Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 178863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #670 : 23 Aralık 2022, 15:14:42 »

Zumwalt muhribi 95000HP enerji üretiyor ve EMT için uygun idi.

Sn Skywolf, elektromanyetik atım sırasında atılan merminin üzerindeki G güçleri inanılmaz boyuttadır. Aselsan’ın son yaptığı denemede 9 mach namlu çıkış hızı elde edilmişti.
2.5-3 mach namlu çıkış hızı olan 155mm obüs mermilerine, güdüm eklenmek istendiğinde,  yüksek G gücü etkisinden dolayı, elektronik sistem entegrasyonunda zorluk çekilirken, bu hızdaki namlu çıkışındaki G gücünü siz düşünün.
1kg bile olmayan bir mermiyi atmak için dev toplar inşa edilirken 500kg ağırlığında koca bir füzeyi atmak için ne kadar büyük bir EMT inşa etmek lazım acaba? O, 1kg’lık mermi EMT’nin raylarını nasıl paralıyor bir iki atış sonrası biliyoruz. 500kg’lık füzeyi atacak ray sistemi nasıl bir hasar yaratır siz düşünün.
Uçakları fırlatan EMT sistemi çok düşük G gücü ile uçaktaki pilota zarar vermeyecek seviyede olan bir atış hızına sahiptir. 100+ m içerisinde uçağı sıfırdan 200km/saat hıza çıkarır. Onun için hiç bir ünitede -insan dahil- hasarda oluşmaz. (Uçağın motorları da atışa yardımcı olur).
Ama bugünkü teknoloji ile EMT ile füze atışı imkansız denebilecek kadar çok zor .

Frekans değişimi vs ile hızın istenilen seviyede ayarlanabileceğini düşünüyorum. Uçakları fırlatan sistemin de benzer şekilde çalıştığı düşüncesindeyim. Enerji kapasitif olarak depolanabilir ve anlık olarak kullanılabilir.
1 kg lık çelik mermiyi fırlatmak için 15 kw güç harcıyorlar.bu gücü elde etmek için 2 konteyner büyüklüğünde ekipman gerekiyor. 400 kg lık füze için 3 mw güç lazım gelir ve kondansatörleri bile bir gemi büyüklüğünde yer kaplar.enerji içinde 2 gemi tipi nükleer reaktör gerekir. diğer arkadaşlar zaten fiziksel deformasyondan bahsetmişler . yalıtımlı bir tüple birlikte fırlatıp dayanıklı bir füze ile uğraşmaktansa 1-2 kg lık o çelik mermiye güdüm kazandırmak daha mantıklı bir iş olur. namlu hedefe yaklaşık nişan bile alsa gerisini mermi havada kendi halledebilir.arayıcı başlığı olmaz kinetik çarpma ile hedefi imha eder. dk da 6-8 atım yaparsın. füzen bitti derdin olmaz mermilerin güdümlü olur. hss  füzesi havada tespit edilebilir ve füze ikaz alarmlarını çalıştırabilir özellikle uçaklarda. ama 2 kg lık çelik mermiyi hiçbir radar tespit edemez heleki 9 mach  hızla hedefe gidiyorsa.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2022, 15:15:23 Gönderen: selcukkocak78 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #671 : 23 Aralık 2022, 16:13:44 »
Füzeler o şekilde fırlatılamazlar Sayın SKYWOLF. VLS ebadında fırlatıcı inşa edilse bile, edilemez ama edildiğini farz edelim, yine de olmaz.

Çünkü, fırlatıcı içinde oluşan elektro magnetik girdap akımları, füzelerin içindeki yanıcı kimyasalların kendiliğinden ateşlenmesine ve füzenin anında infilak etmesine neden olur.

İvmelenmenin füzeyi kola kutusu gibi ezmesini, oluşan aşırı ısının incecik füze duvarını mahvetmesini, devrelerin anında kızarmasını falan saymadım bile. Olmaz yani.

