Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 176801 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #240 : 11 Haziran 2020, 15:00:36 »
Donanmadan söz açılmışken belirtmekte fayda var. 1976 model 6 adet Burak sınıfı da artık ömrünün sonunda. Acilen aşağıdaki gemilerden 6 tane kızağa koymak lazım.
Ya da bir benzeri.

Yonca-Onuk'un yeni Korvet konsept çalışması. ÇAFRAD donanımlı olduğu gözüken gemide 1 x 76mm top + 16 x Atmaca + 2 x Gökdeniz + 1 x DSH Roketi + 2 x UKSS + 2 x 4'lü VLS yüklü gözüküyor.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #241 : 11 Haziran 2020, 15:18:17 »
Gökdenizin biraz küçüğü yapılıp konsa güzel olmaz mıydı çok yer kaplıyor. Aklıma buyan sınıfı gemiler geliyor Ruslar gibi ufak ve ekonomik gemiler yapsak.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #242 : 11 Haziran 2020, 15:25:25 »
Donanmadan söz açılmışken belirtmekte fayda var. 1976 model 6 adet Burak sınıfı da artık ömrünün sonunda. Acilen aşağıdaki gemilerden 6 tane kızağa koymak lazım.
Ya da bir benzeri.

Yonca-Onuk'un yeni Korvet konsept çalışması. ÇAFRAD donanımlı olduğu gözüken gemide 1 x 76mm top + 16 x Atmaca + 2 x Gökdeniz + 1 x DSH Roketi + 2 x UKSS + 2 x 4'lü VLS yüklü gözüküyor.

Hocam bu gemi bu haliyle asw korvetleri olan burak ve  milgemin yerini tutamaz çünkü karinaya monteli sonar taşımıyor.

Gökdenizin biraz küçüğü yapılıp konsa güzel olmaz mıydı çok yer kaplıyor. Aklıma buyan sınıfı gemiler geliyor Ruslar gibi ufak ve ekonomik gemiler yapsak.

Buyan-M'in biraz daha uzunu ve karinaya monteli sonar taşıyan ve orka-a atıcısına ait yerli versiyonu olabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #243 : 11 Haziran 2020, 15:36:14 »
   Pakistan için yapılan Milgemleri gördüğümde içim gidiyor 16 VLS li şekilde.Malesef bu gemileri zamanında türlü gerekçelerle VLS düşünmeden üretmekle hata yaptık.Neden hep küçük düşünüyoruz anlamıyorum.İstif sınıfı da hafif fırkateyn olarak değil en az 4000-4500 tonluk çok daha donanımlı ve en az 32 VLS li tasarlanabilirdi.Biz sadece Yavuz sınıfının yerini doldursun yeter diye baktık sanırım.Bu tür gemilere şu anda Akdenizde ne kadar ihtiyacımız olduğunu görüyoruz.Keşke mümkün olsa da bizim Ada sınıfına hiç değilse 8 adet VLS yerleştirip modernize edebilsek.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #244 : 11 Haziran 2020, 15:46:25 »
   Pakistan için yapılan Milgemleri gördüğümde içim gidiyor 16 VLS li şekilde.Malesef bu gemileri zamanında türlü gerekçelerle VLS düşünmeden üretmekle hata yaptık.Neden hep küçük düşünüyoruz anlamıyorum.İstif sınıfı da hafif fırkateyn olarak değil en az 4000-4500 tonluk çok daha donanımlı ve en az 32 VLS li tasarlanabilirdi.Biz sadece Yavuz sınıfının yerini doldursun yeter diye baktık sanırım.Bu tür gemilere şu anda Akdenizde ne kadar ihtiyacımız olduğunu görüyoruz.Keşke mümkün olsa da bizim Ada sınıfına hiç değilse 8 adet VLS yerleştirip modernize edebilsek.

Hocam ben 1000 kere sizin gibi görüşlerimi ifade terim. Milgem korvetten sonra 99 metrelik milgem  korveti uzatıp aynı seyrüsefer,aktarım,pervane vb organları ile 113 metrelik İ sınıfına geçirdik...

Ben niye 113 metrede kaldık 130 metre civarında yapsaydık yani gerçek bir fırkateyn ebatlarına getirseydik keşke İ sınıfını dedim. Ama 130 metre civarında yapsaydık tüm aktarma organları vb değişecekmiş.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #245 : 11 Haziran 2020, 15:57:14 »

Hocam ben 1000 kere sizin gibi görüşlerimi ifade terim. Milgem korvetten sonra 99 metrelik milgem  korveti uzatıp aynı seyrüsefer,aktarım,pervane vb organları ile 113 metrelik İ sınıfına geçirdik...

