Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 176683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #270 : 23 Haziran 2020, 21:52:50 »
Sedef tersanesi navantia'nın mühendis desteği olmadan üretebilirmiymiş acaba Lhd'yi merak ettim.  Yine rmk marine alsaydı projeyi ki belli değildi , acaba hiç donanmadan istanbul tersanesinden iş bilir mühendisler projeye kaymayacakmıydı acaba ? Diğer yandan seri üretim sözleşmesi blok üretmeyide kapsıyor mu ona da bakmak lazım bir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #271 : 23 Haziran 2020, 22:39:47 »
Arkadaşlar bunu bu konuda belki 3. kere diyorum ancak bir şeyi devamlı unutuyorsunuz. Para problem değil, önemli olan KALİFİYE ELEMAN.

Bir savaş gemisi yapmakla , ro-ro konteyner gemisi yapmak aynı değil . Ülkemizde savaş gemisi yapma tecrübesine haiz, gemi donatma tecrübesine haiz, gemi test etme tecrübesine haiz mühendis, tekniker sayısı SINIRLI.

Ne kadar paran olsa bile donanmada o kadar inşa, tamir, moderniz projesi sürüyorken sadece ana savaş platformuna bakıp ya bu neden yavaş diyemeyiz. Sayı sınırlı kabiliyet sınırlı. Mühendisin ve teknikerin bir kısmı 4. milgem ve Tcg Ufuk'un inşasında çalışırken İ sınıfının uçmasını bekleyemeyiz. Şimdi projelerin yapım kısımları bitti. Artık İ sınıfına yoğunlaşılacak. İ sınıfında da Vls'nin menşei ve radar konusunda değişiklikler olabilir ancak bunlar blokların birleştirilmesine engel değildir.

Toparlarsak her gemi mühendisi savaş gemisi inşa etmesi kolay değil. Harp okullarının bünyesindeki enstitülerde ASKERİ ELEKTRONİK SİSTEMLER MÜH. ANA BİLİM DALI , HARP SİLAH VE ARAÇLARI ANA BİLİM DALI, SİLAH SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI, GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSLİĞİ  gibi Yüksek Lisans/Doktora programları boşuna açılmıyor. Bu bölümlerin öğrenci sayısı da bir elin parmaklarını zor geçiyor.
Sn Battlestar,
Sizin bu dediğinizden ülkenin eğitim sistemi bozuk anlamı çıkıyor.
Doğru da.
Bozuk!
O kadar imamhatip okulu açıp “hoca” yetiştiriyor ve teknik insan , pozitif bilim insanı yetiştiremiyorsak ne beklenir?
ODTÜ , Boğaziçi, Hacettepe, Koç Üniversitesi, Bilkent, Sabancı, İTÜ. Var mi başka  adam gibi bilim adamı çıkaracak üniversite? Belki benim unuttuğum 2-3 tane daha çıkar. Bunlar da dünya klasmanında yok bile. Neden? Aşağıdan gelenin lise eğitimi yetersiz.
Koç Üniversitesi 451inci sırada. Bilkent ve diğerleri 500’den sonra.

https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2020

alıntı1:
Türkiye'deki tüm üniversitelerin listesidir. Toplamda 205 üniversite ve akademi vardır: 131 devlet üniversitesi (on teknik üniversite, bir yüksek teknoloji enstitüsü ve iki güzel sanatlar üniversitesinin yanı sıra Millî Savunma Üniversitesi ve Polis Akademisi.) ve 74 vakıf üniversitesi bulunmaktadır.
alıntı 2:
İngiltere ülke olarak üniversite sayısı ile en zengin ülkedir. 368 tane üniversitesi vardır. Toplam 368 farklı Üniversitesi ile İngiltere, kaliteli Üniversite çokluğu ile en zengin üniversite ülkelerinden biridir.
alıntı 3:
Almanya genelinde yaklaşık 370 yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. (Bunların bir kısmı yüksek tekniker okuludur) Hemen her kentte bir yüksek öğrenim kurumu vardır. Üniversitelerin pek çoğu 1960-1970'li yıllarda kurulmuştur ve son 20 yılda, yüksek öğrenim gören öğrenci sayısı 5'e katlanmıştır.
Tabii nicelikten ziyade nitelik önemli.
Bunun yanında Koç üniversitesi’nden mezun birisi çıkıyor MIT’de Prof oluyor. Dünyada 86 lokasyonda Bulunan Max Planck enstitüsünün robotik bölümünün başına geçiyor. Tüm enstitünün de yönetim kurulu direktörleri arasına giriyor.
Demekki beyin var. İşleyemiyoruz.

