınıfının vls'leri ister atmaca koy ister asroc koy ister vl kuzgun koy istediğin görev tipine evir. Ama şu an öncelik hava savunma gemisi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #366 : 13 Eylül 2020, 11:21:08 »
Hocam İ sınıfında VLS (16 Hücre Mk41)   olacak.

MK-41 ebatlarında yapılacak bir yerli VLS'den ( Abd'nin fırlatabildiği füzelerin ebatlarını düşünürsek) atmaca , gezgin, G-40 , Siper atılabilir mi hocam?

Kaç tane atılabilir sormuyorum. Sadece atılıp atılamayacağını soruyorum.

« Son Düzenleme: 13 Eylül 2020, 11:23:25 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #367 : 13 Eylül 2020, 12:24:44 »
Hocam İ sınıfında VLS (16 Hücre Mk41)   olacak.

MK-41 ebatlarında yapılacak bir yerli VLS'den ( Abd'nin fırlatabildiği füzelerin ebatlarını düşünürsek) atmaca , gezgin, G-40 , Siper atılabilir mi hocam?

Kaç tane atılabilir sormuyorum. Sadece atılıp atılamayacağını soruyorum.

Bahsettiğin füzelerden 3 tanesi daha ortaya bile çıkmadı boylarını bilmiyoruz sadece tahmin ediyoruz. Diğer yandan İ sınıfında Mk-41'in hangi tipi kullanılacak ? Self Defense mi, taktik mi, strike mı ? Geminin su çekimi ve tahmini yüksekliğine bakılınca Strike modülü olması zor. Çünkü çizimlerde vls gömülü halde. Geminin yüksekliği o kadarda fazla değil yani Self Defense olma ihtimali bile var. Tamam gabyada ve barbarosta taktik var ama o vls'ler barbarosta geminin en üst kısmında ve hala yukarı kısma taşmış. Gabyalarda da yine gömülü değil ve yukarı taşmış. Ki bunlar draftı felan yüksek gemiler.

Toparlarsak gezgini atması pek olası değil. G-40'ı atar. Siper şaibeli.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #368 : 13 Eylül 2020, 15:47:24 »
MK-41 VLS Fırlatıcının yüksekliği (füze uzunluğunu belirleyen) üç boyutta gelir: kendini savunma versiyonu için 209 inç (5,3 m), taktik versiyon için 266 inç (6,8 m) ve saldırı versiyonu için 303 inç (7,7 m) .
İ sınıfı için saldırı versiyonunu kullanmak ağırlık ve yükseklik sorunları yüzünden zor o zaman...

Peki hocam bir şekilde 7,7 metrelik versiyonu ürettik ve İ sınıfında kullandık. O zaman boyu kısa füzeler de mesela G-40 gibi yine bu 7.7 metrelik VLS'den atılır mı? Yoksa ilaha kısa VLS'den mı atılması gerekir?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #369 : 13 Eylül 2020, 17:35:12 »
MK-41 VLS Fırlatıcının yüksekliği (füze uzunluğunu belirleyen) üç boyutta gelir: kendini savunma versiyonu için 209 inç (5,3 m), taktik versiyon için 266 inç (6,8 m) ve saldırı versiyonu için 303 inç (7,7 m) .
İ sınıfı için saldırı versiyonunu kullanmak ağırlık ve yükseklik sorunları yüzünden zor o zaman...

Peki hocam bir şekilde 7,7 metrelik versiyonu ürettik ve İ sınıfında kullandık. O zaman boyu kısa füzeler de mesela G-40 gibi yine bu 7.7 metrelik VLS'den atılır mı? Yoksa ilaha kısa VLS'den mı atılması gerekir?
Sn Serkan1976,
İ sınıfı fırkateynin draft’ı 4.05m (13ft 3inç),  gövde yüksekliğini de katarsanız işin içine 10+ m leri rahat görürsünüz. Bu yetermi 7.7 m lik mk41 için bilemem ama (bence yeter- unutmayın gövde de yukarıya taşma da olsa problem olmuyor) uzun mk41’in tam boyunu kullanma zorunluluğu yok diye biliyorum.