Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 177985 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #570 : 13 Ağustos 2021, 19:36:41 »
Gerçekten hayret ne yapacağız karakol gemisini biz?

Silah sistemlerini yetiştiremesen bile İ sınıfı platformunda gemiyi yap , karakol gemisi olarak kullan , silah sistemlerin yetişince hazır platforma yerleştir...

Ada sınıfı zaten " Biz yerli  bir savaş gemisi yapabilir miyiz?" projesiydi ve şükür yaptık.  4 tane ile de bu ADA sınıfı macerasını bitirip bir üst level İ sınıfını yaptık.
Dolayısıyla bir karakol gemisi yapılacaksa bile İ sınıfı platformu üzerinde yükselmeliydi ve ihtiyaç hasıl olunca silah sistemleri yüklenip fırkateyne evrilebilirdi...

İsrail,Dünya korvetin üzerine destroyerlerdeki silahları yüklüyor biz tam tersi nerede silahsız platform varsa ona yöneliyoruz...

Yunanla savaşırken gemilerimizden mehter marşı çalarız artık

Neden boyle yaptiklarini anlamaya calisirken kafa yoruyorum o kadar, yoksa size katiliyorum..

Daha once de konusmuktuk, ben Tuzla sinfina bile Atmaca takmaya calisirim..:)

Platorm dedigin uzerinde bile yuruyemeyeceksin donanimdan :)
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2021, 19:37:37 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #571 : 14 Ağustos 2021, 00:55:08 »
Gerçekten hayret ne yapacağız karakol gemisini biz?

Silah sistemlerini yetiştiremesen bile İ sınıfı platformunda gemiyi yap , karakol gemisi olarak kullan , silah sistemlerin yetişince hazır platforma yerleştir...

Ada sınıfı zaten " Biz yerli  bir savaş gemisi yapabilir miyiz?" projesiydi ve şükür yaptık.  4 tane ile de bu ADA sınıfı macerasını bitirip bir üst level İ sınıfını yaptık.
Dolayısıyla bir karakol gemisi yapılacaksa bile İ sınıfı platformu üzerinde yükselmeliydi ve ihtiyaç hasıl olunca silah sistemleri yüklenip fırkateyne evrilebilirdi...

İsrail,Dünya korvetin üzerine destroyerlerdeki silahları yüklüyor biz tam tersi nerede silahsız platform varsa ona yöneliyoruz...

Yunanla savaşırken gemilerimizden mehter marşı çalarız artık

Neden boyle yaptiklarini anlamaya calisirken kafa yoruyorum o kadar, yoksa size katiliyorum..

Daha once de konusmuktuk, ben Tuzla sinfina bile Atmaca takmaya calisirim..:)

Platorm dedigin uzerinde bile yuruyemeyeceksin donanimdan :)
Benim aklıma iki değişik cevap geliyor;
1. Savunma Sanayii projeleri, Rant kapısı olarak kullanılıyor. Ne yapıldığından ziyade birşey yapıp kaymağını yeme peşinde bazı çevreler.
2. Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer hesabı; Güçlü bir korvet ya da fırkateyn üretimine soyunduğunuzda Batı’dan almanız gereken motor ve ekipmanlardaki açık ve gizli ambargolara takılmamak için harp gücü zayıf, karakol gemisi gibi gemiler yapıp ileride gerektiğinde üzerine silah koyarız mantığı güdülüyor olabilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 456
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #572 : 14 Ağustos 2021, 10:46:24 »
Birim fiyatı da önemli...

1 İ sınıfı yerine 2 ADA sınıfı ; 2 ADA sınıfı yerine 4 Karakol gemisi yapılır...

Mantık bu da olabilir veya eskiyen karakol gemiler yerine acil ihtiyaç çıkmış da olabilir...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #573 : 14 Ağustos 2021, 12:06:26 »
Belli ki çevreyi ürkütmeyen bir silah yükü ile her an korvet olabilecek platformlar yapıyoruz. Hacimleri birbirinden çok farklı değil. Türkiye silahlanıyor iddialarına karşı böyle bir şey düşünülüyor olabilir. Önemli olan soru şu; bu platformlar ne kadar sürede silahlandırılabilir?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #574 : 14 Ağustos 2021, 12:58:58 »
Aslında elimizde Korvet sayılacak 4 adet daha gemi var. Bordo numaraları 701 - 704.

https://sg.gov.tr/sahil-guvenlik-korvetleri

Tuzla Sınıfı da çıplak.(Türkmenistan bunları çok silahlandırdı).
Sn Serkan1976, haklısınız. Silahlandırmak pahalı olay. Asıl gemi fiyatını şişiren üzerindeki silahlar. RAM füzelerinin tanesi 1 milyon dolar üzeri. ESSM lerde öyle. RAM taktığınızda 25 milyon dolar ekliyorsunuz gemiye. Atmaca füzesi 0.5 milyon dolar. Atıcısıyla, kontrol ünitesiyle vs bir okadar da o tutar. RAM, ESSM, CIWS, AShGM ve torpido deyince 100+ milyon dolar ekliyorsunuz.
Silahların atış kontrol ve aydınlatma radarları takılı olursa , fiziki olarak silahları monte etmek çok uzun sürmez. Ama gene de bir kaç ay olur.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 260
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #575 : 14 Ağustos 2021, 14:11:55 »
Silahların geliştirmesi tam bitmedi ki, neyi silahlandıracaksınız? Yerli hava savunma füzeleri piyasada yok en başta. Daha bunun yerli güç sistemleri ayağı var.