+1
Yorumunuzun her virgülüne katılıyorum. Eğitim kalitesinde ciddi defisit devam etmediği gibi daha da kızışıyor. Fakültelerde fen bölümleri kapanırkenı Avrupa’da bilhassa Almanya’da öğrenciler senelerce bekliyorlar.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #272 : 23 Haziran 2020, 23:17:40 »
Donanmadan %100 elemanlar yada kailifiye elemanlar tersahanelere dağıtılcaktı yada dağıtılırdı çünkü proje ofisilerinin başına geçmesi için

1 albay sedef'e

1 albay rmk'ya

1 albay adik'e

1 albay tuzla da kalmaya devam ederdi.

Gemiler üretime başlanırdı benim fikrim

Çünkü gemilerin dizayn tasarım ve ofis bürosu

Ar mer kom araştırma merkez komutanlığında yürütüldüğü için

Sn. Battlestar siz benden kesinlikle daha iyi bilirsiniz her deniz kuvvetleri subayı aslında birer mühendistir ve bu bölümler ile eğitilip donatılıp hizmet hayatına başlar matematik ve fizik alanında oldukça ender bilgiler ve harp akademilerinde gerekli proje ve deneyler ile büyütülüyor ve eğitiliyorlar kısaca donanma içerisinde yeterince tersanede çalısabilcek mühendis kalitesinde donanma mezunu yada teğmen seviyesinde  subay yetiştiriyoruz.

Yeteneklere göre kullanmak deniz kuvvetlerininin işi; tersaneye atama yapar ise tersaneci özellikleri gelişir savaş gemisine atar ise savaşçı özellikleri gelişir.

Zaten bu kadar imamatif yerine pozitif bilimler ile mesleki liselere yatırım yapsak şimdi üretimlerde yada argelerde farkını ortaya koyardık ülke olarak.

Daha yeni bir güreşçinin mali iktisadi alanlarla ilgili ataması olduğu eleştirilince içişleri bakanımız tahamül edemedi tartışma konusu oldu.

Pozitif bilimler ile ilgili eğitim yada meslek liselerinin sayısı ile niteliğinin arttırılması konusunda hemfikiriz
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2020, 01:49:39 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #273 : 24 Haziran 2020, 00:18:39 »
Donanmadan %100 elemanlar yada kailifiye elemanlar tersahanelere dağıtılcaktı yada dağıtılırdı çünkü proje ofisilerinin başına geçmesi için

1 albay sedef'e

1 albay rmk'ya

1 albay adik'e

1 albay tuzla da kalmaya devam ederdi.

Gemiler üretime başlanırdı benim fikrim

Çünkü gemilerin dizayn tasarım ve ofis bürosu

Ar mer kom araştırma merkez komutanlığında yürütüldüğü için

Sn. Battlestar siz benden kesinlikle daha iyi bilirsiniz her deniz kuvvetleri subayı aslında birer mühendistir ve bu bölümler ile eğitilip donatılıp hizmet hayatına başlar matematik ve fizik alanında oldukça ender bilgiler ve harp akademilerinde gerekli proje ve deneyler ile büyütülüyor ve eğitiliyorlar kısaca donanma içerisinde yeterince tersanede çalısabilcek mühendis kalitesinde donanma mezunu yada teğmen seviyesinde  subay yetiştiriuoruz.

Yeteneklere göre kullanmak deniz kuvvetlerininin işi; tersaneye atama yapar ise tersaneci özellikleri gelişir savaş gemisine atar ise savaşçı özellikleri gelişir.

Zaten bu kadar imamatif yerine pozotif bilimler ile mesleki liselere yatırım yapsak şimdi üretimlerde yada argelerde farkını ortaya koyardık ülke olarak.

Daha yeni bir güreşçinin mali iktisadi alanlarla ilgili ataması olduğu eleştirilince içişleri bakanımız tahamül edemedi tartışma konusu oldu.