Ben niye 113 metrede kaldık 130 metre civarında yapsaydık yani gerçek bir fırkateyn ebatlarına getirseydik keşke İ sınıfını dedim. Ama 130 metre civarında yapsaydık tüm aktarma organları vb değişecekmiş.
  Aktarma organları değişecek derken? O durumda yine LM2500 gaz türbini ve MTU dizel makine kullanılmaz mıydı? Belki sayı olarak daha fazla bu türbinlerden yerleştirilmesi gerekirdi.Hadi 4500 ton yapmadık da 3500 civarı yaptık diyelim bu durumda bile daha fazla silah/sensör yükü olabilirdi.Zaten bizdeki en yeni fırkateynler olan TCG Salih Reis ve Kemal Reis'in deplasmanı 3380 ton uzunluğu 118 metre.Yani onların da gerisine düşmüş olıyoruz bu anlamda sanki.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #246 : 11 Haziran 2020, 16:36:21 »
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2020, 16:37:29 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #247 : 11 Haziran 2020, 17:06:05 »

Aktarma organları değişecek derken? O durumda yine LM2500 gaz türbini ve MTU dizel makine kullanılmaz mıydı? Belki sayı olarak daha fazla bu türbinlerden yerleştirilmesi gerekirdi.Hadi 4500 ton yapmadık da 3500 civarı yaptık diyelim bu durumda bile daha fazla silah/sensör yükü olabilirdi.Zaten bizdeki en yeni fırkateynler olan TCG Salih Reis ve Kemal Reis'in deplasmanı 3380 ton uzunluğu 118 metre.Yani onların da gerisine düşmüş olıyoruz bu anlamda sanki.
Hocam aynı şeyleri ben de söyledim. Cevap buydu hocam... Demek ki 3000 tonluk light bir fırkateynin bize yeteceğini  veya bu ebatı büyütmek için paramızın yetmeyeceğini düşündüler...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #248 : 11 Haziran 2020, 17:44:58 »
Battlestar Üstat,
Hocam bu gemi bu haliyle asw korvetleri olan burak ve  milgemin yerini tutamaz çünkü karinaya monteli sonar taşımıyor.
Yakamos’u bu gemiye takmamıza engel var mi?

Bilmiyorum ama onun için en az 75-90 metrelik birşeyler olsa iyi olur zaten menzilde önemli. Dearsanın nur sınıfı korvetinin yerli alt sistemli versiyonu güzel olabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #249 : 17 Haziran 2020, 01:50:25 »
Sadece şu soruyu sorcam ve vizyon yani kapasitemiz ve öngörürlüğümüz ortaya çıkacak

Pakistan gemisi en güzel örnek midir?

Bizim milgemlere vls sistemi sığıp sığmayacağı şeklindeki tartışmalar .

Tartışmanın özü vls takalım mı? takmayalım mı? değil öncelikle onu baştan belirteyim.

Tartışmanın özü vizyon

Sonuçta tartışmanın kaynağı bu gemiler gereken vls için gerekli yerin vede altyapının sahip olmadığı yazılıyor çiziliyor belirtiliyordu sanal platformlarda

Sonuç:Pakistan milgem siparişi verdiğinde bazı görsellerde iki bazı görsellerde tek adet vls sistemi gördük.

Geminin boyu 99 metre genişlik 14 metre tonajı 2400 ton
Bizim ada sınıfları ile aynı

Peki bu gemiler vls sistemi alabiliyor iken neye nereye hangi tasarım ve plana göre

Bizim milgem sınıfı korvetlere  vls takılamaz gerekli yer yok gibi açıklamalarda bulunuldu..

Şimdi operasyonelliğe yönelik olarak bu açık hisedildi ve görüldü

Sözüm odur ki hala milgemde vls için gerekli yer mi yok

Yani pakistan gemisi milgemler baştan buna göre ayarlanıp mı dizayn edilecekler .

Yoksa bizde de gerekli vls donanımı için boşluk olup deniz kuvvetleri yada üretici tarafından tercih mi edilmedi.

Bu iki sorunun cevabını bilmiyorum

Fakat vls li pakistan milgem'i sonrası bizim gemiler istenilse vls takılabilir yada gerekli alanı planlayıp sahaya sürebilirmiş bunun cevabı verildi

Lafı getireceğim nokta şu buyrun ihtiyaç hasıl oldu i sınıfını kızağa koyup kızaktan çıkarmaya çalışıyoruz..

Şimdi biz gerekirse milgemleri yani ada sınıflarını gerekirse vls'lendirebilyekmiyiz.

Yoksa pakistan gibi bunu baştan mı yapmalıydık.

Bu sorunun cevabını bilen var mı?

İşte burda vizyon öngörü ileride nasıl bir harp alanı sahası görüyorsun veyahut şekillendiriyorsunun cevabı yatıyor.

Sizce vizyonlu mu davranmış mıyız? yada davrandık mı?

Gerekli soru konu başlığı ile alakasız ise milgem kısmına taşınabilir şimdiden yönetime duyrulur.
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2020, 02:34:20 Gönderen: Denizci16 »