Olunca görüşürüz.  8) ;D ;)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #672 : 23 Aralık 2022, 17:17:41 »
Ya ne gerek 9 mach hızla göndermeye, öyle olsa zaten ... Biz füzeyi kendi motoru öncesi 1 mach hiza çıkarsak yeter

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #673 : 23 Aralık 2022, 17:26:33 »
Soğuk atım misali, 5-10 metre yukarıya EM hızlandırıcı ile atılabilir. Ama attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez. Teknolojisi oturmuş ve güvenilir, geleneksel soğuk atım yöntemleri varken, ben o topa girmem.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #674 : 23 Aralık 2022, 18:18:08 »
Soğuk atım misali, 5-10 metre yukarıya EM hızlandırıcı ile atılabilir. Ama attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez. Teknolojisi oturmuş ve güvenilir, geleneksel soğuk atım yöntemleri varken, ben o topa girmem.
+1
Çok doğru.
Roket motoru asıl, ilk atım kanisterini terkederken yerçekimini yenmek için çok yakıt harcar. Soğuk atımı ve motorun ateşlemesini iyi ayaralayabilirseniz, optimum şekilde füzeyi hız kazanma modundayken havada motor ateşleyerek, eldeki yakıtla biraz daha uzun gitmesini sağlayabilirsiniz. O bakımdan soğuk atım daha avantajlı.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2022, 18:23:46 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #675 : 23 Aralık 2022, 18:25:13 »
Şimdilik! ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #676 : 23 Aralık 2022, 18:57:08 »
Tarih yapılamaz denilenleri yapılamaz diyenlere rağmen yapılıp yazılıyor. Bir şekilde bir gün olabilir belki.. Ama bugün değil, en azından görünen bir çalışma yok diyelim. Öte yandan soğuk atımı çeşitlendirmek de mümkün. Sıkıştırılmış hidrojen vb..

Tüm bu füze taşıma kapasitesi ile ilgili tartışmalarda; yakında deniz kuvvetleri envanterine alınacak kıyı konuşlu atmaca/çakır (barbaros) bataryaların ve siperin menzilce ilerleyecek kıyı konuşlu bataryaların da düşünmek lazım.

Tüm bu sistemler Türkiye'ye sahilden 200+ km menzilde hava savunma ve suüstü harbi yeteneğini ve şemsiyesini sağlayacak. Bu şemsiyenin ve ateş desteginin donanmayı da örtecegini, kıyıdan atılan füzelerin gemilerinin tarafından da güdülerek kendilerininkine ilave gibi kullanabilecekleri de teoride bir gerçek.

Yine de daha uzak menzillerdeki donanma operasyonlarını da düşünerek, ben işin başında olsam donanmaya  şemsiye maksatlı kara konuşlu  hava üstünlüğü uçağı isterdim. Menzil ve kapasite olarak MMU ideal aslında..  2 filo Dalaman'a, 2 filo kocaeline mis gibi olurdu..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #677 : 23 Aralık 2022, 19:48:06 »
Bize kaç tane İ sınıfı lazım? ( Ada sınıfının  daha fazla silahlandırılmayacağını ve TF-4500 gibi ara bir platform yapılmayacağını varsayarsak)

12 tane yeterli olur mu? (Benim gönlüm farklı görevler için farklı silahlandırılmış 20 tane  İ sınıfı yapılmasından yana )

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #678 : 23 Aralık 2022, 20:45:16 »
Bize TF-4500 ayarında bir fırkateyn illa ki lazım. Lakin onun ikamesi olarak 8-12 arası İstif sınıfı işimizi görür. Ama bence 4 İstif sınıfı, 8 TF-4500, 8 TF-2000 ile muhteşem bir donanma gücümüz olur. Olmazsa da 12 adetlik bir İstif sınıfı da işimizi görür.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #679 : 23 Aralık 2022, 21:57:04 »
Firkateyn envanterini Sıfırdan donatıda, Karadeniz ve Ege için 14 İ Sınıfı, Doğu ve Güney Akdeniz içinse en az 4 TF-4500 çok yerinde ve operasyonelde optimum olur.