Pozitif bilimler ile ilgili eğitim yada meslek liselerinin sayısı ile niteliğinin arttırılması konusunda hemfikiriz
+1
Güzel bir analiz

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #274 : 06 Temmuz 2020, 10:58:03 »
Bu konu İ sınıfı fırkateyn üzerine. Bu forum da bir savunma teknolojileri forumu.
Dini konularda tartışmak istiyorsanız, o konularla ilgili bir yığın forum vs bulabilirsiniz. Burada konuları dağıtmayınız!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tamers57

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
    • Han Tel Sandalye
« Yanıtla #275 : 17 Temmuz 2020, 16:53:46 »
Sn. SKYWOLF;
Ben konuyu dağıtmıyorum. Ama bazılarına yorum hakkı veriyorsanız ve yazdıklarına izin veriyorsanız, banada vermeniz gerekmiyor mu? Madem askeri forum burası bazıları kuvvet komutanlarını dinci tayyipçi diye damgalıyor. Neden izin veriyorsunuz? Bu iş bu kadar basit mi? Benim Sn.Yaşar'a yazdığım cevap defenceturk.net sitenizde haber olarak çıktı. Linki aşağıda. Şimdi kim dini konulara, siyasi konulara girmiş oluyor? Kusura bakmayın! Komutanlarımız üzerine laf edilirken biraz daha düşünülerek hareket edilmesi gerekiyor. Yazısı yayınlanmaması gereken kişi ben değilim. Ben sadece komutanlarımıza a partili, b partili gibisinden damgalanmasının hoş olmadığını söyledim. Gene aynı fikirdeyim. Komutanlarımız hepimizden daha ince fikirli ve ince hesapları yapabilmektedir. Tüm söyleyeceğim bu kadar. İsterseniz bunuda yayınlamayın. Ama hoş olmadı.

https://www.defenceturk.net/turk-deniz-kuvvetlerindeki-burak-sinifi-korvetlere-modernizasyon
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2020, 16:54:41 Gönderen: tamers57 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #276 : 17 Temmuz 2020, 17:25:25 »
Sn. SKYWOLF;
Ben konuyu dağıtmıyorum. Ama bazılarına yorum hakkı veriyorsanız ve yazdıklarına izin veriyorsanız, banada vermeniz gerekmiyor mu? Madem askeri forum burası bazıları kuvvet komutanlarını dinci tayyipçi diye damgalıyor. Neden izin veriyorsunuz? Bu iş bu kadar basit mi?

Bu forumda kim, kuvvet komutanlarını bu şekilde damgalamış. Ben göremedim. Siz gördüğünüzü söylüyorsunuz. O halde bana yardımcı olarak gösterirseniz memnun olurum.

Benim Sn.Yaşar'a yazdığım cevap defenceturk.net sitenizde haber olarak çıktı. Linki aşağıda. Şimdi kim dini konulara, siyasi konulara girmiş oluyor? Kusura bakmayın! Komutanlarımız üzerine laf edilirken biraz daha düşünülerek hareket edilmesi gerekiyor. Yazısı yayınlanmaması gereken kişi ben değilim. Ben sadece komutanlarımıza a partili, b partili gibisinden damgalanmasının hoş olmadığını söyledim. Gene aynı fikirdeyim. Komutanlarımız hepimizden daha ince fikirli ve ince hesapları yapabilmektedir. Tüm söyleyeceğim bu kadar. İsterseniz bunuda yayınlamayın. Ama hoş olmadı.

https://www.defenceturk.net/turk-deniz-kuvvetlerindeki-burak-sinifi-korvetlere-modernizasyon

defenceturk.net sitesi bize ait değil. Hiçbir bağımız yok. Sadece herhangi bir şekilde izin almaya bile gerek görmeden adımızı kullanıyorlar o kadar. Muhtemelen isim kıtlığı var! Faklı bir isim bulamamış olmalılar!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #277 : 18 Temmuz 2020, 00:34:24 »
İ sınıfında 16 mk41 hücresinin 32 mk41 hücresi olarak değiştirilmesi geminin dizaynının da değişmesini kaçınılmaz kılmaz mı?

Smart-s yerine çafrad türevi bir radar , 16 vsl yerine 32 vsl , atmacalar vsl' den atılsın vb istekler İ sınıfında geminin performansında olumsuzluklar da yaratmaz mı?

Sonuçta bu gemi örneğin 16 vsl'ye göre hesaplanarak tasarlandı ve yapılıyor. İ sınıfı gemimiz bu esnekliğe sahip mi? Bu değişiklikleri kaldırabilir mi?