Benim anladığım Sayın Yaşar, dediğiniz ihtimallerin ikisi de geçerli. Yani işin içinde hem rant var, hem de konsept değişikliği var. Silahlandırmaya hazır, görece küçük ve silah yükü olarak boş platformları şimdiden denize indirip, zamanı gelince tak tak silahlandırmak istiyorlar.

Deniz kuvvetlerinin konsepti muhtemelen değişti. Yapay zekayla harekat icra edecek, mümkün olduğunca az insan barındıran, ağır silahlı ve ufak, sayıca üstün ve çevik bir filo kurmak istiyoruz bence. Büyük tonajlı fazla gemi görmeyeceğiz gibi. En azından Akdeniz ve Karadeniz için durum bu.

Okyanuslarda donanma gezdirilecekse, o zaman büyük tonajlı gemilere daha fazla ihtiyaç olacaktır.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2021, 14:20:32 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 456
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #576 : 14 Ağustos 2021, 14:27:16 »
Bunlar hep boyumuza-cüssemize bakmadan mevcut statüko,güç dengelerine aykırı işler yapmamızın sonucu...

Önce ekonomiyi güçlendirip öyle girişmek lazım bu işlere
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2021, 15:47:11 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #577 : 14 Ağustos 2021, 17:52:37 »
NATO üyesi olupta bu kadar ağır ambargolarla karşılaşan tek ülkeyiz herhalde. Haliyle üzerimizde adı konulmamış ağır bir ambargo varken yapılacak tek şey verilmeyen sistemlerin yerli olarak geliştirilip üretime geçmesini beklemek olacak. Bu da sizde biliyorsunuz hiç kolay bir iş değil. Tasarımıydı, testleriydi vs. vs. yıllar sürüyor. Biz büyük ihtimal üzerimize bu kadar silah ambargosu uygulanacağını tahmin etmiyorduk ki önceden sistemleri tedarik etmedik.

Çok sıkarsan boş gemiyi çok kısa zamanda indirirsin denize asıl önemli olan gemiyi donatmak. Yani uzun lafın kısası kendi göbeğimizi mecburen kendimiz keseceğiz bu da zaman alacak.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 456
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #578 : 14 Ağustos 2021, 18:43:14 »
Niye ambargo yiyiyoruz?

Bu çakallar(emperyalistler) isteklerine boyun eğmeyen masum bir adamı köşeye sıkıştırıyor , dövüyor.
Biz de bu çakallara , dövdükleri adam masum mu suçlu mu diye sormadan yardım ediyoruz.

Sonra bir bakıyoruz ; Aaaaa bizim de dövmelerine yardım ettiğimiz adam masum.

Ama adamın dermanı kalmamış , biz hatamızı anlayıp bu adama yardım edelim diyoruz, dayak yemesine yardım ettiğimiz adam da  adama dayak atanlar da haliyle bize tepki gösteriyor...

Türkiye 'nin durumu da tam olarak bu....Biz Batı'dan  ambargo yiyiyorsak dayak yiyen Suriye ile aramız iyi olmalı.Ama değil.
Suriye ile kavgalıyız o zaman Suriye düşmanı Batı ile aramız iyi olmalı. Ama o da iyi değil...

Bu nasıl politika yahu. Aferin bize
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2021, 18:55:29 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #579 : 14 Ağustos 2021, 18:57:52 »
NATO üyesi olupta bu kadar ağır ambargolarla karşılaşan tek ülkeyiz herhalde. Haliyle üzerimizde adı konulmamış ağır bir ambargo varken yapılacak tek şey verilmeyen sistemlerin yerli olarak geliştirilip üretime geçmesini beklemek olacak. Bu da sizde biliyorsunuz hiç kolay bir iş değil. Tasarımıydı, testleriydi vs. vs. yıllar sürüyor. Biz büyük ihtimal üzerimize bu kadar silah ambargosu uygulanacağını tahmin etmiyorduk ki önceden sistemleri tedarik etmedik.

Çok sıkarsan boş gemiyi çok kısa zamanda indirirsin denize asıl önemli olan gemiyi donatmak. Yani uzun lafın kısası kendi göbeğimizi mecburen kendimiz keseceğiz bu da zaman alacak.

Ambargo kunusunu hafife aldik diye dusunuyorum. Evet agir amborgolara maruz kalan yegane Nato ulkesi oldugumuz dogru.  Ancak 1974 ABD ambargosundan sonra  bircok kez degisik ulkelerce ambargolarla karsilisatigimiz unutulmamali  ABD,Almanya, Danimarka ,Isvec ,kanada Avusturya....  hal boyle olunca Ulkemizin de gerek Irak,Suriye, Libya, Azerbaycan ,Kibris ta oldugu gibi. Sozde mutefiklerimizin cikarlari ve bizim cikarlarimiz ters dustugu zaman ambargolarla karsilacagimizin bilinmesi gerekirdi diye dusuncesindeyim. Ozellikle kritik sistemlerin yedek parcasi motorlari vs stoklanmasi gerekir ki eldeki sitemlerin idame edilebilirligi yaninda ta ki kendi sistemlerimizi gelistirene kadar bilinen teknolojilerden de yaralanabilelim. Neticede uretmekte oldugumuz bir cok savunma sistemi saf kendi oz tasarimiz olmayip reverse eng yapilmak sureti ile uretim yapilmaktadir. Bu nedenle gudum kiti, optik kitler, motorlar... vs onceden bir miktar stoklanabilecegi kanisindayim.

« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2021, 19:56:37 Gönderen: metin62 »