Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 176840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #260 : 22 Haziran 2020, 23:08:47 »
Yap o zaman hocam nükleer füzeyi , elinden tutan mı var?

Önce pasta Yapsam olmaz mi? Hazır mala güvenemiyorum.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #261 : 22 Haziran 2020, 23:34:45 »
Ve bir kahraman gelsin sağda solda o nükleer bomba patlamadan kurtarsın dünyayı james bond gibi ;) :P : ::)

Biz iyisimi iyisi iyiden iyiye nükleer sevdadan vazgeçelim bir sonraki aşama nereyi haritadan silerize gelir konu

Boşver nükleersizlik iyidir nükleer güc olmak sorumluluk ister o bizde yok

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #262 : 23 Haziran 2020, 00:26:11 »
Yaw biz ilk önce Altayı ve diğer gemileri bir üretime geçirelim de nükleere bakarız.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #263 : 23 Haziran 2020, 02:33:28 »
 İ sınıfı sılahlandırma

Orta gövde silah yerleşimi
θθθθ [[[[[[[[

]]]]]]] her bir parantez yatay lançeri ifade etmekte ama esinlenmek istenen mk143 box launcher

θθθθ
θθθθ her bir radius(yarıçap işareti) işareti de dikey lançer kapağını temsil etmekte aslında mk41 dir anlatılmak istenen.

Arkadaslar roundel leme yada 3 d çizim yolu ile yapılsa nasıl birşey ortaya çıkar denermisiniz?

Amaç orta gövdeye 4 yatay lançer sığdırmak

Hatta örnek olsun diye mk143 kutu tipi yatay lançeri örnek olarak alabilirsiniz.

Ve yine 4 yatay lançerin olduğu bu alana ekstra 2 dikey lançer daha ekleyerek

Gemiye 4 antigemi lançeri ile 4 adet dikey sığdırmak amaç

Sizlerinde yardımı ile bunu becerebilirmiyiz acaba

İstif in hakkı

16 x atmaca
4 xmk41 lançer veya yerlisi

Amaç fikir vermek zihin açmak malum resim falan eklemesini bilmeyince böyle yaratıcılığa yada bakanın gözünden garubet denilen yada rezaletimsi tasarımlar ortaya çıkıyor.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir silah yerleşimi konusundaki yeniliği yada çözümü

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #264 : 23 Haziran 2020, 09:07:59 »
Bu iş T-129 işine döndü. T-129'u Ah-64 kadar mühimmat  ve sensörle donatmaya çalışınca ne olduğunu gördük. Light T-129 bu yükleri artık kaldıramadı.Mecburen T-629 ve Atak-2 gibi daha cüsseli bir helikoptere geçiyoruz.
T-129 acil platform ihtiyacından hatta hayati ihtiyaç üzerine alındı. Bu konuda asla eleştirim olamaz yetkililere.

Ama İ sınıfı yapılırken bu ebat light bir fırkateynin günümüz harp sahası gereksinimleri için çok da yeterli olmadığı tahmin edilmiştir mutlaka.

Ada sınıfını 10 metre uzatıp aynı aktarma ve güç sistemlerini kullanmak maliyet açısından da çok mantıklıydı ama sensör-radar-silah sistemi ve mühimmat sayısı olarak sorunlar çıkacağı aşikardı.

Şimdi görüyoruz , silahları sığdırmak sorunlarıyla uğraşıyoruz. Neyse bu fırkateyn bizi okyanuslara çıkmadıkça idare eder bence.