İ sınıfı , milgem korvetlerin 99 metreden , 113 metreye uzatılmış hali demiş ve ben de 120 metre yapsalardı keşke diye hayıflanmıştım bir zamanlar.
Siz de bana " mevcut aktarım sistemleri ancak bu uzunluğa müsade ediyor performans açısından " demiştiniz.
Şimdi ise şurasını , burasını değiştirme teklifleri de sorun yaratmaz mı performans açısından?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #278 : 18 Temmuz 2020, 01:04:43 »
İ sınıfında 16 mk41 hücresinin 32 mk41 hücresi olarak değiştirilmesi geminin dizaynının da değişmesini kaçınılmaz kılmaz mı?

Smart-s yerine çafrad türevi bir radar , 16 vsl yerine 32 vsl , atmacalar vsl' den atılsın vb istekler İ sınıfında geminin performansında olumsuzluklar da yaratmaz mı?

Sonuçta bu gemi örneğin 16 vsl'ye göre hesaplanarak tasarlandı ve yapılıyor. İ sınıfı gemimiz bu esnekliğe sahip mi? Bu değişiklikleri kaldırabilir mi?

İ sınıfı , milgem korvetlerin 99 metreden , 113 metreye uzatılmış hali demiş ve ben de 120 metre yapsalardı keşke diye hayıflanmıştım bir zamanlar.
Siz de bana " mevcut aktarım sistemleri ancak bu uzunluğa müsade ediyor performans açısından " demiştiniz.
Şimdi ise şurasını , burasını değiştirme teklifleri de sorun yaratmaz mı performans açısından?

Şimdi ilk olarak hocam vsl değil vls.

Evet 32'ye çıkartırsak bir takım değişiklikler yapmak gerekebilir. Çünkü dıştan topun arkasında yer var ama bakalım gövdenin altında da yer varmı çünkü vls eğer gömülü ise aşağı doğru bayağı gidiyor.

Tabi burada daha kolay bir sistem izlenebilir. Benim aklıma gelen ilk seçenek ;

Şu 16'lı lançerden soldaki 8'liyi kaldırıp sağdaki 8'liden 4 lü lançeri karşı tarafa geçirip diğer tarafa angajman sağlatırsak, sol taraftan kalkan 8'li lançer yerine en az 8 vls sığar. O bölgede yanlardan kapalı olduğundan gömülü olmayacak şekilde 8'li lançer koyulabilir ve bu stealth görünümü de bozmaz. Ciws arkada olduğu için öndeki 16 vls'den 8'ine 32 g-40 ve 8'ine siper ve ortadaki 8'li lançerede yine 8 siper koyabilirim.  İleri dönemde Tf-2000'ler geldiğinde öndeki boşalacak 8 lançere asroc muadili yerli ve ortadakinede yerli gezgin koyarım. Radar eğer s bant + x band atış kontrol olursa sorun olmaz fazla ağır radar değiller.

Ama cidden önde 32 lançer , s band döner radar + x bant çok amaçlı + x band atış kontrol gibi bir durum olursa bu gemi yavaşlar.

O yüzden ilk opsiyon yapılabilirse bence hem kolay bir dönüşüm olur, hem maliyet fazla artmaz hemde çok f/p ürün olur.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #279 : 18 Temmuz 2020, 11:40:10 »
Mk 41 VLS, modüler tasarım konseptini benimser ve bu da çeşitli modüllerde farklı "kutular" nedeniyle boyut ve ağırlık olarak değişen farklı versiyonlarla sonuçlanır. Fırlatıcının yüksekliği (füze uzunluğunu belirleyen) üç boyutta gelir: kendini savunma versiyonu için 209 inç (5.3 m), taktik versiyon için 266 inç (6.8 m) ve vuruş versiyonu için 303 inç (7.7 m) . 8 hücreli bir modül için boş ağırlık, kendini savunma versiyonu için 26.800 pound, taktik versiyon için 29.800 pound ve grev versiyonu için 32.000 pound

Yukarıdaki bilgiler doğruysa mk-41 vls en az 6 metre yükseklikte bir kutu kadar. Atmacanın konulduğu yanlardan kapalı kısmın yüksekliği 3 metre desek,  tamamı gömülü olmasa bile yine de 3 metre kadar gömmek gerekebilir. O kısmın altında , 3 metre aşağıda kritik sistemler olabilir .