Yalnız madem ufak yaptık , ada korvetleriyle benzer sistemler yahu bari üretim hızını artırın gözünüzü seveyim.4 senede light fırkateyn mi yapılır yahu 🤨🤨🤨
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2020, 11:05:09 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #265 : 23 Haziran 2020, 12:48:10 »
@serkan1976
Yalnız madem ufak yaptık , ada korvetleriyle benzer sistemler yahu bari üretim hızını artırın gözünüzü seveyim.4 senede light fırkateyn mi yapılır yahu
Şu son cümle çok doğru. Çinli ler 2 senede bir 2’şer  3’er Yapıyorlar harp gemilerini.
Para yok para! Saraylara , özel uçaklara ve diyanete para harcamaktan!!!
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2020, 12:51:30 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #266 : 23 Haziran 2020, 13:23:30 »
Hocam birde bizimkiler biraz yerli olsun istiyorlar Vls sistemi yerli olsun vb diye diye inşaat uzuyor tabiki. Şimdi yerli olması tabiki de güzel mükemmel ama şuan Akdeniz ve Ege sorunumuz varken hızlı gemi yapmak veya almak en önemlisi. Para konusuna gelince ben paranın olmadığına inanmıyorum hocam herşeye para varda Türkiye Cumhuriyeti bir gemiye mı para veremiyor?
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #267 : 23 Haziran 2020, 13:55:50 »
Arkadaşlar bunu bu konuda belki 3. kere diyorum ancak bir şeyi devamlı unutuyorsunuz. Para problem değil, önemli olan KALİFİYE ELEMAN.

Bir savaş gemisi yapmakla , ro-ro konteyner gemisi yapmak aynı değil . Ülkemizde savaş gemisi yapma tecrübesine haiz, gemi donatma tecrübesine haiz, gemi test etme tecrübesine haiz mühendis, tekniker sayısı SINIRLI.

Ne kadar paran olsa bile donanmada o kadar inşa, tamir, moderniz projesi sürüyorken sadece ana savaş platformuna bakıp ya bu neden yavaş diyemeyiz. Sayı sınırlı kabiliyet sınırlı. Mühendisin ve teknikerin bir kısmı 4. milgem ve Tcg Ufuk'un inşasında çalışırken İ sınıfının uçmasını bekleyemeyiz. Şimdi projelerin yapım kısımları bitti. Artık İ sınıfına yoğunlaşılacak. İ sınıfında da Vls'nin menşei ve radar konusunda değişiklikler olabilir ancak bunlar blokların birleştirilmesine engel değildir.

Toparlarsak her gemi mühendisi savaş gemisi inşa etmesi kolay değil. Harp okullarının bünyesindeki enstitülerde ASKERİ ELEKTRONİK SİSTEMLER MÜH. ANA BİLİM DALI , HARP SİLAH VE ARAÇLARI ANA BİLİM DALI, SİLAH SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI, GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSLİĞİ  gibi Yüksek Lisans/Doktora programları boşuna açılmıyor. Bu bölümlerin öğrenci sayısı da bir elin parmaklarını zor geçiyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #268 : 23 Haziran 2020, 16:57:47 »
Arkadaşlar bunu bu konuda belki 3. kere diyorum ancak bir şeyi devamlı unutuyorsunuz. Para problem değil, önemli olan KALİFİYE ELEMAN.

Bir savaş gemisi yapmakla , ro-ro konteyner gemisi yapmak aynı değil . Ülkemizde savaş gemisi yapma tecrübesine haiz, gemi donatma tecrübesine haiz, gemi test etme tecrübesine haiz mühendis, tekniker sayısı SINIRLI.

Ne kadar paran olsa bile donanmada o kadar inşa, tamir, moderniz projesi sürüyorken sadece ana savaş platformuna bakıp ya bu neden yavaş diyemeyiz. Sayı sınırlı kabiliyet sınırlı. Mühendisin ve teknikerin bir kısmı 4. milgem ve Tcg Ufuk'un inşasında çalışırken İ sınıfının uçmasını bekleyemeyiz. Şimdi projelerin yapım kısımları bitti. Artık İ sınıfına yoğunlaşılacak. İ sınıfında da Vls'nin menşei ve radar konusunda değişiklikler olabilir ancak bunlar blokların birleştirilmesine engel değildir.

Toparlarsak her gemi mühendisi savaş gemisi inşa etmesi kolay değil. Harp okullarının bünyesindeki enstitülerde ASKERİ ELEKTRONİK SİSTEMLER MÜH. ANA BİLİM DALI , HARP SİLAH VE ARAÇLARI ANA BİLİM DALI, SİLAH SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI, GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSLİĞİ  gibi Yüksek Lisans/Doktora programları boşuna açılmıyor. Bu bölümlerin öğrenci sayısı da bir elin parmaklarını zor geçiyor.
Sn Battlestar,
Sizin bu dediğinizden ülkenin eğitim sistemi bozuk anlamı çıkıyor.
Doğru da.
Bozuk!
O kadar imamhatip okulu açıp “hoca” yetiştiriyor ve teknik insan , pozitif bilim insanı yetiştiremiyorsak ne beklenir?
ODTÜ , Boğaziçi, Hacettepe, Koç Üniversitesi, Bilkent, Sabancı, İTÜ. Var mi başka  adam gibi bilim adamı çıkaracak üniversite? Belki benim unuttuğum 2-3 tane daha çıkar. Bunlar da dünya klasmanında yok bile. Neden? Aşağıdan gelenin lise eğitimi yetersiz.
Koç Üniversitesi 451inci sırada. Bilkent ve diğerleri 500’den sonra.

https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2020

alıntı1:
Türkiye'deki tüm üniversitelerin listesidir. Toplamda 205 üniversite ve akademi vardır: 131 devlet üniversitesi (on teknik üniversite, bir yüksek teknoloji enstitüsü ve iki güzel sanatlar üniversitesinin yanı sıra Millî Savunma Üniversitesi ve Polis Akademisi.) ve 74 vakıf üniversitesi bulunmaktadır.
alıntı 2:
İngiltere ülke olarak üniversite sayısı ile en zengin ülkedir. 368 tane üniversitesi vardır. Toplam 368 farklı Üniversitesi ile İngiltere, kaliteli Üniversite çokluğu ile en zengin üniversite ülkelerinden biridir.
alıntı 3:
Almanya genelinde yaklaşık 370 yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. (Bunların bir kısmı yüksek tekniker okuludur) Hemen her kentte bir yüksek öğrenim kurumu vardır. Üniversitelerin pek çoğu 1960-1970'li yıllarda kurulmuştur ve son 20 yılda, yüksek öğrenim gören öğrenci sayısı 5'e katlanmıştır.
Tabii nicelikten ziyade nitelik önemli.
Bunun yanında Koç üniversitesi’nden mezun birisi çıkıyor MIT’de Prof oluyor. Dünyada 86 lokasyonda Bulunan Max Planck enstitüsünün robotik bölümünün başına geçiyor. Tüm enstitünün de yönetim kurulu direktörleri arasına giriyor.
Demekki beyin var. İşleyemiyoruz.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2020, 17:05:26 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #269 : 23 Haziran 2020, 21:33:01 »
Sn battlestar askeri tersaneler ve denizcilik alanında ender bilgilere sahip

Aslında ondan farklı olarak yetişmiş personel eksikliği yüzünden gemiler üretilmedi kısmına katılmıyorum

Sedef tersanesi var 230 metrelik lhd üretiyor

Koç tersanesi ki yada rmk yakın zamanda elinden milgem alındı

Adik tersanesi var ki iki adet lst gemisi üretti fırkateyn ayarında 130 metre boyunda

Kısaca tersane yok yada kalifiye eleman sıkıntısı var demek yanlış olur kanımca...

2 tane koça yani rmk'ya  i sınıfı fırkateyn vercen

2 adet adik e vercen

2 adet sedefe vericen

2 adet istanbul tuzla askeri tersanesi

Ki gölcükte var sadece denizaltı mı üretiyor bilmiyorum birde izmirde karşıyaka  tersane olması lazım belki bakım üzerinedir orası ayrı.

Yani memlekette tersane ile yetişmiş kalifiye eleman eksiği var demek kendi fikrim yada görüşümce yanlış.

8 tane gemiyi istesek 2 yıl da üretiriz kastım i sınıfı fırkateyn ve fikrim bu

Zaten gemi radarı yabancı yada lisans altı

mk41 lançerler yurtdışı kaynaklı yapcağın geminin yerlilik oranı belli

Gemiler bal gibi de üretilmek istenmiyor yada bilinçli olarak aksatılıyor benim fikrim daha doğrusu nacizane fikrim bu

Zaten denize indiğinde bile hala entegre edilebilen sistemlere sahip bir platformdan yada platformlar bütününden bahsediyoruz donatmak neden zor olsun ki